Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

201

miercuri, 3. decembrie 2014, 00:45

http://forum-pescuit-la-somn.com/wcf/ima…13-ad49f639.jpg
A mai folosit cineva la avat chestia asta??

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

202

miercuri, 3. decembrie 2014, 08:16

Mi-am facut acum cativa ani asa ceva,dar nu am prins nimic.Am incercat sa gasesc atunci originalul dar stiu ca era destul de dificil de adus din Rusia.Parca acolo le-am vazut.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

203

joi, 8. ianuarie 2015, 21:23

Ce culori noi de la Thrill ati incercat , pe care ati avut ceva miscare ? Pe SGH am prins binisor , oricum campionul tot RBL ramane , as mai incerca si SFF , imi pare interesant

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

204

vineri, 9. ianuarie 2015, 11:38

Ce culori noi de la Thrill ati incercat , pe care ati avut ceva miscare ? Pe SGH am prins binisor , oricum campionul tot RBL ramane , as mai incerca si SFF , imi pare interesant


Nu am incercat inca niciuna dintre culorile astea noi. Si la mine tot RBL-ul a fost campion dar nu prea departe se afla SGH-ul dupa care urmeaza OB-ul … restul doar ocazional au prins si la fel de ocazional sunt bagate la apa. Acum trebuie sa imi vina unul dintr-ala negru cu ceva solzi gri pe care l-am luat mai mult din curiozitate … ramane de vazut cum va fi.

ps: si SFF-ul arata interesant.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

205

joi, 22. ianuarie 2015, 12:23

asta pare interesant :gandesc:

Gomoku Bottom - YouTube

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

206

sâmbătă, 14. februarie 2015, 09:07

:salut: Mi-am adus aminte ca mi-am cumparat anul trecut un popper si nu prea reusesc sa-l folosesc mai ales ca pe tija din spate are o paleta ca la rotativa si nu prea nimeresc sa-l fac sa se miste cum trebuie.Am incercat fel de fel de recuperari practica am facut-o pe o balta la stiuca.Spuneti-mi si mie cum as putea sa-l folosesc ,cum trebuie recuperat si mai ales daca il pot folosi la vara si la somn /salau pe timp de noapte. :noroc:
»cristina« a atasat urmatoarele fisiere:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

207

sâmbătă, 14. februarie 2015, 11:32

:salut: Mi-am adus aminte ca mi-am cumparat anul trecut un popper si nu prea reusesc sa-l folosesc mai ales ca pe tija din spate are o paleta ca la rotativa si nu prea nimeresc sa-l fac sa se miste cum trebuie.Am incercat fel de fel de recuperari practica am facut-o pe o balta la stiuca.Spuneti-mi si mie cum as putea sa-l folosesc ,cum trebuie recuperat si mai ales daca il pot folosi la vara si la somn /salau pe timp de noapte. :noroc:
Buna,
Un popper poate fi o naluca foarte haioasa, aduce atacuri spectaculoase, dar folosit necorespunzator poate "omora" rapid un loc de pescuit.

Hai sa-ti spun cum le folosesc eu, poate te ajuta.
In primul rand la biban...pe asta greu reusesti sa-l sperii. Popperul imita, cel putin in viziunea mea, un biban la vanatoare la suprafata, fugarind plevusca. In cazul acesta il recuperez mai repede, serii de 4-5 smucituri scurte, pop-uri slabe, mai curand splashuri si mici jerbe de stropi, pauza scurta, doua, trei smucituri si asa mai departe...
Pentru un plus de atractivitate si daca popperul o permite, in fata lui la 30-40 cm montez si un carlig drop-shot cu un shad de 4-5 cm tip finesse (Keitech Shad Impact de exemplu)

Tehnica cred ca poate functiona si la avat, nu stiu, nu ma bag...din pacate avatul lipseste cu desavarsire din zona.

La stiuca (si black-bass cateodata) se schimba putin tactica - nu prea folosesc popperele sa explorez zone vaste, ci mai curand locuri precise : culoare libere in vegetatie, marginile unei tufe de vegetatie, mici golfulete, copaci cazuti in apa, malurile foarte abrupte lansand paralel cu malul, locuri unde exista o probabilitate foarte mare sa fie locul de panda al unui rapitor.
Iar tehnica folosita e urmatoarea - lansat dincolo de locul vizat si asteptat pina se linisteste apa - un pop clar - pauza lunga, pina la 10 secunde - 1-2 popuri, pauza 5 secunde - vibrat popperul pe loc - 1-3 popurii, pauza si tot asa...

Iar daca urca ceva pina la popper si se intoarce, schimb imediat, sau cu un stickbait scufundator sau cu o broscuta.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

208

sâmbătă, 14. februarie 2015, 12:02

Spuneti-mi si mie cum as putea sa-l folosesc

vara si la somn /salau pe timp de noapte.
........exclus :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

209

sâmbătă, 14. februarie 2015, 14:12

cristina , nu-mi dau seama ce popper e ala dar pare o chinezarie , daca vrei sa prinzi la popper cauta ceva bun , Salmo , Rapala ....salau , nu stiu , eu nu am prins niciodata la poppere , cu toate ca sunt momente cand vaneaza in pelicula , dar asta vrea si vibratie , poti prinde foarte bine in schimb avat , atat ziua cat mai ales noaptea , ca sa lucreze bine popper-ul e nevoie si de o lanseta cu actiune mai moderata , eu am observat ca acelasi popper nu lucreaza la fel cu lansete diferite , de fapt asta e valabil la toate nalucile reactive , in fine , e mult de povestit , pescuitul cu topwater e foarte fain , maxim de adrenalina , tot atacul se petrece la vedere , cand intepi , aproape tot firul e afara din apa , cam ca la fly ....poti incerca si la stiuca , se prinde bine si asta la popper , pacat ca in jurul Galatiului , nu prea ai unde .

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

210

sâmbătă, 14. februarie 2015, 17:50

:salut: Multumesc ptr ajutor iar in legatura cu"pacat ca in zona Galatiului nu am unde" nu e chiar asa.Am gasit o balta cu stiuca,biban mare( am prins asta toamna biban la 400gr)rosioara mare si mult caras.Locatia e secreta ca atat a mai ramas necalarit de braconieri,au incercat de fapt vreo cativa sa bage plase si ptr asta am sa le pun o vorba buna mai "sus".Balta e superba cu o multime de copaci scufundati si stuf.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

211

sâmbătă, 14. februarie 2015, 18:01

, maxim de adrenalina , tot atacul se petrece la vedere ,


,,,,imagini care fac mai mult ca 1000 de cuvinte :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

212

sâmbătă, 14. februarie 2015, 19:48

Spuneti-mi si mie cum as putea sa-l folosesc

vara si la somn /salau pe timp de noapte.
........exclus :gandesc: .
Plus ca depinde foarte mult si de popperul folosit.
Primul din video-ul de mai sus e Skinny Pop de la Zip Baits, un popper "finesse". Poti sa scoti si pocuri cu el, dar la o recuperare mai sustinuta, trece in walking the dog si sunetul e mai estompat. Foarte bun pe apa linistita, cand pestii nu sunt foarte activi, nu risti ca si cu unul foarte galagios.
Iar al doilea, Gunfish de la Lucky Craft, nici nu se prea poate numi popper, daca il cauti in magazine il gasesti printre stickbaituri. Actiunea e asemanatoare cu Skinny, dar cu splashuri si mai discrete. Mi-a adus unul din cei mai mici bibani prinsi, era mai scurt decat naluca... :rizi: :rizi:


Nu cred ca nu se poate prinde salau sau somn cu poppere, mai ales seara cand ies pe intinsuri la vanat...bine, cu chestia aia micuta presupun ca poti sa-i agati, de scos...???

213

duminică, 15. februarie 2015, 09:22

, maxim de adrenalina , tot atacul se petrece la vedere ,


,,,,imagini care fac mai mult ca 1000 de cuvinte :bravo:
Da , foarte spectaculos , insa , acolo nu se folosesc poppere , sunt mai mult niste stick bait -uri , am vazut si ceva asemanator Thrillu-lui , nici miscarea nu e de pompaj , e o recuperare rapida , exact in pelicula , merge bine tipul asta de recuperare pe ape foarte repezi , eu am prins asa pe baraje , cu linguri Kastmaster . Asta imi place mie la pescuitul avatului , diversitatea de naluci , metode de recuperare , viteze de recuperare , adancimi de recuperare .....tot timpul trebuie sa schimbi ceva .

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

214

duminică, 15. februarie 2015, 11:18

acolo nu se folosesc poppere
....corect !! acolo :bravo: ..........dar aici ?..... doar poopere :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

215

duminică, 15. februarie 2015, 11:23

Oauuu !! :apl: ce pofta mi-a facut :buaaaah:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

216

luni, 14. martie 2016, 21:17

Reiau un topic pe care nu s-a mai scris de 393 de zile...pacat.

Ati incercat culorile mai noi de Thrill-uri ? Deja sunt de ceva vreme pe piata.
As vrea sa mai imi cumpar cateva culori pentru inceputul de sezon (mai-iunie) si ar fi bine-venite cateva pareri de la voi.
»Vlad Tulcea« a atasat urmatoarele fisiere:

217

luni, 14. martie 2016, 21:40

RBL si HBL au mers bine la tine la Ceatal Chilia in mai-iunie 2015

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

218

luni, 14. martie 2016, 21:53

Tot prin zona aia am sa incerc si eu ca este usor de ajuns (pt mine).
De fapt sunt o gramada de locuri bune de avat in apropierea orasului...

Banuiesc ca cele de 7 cm sunt de preferat. Corect ?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

219

luni, 14. martie 2016, 21:59

cu exceptia celor albastre, SFF-ului si aluia verzui le-am incercat pe toate ... chiar daca au trecut luni bune de cand nu au mai vazut apa. Topul cu cele mai productive pentru mine e cam asa:

RBL
SGH
OB
HBL
BMB

si cu ala gri inchis nu am reusit sa prind nimic.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

220

luni, 14. martie 2016, 22:07

Exact la ala negru ma gandeam azi ca ar merita incercat :doarecapu:
Din topul tau imi lipseste HBL si cred ca pe ala o sa mi-l iau in final si am sa mai incerc si un Vibra jig despre care am vz ca se vorbeste de bine.