Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Reluxxl

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 15. februarie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 12. martie 2016, 01:44

WOW, o gramada de poze :zambet: Multumesc, ma pun pe studiat.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 12. martie 2016, 06:51

Poate n-ar fi rau sa faci pozele alea accesibile si din afara Facebook-ului... stiu ca sunt putini care n-au cont acolo dar mai sunt.... :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 12. martie 2016, 08:12

Am pus si pe pagina asta nu stiu daca merge sa le vedeti pentru cei care nu au facebook.

Postimage.org / gallery - IMG 0005, IMG 0059, IMG 0060, IMG 0061, IMG 0062, IMG 0063, IMG 0064

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 16. iunie 2016, 14:58

cu riscul de a deranja, ii sfatuiesc pe eventualii interesati sa studieze cu maaaare atentie barcile de la acestr "producator", este inconstienta (spun asta cat se poate de asumat) sa pretinzi ca pe barca aia e ok sa pui 50cai si sa faci barca din tabla fara chesoane etanse. Ca o faci pentru consum propriu, nu-i bai, dar cand te dai constructor de barci si risti viata altora....e problema.
De formele barcii in sine nu comentez, dar hai sa nu o dam in copie de trakker, ca am mai vazut barci, am mai citit o carte.

Reluxxl

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 15. februarie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 16. iunie 2016, 20:19

Hai sa iti spun cum sta treaba cu "chestia" cu motorul de 50 de cai ptr barca asta....Chiar am studiat foarte mult aceasta barca si am vorbit si cu constructorul si am inteles la ce se refera....Ca oglinda barcii este asa de solid facuta incat ar rezista si la greutatea unui motor de 50 de cai....dar vreau sa iti spun ca nu recomanda sa pui motor mai mare de 20 de cai pe barca....deci cam asta este. Pentru eventualele lamuriri chiar pot sa iti raspund ptr ca stiu totul despre aceasta barca :zambet:

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 17. iunie 2016, 07:16

Mai, eu nu am nimic de impartit personal cu "marangozul", doar ca asa cum spuneam, este diferenta mare intre o barca de 50 cai si constructia de mai sus. N am nevoie de detalii, pozele sunt relevante daca sti sa te uiti ;). Sa deschidem discuti despre osatura (sau ce s-o vrea ea) a acestei minuni? Sa vorbim putin de esantionaj si rezistentele dinamice? Despre standarde de stabilitate? Nu cred ca e cazul."Barci" construiesc destui....dar barci....prea putini. Constructia in aluminiu nu e deloc usoara ;)
Eu ma opresc aici, nu vreau polemici, dar tare as vrea sa vad o "barca" din asta dupa 1-200 ore cu 30 cai pe ea, nu zic 50. :doarecapu: :doarecapu:

Reluxxl

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 15. februarie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 17. iunie 2016, 07:43

Ma repet....recomandarea e de maxim 20 de cai....cred ca ai inteles bine ce ti-am spus cu restul de caii putere...Apropo...vezi cum se construiesc originalele diin 2015 poate si mai devreme, nu se mai folosesc "coaste" la barci. p.s :))....nu am nici o legatura de prietenie sau de rudenie cu constructorul acestei barci doar am studiat putin cazul....

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 17. iunie 2016, 08:15

Relu, voi reveni indata ce am putin timp cu informatii relevante privind constuctia de barci in 2016, sunt convins ca vei avea surprize. Ma refer strict la aluminiu sudat ;)
Fara sa te superi pe mine, e pacat sa faci afirmatii daca nu ai detaliile complete.

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 17. iunie 2016, 08:46


















sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 17. iunie 2016, 08:55

a nu se confunda un jonboat de 10-12-14 picioare "inventat" in garaj de catre un sudor priceput cu unul care e gandit pentru 20 cai, nu zic mai mult. A nu se confunda un cornier sudat in puncte cu o chila. A nu se considera aliajul de dural disponibil prin comert ca "aluminiu aero-naval". A nu se considera o teava de aluminiu drept copastie.
Repet, sa iti faci o copaie in care sa te muti de colo colo e una, sa faci asa ceva ca sa vinzi altora, cu aere de G3/trakker.....c`mon.
Gata, chiar ma opresc si multumesc cititorilor pt rabdare.

Reluxxl

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 15. februarie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 17. iunie 2016, 11:58

Ce vrei sa spui cu pozele de mai sus ? De ce sa te opresti, este o dezbatere nu o cearta, atata timp cat ne adresam civilizat unul altuia, totul e ok.

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 17. iunie 2016, 14:03

Pai, mai sus imi explicai ca nu se mai folosesc in 2015 coaste la barcile de alu. Eu am tot cautat, dar BARCI fara osatura n am vazut, repet, de alu nu fibra ;). Imi explicai cum ai studiat tu oglinda de la "barca" shark, suficient de zdravana incat sa duca un 50 cai. Sunt mai multe lucruri de bifat pe drumul de la un obiect plutitor la ceva sea worthy ;)
N am o problema sa continui conversatiile, cata vreme ne limitam sa facem doar afirmatii verificate

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 17. iunie 2016, 14:15

:salut: ,
ptr mai mult de 20 cp o barca trebuie sa aibe si certificat de conformitate, asta ptr a putea fi inmatriculata.
Deci pica din start folosirea acestei barci cu un motor mai mare de 20cp.

Pentru Dunare, ptr uz personal ,mi-as face o barca complet sudata, fara nituri, din tabla de 4 mm. Asta ptr siguranta in timp, si mai ales ca pe valurile de pe Dunare se poate usor deteriora una nituita.

Iar daca as vrea sa vand barcile construite, asta as face numai cu certificate de conformitate si numai cu toate avizele si verificarile necesare puse la punct. Pina la urma, este intradevar vorba de viata noastra. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 17. iunie 2016, 14:27

,

ptr mai mult de 20 cp o barca trebuie sa aibe si certificat de conformitate, asta ptr a putea fi inmatriculata.

Deci pica din start folosirea acestei barci cu un motor mai mare de 20cp.

Pentru Dunare, ptr uz personal ,mi-as face o barca complet sudata, fara nituri, din tabla de 4 mm. Asta ptr siguranta in timp, si mai ales ca pe valurile de pe Dunare se poate usor deteriora una nituita.

Iar daca as vrea sa vand barcile construite, asta as face numai cu certificate de conformitate si numai cu toate avizele si verificarile necesare puse la punct. Pina la urma, este intradevar vorba de viata noastra.

Daca pui tabla de 4 mai bine folosesti otel carbon sau inox de 1,5 si obtii aceiasi rezistenta si greutate ! mai usor de prelucrat si sudat ! mie tare rau imi pare acum ca nu mi-am facut vestiaru din inox , as fi putut interveni oricand si oricum! :doarecapu:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 17. iunie 2016, 14:29

Inoxul din cite stiu se sudeaza la fel de greu ca si aluminiu.
La 4 mm mult mai usor decit o tabla de 1,5mm. poate ma insel :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Reluxxl

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 15. februarie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 17. iunie 2016, 14:53

Sosoktm- DOCUMENTULE, ia vizioneaza aici si scrie-mi unde ai vazut coaste la barca asta ???

http://m.youtube.com/watch?v=Fmm4f2ZFkss

Reluxxl

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 15. februarie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 17. iunie 2016, 23:22

Barca

"Documentatule" am vrut sa scriu :zambet: :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 18. iunie 2016, 06:31

Aici vb deja de 2 tipuri diferite de barci: barca de pescuit normala, "goala" pe dinauntru, si barca de pescuit bass-boat.
Cea de a 2-a nu are nevoie de atatea coaste, fiind intarita dintr-o parte in alta prin legaturi sudate de jos pina sus. In plus, lateralele sunt ramforsate pe lungime, ceea ce ofera un plus de consolidare.

Barca Shark este o barca de pescuit cu coaste, nu un bass-boat. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Reluxxl

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 15. februarie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

39

sâmbătă, 18. iunie 2016, 08:37

Zoran, Shark nu mai este demult o barca de pescuit cu coaste. Shark e copia barcii din videoclipul ce l-am postat. E normal ca nu poti sa faci o comparatie reala intre Shark si Trakker, dar nici de pret....Forma este aproximativ identica si ca idee de constructie. Sunt foarte multe asemanari in procesul de constructie intre Shark si Trakker. O sa postez si niste poze...

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 21. iunie 2016, 08:08

@relu....jet ma baiatule si da un play la clipul tau. Preferabil la sec 17. Se pare ca nu poti face nici diferenta dintre "coaste" si "osatura", asa cum nu poti purta nici o discutie civilizata. Nu intelegi lucrurile, dar nu trebuie sa te superi, nu suntem toti la fel. Mergi de aplauda in continuare minunile plutitoare shark ca esti dus rau mai chibitule atoatestiutor ;)
Hai pa, ca nu meriti deranjul sa iti explic in continuare. Ignora-ma, e mai simplu asa.

@Zoran.....4 mm de alu pentru o barca "utility" e enorm, producatorii mari se apropie de grosimea asta doar pentru zona chilei la barci de >17 picioare.

Subiecte asemănătoare