Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

adi.popa

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »adi.popa«

Răspunsuri: 1

Membru din: 3. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 3. septembrie 2012, 17:31

O balta unde se prinde somn in jurul Clujului?

Salutare,

Nu cunosc și de aceea as avea nevoie de puțin ajutor, as vrea sa fac o ieșire în weekend undeva la o balta, îmi poate cineva recomanda o balta unde se prinde în jurul Clujului?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 3. septembrie 2012, 18:49

Salut Adi,
am mutat raspunsul si l-am facut subiect pt a fi mai vizibil. Avem ceva pescari din zona Clujului care te pot sfatui :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 3. septembrie 2012, 19:42

Taga ,Taul popii, eventual Zau de Campie(anul trecut s-a luat unul de vreo 50 kg...)

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. septembrie 2012, 14:25

Zau ar fi cam singura...din ce cunosc eu.Sunt putini somni in lac,dar destul de mari.Ar fi bine sa te interesezi de locurile ideale pentru somn,pentru ca nu sunt multe(cel putin pentru pescuitul pe trimp de zi)...unul ar fi pe partea lacului unde e si calea ferata,in zona unde malul e abrupt(linga limba de pamant)

5

marți, 4. septembrie 2012, 18:48

In zona Clujului nu prea cunosc astfel de lacuri, insa daca mai faci cateva kilometi si ajungi la acumularea Bezid, acolo poti sa ai surprize frumoase... e in drum spre Sovata ... lacul are numai 170 HA, si e perfect pentru salau si mai ales pentru somn...

6

miercuri, 30. septembrie 2015, 17:08

Frumos barajul de la Bezid. Somn este de la mijlocul lacului ( intersectia dintre cele doua brate) spre coada cu vechiul sat sub apa. In fata lacului 16-18 m ies permanent bule de sub apa, ca si cum ar avea gaze in malul de pe fund ( sunt multe dungi oblice si pe sonar ) si nici urma de somn . Atentie la padurea de sub apa , uneori se ridica pana la vreo 2-3 m de suprafata pe apa de 10-12 m. Am avut 2 trasaturi, din care a iesit doar unul de aprox 4 kg la caras de 10 cm. Vremea a fost impotriva si ea.

8

miercuri, 10. februarie 2016, 18:05

Somni in Bezid, decembrie 2015
»gufisor« a adaugat urmatoarele poze:
  • 12670200_1063193437076226_853430529634690413_n.jpg
  • 12687898_1063193443742892_3763228262616910054_n.jpg
  • 12705410_1063193440409559_750514532833396831_n.jpg

9

miercuri, 10. februarie 2016, 20:23

Somni in Bezid, decembrie 2015

Faine pozele!le-am si eu acum cateva zile pe facebook! :noroc:

Am auzit numai lucruri bune despre Bezid!Cica ar fi somni record!
Care este cel mai mare somn care sa prins pe Bezid?
A avut cineva rezultate la clonc?
Se poate inchiria barca?
Daca doresc sa pescuiesc mai mult de 3zile trebe sa platesc vreo taxa de campare?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 10. februarie 2016, 21:48

Florine, nu cred ca sunt somni record totusi...Asta deoarece somnul s-a introdus in Bezid destul de tarziu ,e drept ca inainte de revolutie.Nici lacul nu are multi ani in spate. Sa zicem ca nu e ...Dunarea! Sau mai stii ? Cica se mai prinde si la clonc ,desi eu nu stiu pe nimeni .Insa cica s-a prins. Se poate inchiria barca de la Tavi Patrascu (iti dau in privat tel daca vrei) cu pretul de 9 lei/ora sau 45 lei/zi.Poti sa pui cortul pe mal.Nu se admit motoare termice. Oficial trebuie sa platesti o taxa de acces la resursa la AJVPS Mures.Lacul este superb dar ...foarte greu! Cel putin dpdv al salaului ...Din pacate incep sa apara tot mai multe vile, pontoane ...

11

joi, 11. februarie 2016, 08:14

Am dat 2 zile la clonc in vara , se poate inchiria barca cum a zis Zamfi, pestele il gasesti de aproape de bifurcatie spre biserica scufundata, am avut 2 trasaturi una finalizata cu un somnic de aprox 4-5 kg la peste viu si una ratata la rame negre. Am vazut ceva activitate pe sonar, dar nu mari si in urma barcii, aprox 10 m s-au intors 2 bucati la aprox 20 kg ( sau o fi fost acelasi dar in lansari diferite, in curgere cu barca si pozitii diferite ). Zona trebuie trecuta cu atentie ptr ca tot timpul iti mai apare cate un mar, par in picioare pe sonar si ai de treaba cu montura, acolo adancimea este de 10 -12 m dar e si activitate ( somnul umbla dupa mere pe acolo ). E adevarat ca am avut si 2 zile numai ploaie. Pestii sunt fotografiati la o interventie ISU pe Bezid , in zona livezii scufundate ( se mai vede si ceva livada pe mal ). Cazare, pui cortul unde nu-i loc privat, nu am platit, nu mi-a cerut nimeni si nu a verificat nimeni, erau pescari la crap, cred, pe cealalta coada cu corturi, rulote si pescari cu barca , la salau, cu rezultate , dar nu mari, pe coada cu biserica ... Fara motoare termice si de pe mal se poate pescui cu o pozitie buna ptr somn de pe malul opus caselor de vacanta de la jumatatea lacului ( intersectia cozilor ) spre biserica scufundata , adancime 10-15 m si se micsoreaza spre coada. In partea din fata a barajului , pana la bifurcatie, adancime 20 m dar tot timpul bolborosesc gaze pe suprafata lacului.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 11. februarie 2016, 10:51

Pozele sunt facute de un scafandru amator in ianuarie. Cu siguranta nu au fost facute de scafandrii ISU

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 11. februarie 2016, 11:23

.Lacul este superb dar ...foarte greu! Cel putin dpdv al salaului ..
Cam așa este.
Eu prima dată am prins 5 șalăi ( norocul începătorului) după care, de 3 ori consecutiv nimic. Și nu numai eu ci toți ceilalți cu care am fost.
Asta s-a întâmplat în urmă cu vre-o 6-7 ani. De atunci nu am auzit vești bune și nu am mai mers la Bezid. La vară ( după întâlnirea de la Baziaș :ochi: ) posibil să încerc un clonc.

Aproape de Cluj (de fapt lângă Cehu Silvaniei ~100km față de Cluj) Pescăria Ariniș are o baltă cu somn. Mai are una cu știucă și una cu crap.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 11. februarie 2016, 11:25

Barajul a fost finalizat in 88-89, si a fost populat in 92-93 prima data.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 11. februarie 2016, 14:22

Barajul a fost finalizat in 88-89, si a fost populat in 92-93 prima data.

Vedeti de ce zic ca nu sunt monstrii ?! :)

@pop vasile
La mine a fost invers: nu am prins nimic primele doua sedinte !De atunci prind cate ceva de fiecare data cand merg .Nimic spectaculos insa. Dar eu zic ca orice salau prins pe Bezid are valoare!

16

joi, 11. februarie 2016, 16:06

Pozele sunt facute de un scafandru amator in ianuarie. Cu siguranta nu au fost facute de scafandrii ISU


Posibil, mie asa mi s-a spus cand am primit pozele.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 12. februarie 2016, 07:51

Gufisor nu e nici o problema. Doar am corectat informatia

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 12. februarie 2016, 12:15

Bun...pozele au fost facute de dl.Szocs Gabor , care are si o cabana pe lac si care face si scufundari de agrement. Cred ca este bine acum. Salvamont Salvaspeo Mures au facut exrcitiu ...

19

vineri, 12. februarie 2016, 16:24

Salvamont Salvaspeo Mures au facut exrcitiu ...


Ceva ceva inseamna ca a fost, asa e cand iti vine informatia la a 3-a mana. Frumoase, clare, bune poze. Acolo stau banditii, in livada.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 14. februarie 2016, 19:26

Daca prind asa vizibilitate o sa incerc sa fotografiez si eu cativa