Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »ciprian savu«

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 29. aprilie 2016, 20:52

Forfah montura la copac

Am pus 2 poze cu un forfah pt montura la copac.
Pescuiesccu ea in curent cam tare, intrebarile ar fi :

Din experientele voastre sa nu se incalceasca montura de pestisorul momeala caci am patit-o la ce distanta puneti plumbul de primul carlig?
La ce adancime plasati pestisorul momeala?
Sau daca aveti o poza cu monturile voastre abea astept sa mai invat ceva!!!!!
Multumesc





Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 29. aprilie 2016, 22:17

Parere personala:

Arata aproximativ ok montura ta. Nu imi place vartejul de sub plumb, care complica montura si pe deasupra este si prea mic pt mustaciosi... Eu folosc vartej numai la legatura firului principal cu forfahul. In cazul acestei monturi la copac, imediat sub pluta, pe care o pot pozitiona si mai sus in cazul in care vreau sa pescuiesc la mai mult de 60-70cm adancime.
Si plumbul pare cam mic...

Ca si adancime in functie de mai multe criterii intre 60cm si 1m.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 29. aprilie 2016, 23:34

Pestele momeala amplasat intre 1m si maxim 2m.Eu as scoate vartejul de sub plumb si as pune un stopper pe forfac, daca e curent puternic tare atunci plumbul cat mai aproape de primul carlig si plumbul sa fie pe masura momelii.Cel mai bine e sa incerci sa te uiti cum sta montura in curent, daca iti scoate momeala catre suprafata atunci maresti greutatea plumbului si il apropii de momeala. :noroc:

4

sâmbătă, 30. aprilie 2016, 11:04

Pescuiesccu ea in curent cam tare

Greutatea plumbului o alegi in functie de cat de tare este curentul si cat de mare este momeala,daca pescuiesti in curent tare foloseste un plumb cat mai mare sa iti tina momeala aproximativ la adancimea dorita,momeala sa fie cat de cat marisoara altfel risti sa iti moara de oboseala!
Din experientele voastre sa nu se incalceasca montura de pestisorul momeala caci am patit-o la ce distanta puneti plumbul de primul carlig?

Foloseste un forfac de monofilament,plumbul montat pe forfac cu 2 stopere(un stoper deasupra,unul jos ,stoperul de sus este foarte important)!...(furtunasul de perfuzie este cel mai bun ca stoper,merge si pe mono si pe textil mai gros de 1mm) (Montura cu plumb pe forfach sa nu depaseasca lungimea lansetei,eu le fac intre 2 si 2,5metri ptr. lansete de 3m!)
La ce adancime plasati pestisorul momeala?

Chiar in curent tare eu as pescui sub 1,5m,daca iti permite adancimea apei,poate chiar la 1m de substrat(cateodata curentul de suprafata este altfel decat cel de fund iar plantatul aproape de substrat,maxim1m,poate da rezultate bune,mai ales in noptile friguroase :zambet: !...Mai poti incerca sa plantezi mai la suprafata 0,5-1m chiar in marginea curentului1m-2m maxim distanta de curent!
la ce distanta puneti plumbul de primul carlig?

La montura cu plumbul pe forfach poti schimba distanta dintre plumb si momeala cum vrei si cum crezi ca e mai bine!Eu,niciodata nu las mai putin de 60-70cm intre plumb si momeala!
Daca pescuiesc cu montura clasica ,fir principal->carabina fir de rupere->pluta->plumb->carabina->forfach, si adancimea apei imi permite las si 1-1,5m lungimea forfach-ului(depinde de marimea pestelui momeala)

5

sâmbătă, 30. aprilie 2016, 11:07

Mai arunca o privire si prin topicurile astea!Sigur gasesti ceva interesant despre monturi! :bravo:
Monturi Monofilament!
Metoda la punct fix!
Poze monturi!

  • Autorul acestui subiect este »ciprian savu«

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 1. mai 2016, 23:50

Merci tuturor mai ales pt poze.(o imagine face cat 1000 de cuvinte)
:zambet: