Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 801

luni, 22. februarie 2016, 12:50

Eu am Spheros 8000 pg SW,ala cu albastru.Are 570g,pus pe cantar de mine.Am impresia ca la 6000 nu e varianta pg,si e foarte importanta


Am inteles, tu ai Spheros 8000PG...nu e SW.Asta SW marimea 8000 are 700 de grame din pacate :doarecapu:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

3 802

luni, 22. februarie 2016, 12:56

Aa,da,corect,scuze,dar nu vad de ce ti ar trebui SW....Saragosa 6000 o am SW

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 803

luni, 22. februarie 2016, 13:01

Aa,da,corect,scuze,dar nu vad de ce ti ar trebui SW....Saragosa 6000 o am SW

Si cum ti se pare saragosa 6000 sw pentru spinning la somn, prea mica?
Cat fir ai reusit sa pui pe ea?

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 804

luni, 22. februarie 2016, 13:04

Bine ca nu a dat Adi gherla, de asta ne era noua frica daca ar fi iesit ceva si mai mare ar fi fost mai ok insa tinand cont de cat de "urata" era apa a fost bine.In legatura cu situatia neplacuta, traim intr-o tara in care nu merg toate asa de vis..reguli imbecile sa omori tot, l-ai auzit pe ala ieri: somn, salau, avat, caras, platica si ceva specii de stiuca provenita din alte parti ale lumii trebuie efectiv evaporate Asta e situatia pe moment din pacate, oricum m-am uitat putin pe regulamente si difera de la provincie la provincie.Cum zici tu tot timpul: sigur data viitoare va fi mai bine.
Una peste alta a fost o experienta faina. Atacuri au fost foarte multe. Si in afara de cele mentionate a mai fost un somn(cred ca era somn) scapat si de mine dupa 30 de sec de drill, care cred ca nu s-a intepat bine.
Cat despre partea neplacuta am fost socat de cate specii de pestii nu trebuiesc eliberate(conform regulamentului). Mane le-a aratat un video cu eliberarea salaului din poze si ei au zis: ha! inca 500euro la amenda, fiind specie care nu trebuie eliberata. Macar pana la urma au fost intelegatori...

Si chiar daca nu a fost cea mai reusita patida de pescuit, experienta in sine alaturi de mane si anem a fost una super. Desi nu ma cunosteam cu baietii decat de pe forum si la telefon m-am simtit foarte bine alaturi de ei. Au facut tot posibilul ca eu sa ma simt ok si chiar daca nu am avut asemenea pretentii m-au facut sa ma simt bine acolo.
Si pentru asta le multumesc amandurora!!!


Imi pare rau Adi ca nu a iesit pentru tine nici un avat dar cu siguranta se vor mai ivi ocazii si te mai asteptam pe aici
Eu consider o performanta si in privinta avatului. Pana ieri am avut doar multe tentative de a intepa un avat fara sa am macar un atac. Ieri cred ca au fost 10 atacuri ratate, ceea ce e un progres la experienta personala. Daca viitoare(sper in cateva saptamani) poate o sa avem ceva mai mult timp pe apa(2-3zile) si poate sparg gheata si la avat...



Inca o data va multumesc pentru ca m-ati primit si pentru efortul pe care l-ati depus ca eu sa ma simt bine!!! :apl: :bravo:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

3 805

luni, 22. februarie 2016, 13:09

Saragosa are rapotul un pic cam prea mare ptr gustul meu,dar depinde ce tragi cu ea,daca vrei in special ptr gume,este exact ce trebuie.Ptr reactive este mult mai misto Spherosul.Ca fir,stai fara grija,intra lejer un 200 m de 40 lbs

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 806

luni, 22. februarie 2016, 13:20

Saragosa are rapotul un pic cam prea mare ptr gustul meu,dar depinde ce tragi cu ea,daca vrei in special ptr gume,este exact ce trebuie.Ptr reactive este mult mai misto Spherosul.Ca fir,stai fara grija,intra lejer un 200 m de 40 lbs


O ultima intrebare si te las :rizi: eu vreau sa pun de 65 de lb adica 0,41PP crezi ca intra o rola de 135 de m strans bine? Eu am mari dubii, din cauza asta am ezitat pana acum, oricum spheros sw de 6000 ma intereseaza datorita raportului de recuperare mai mic numai ca e "la fel" ca Saragosa ta, de asta intreb.
Eventual as putea sa incerc sa scad cu grosimea firului sa pun de 50lb adica 0,36 numai ca nu rezista asa bine la abraziune :gandesc:




Inca o data va multumesc pentru ca m-ati primit si pentru efortul pe care l-ati depus ca eu sa ma simt bine!!!


Placerea a fost de partea noastra, sper sa mai facem partide impreuna :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 807

luni, 22. februarie 2016, 14:15

Salut Anem,eu in locul tau m as orienta catre un 5000 clar fata de 4000.Daca as lua ceva de 4000,singura mulineta ar fi Stella 4000 SW.M am jucat la targ cu un TP 5000 SW,si nu pot sa zic ca m a dat pe spate.Spherosul PG merge bestial,dar ptr 100 de grame in minus as lua clar Biomasterul.Pe un 5000,poti sa pui si un tambur de 6000,daca vrei u fir mai gros.Twin Powerul nu mi a placut ptr ca mi s a parut cam dezechilibrat...poate doar mi s a parut,usor ce i drept dar dezechilibrat


Merci fain de recomandare Octaviane … pana la urma voi merge clar pe mana Biomaster-ului. Il am pe cel de 2500 si ma inteleg perfect cu el. Nu prea pot spune ca ma incanta atat de mult design-ul noului sasiu de la Shimano, asa ca ma voi voi grabi sa imi iau Biomaster-ul ce se afla in productie in momentul de fata inainte de a iesi vreun model nou cu sasiul evident modificat. Inca nu reusesc sa ma decid asupra marimii … 4000-ul si 5000-ul au acelasi corp, difera doar rotorul si tamburul (mai mare si mai incapator pe 5000) plus ceva grame la greutate. Inca mai stau sa ma decid … oricare dintre ele va fi sunt convins ca va fi OK si pana la urma nu prea urmaresc sa pescuiesc cu fire mai groase de 20lbs sau maxim 30 (PP), care deja intra suficient inclusiv pe un 4000. Nu vreau sa ma arunc la un Stella si diferenta dintre un TP si Biomaster nu mi se pare tocmai justificata. Initial ma gandeam inclusiv la un Sustain dar in mana imi place mai mult Biomaster-ul.

Daca nu as fi avut surprizele care le-am avut cu cele de la Daiwa m-ar fi incantat de minune ceva de 3000 … doar ca momenan nu imi arde sub nici o forma sa imi cumpar de la producatorul respective plus ca din cele pe care le-as fi preferat toate au MagSeal … la care spun “NU MERCI!”

[…..]In legatura cu situatia neplacuta[…..]


Pana la urma asta este … un Stradic FK mai putin :rizi: … si tot e bine ca am scapat doar cu atat si nu cu un Stella mai putin :rizi:

Una peste alta a fost o experienta faina. Atacuri au fost foarte multe. Si in afara de cele mentionate a mai fost un somn(cred ca era somn) scapat si de mine dupa 30 de sec de drill, care cred ca nu s-a intepat bine.


Am si uitat de somnul ala cu care nu ai reusit sa schitezi aproape nici un gest pe mal :rizi: … bine ca ai amintit de el.

Cat despre partea cu atacurile … in conditii mai normale, adica ape mai curate, cu siguranta ar fi iesit la pozat ceva mai multi pesti … mai alesa vati.

Cat despre partea neplacuta am fost socat de cate specii de pestii nu trebuiesc eliberate(conform regulamentului). Mane le-a aratat un video cu eliberarea salaului din poze si ei au zis: ha! inca 500euro la amenda, fiind specie care nu trebuie eliberata. Macar pana la urma au fost intelegatori...


Nu vreau sa zic prostii, poate imi aduc eu aminte gresit, dar parca a zis ceva de 1400 pentru eliberarea salaului si 2000 a somnului … nu? Mane tu iti amintesti? Si da, pana la urma am scapat ieftin :rizi: … se putea mai rau … mult mai rau :rizi:


Imi pare rau Adi ca nu a iesit pentru tine nici un avat dar cu siguranta se vor mai ivi ocazii si te mai asteptam pe aici


Eu consider o performanta si in privinta avatului. Pana ieri am avut doar multe tentative de a intepa un avat fara sa am macar un atac. Ieri cred ca au fost 10 atacuri ratate, ceea ce e un progres la experienta personala. Daca viitoare(sper in cateva saptamani) poate o sa avem ceva mai mult timp pe apa (2-3zile) si poate sparg gheata si la avat...

Inca o data va multumesc pentru ca m-ati primit si pentru efortul pe care l-ati depus ca eu sa ma simt bine!!! :apl: :bravo:


Placerea a fost de partea noastra Adi si te mai asteptam pe aici. Pentru mine partea cu 2-3 zile este imposibila dar Mane ar fi chiar incantat putandu-se desfasura si la stationar atunci cand nu ar da la spinning.

Data viitoare cu siguranta vor iesi si avati … pur si simplu ai avut ghinionul de a nimeri pe aici exact dupa aproape o saptamana de ploi si rezultaele le-ai vazut si tu la cum aratau apele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3 808

luni, 22. februarie 2016, 15:59

Felicitari, baieti, totusi, faina partida pina la urma!

Citind despre bizareriile legislative de acolo, ajung sa privesc cu mai multa ingaduinta legislatia de aici. Sunt doua specii de pesti pe care nu ai voie sa le eliberezi: somnul american si soretele. :rizi:
In rest esti liber sa dai drumul la pesti dupa poza si pupicul de rigoare...acum doi ani am prins un amur vreo cinci kilograme, cu o multime de spectatori (pescuiam pe un lac intr-o statiune), turistii adunati in spatele meu in timpul drilului s-au pus sa aplaude cand l-am eliberat. :ochi:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 809

luni, 22. februarie 2016, 16:17

Parca zicea 1500 euro pt eliberarea somnului. Au fost 2000 de euro in cazul celui care a eliberat in fata lui 1 somn de 75kg, din care 1500 pt eliberare, 400 pt ca a pescuit in rezervatie naturala (portiune de 80-100m de la dig; o aberatie) si inca 167 pt ca a pescuit la spinning intr-o perioada in care metoda asta era interzisa.
Si daca am inteles eu bine in cazul in care se pescuia de pe malul opus, se aplicau alte reguli fiind alta provincie...
Desi unele reguli sunt aberante cred ca au ca si cauza pestii care inca se mai gasesc in apele din Italia. Si dupa cum pare situatia cred ca amenzile vor creste in curand, poate chiar si regulamentul va fi mai aspru. Asa ca toate lucrurile astea eu le admir cu privire la autoritatile italiene care fac ceea ce e necesar pentru a salva populatia de peste din apele lor...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 810

luni, 22. februarie 2016, 17:19

Felicitari baieti, faine partide mai aveti! De invidiat... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 811

luni, 22. februarie 2016, 17:48


.acum doi ani am prins un amur vreo cinci kilograme, cu o multime de spectatori (pescuiam pe un lac intr-o statiune), turistii adunati in spatele meu in timpul drilului s-au pus sa aplaude cand l-am eliberat.

Pe tine s-au pus sa te aplaude...aici nu e deloc asa :zambet:
Italienii eu ii impart in doua categorii si anume cei ce elibereaza somnul si cei ce nu il elibereaza.Astia din prima categorie cu toate ca se bat de ani de zile sa se schimbe regulamentul in privinta uciderii somnilor sunt in minoranta deocamdata.Sunt multi italieni care atunci cand prind somn il omoara dar nu de frica amenzilor ci pur si simplu din ignoranta, din cauza ca exista o adevarata campanie impotriva speciei silurus glanis, se da vina ca somnul e cauza lipsei altor specii din apa.Astia care il protejeaza zic ca e din cauza poluarii si din alte cauze...
Chestia e ca pe nime spre ex italienii din niciuna din categorii nu ma vor impreuna la pescuit :zambet: aia care sustin uciderea somnului e clar de ce nu ma vor pentru ca eu le dau drumul si asta pentru ca nu pot accepta o lege aberanta care ma obliga sa ucid!
Nu ma vor nici cei ce elibereaza somnul pentru ca nu ma cunosc, nu stiu cum ma comport pe balta insa din cauza ignorantei ma baga in aceeasi oala cu toti est europenii ce baga tot la portbagaj. :gandesc:
AAA sa nu uit nici pescarii romani sau sarbi cu care m-am intalnit pe aici nu ma vor alaturi de ei pentru ca eu sunt ala mai "increzut" ce elibereaza.Era sa fiu linsat o data pe treaba asta de 4 dobitoci, nu mai intru in detalii.Deci sunt un fel de "extraterestru" pentru multi, bine ca mi-am gasit perechea :rizi:
Da, am intalnit aici un alt "extraterestru" , o persoana extraordinara ce m-a invatat mult la spinning.In mod sigur chestia asta cu "obligarea" de a ucide o anumita specie de peste se va termina cat de curand. :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 812

marți, 23. februarie 2016, 09:02

[.....]
Da, am intalnit aici un alt "extraterestru" , o persoana extraordinara ce m-a invatat mult la spinning.In mod sigur chestia asta cu "obligarea" de a ucide o anumita specie de peste se va termina cat de curand. :noroc:


Mane ma faci sa rosesc aici :rizi: ... ideea e ca nu cu oricine sunt la fel de deschis si in toti acesti ani banuiesc ca ti-ai dat seama ca daca nu as fi avut de-a face cu o persoana OK atunci cu siguranta dupa prima sau a doua iesire nu ne mai auzeam vreodata :rizi: ... ca doar stii ca inclusiv pe maluri eu sunt cel care nu prea are de-a face cu nimeni si nu caut s ainrtu in vorbaraie cu nicicare.

Cat despre invatat ... fii convins ca o gramada de chestii le-am cam invatat impreuna.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 813

marți, 23. februarie 2016, 22:55

Userul acuciureanu elibereaza doi din astia mici :bravo: Adi

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 814

marți, 23. februarie 2016, 23:14

Acum imi dau seama cat de inghetat eram...
Multumesc inca o data mane si anem pt partida! :bravo:
Sper sa o reptam cat mai curand si poate chiar cu rezultate mai frumoase :noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 815

marți, 23. februarie 2016, 23:24

Acum imi dau seama cat de inghetat eram...
Multumesc inca o data mane si anem pt partida! :bravo:
Sper sa o reptam cat mai curand si poate chiar cu rezultate mai frumoase :noroc:


Cand ai chef, vino pe la noi.Daca vrei sa facem "maraton" pe balta, eu sunt disponibil :zambet:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 816

marți, 23. februarie 2016, 23:27

Chef este oricand... Timpul si distanta nu ma lasa sa fiu acolo atat de des pe cat am chef, dar dupa ce se incalzeste un pic facem un maraton ;)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 817

sâmbătă, 27. februarie 2016, 19:42

s-a iesit si astazi la pescuit in ciuda vremii de tot rahatul si a unui vant teribil, nu stau bine cu timpul si sunt nevoit sa fiu scurt de tot.

Locul 1
Ocupat de un individ, am dat vreo 15-20 de minute prin zona si am intins-o.

Locul 2
Greu de tot ies doi pesti. Unul mai frumos:



si unul mai micut:



dupa care vine si randul "episodului 5" din povestea somnului care fuge de poza. Mai bine zis, in sfarsit vine un mustacios in timp ce spargeam botul unui Shiver prin bolovanii de pe fund. Lupta destul de scurta si ajunge la mal. Cand era Mane deja cu mana in gura cine apare in spatele nostru? GARDA!!! ... asa ca, ne-avand de ales ia Mane patentul, dezgata somnul in apa fara nici o poza ... gest urmat de niste maini ridicate in aer "de nervi" ca "s-a dezgatat" la mal. Chiar nu aveam chef de o amenda, mai ales ca e una destul de usturatoare. Si asa se numara al cincelea somn pe care nu reusesc sa il pozez :rizi:

Locul 3
Imposibil de pescuit din cauza vantului.

Locul 4
Cu greu iese si un al 4-lea peste al zilei:



Locul 5 a fost acasa, inghetati bine de frig. Pana la urma nu a fost rau date fiind conditiile ... dar data viitoare va fi mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 818

sâmbătă, 27. februarie 2016, 20:22

si vin niste update-uri ... se pare ca de dimineata altcineva spargea pietrele de pe fund cu niste Shivere de 9. Se pare ca pe langa ceva atacuri au iesit vreo doi dintr-astia:



... a mai fost ceva pestan ce a reusit sa rupa in momentul atacului si cireasa de pe tort:



ps: grazie Pippo :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 819

sâmbătă, 27. februarie 2016, 20:43

si vin niste update-uri ... se pare ca de dimineata altcineva spargea pietrele de pe fund cu niste Shivere de 9. Se pare ca pe langa ceva atacuri au iesit vreo doi dintr-astia:



... a mai fost ceva pestan ce a reusit sa rupa in momentul atacului si cireasa de pe tort:



ps: grazie Pippo :zambet:



OOOO...grande Pippo, complimenti :bravo: :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 820

duminică, 28. februarie 2016, 16:07

insistand tot timpul apar si rezultate ... asta e de astazi, avand acelasi protagonist. protagonist ce nu se inscrie pe forum doar datorita limbii.

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm