Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

101

joi, 10. decembrie 2015, 15:34

Aici e si vina statului italian.. E prea permisiv ... Ar trbui sa le dea niste amenzi usturatoare plus confiscarea automobilului plus penal.. si de ce nu si inchisoare pana la 1 an.. sa vedem atunci cati se mai risca !! :gandesc: .. :nervos:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

102

joi, 10. decembrie 2015, 15:59

As spune ca ii asteapta zile grele pe braconierii din Italia :apl: … precedentul a avut loc si de acum inainte s-ar putea sa se gandeasca de doua ori inainte de a merge la braconat, mai ales ca in ultima vreme s-au inmultit controalele :apl:

Ideea este ca la un moment dat unii (da … ghiciti ce nationalitate) au fost prinsi la braconat si pe langa amenzile pe care nici naiba nu le platea indivizii respectivi au fost bagati si la parnaie CU EXECUTARE … fapt ce din punctul meu de vedere creeaza un precedent pe care se vor baza multe chestii de acum inainte.

Sper sa prinda cat mai multi si sa ii arunce dupa gratii cat mai rapid posibil …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

103

joi, 10. decembrie 2015, 16:06

Aici e si vina statului italian.. E prea permisiv ...


Am si eu momente cand gandesc asa ca tine, atunci cand citesc articole despre braconaj in Italia si asta se intampla saptamanal......................insa imi amintesc explicatiile unui prieten italian ce incerca sa imi explice cu ceva ani in urma ca toleranta nu e un defect ci o calitate pe care unele popoare si-au dobandit in timp.


Pe 30 noiembrie s-a facut prima condamnare CU EXECUTARE a unor braconieri in Italia.Au fost condamnati la doi ani, probabil nu o sa faca toata pedeapsa insa o mare parte din ea o sa stea in penitenciar.Poate asta e solutia impotriva invaziei braconierilor in apele italiene, poate asta e un fel de START si pentru alti judecatori care trebuie sa judece cazuri de braconaj.Braconieri sunt prinsi tot timpul insa pana acum scapau cu amenda si foarte rar cu confiscarea dubelor ce tranportau pestele.
Aici articolul:http://www.ilgiornaledelpo.it/ferrara-co…uale-per-tutti/

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

104

joi, 10. decembrie 2015, 16:36

Numai ca e un pic de diferenta.. Cei prinsi si condamnati la inchisoare daca nu greaesc braconau pe ceva rezervatii.. Ar fi bne daca s-ar aplica legea la fel pe toate apele publice si abea apoi putem spune ca sunt pe drumul cel bun.. dar speranta moare ultima. Pana atunci Doamne ajuta si deschidele ochii pentru ca in ritmul asta vor golii apele de peste
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

105

vineri, 19. februarie 2016, 22:28

Ieri, 18/02/2016 un partid politic italian(Movimento 5 stelle) a propus in camera deputatilor sa schimbe legea in cazul braconierilor ce "profeseaza" in Italia.Au propus amenzi pana la 15000 de euro, confiscarea barcilor, a autovehiculelor, a plaselor si condamnare penala pana la 3 ani de puscarie.Din pacate nu a fost aprobata din mai multe cauze... :doarecapu: jocuri politice...bla,bla bla.Totusi a fost facut un mare pas pentru combaterea braconajului pe teritoriul italian zic eu :bucuros2: s-a ajuns sa se discute despre chestia asta in parlament :buaaaah: eu zic ca asa incep si unii politicieni sa deschida ochii mai bine.
Partea urata e ca toti braconierii ce au fost prinsi pana acum sunt de nationalitate romana, si nu prea da bine la imaginea Romaniei si a romanilor in lume :doarecapu:
A mai scris cineva pe aici ca si alte popoare au "oile negre" ale lor, ca noi nu suntem cu nimic mai "rai" in anumite infractiuni decat altii....sunt total de acord cu unele precizari.Spre exemplu in ceea ce priveste italienii am vazut si bune si rele in anii mei in tara lor.Insa in ceea ce priveste braconatul, ei bine fratilor astia "ai nostrii" credeti-ma ca exceleaza in infractiuni.Se castiga INCA foarte multi bani din braconaj piscicol, sunt filiere ce duc tot pestele catre pietele din estul Europei.
Nu o sa dureze la nesfarsit situatia asta, se vor termina rezervele piscicole intr-un final(sper din inima sa nu se ajunga aici) sau statul Italian va lua masuri drastice pentru oprirea braconajului.

