Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

141

sâmbătă, 15. august 2015, 21:27

Am pescuit timp de 3 anisori la somn numai din pneumatica. Nu a venit nici rechinul, nici soricelul, nici ancora, nici carligul, nici cioata, nici inotatoarele somnului sa-mi sparga barca. Acum am si barca din fibra dar tot mai folosesc din cand in cand pneumatica fara cea mai mica teama. Sunt de acod ca un "prezervativ" de 200 lei sau o camera de tractor sunt un pericol pentru cei ce pescuiesc din ea, dar sa extrapolezi la orice pneumatica deja astea sunt... BASINI :zambet:

horiavd

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 20. aprilie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

142

sâmbătă, 22. august 2015, 10:56

Barci:
1. Colac de Met/o cu trei gauri din care una pe imbinare(sudura) primita 'cado'...lipit, pescuit pe lacuri de acumulare montane si de ses cam 2 ani, vasle, cu ancorari la 20-30 m adancime...ceva emotii...scapat (ca alt fel nu va mai scriam)
2. Colac nou, tot de la M..ro, r, tot vasle, pescuit tot la fel, scapat. Spart de dorsala unui biban ...dat 'cado' la un amic, pescuit si el in aceleasi conditii
3. Ruseasca UFimca, pescuit in aceleasi conditii, 2 compartimente, vasle, dezlipit de batranete si soare ...scapat
4. RUseasca alta marca (cu asta am inceput in 2006 campionatul (actualul LRS) 3 compartimente + podina gonflabila, doi ani vasle apoi cadru inox pt. Motor electric...puscat compartimentul drept in mijlocul lacului e acumulare TArnita, continuat pescuitul pana la final de mansa (vreo 3 ore) cu pana pe dreapta...scapat. o am si acum, o fol9seec pe rau sau pe lacuri mici la vasle.
5. Energ.tem de 2.30 din 2008 frecata si rasfrecata in campionat lrs, zeci de partide de pescuit (daca nu sute) ...motoare peste capacitatea ei, vanturi si valuri de peste 1 m, supraincarcata (2 acumulatoare de 100 amperi, ancora de 10 kg +rezerva de 5, eu, mancare, apa, + scule de pescuit...si mai era loc :ochi: ) , un singur por, lipit, ma dau cu ea si acum cu 5 caluti.
6. Am pescuit si din fibra, metal (tabla) in Delta, pe Dunare si alte fluvii, da in pneumatica (ultima din lista) m-am simtit cel mai in siguranta. Poatedin obisnuinta...
7. Viitoarea prima barca? Evident tot pneumatica...sau aluminiu dar inclin spre pneumatica
8. Vitoarea dupa prima viitoare ? habar nu am...
Concluzia mea: pneumaticele m-au salvat de multe ori cand eram pe apa. Nu-s de lepadat. Cu cat mai mare si mai multe compartimente , cu atat mai bine. Siguranta pescarului este pe primul loc. INTOTDEAUNA AM AVUT PE MINE SAU LANGA MINE VESTA DE SALVARE.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

143

vineri, 28. august 2015, 16:18

Barca pentru Dunare pe care o recomand cu inima deschisa este TEMERAR. Am postat poze cu ea in topicul: fibromarine 3.80

O alta alegere serioasa este o barca tip lotca (pe asta o am la vanzare) lunga de 6,4m, fabricatie 2013, anul asta am folosit-o intr-o singura iesire de 2 zile in luna mai chiar cand s-a deschis pescuitul pe frontiera.











ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

144

luni, 19. octombrie 2015, 07:13

Citat

Ca sa nu mai deschid un subiect nou, voi prezenta aici o barca de Dunare care am conceputo ptr spinning 2 persoane si ptr dus monturile de somn. Barca e din fier, din tabla, are 4 m lungime si 1,5 m latine, si fuge cu un motor de 18 cp incarcata cu 2 persoane circa 43 km/h.

Zoran, la ce preţ ajunge o barcă?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

145

luni, 19. octombrie 2015, 07:59

Materialele au fost circa 400 euro.
Mana de lucru destul de scumpa ptr calitatea lucrarii... adica a fost facuta la repezeala, si tot asa si vopsita.

Nu voi mai apela la echipa respectiva niciodata...
Pe mine m-a ajuns aproape 900 euro, fiind nevoit dupa 2 luni sa o revopsesc. Ceea ce a implicat circa 3 zile de munca, cu datul jos de rugina si vopsea veche... :nervos:

Aceasi problema si cu barca mare, mi-e si groaza sa ma apuc de ea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

146

joi, 7. aprilie 2016, 06:38

Barca ECO

Barca ecologica cu toate dotarile si motorizare la pedala.
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

147

joi, 7. aprilie 2016, 14:31

Să o urneşti cu bucurie :bucuros2: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

148

vineri, 15. aprilie 2016, 23:37

Salutare. Vreau sa iau zilele astea un portabote si am nevoie de ceva informatii de la cei care detin aceasta barca. Daca ma poate ajuta cineva imi poate trimete nr de telefon pe privat sau sa ma sune la 0765953021 pt ca intru rar pe forum din cauza timpului . Cat mai repede posibil daca se poate duminica 17:04 vreau sa o cumpar. Multumesc :prieteni:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

149

sâmbătă, 16. aprilie 2016, 10:22

Portabote am eu. Mai era Dan Rotaru aici forum care a avut. Ce vrei sa stii ?

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. septembrie 2012

Locație: iasi

  • Scrie un mesaj privat

150

duminică, 17. aprilie 2016, 06:50

Inca o mai am, Tudor.
Cei de prin Delta i-au scos si o porecla, Furia Deltei. Acu ma dau cu ea cu 6 cai.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

151

luni, 18. aprilie 2016, 07:18

Imi pare bine ca o mai ai. Credeam ca ai vandut-o. Traiasca Furia Deltei. :apl:

152

marți, 19. aprilie 2016, 14:36

Vreau sa stiu cat de sigura e ca barca ,daca o pot folosi pe dunare doua persoane cumotor de 5-6 hp ,se poate pescui din picioare la spin 2 odata sau unu in picioare si unu sezut, daca o pot incarca cu 300kg (persoane+ bagaj+scule pescuit+motor) ,se poate rasturna repede( cu bagaj sau fara). Barca o iau numai pt dunare o voi pescui la : spining , clonc, stationar(crap) , vom pescui 2 persoane aprox 220kg + motor, scule etc ajung undeva la 300kg si ma refer la modelul de 3,3 m. Orice detaliu si informatie imi este utila si de mare folos in a lua decizia pt barca potrivita sau sa cumpar o barca la care o sa ma uit ca trebuie sa slabesc ca sa o pot folosi. Va multumesc :prieteni:

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

153

marți, 19. aprilie 2016, 15:21

Cristi ! Cred ca ceri prea mult de la ea :gandesc: . Nu vb din experienta personala cu acesta barca , dar stiu cum este dunarea pe la Galati . Macar gandestete la varianta mai mare 3.85 .

154

marți, 19. aprilie 2016, 15:28

Stiu dar asta e singura marime care a iesit la vanzare sh deocamdata

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

155

marți, 19. aprilie 2016, 19:42

Vreau sa stiu cat de sigura e ca barca ,daca o pot folosi pe dunare doua persoane cumotor de 5-6 hp ,se poate pescui din picioare la spin 2 odata sau unu in picioare si unu sezut, daca o pot incarca cu 300kg (persoane+ bagaj+scule pescuit+motor) ,se poate rasturna repede( cu bagaj sau fara). Barca o iau numai pt dunare o voi pescui la : spining , clonc, stationar(crap) , vom pescui 2 persoane aprox 220kg + motor, scule etc ajung undeva la 300kg si ma refer la modelul de 3,3 m. Orice detaliu si informatie imi este utila si de mare folos in a lua decizia pt barca potrivita sau sa cumpar o barca la care o sa ma uit ca trebuie sa slabesc ca sa o pot folosi. Va multumesc :prieteni:

Daca nu vrei sa tragi barca pe peridoc, atunci poti opta si ptr o barca metalica. Pretul unei barci metalice de 4 m lungime, 1.5 m latime exterioara ... ar fi la 550 euro maxim. O astfel de barca, eu cred ca ar fi potrivita ptr ceea ce vrei tu. O barca de genul celei prezentate de mine o poti folosi cel putin 20 de ani. Eu am facut luna trecuta o barca metalica ptr inchiriat iar barca m-a costat cam 1000 euro...
In pozele atasate este barca noua, care este lunga de 6 metri. Tu poti face acelasi model de barca dar de 4 m, care cu 6 cp se comporta super....
»voilovicimarian« a atasat urmatoarele fisiere :
  • barca2.jpg (282,45 kB - 59 ori coborit - ultima oara: 1. februarie 2021, 16:24)
  • barca3.jpg (176,66 kB - 48 ori coborit - ultima oara: 15. octombrie 2018, 13:10)
  • barca4.jpg (230,72 kB - 52 ori coborit - ultima oara: 15. octombrie 2018, 13:10)

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

156

marți, 19. aprilie 2016, 19:48

Materialele au fost circa 400 euro.
Mana de lucru destul de scumpa ptr calitatea lucrarii... adica a fost facuta la repezeala, si tot asa si vopsita.

Nu voi mai apela la echipa respectiva niciodata...
Pe mine m-a ajuns aproape 900 euro, fiind nevoit dupa 2 luni sa o revopsesc. Ceea ce a implicat circa 3 zile de munca, cu datul jos de rugina si vopsea veche... :nervos:

Aceasi problema si cu barca mare, mi-e si groaza sa ma apuc de ea.

Uite la ce apelez eu pt iesiri de o zi !! plus un Maryner de 15 cp! in portbagaj !! :zambet: Home -made ,regie propie .Urata-n draci !! dar al drk de eficienta stabila si incapatoare pt cloncaneala , atat am putut scoate singur in 3 zile dupa planurile la un jhoan boat parca le zice ! din aluminiu de 2mm 48kg !
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Imag002.JPG (44,3 kB - 90 ori coborit - ultima oara: 6. octombrie 2019, 07:24)
  • Imag003.JPG (30,8 kB - 93 ori coborit - ultima oara: 6. octombrie 2019, 07:24)
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

157

marți, 19. aprilie 2016, 20:53

Uite la ce apelez eu pt iesiri de o zi !! plus un Maryner de 15 cp! in portbagaj !! :zambet: Home -made ,regie propie .Urata-n draci !! dar al drk de eficienta stabila si incapatoare pt cloncaneala , atat am putut scoate singur in 3 zile dupa planurile la un jhoan boat parca le zice ! din aluminiu de 2mm 48kg ![/quote]
Poti sa-mi spui care sunt dimensiunile barcii tale. As dori sa fac si eu vreo doua. Am gasit si eu un mode de barca jon boats, dar nu stiu cum se comporta la valuri sau la spinning atunci cand pescuiesc doua persoane din picioare in acelasi timp.
»voilovicimarian« a atasat urmatoarele fisiere:

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

158

miercuri, 20. aprilie 2016, 09:08

Vreau sa stiu cat de sigura e ca barca ,daca o pot folosi pe dunare doua persoane cumotor de 5-6 hp ,se poate pescui din picioare la spin 2 odata sau unu in picioare si unu sezut, daca o pot incarca cu 300kg (persoane+ bagaj+scule pescuit+motor) ,se poate rasturna repede( cu bagaj sau fara). Barca o iau numai pt dunare o voi pescui la : spining , clonc, stationar(crap) , vom pescui 2 persoane aprox 220kg + motor, scule etc ajung undeva la 300kg si ma refer la modelul de 3,3 m. Orice detaliu si informatie imi este utila si de mare folos in a lua decizia pt barca potrivita sau sa cumpar o barca la care o sa ma uit ca trebuie sa slabesc ca sa o pot folosi. Va multumesc :prieteni:

cam cate kg are aceasta barca metalica? ma bate gandul sa fac si eu una dar trebuie sa o car pe peridoc.

Daca nu vrei sa tragi barca pe peridoc, atunci poti opta si ptr o barca metalica. Pretul unei barci metalice de 4 m lungime, 1.5 m latime exterioara ... ar fi la 550 euro maxim. O astfel de barca, eu cred ca ar fi potrivita ptr ceea ce vrei tu. O barca de genul celei prezentate de mine o poti folosi cel putin 20 de ani. Eu am facut luna trecuta o barca metalica ptr inchiriat iar barca m-a costat cam 1000 euro...
In pozele atasate este barca noua, care este lunga de 6 metri. Tu poti face acelasi model de barca dar de 4 m, care cu 6 cp se comporta super....

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

159

miercuri, 20. aprilie 2016, 11:14

Uite la ce apelez eu pt iesiri de o zi !! plus un Maryner de 15 cp! in portbagaj !! :zambet: Home -made ,regie propie .Urata-n draci !! dar al drk de eficienta stabila si incapatoare pt cloncaneala , atat am putut scoate singur in 3 zile dupa planurile la un jhoan boat parca le zice ! din aluminiu de 2mm 48kg !

Poti sa-mi spui care sunt dimensiunile barcii tale. As dori sa fac si eu vreo doua. Am gasit si eu un mode de barca jon boats, dar nu stiu cum se comporta la valuri sau la spinning atunci cand pescuiesc doua persoane din picioare in acelasi timp.[/quote]
In ciuda la cum arata este extrem de stabila,deci merg in picioare pe marginea fundului fara sa am emotii de echilibru , nu face balans pe nici o axa ,glisaj singur cu 5cp,cu 15cp alearga de stinge cu 2 si bagaje ,pescaj aprox 35-40mm,fundul fiind plat asezi scaune ...mese... saltele ...
Dezavantaje pentru mine : aspectul, din graba nu am facut niscavai nervuri pe fund(sincer merge si ca la portile de tabla pe diagonala)dupa sudura se deformeaza usor,bordajul de 400mm cam mare , scheletul supradimensionat (am folosit teava rectangulara si L de 40 ,trebuia 25),cam arata a vestiar :zambet: .
Sunt foarte multumit ca alearga bine si iese repede deasupra fapt pt care deja I-am pregatit comenzile la distanta cu post avansat in fata! o sa semene a schijet cu volan :rizi: va pun eu poze si filme sa va distrati !!! :rizi:
Cotele de fabr le-am adaptat in functie de material (fundul cat a avut latime foaia de tabla 1000mm ), 1360 max sus ,3400 lungime ,o adaptezi dupa cerinte , masina si portbagaj!!! :bravo:
Cu detalii de fabricatie ma intrebi !!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

160

miercuri, 20. aprilie 2016, 19:40

Vreau sa stiu cat de sigura e ca barca ,daca o pot folosi pe dunare doua persoane cumotor de 5-6 hp ,se poate pescui din picioare la spin 2 odata sau unu in picioare si unu sezut, daca o pot incarca cu 300kg (persoane+ bagaj+scule pescuit+motor) ,se poate rasturna repede( cu bagaj sau fara). Barca o iau numai pt dunare o voi pescui la : spining , clonc, stationar(crap) , vom pescui 2 persoane aprox 220kg + motor, scule etc ajung undeva la 300kg si ma refer la modelul de 3,3 m. Orice detaliu si informatie imi este utila si de mare folos in a lua decizia pt barca potrivita sau sa cumpar o barca la care o sa ma uit ca trebuie sa slabesc ca sa o pot folosi. Va multumesc :prieteni:

cam cate kg are aceasta barca metalica? ma bate gandul sa fac si eu una dar trebuie sa o car pe peridoc.

Daca nu vrei sa tragi barca pe peridoc, atunci poti opta si ptr o barca metalica. Pretul unei barci metalice de 4 m lungime, 1.5 m latime exterioara ... ar fi la 550 euro maxim. O astfel de barca, eu cred ca ar fi potrivita ptr ceea ce vrei tu. O barca de genul celei prezentate de mine o poti folosi cel putin 20 de ani. Eu am facut luna trecuta o barca metalica ptr inchiriat iar barca m-a costat cam 1000 euro...
In pozele atasate este barca noua, care este lunga de 6 metri. Tu poti face acelasi model de barca dar de 4 m, care cu 6 cp se comporta super....

Se poate face un calcul. Ptr o barca mica de 4 metri ai avea nevoie de urmatoarele:
1. 2 coli tabla 2000x1000x2 mm ptr fundul barcii ( 2*32 kg= 64 kg) 180 lei
2 4 coli tabla 2000x1000x1.5 mm ptr laterale+oglinda+ perini (4x24 kg=96 kg) 290 lei
3. 10 metri T 25x25x3 ptr coaste sau traverse (12-13 kg) 30-40 lei
4. 12 m teava rectangulara ptr lateralul exterior al barcii (12 kg) 30 lei
5. platbanda ptr fundul barcii vreo 10 kg. 20 lei
Total ar fi cam vreo 195 kg. Din aceasta cantitate, vreo 20 de kg le scazi ,deoarece nu folosesti toata cantitatea de tabla, dupa ce decupezi vei ramane cu bacati pe care nu le pori folosi. Eu cred ca o asemenea barca ar cantari cam 170-175 kg. Pot sa-ti dau numarul de telefon al unei firme din Timisoara care are materialele ptr barca la preturi foarte bune... :prieteni: