Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 10. octombrie 2014, 10:12

La avat inca pescuiesc cel mai mult cu power Pro de 8lbs, destul de rar cu 10.. si e ok (firul de US)
De s-ar limpezi Dunarea asta! :zambet:


Da Ovidiu, cu ceea ce ai scris in paranteza ai lamurit situatia. PP-ul pentru piata americana este foarte OK, incomparabil cu cel pentru piata europeana ce de la o rola la alta ma dezamageste tot mai tare. S-ar putea ca pe viitor sa apelez si eu la servicile anumitor colegi pentru a imi achizitiona cateva role … doar ca eu voi merge pe 15lb datorita posibilitatii de a intra si ceva mustati in timp ce caut avatul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 10. octombrie 2014, 13:50

Cu PP de 10lbs (US) dau si eu pe Mures. Am prins avat fara probleme la el .Problemele apar la dinti si ...mustati! Drept pentru care am o rola de Seaguar mai gros pe drum...Trabucco de 0,33 nu face fata la dintii unei stiuci mai rasarite . Am patit-o de aia vorbesc.
Doar pentru avat se poate da cu 8 lbs (PP , Sufix PB ,chiar Sunline ) fara probleme.In continuare dezamagit de Samurai Braid ca si rezistenta la frecare...

Ps: nu uitati gumele acasa! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 10. octombrie 2014, 15:55

Aseara, pe o vreme de tot rahatu', am iesit ptr 1 ora la avat. A plouat groaznic, dar nah, cred ca stiti cum e, cind te manca'n... :rizi:
Am avut 2 atacuri la poppere, ambele cu iesire a avatului afara din apa, si cu plonjon al poperului pina la 50 cm deasupra luciului. Atata.

La circa 80 m de mine, cu 15 min inainte de a pleca acasa, au venit cei 2 indivizi de acum 1 saptamana (sau au trecut deja 2 saptamani?), si i-am vazut ca au prins 3 buc. Recuperau foarte foarte incet, cu un vobler alb :gandesc: Ce miscare facea acesta sub luciul apei, nu am vazut...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 22. februarie 2016, 15:04

Revenind :rizi: … rateurile continua, din nou se pare ca in cateva partide sunt enervant de multe rateuri. Si de data asta vorbim strict de pescuit pe timp de zi … sa zicem ca pe timp de noapte nu am prea mai dat de ei in toamna si daca dadeam intr-o oarecare masura reuseam sa diminuez numarul rateurilor pescuind cu naluci mai mici … dar si mult mai putine atacuri comparabil cu nalucile mari si mai usor de iesit in evidenta pe intuneric.

Ideea este ca din nou am parte de exagerat de multe rateuri. Partea cu nalucile mai mici nu merge in cazul asta pentru ca daca nu am o anumita greutate nu reusesc sa pescuiesc acolo unde stau avatii si deci nu am atacuri. In schimb, pe naluci la vreo 9cm au fost destule atacuri dar din minim 15-20 de atacuri (doar pe lanseta mea – au mai fost si pe alte lansete) daca raman doi pesti deja este un procentaj bun. Habar n-am ce sa le fac … rateurile sunt prezente indiferent de cum recuperez naluca … rapid, incet, cu salturi … doar o lovitura scurta, seaca si puternica si atata tot. Au dat pe recuperari liniare, au dat cand urcam cu naluca de pe substrat la fel cum au dat pe cadere … aproape doar rateuri :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 22. februarie 2016, 15:57

E mici ! :rizi:

inca vreo cateva cuvinte sa se umple spatiul...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 22. februarie 2016, 17:21

Revenind :rizi: … rateurile continua, din nou se pare ca in cateva partide sunt enervant de multe rateuri. Si de data asta vorbim strict de pescuit pe timp de zi … sa zicem ca pe timp de noapte nu am prea mai dat de ei in toamna si daca dadeam intr-o oarecare masura reuseam sa diminuez numarul rateurilor pescuind cu naluci mai mici … dar si mult mai putine atacuri comparabil cu nalucile mari si mai usor de iesit in evidenta pe intuneric.

Ideea este ca din nou am parte de exagerat de multe rateuri. Partea cu nalucile mai mici nu merge in cazul asta pentru ca daca nu am o anumita greutate nu reusesc sa pescuiesc acolo unde stau avatii si deci nu am atacuri. In schimb, pe naluci la vreo 9cm au fost destule atacuri dar din minim 15-20 de atacuri (doar pe lanseta mea – au mai fost si pe alte lansete) daca raman doi pesti deja este un procentaj bun. Habar n-am ce sa le fac … rateurile sunt prezente indiferent de cum recuperez naluca … rapid, incet, cu salturi … doar o lovitura scurta, seaca si puternica si atata tot. Au dat pe recuperari liniare, au dat cand urcam cu naluca de pe substrat la fel cum au dat pe cadere … aproape doar rateuri :gandesc:


Pana nu iti cumperi o camera ca asta nu vei sti niciodata ce se intampla acolo jos cu avatii.Pentru a vedea efectiv cum dau de nu se agata numai asa trebuie procedat.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 22. februarie 2016, 17:36

Revenind :rizi: … rateurile continua, din nou se pare ca in cateva partide sunt enervant de multe rateuri. Si de data asta vorbim strict de pescuit pe timp de zi … sa zicem ca pe timp de noapte nu am prea mai dat de ei in toamna si daca dadeam intr-o oarecare masura reuseam sa diminuez numarul rateurilor pescuind cu naluci mai mici … dar si mult mai putine atacuri comparabil cu nalucile mari si mai usor de iesit in evidenta pe intuneric.

Ideea este ca din nou am parte de exagerat de multe rateuri. Partea cu nalucile mai mici nu merge in cazul asta pentru ca daca nu am o anumita greutate nu reusesc sa pescuiesc acolo unde stau avatii si deci nu am atacuri. In schimb, pe naluci la vreo 9cm au fost destule atacuri dar din minim 15-20 de atacuri (doar pe lanseta mea – au mai fost si pe alte lansete) daca raman doi pesti deja este un procentaj bun. Habar n-am ce sa le fac … rateurile sunt prezente indiferent de cum recuperez naluca … rapid, incet, cu salturi … doar o lovitura scurta, seaca si puternica si atata tot. Au dat pe recuperari liniare, au dat cand urcam cu naluca de pe substrat la fel cum au dat pe cadere … aproape doar rateuri :gandesc:


Nu iti pot spune decit ca, atunci cand prindeam avatii la poppere, f f f multe atacuri se soldau cu rateuri. Rapeau, naluca zbura 1 m in aer, pica pe apa si daca recuperam, se repeta acelasi lucru. Daca o lasam nemiscata, ori o inhala finut, ori o lasa in pace, dandu-si seama ca e "naluca". Ce poti face tu in cazu ca atacurile sunt similare, adica lovituri cu capul ptr a ameti prada? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 22. februarie 2016, 18:03





Citat de la »anem«



Revenind … rateurile continua, din nou se pare ca in cateva partide sunt enervant de multe rateuri. Si de data asta vorbim strict de pescuit pe timp de zi … sa zicem ca pe timp de noapte nu am prea mai dat de ei in toamna si daca dadeam intr-o oarecare masura reuseam sa diminuez numarul rateurilor pescuind cu naluci mai mici … dar si mult mai putine atacuri comparabil cu nalucile mari si mai usor de iesit in evidenta pe intuneric.