PS: Eu am venit in Italia in anul 2003 si am mai prins putin din timpurile de aur cand apele de aici erau pline de peste, fara exagerare aveam nopti pe timp de vara cand auzeam zeci de somni la suprafata noaptea, acelasi lucru pe timp de zi cu crapii :buaaaah: aici a fost un PARADIS PESCARESC pana acum cativa ani.Comparativ cu unele ape din Romania aici inca e "paradis", stiu.....sper din inima sa ramana asa. :gandesc:

106

sâmbătă, 20. februarie 2016, 11:39

ceea ce tu vezi ca pe un mare pas, eu il vad ca pe o mare infrangere pentru pescari sau mai bine zis o batalie castigata pentru braconieri si mafia pestelui care s-a dezvoltat acolo.
resursa piscicola se diminueaza peste tot in lume si din pacate este intrata pe un drum aproape ireversibil atata timp cat vor exista castiguri facile din aceasta resursa.
cu sau fara romani, cu pietele este europene sau nu, apele italiene au intrat pe un drum fara intoarcere si asta se datoreaza in primul rand autoritatilor care au permis asta (sau care s-au manjit cu banii proveniti din aceasta afacere)
sunt tari europene unde nu se intampla asa ceva, inca si asta pentru ca nu au dat drumul la exploatarea industriala a resursei piscicole pe apele interioare, dar in momentul in care vor aproba acest lucru (si o vor face, pentru ca vor fi fortate de "legile europene"), vor avea aceeasi soarta .
pescuitul industrial pe apele interioare este "boala" care distruge resursa acvatica peste tot in lume

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

107

duminică, 28. februarie 2016, 11:15

Nu are legatura stransa cu subiectul insa fiecare natie isi are "uscaturile" ei...... INEDIT! Italieni prinși la furat în România | REPORTER24

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

108

duminică, 28. februarie 2016, 11:26

:rizi: Eugen eu sunt de acord cu faptul ca orice padure are uscaturile ei, traind aici am intalnit o gramada de uscaturi din astea italiene....o gramada chiar insa crede-ma e plin si de ucaturile noastre in ceea ce priveste braconajul piscicol in Italia.Toti braconierii prinsi aici sunt numai romani :gandesc: sunt atrasi de legislatia astora cam de rahat pentru ca e prea permisiva cateodata. :noroc:

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

110

vineri, 27. mai 2016, 09:55

astia sunt doar cei plecati in delegatie gandestete ca tot pe meleagurile noastre e mama braconajului :( :doaaamne:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

111

vineri, 27. mai 2016, 10:00

Astia 400 de "angajati" castiga bine rau.Oameni fara scrupule care pentru bani fac o gramada de hotii pe meleagurile italiene.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

112

vineri, 27. mai 2016, 11:22

astia sunt doar cei plecati in delegatie gandestete ca tot pe meleagurile noastre e mama braconajului :( :doaaamne:



E pacat ca se intampla asta numai ca tot romanii de aici sunt de vina. Daca nu ar fi cererea, nu ar fi nici oferta, asa ca cei ce cumpara sunt la fel de vinovati ca cei ce braconeaza. Somnul si crapul din apele Italiene nu este un peste sanatos. Si ca tot ai adus vorba, retinerea peste limita de kilograme sau sub limita este tot un act de braconaj iar de asta se fac vinovati multi pescari cu lanseta si in ceea ce priveste somnul, metoda cloncului face ravagii pe apele romanesti pentru ca a fost adoptata gresit.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

113

vineri, 27. mai 2016, 12:38

Daca nu ar fi cererea, nu ar fi nici oferta, asa ca cei ce cumpara sunt la fel de vinovati ca cei ce braconeaza.


Corect, atata timp cat e cerere astia vor continua sa braconeze si sa distruga tot pe apele de aici!


Somnul si crapul din apele Italiene nu este un peste sanatos.


Apele astora cred ca sunt mult mai poluate decat apele din Romania, toata partea de nord a Italiei e puternic industrializata lucru ce a dus la poluarea apelor lor.Asta s-a intamplat usor, in ultimii 40 de ani....Cu cateva partide in urma am pescuit pe un afluent al Po-ului, ei bine apa efectiv putea, mirosea foarte urat...la cateva zile dupa am citit in ziar ca au descoperit niste ferme din zona ce deversau abuziv produse interzise in rau asta ca sa economiseasca bani :doarecapu:
Consum aproape doar peste oceanic, mai fac exceptie cu cate un pastrav sau somon(ii cumpar de la supermarket) sincer dupa ce am pescuit cativa ani buni pe apele astora, eu unul nu as avea curaj sa bag in gura peste de pe Po.Se fac tot timpul analize la pesti, s-au descoperit metale grele si alte substante periculoase pentru om :doarecapu:
Pestele ajunge cu acte in regula in Romania, eu sper ca macar cei ce citesc aici pe forum daca cumva cumpara peste din piata(provenienta Italia) sa nu dea la copii... :noroc:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

114

vineri, 27. mai 2016, 15:28

Aici e tocmai invers, raurile si lacurile sunt foarte curate, pe cand Marea Irlandei e considerata una din cele mai poluate(radioactic) mari. Nu stiu cum, dar toate raurile mari ale Europei sunt foarte poluate si pline de metale grele(Po, Ebro, Tamisa, Sena). Nu stiu Dunarea cat de curata e ? La fel se zice si de pestele oceanic, cu cat e mai mare, cu atat e mai plin de mercur si plumb. Oare chiar asa sa fie?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

115

vineri, 27. mai 2016, 22:57

Claudiu ... mi-ai stricat toata seara cu filmuletul respectiv. Incredibil ce gunoaie. Ma mira ca inca nu s-a dus cineva pe acolo cu niste bidoane de benzina sa ii arda ca pe soareci cu toate mizeriile alea. Incredibil ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm