Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »grey-wolf«

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 23. iulie 2015, 16:57

Hai sa mesterim

Haideti sa punem aici ce mai mesterim , indiferent de ideee si cit e ea de creata .


In urma unei postari a lui Kingofbeasts in care deplingea lipsa unui Go Pro m-am gindit ( ca nici eu nu am ) cum pot sa rezolv repede problema fara sa investesc buget care nu e alocat pentru asta . Am fixat un suport de telefon improvizat pe o sapca veche si a iesit ce se vede in poza . Telefonul cu care am facut poza vine in suport deci a trebuit inlocuit simbolic cu un manechin , de aceea nu e o potrivire exacta intre suport si telefon .
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 23072015084.jpg (250,44 kB - 153 ori coborit - ultima oara: 17. octombrie 2018, 10:30)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 23. iulie 2015, 18:39

Fain subiectul, faina ideea! :bravo:
imi voi capsa si eu de sapca un desfacator de bere :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 24. iulie 2015, 05:05

ah, grey-wolf, suportii pe sapca sunt ok, insa trebuie sa fim atenti in timpul filmarii sa nu facem miscari bruste cu capul! Altfel calitatea filmarii lasa de dorit. Dar asta e de avut grija la orice fel de suporti si aparate de filmat ce se monteaza pe cap. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »grey-wolf«

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 24. iulie 2015, 19:38

Foarte adevarat Zoran . Am umblat astazi cu el pe cap filmind diverse , daca nu esti atent la felul cum te misti calitatea imagini este vaza dar daca mai arunci o privire pe ecran sa vezi exact ce filmezi si esti putin atent calitatea devine multumitoare spre buna ( dupa putinta telefonului meu care nu e prea potent ).

PS : partea cea mai amuzanta a fost cind cineva ma intrebat daca sunt dus cu capul de felul meu sau e de la caldura :zambet: Pacat ca in momentul ala nu filmam .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 24. iulie 2015, 20:03

Cata si-a facut un suport fix pe barca, mai inalt si in unghi, sa stea camera putin in spate... Filmarea e super! Poate citeste si posteaza o poza cu mestereala lui :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 27. iulie 2015, 11:42

Si ca tot e de mesterit o stiti p-aia cu gaura la macaroana ? :zambet: da p-aia de zice " asa-mi vine cateodata sa dau cu cutatu-n piatra" ? :zambet: e uite c-a venit vremea sa inlocuim cutatu' cu burghiu si in loc de gaura la macaroana sa iasa gaura in piatra sau, mai bine zis piatra culisanta :ochi: deocamdata e in teste dar am avut mai multe prezentari decat la montura cu plumb pe fir :bucuros2:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_1950-2.jpg (126,73 kB - 91 ori coborit - ultima oara: 17. octombrie 2018, 10:31)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 27. iulie 2015, 18:01

Si ca tot e de mesterit o stiti p-aia cu gaura la macaroana ? da p-aia de zice " asa-mi vine cateodata sa dau cu cutatu-n piatra" ? e uite c-a venit vremea sa inlocuim cutatu' cu burghiu si in loc de gaura la macaroana sa iasa gaura in piatra sau, mai bine zis piatra culisanta deocamdata e in teste dar am avut mai multe prezentari decat la montura cu plumb pe fir

Foarte fain.
Ce ai folosit pt. a executa gaura / ce parametri (tip burghiu sau freza, turatie etc. - daca se poate spune)?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 27. iulie 2015, 19:06

Cel mai mic burghiu SDS cu vidia pe care l-am avut a fost de 5 . Am un rotopercutor cu bataie maruntasi am sprijinit piatra pe una bucata lemn de brad ca sa nu se sparga de la vibratii pe o suprafata dura. Am studiat compozitia rocii ca sa nu aiba fisuri sau linii de demarcatie , am ales axul , am chirnarit punctul de start si am inceput procesul de gaurire cu avans mic si apa turnata din cand in cand pentru racire (piatra am tinut-o in pumn -contraindicat de altfel - :zambet: ). La iesire burghiul a reusit s-o ciobeasca totusi dar au fost bucti mici si le-am adunat la loc cu Poxipol. Simultan , tot cu poxipol, am fixat in interior un tub de plastic ca sa protejez firul de frecarea cu piatra. Cam asta a fost tot.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 27. iulie 2015, 20:17

Cel mai mic burghiu SDS cu vidia pe care l-am avut a fost de 5 . Am un rotopercutor cu bataie maruntasi am sprijinit piatra pe una bucata lemn de brad ca sa nu se sparga de la vibratii pe o suprafata dura. Am studiat compozitia rocii ca sa nu aiba fisuri sau linii de demarcatie , am ales axul , am chirnarit punctul de start si am inceput procesul de gaurire cu avans mic si apa turnata din cand in cand pentru racire (piatra am tinut-o in pumn -contraindicat de altfel - ). La iesire burghiul a reusit s-o ciobeasca totusi dar au fost bucti mici si le-am adunat la loc cu Poxipol. Simultan , tot cu poxipol, am fixat in interior un tub de plastic ca sa protejez firul de frecarea cu piatra. Cam asta a fost tot.

Multumesc pt. informatii, o sa incerc sa-mi fac si eu cateva.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

10

luni, 27. iulie 2015, 20:24

Cata si-a facut un suport fix pe barca, mai inalt si in unghi, sa stea camera putin in spate... Filmarea e super! Poate citeste si posteaza o poza cu mestereala lui




Nu este fix nimic.Totul se demonteaza.Cat priveste bratul telescopic (100 cm max), este de selfie de GoPro,recomand!(5 usd pe sit-uri chinezesti).Suficient sa poti fi filmat "de sus" cumva.... :bucuros:
Restul e suport lanseta, alta mancare de peste! :)
:noroc:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 28. iulie 2015, 19:15

Am bricolat si eu cate ceva zilele astea

Dropbox - 20150725_162833.jpg
Suportul de sonar e facut dintr-un suport de bete pt barca
Dropbox - 20150728_200104.jpg
Dropbox - 20150728_200114.jpg

si apropo de camere foto, asta e mai mult o gaselnita decat o mestereala :), un suport mobil cu menghina + un monopod

Dropbox - 20150728_200612.jpg :bravo:
Born to fish, forced to work...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 29. aprilie 2016, 07:02

practic si util...... :pescuit:
https://youtu.be/sLxkhJ2Fiio :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 29. aprilie 2016, 07:30

Super practic si util!
Probabil imi voi procura si eu una, dar bruneta, si nu va mai trebui sa car eu lansetele de spinning :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 29. aprilie 2016, 09:17

E daca tu te-ai saturat de ele la nemti iau eu modelul pe blond si-ti las tie suportul gratis!!!! :prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

15

vineri, 29. aprilie 2016, 09:51

Suport lansete in barca gonflabila. Mai merge imbunatatit dupa nevoi.
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere :
  • sup 1.gif (193,58 kB - 35 ori coborit - ultima oara: 17. octombrie 2018, 10:35)
  • sup 2.gif (170,03 kB - 36 ori coborit - ultima oara: 17. octombrie 2018, 10:35)

16

vineri, 29. aprilie 2016, 09:52

E daca tu te-ai saturat de ele la nemti iau eu modelul pe blond si-ti las tie suportul gratis!!!! :prieteni:

Si cari tu lansetele ? :zambet: :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 29. aprilie 2016, 12:32

daca tu te-ai saturat de ele la nemti iau eu modelul pe blond

https://youtu.be/Ivv47FxD8Xg
Probabil imi voi procura si eu una

................... :rizi: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 29. aprilie 2016, 16:08

Suport lansete in barca gonflabila. Mai merge imbunatatit dupa nevoi.

:salut: Foarte interesant si util. Din ce pot sa imi dau seama cred ca vine prins pe balon, la interior, totusi nu prea intuiesc cum :nunteleg:
Eu intentionez sa fac suporti demontabili din teava de scurgere gri, pe care sa ii atasez de oglinda in stanga si dreapta motorului. Ma intereseaza mai mult pentru transportul lansetelor in timpul marsului.
:noroc:

19

vineri, 29. aprilie 2016, 16:29

ori pe interior ( dar iti fura din spatiu ) ori pe exterior.
interior prins de funia laterala a barcii sus si cureaua de prindere a furtunului de rezervor , jos
exterior prins de funia laterala a barcii sus si cu o sfoara - rafie ( de rufe ) pe sub barca ( suportul prins in doua puncte ) pana in partea cealalta si intinsa cu un elastic - guma cu carlige ( ca la bagaje pe portbagaj) de cealalta funie laterala a barcii, dar elasticul sa fie iesit din apa.. Sunt la LIDL de 45 cm si de 65 cm, 2x45 + 2x 65 = 11 ron.
Orice suport pe oglinda gonflabilei deranjeaza la strans si e bine sa-l demontezi mereu, asta il desfaci rapid.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (29. aprilie 2016, 16:34)


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 30. aprilie 2016, 00:54

spor la bricolat....https://youtu.be/lgzl3BeG6ss :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare