Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 15. martie 2016, 13:34

Lansetele DAM Madcat

Ma tenteaza lasneta asta pentru clonc MAD CAT White Close Combat
1,90m 50-150g
Length: 1,90m ; Casting weight: 50-150g ; Transport length: 1,34m ; Sections: 2 ; Weight: 275g

Are cineva experienta cu ea ?
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 15. martie 2016, 15:23

Mie mi se pare slaba pt. clonc.
I-adevarat ca nu lansezi cu ea insa tre` sa intepi violent... catodata plumbu` depaseste bine 150g, ca sa nu mai iau in calcul si alte posibile "greutati"... :) :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 15. martie 2016, 16:43

Zice ca e dedicata pt clonc. Am una 100-400 (cormoran red deep mega jigger) si mi se pare par :nunteleg:
As face un compromis. da inainte am zis sa adun cateva pareri
Am gasit si un filmulet ... cam cum s-ar comporta in drill
MAD CAT WHITE CLOSE COMBAT - 1.90M 50-150G mit K.Michael 2013.03 - YouTube
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 15. martie 2016, 18:11

Nu cunosc modelul mentionat de tine, dar pot sa iti recomand ceea ce eu cunosc...
Personal nu am pus mana pe foarte multe lansete de clonc. Dar din ce am si din ce am vazut si la altii o lanseta puternica, care sa iti dea o sansa cu un adevarat monstru si care sa fie si extrem de sensibila pe varf, pe care eu o recomand cu incredere este Lanseta WFT Never Crack BankCat 2.10m 200-1000g

Eu am folosit-o la clonc si iti pot spune ca avand un plumb de 100gr si rame ca momeala pe montura, pescuind la o adancime de 10m, am reusit sa prind inclusiv moace de 200-300-400gr, a caror trasatura a fost foarte evidenta pe varful lansetei. Banuiesc ca asta de intereseaza... Am si alte modele de la WFT si am pus mana si pe altele pe care nu le detin si la prima vedere o alta lanseta cu putere de aruncare data pana in 400gr pare mult mai rigida si intradevar este, dar asta numai pe varf. Pt mine la partidele pe care le-am avut pana acum(fara capturi impresionante), asta este lanseta care a facut pescuitul la clonc mult mai placut.

Am si un par de la Zoran, nu mai retin exact ce marca si model... Trasaturile moacelor se puteau sesiza numai daca tineam firul in mana...Acolo unde vad sansa unui monstru clar as folosi parul!


pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 15. martie 2016, 19:30

Nu stiu ce sa zic, parerile sunt impartite... Eu as merge mai light nu neaparat pentru trasatura ci si pentru drill. Sansele sa apara monstrul pe la noi sunt infime. si daca apare cred ca ii faci fata si cu un bat mai light, pt ca un bat dedicat pt pescuit greu are suficienta rezerva de putere cat sa faca fata . poate o namila te poarta mai mult pe apa cu un bat mai light. in schimb in restul 99% din cazuri cand intra mai mititei imi place sa ii simt in bat nu sa ii trag ca pe carpe doar sa iasa la barca.
Trasaturile de moace le-am vazut f bine si pe cormoranul meu de 400 dar drilul cu pestii medii... 0
Asta repet e parerea mea strict personala si modul cum vreau eu sa abordez pescuitul, cu riscurile de rigoare. Dar 200-1000 de grame mi se pare ridicol de mult pe ce avem pe la noi prin tarisoara. inclusiv in delta pe sulina am dat foarte rar de somni mai imbracati... adica la categoria moaca.
Ideea era sa merg putin mai light decat ce am momentan.... de dragu drilului :noroc:
Nu il pun pe nu in fata si voi incerca si WFT-ul recomandat de tine... sa vad cum se simte in mana :bravo:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 15. martie 2016, 19:43

Pescuit la somn la clonc Dunare 2012 - YouTube

In video lanseta folosita de Zoran este una identica cu cea de care am vb eu. Sper sa nu ma insel... Asta ca sa vezi cam cum lucreaza. Eu zic ca ai destula placere in drill si cu somni de talie medie, chiar mica.
Cei pe care i-am prins eu la cateca sute de grame, nu pot sa spun ca a fost chiar un drill, dar de la cateva kg(2-3) in sus eu zic ca e o placere lanseta. Nu te lua intotdeauna dupa puterea de lansare...
E doar o parere! :prieteni: :noroc:

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 15. martie 2016, 20:25

Nu am zis ca nu voi incerca. un coleg de forum din arad o are si s-a oferit sa ma lase sa o incerc. ii multumesc pe aceasta cale. Poate o sa-mi placa :noroc:
Cat despre lanseta din subiect am mauzit numai de bine pe forumurile nemtesti si mai ales franceze :nunteleg: as vrea si o parere romaneasca. :) poate o are cineva.. un prieten de-al cuiva etc
Born to fish, forced to work...