Ideea este ca din nou am parte de exagerat de multe rateuri. Partea cu nalucile mai mici nu merge in cazul asta pentru ca daca nu am o anumita greutate nu reusesc sa pescuiesc acolo unde stau avatii si deci nu am atacuri. In schimb, pe naluci la vreo 9cm au fost destule atacuri dar din minim 15-20 de atacuri (doar pe lanseta mea – au mai fost si pe alte lansete) daca raman doi pesti deja este un procentaj bun. Habar n-am ce sa le fac … rateurile sunt prezente indiferent de cum recuperez naluca … rapid, incet, cu salturi … doar o lovitura scurta, seaca si puternica si atata tot. Au dat pe recuperari liniare, au dat cand urcam cu naluca de pe substrat la fel cum au dat pe cadere … aproape doar rateuri


Pana nu iti cumperi o camera ca asta nu vei sti niciodata ce se intampla acolo jos cu avatii.Pentru a vedea efectiv cum dau de nu se agata numai asa trebuie procedat.
Aveam Water Wolf la mine... :) Nu m-am gandit... :limba:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 22. februarie 2016, 18:16


Aveam Water Wolf la mine... :) Nu m-am gandit... :limba:


Mama mia, mai bine nu ziceai acum :rizi: oricum nu era o zi deloc ok pentru ca apa era tulbure bine.Probe cu camera cred ca trebuie atunci cand apa e cat mai limpede pentru o mai buna vizibilitate.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 22. februarie 2016, 19:33

Mama mia, mai bine nu ziceai acum oricum nu era o zi deloc ok pentru ca apa era tulbure bine.Probe cu camera cred ca trebuie atunci cand apa e cat mai limpede pentru o mai buna vizibilitate.
Era cam tulbure apa pentru camera asta. Totusi cred ca merita incercat cu ceva vobler de suprafata la avat. Apa era mica si plina de agatatura si sigur nu as fi riscat sa o las acolo cu o naluca care sa evolueze mai jos...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 22. februarie 2016, 21:05

Aveam Water Wolf la mine... :) Nu m-am gandit... :limba:


vorba lui Mane ... mai bine nu ziceai :rizi:

daca as fi stiut, luam echipamentul de somn a lui Mane, puneam camera direct pe textilul de 80lbs si un inaintas de doar 0,3 pentru a evita orice risc de pierdere a camerei.

Si ca tot ai pomenit de camera ... ai incercat-o vreodata sa vezi cum se descurca?

Zoran, nu stiu ce ar fi de facut ... partea aia cu pestisorii ametiti ar fi o idee. Ar fi o treaba smucitul brusc al nalucii in faza imediat urmatoare atacului iar ulterior lasata libera sa se scufunde vreun metru jumate. Trebuie sa incerc.

Zamfi :rizi: ... nu "e mici" ... sunt acolo niste dihanii de iti smulg lanseta in mana daca nu esti atent in momentul atacului :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 22. februarie 2016, 22:43





Citat de la »acuciureanu«



Aveam Water Wolf la mine... Nu m-am gandit...


vorba lui Mane ... mai bine nu ziceai

daca as fi stiut, luam echipamentul de somn a lui Mane, puneam camera direct pe textilul de 80lbs si un inaintas de doar 0,3 pentru a evita orice risc de pierdere a camerei.

Si ca tot ai pomenit de camera ... ai incercat-o vreodata sa vezi cum se descurca?

Zoran, nu stiu ce ar fi de facut ... partea aia cu pestisorii ametiti ar fi o idee. Ar fi o treaba smucitul brusc al nalucii in faza imediat urmatoare atacului iar ulterior lasata libera sa se scufunde vreun metru jumate. Trebuie sa incerc.

Zamfi ... nu "e mici" ... sunt acolo niste dihanii de iti smulg lanseta in mana daca nu esti atent in momentul atacului
Mdaa... Pur si simplu nu m-am gandit... Nu i-am facut proba pana acum. Adica am probat putin prin curte, acasa, i-am luat un card de memorie si cam atat. Scopul initial la care m-am gandit pentru camera era cloncul si nici de cum spinningul... Acum ca inca nu am reusit sa iau si o camera de filmat sport ma gandeam sa o atasez la o sapca sa pot filma, mai ales ca eu o sa cam fiu singur la pescuit...
Pe viitor cand o sa ajung in zona o sa am cu mine si poate facem atunci o proba :)
Poate pana data viitoare o sa am si GoPro-ul... E in vedere, doar ca imi lipseste un mic impuls...nu stiu... sunt totusi 400euro...