Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 12. aprilie 2016, 08:16

Si totusi , la transportul unui motor masiv montat pe oglinda in suruburi , chiar daca e ridicat din trim la maxim , oglinda calca pe ultima rola a peridocului sau la aprox. 10 cm , mai este indicat sa montam un suport/o bara de sustinere in V intre cizma motorului si peridoc in timpul transportului ?
Pt. Gufi : uraciosule ! :limba:

Este cea mai nefericita solutie ,am spus mai sus,din experienta,un sprijin doar de marginea de jos a oglinzii sa nu mai penduleze fata spate,la fibra si aluminiu ma refer,eu pun barca de al pe masina si mot de 15 in masina !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 12. aprilie 2016, 20:38

Teo , nu inteleg ce spui. Adica sa-l transport vertical si nu ridicat din trim ? Nu pot asa , aproape atinge cu pintenul pamantul iar la ce drumuri avem.....
Si unde pun suportul , cum il fixez intre oglinda si cizma cand motorul este vertical ?

43

marți, 12. aprilie 2016, 20:41

Teo , nu inteleg ce spui. Adica sa-l transport vertical si nu ridicat din trim ? Nu pot asa , aproape atinge cu pintenul pamantul iar la ce drumuri avem.....
Si unde pun suportul , cum il fixez intre oglinda si cizma cand motorul este vertical ?

Pentru Marius: In masina uraciosule , in masina !!! :bucuros2: :limba:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (12. aprilie 2016, 20:46)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 12. aprilie 2016, 20:45

Sa ma iertati da` nu prea inteleg de ce un motor ridicat din trim ar solicita oglinda mai putin... din contra, mi se pare ca la cat de greu ii motoru` in partea superioara, se formeaza niste parghii acolo care....
Aia da, inteleg ca nu tre` sa ajunga pintenu` pe jos si poate d-aia tre` ridicat... da` altfel... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 12. aprilie 2016, 20:47

Mergem la Divici impreuna , uraciosule ?
Tu vii cu jack , eu vin cu tine.
Ce zici ? Ne auzim la un tel. daca iti surade ideea.

46

marți, 12. aprilie 2016, 20:49

Nu "e " locuri acolo si nici peste , e rar si Dunare lunga, noi mergem doar dupa somn mare , nu ? :bravo:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 12. aprilie 2016, 21:01

Care " noi " ? Tu chiar esti uracios !!!!!

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 12. aprilie 2016, 21:04

Si daca tot ridic motorul din trim de ce sa nu-i pun un suport intre peridoc si cizma sa nu se mai balanseze ? Aia nu inteleg , ce vrea sa spuna Teo.
Vertical nu pot ca atinge sau poate atinge , ridicat din trim iarasi nu e bine.
Cum draq sa-l duc ?

49

marți, 12. aprilie 2016, 21:04

Echipa ... astia cu "Titanici" e mai greu la manevre .... ce te faci cand te inhama unul de sub vapor ?

50

marți, 12. aprilie 2016, 21:06

Si daca tot ridic motorul din trim de ce sa nu-i pun un suport intre peridoc si cizma sa nu se mai balanseze ? Aia nu inteleg , ce vrea sa spuna Teo.
Vertical nu pot ca atinge sau poate atinge , ridicat din trim iarasi nu e bine.
Cum draq sa-l duc ?

In masina, iei trusa de chei, trupa de lacatusi, iti dau eu vreo 3 oameni de la culturism si ...dai un Jack !!! :limba:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 12. aprilie 2016, 21:08

Las ca vaporul meu e super stabil , confortabil si manevrabil. Numai sa vina.
Da mai trebuie sa ma si invete " cineva " cum se face......
Stii tu pe cineva ?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 12. aprilie 2016, 21:12

Si daca tot ridic motorul din trim de ce sa nu-i pun un suport intre peridoc si cizma sa nu se mai balanseze ?

Aici am io o "problema"... judecand dupa cat ii de grea cizma si cat de greu motorul propriu zis, eu zic ca ar trebui sa pui mai degraba un "tampon" intre motor si fundu` barcii, ca la motor cred io ca-i partea mai grea, nu cizma cu elicea ... cizma eventual s-o legi de peridoc sa nu se ridice... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

53

marți, 12. aprilie 2016, 21:13

Sunt profesori in zona noastra. Te costa un Penny de Jack. :prieteni:

54

marți, 12. aprilie 2016, 21:19

Si daca tot ridic motorul din trim de ce sa nu-i pun un suport intre peridoc si cizma sa nu se mai balanseze ?

Aici am io o "problema"... judecand dupa cat ii de grea cizma si cat de greu motorul propriu zis, eu zic ca ar trebui sa pui mai degraba un "tampon" intre motor si fundu` barcii, ca la motor cred io ca-i partea mai grea, nu cizma cu elicea ... cizma eventual s-o legi de peridoc sa nu se ridice... :rizi: .


Nu cred ca e problema mare la alte tipuri de barci decat gonflabilele cu oglizile lor lipite. E o idee buna cu un tampon intre oglinda barcii si remorca, asta in cazul in care nu are deja.

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 12. aprilie 2016, 21:22

Ideea este Costi de a pune un suport/teava fixat pe peridoc si cizma motorului cand e ridicat in asa fel incat cizma sa nu mai balangane in sus dar mai ales in jos si sa solicite punctele de prindere ale motorului pe oglinda. Faptul ca greutatea apasa pe oglinda nu e problema ca forta de apasare e pe verticala.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 12. aprilie 2016, 21:31

Mariuse, motoru` propriu zis ii de-o parte iar cizma cu elicea sunt de cealalta parte a oglinzii, cand ii ridicat... ca o balanta.
Motorul este cu mult mai greu decat cizma cu elicea deci balanta ii dezechilibrata clar.
La o groapa, de ce s-ar ridica motorul si ar cobora cizma SI NU INVERS?
Asa ca de ce sa spijini cizma, mai bine sprijina motorul!
Na bine, nu ma mai bag ca nu-s vreun priceput la barci... :).
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 13. aprilie 2016, 20:46

Salut.Daca este vorba de trim electrohidraulic se pune un suport pentru a nu avea socuri mari in pistonul hidraulic care aste in asa fel construit incat peste o anumita inclinatie nu mai are functie de reglaj al motorului ci doar pur si simplu sa salte cizma din apa.Daca cumva conducatorul ambarcatiunii din nepricepere sau neatentie accelereza la blana cu motorul ridicat prea mult barca s-ar apupa periculos de mult daca nu mai rau,asa ca instalatia corecteaza singura situatia coborand motorul pana la o pozitie considerata de fabricant nepericuloasa.Acest lucru se realizeaza cu ajutorul unei supape de presiune care aduce pistonul hidraulic in pozitia dorita.Acelasi lucru se intampla si cand lovesti cu motorul intr-un obiect aflat in apa,o supapa elibereaza presiunea din piston ca sa nu se distruga cizma. Aceste sisteme sant foarte bune cand esti cu barca pe apa dar in timpul transportului permit motorului sa se miste la socuri.Pentru a nu se intampla asta se monteaza un suport intre menghina motorului si cizma cam in paralel cu pistonul hidraulic care sa nu permita ca acesta sa isi schimbe pozitia.Mototul meu are din constructie niste gauri in care am introdus o tija in forma de u pe care o asigur cu 2 piulite si nu am avut nici cea mai mica probleme niciodata.Daca este vorba de trim mecanic,adica parghia aia cu care schimbi pozitia motorului in cateva pozitii fixe(asta la motoarele mici) aici are dreptate informer adica cizma nu poate sa coboare din cauza blocajului mecanic,dar nu o impiedica nimic sa nu urce si atunci ar trebui sa legi cizma de peridoc.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 13. aprilie 2016, 20:55

Am zis ca nu mai scriu despre asta da` totusi mai vreau sa zic ceva... :drac2:
Mie mi se pare ca un motor de barca prins de oglinda barcii seamana cu un ciocan sprijinit undeva pe lungul cozii, cu capu` in sus.
E, daca tii ciocanu` vertical, mi se pare OK sa pui ceva de amortizare la capatu` cozii, ca toate fortele-s cat de cat in lungu` asteia.
In schimb daca-l tii inclinat, ca sa nu zic orizontal (ca un motor "trim-uit"), ce sens mai are sa sprijini capatu` cozii cand de fapt aproape toata masa a carei inertie vrei s-o amortizezi ii in cap si acolo o sa ai probleme? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 13. aprilie 2016, 21:32

Motorul are trim electrohidraulic si cred ca ai dreptate Momaul. Asa voi face. Ai scris pe barca noile date din be ?

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 14. aprilie 2016, 15:50

Salut.Inca nu,nu am avut timp sa ma mai ocup de barca dar urmeaza.Iti multumesc inca o data pentru ajutorul dat.In legatura cu pozitia motorului in principiu ar avea dreptate informer numai ca si fabricantul sa candit la asta si a pozitionat axul in jurul caruia basculeaza motorul in asa fel incat centrul de greutate ramane tot in afara barcii.Bineinteles ca la socuri el poate sa se miste in ambele sensuri din cauza asta trebuie blocat.Fortele care actioneaza asupra oglinzii in timpul traspotului sant mult mai mici decat atunci cand motorul o streseaza in timpul unui mars rapid pe o apa cu valuri asa ca daca nu rezista la transport nu prezinta nici un fel de siguranta nici in exploatare.

Subiecte asemănătoare