Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

miercuri, 29. februarie 2012, 09:59

Eu consider ca in primul rand trebuie deosebit echipamentul stationar folosit la somn si ceea de spinning folosit la mustaciosi... la prima nu conteaza greutatea echipamentului ca tii in mana doar in momentul lansarii momelii si in timpul drillului... la ceea de spinning echipamentul o ai in mana tot timpul si e bine sa fie cat mai usoara...din pacate cu cat e mai usoara cu atat e mai scumpa... Eu consider ca la spinning din barca ajunge un ET de 80-120 gr 2.70 m sau 2.40, o mulineta rioby din gama 6000 si un fir de masura... eu cu acest echipament am vazut somn de 80 kg, si multe altele pana in 40-50 kg... La pret e undeva sub 300 euro per total si isi face fata "oricarui" peste... intradevar dupa 2 nopti consecutive la spinning incepe sa devina "foarte grea" si atunci mai schimb cu ceea de 40-80 gr si o mulineta de 4000, dar din pacate de multe ori am patit ca "trenuletii" sa vina cand sunt deja obosit si am echipamentul "lihgt"...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 29. februarie 2012, 10:15

sa inteleg kzoli ca ai avut probleme cu 40-80-ul de la ET?

e mare diferenta de putere intre cea care arunca pana in 80 de grame si cea care arunca pana in 120?

are un prieten un ET pana in 80 de grame si tin minte ca mi-a placut lanseta destul de mult, mi se pare putin cam exagerata cu cele 80 de grame pe care le lanseaza dar per total mi se pare o lanseta misto. in comparatie cu ce am eu si lanseaza pana in 70 de grame (dar cred ca merge si cu 100), ET-ul mi pare putin mai firava, si mai putin puternica insa e mai usoara decat a mea din cate tin minte ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 29. februarie 2012, 18:42

Zoli,
ai perfecta dreptate, chiar si la spinning trebuie deosebit intre spinning de pe mal si cel din barca. Recomand un Ryobi Arctica CF 6000 (cica este greseala in catalog, si cintareste doar 410 gr si nu 590 gr cum este scris peste tot) si din barca o lanseta de 2,4 metrii e suf.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 1. martie 2012, 08:39

Hai sa va zic si eu ... Cred ca este foarte important in ce zona pescuiesti ,cum este apa si cam ce animale se plimba pe acolo :zambet: Pe la mine nu am emotii de genul celor povestite de voi .Din pacate! Ca urmare mi-am achizitionat de curand un bat de 2,70 cu o putere de 20-50 g . Abia astept sa-mi intre animalul care sa ma faca pe batul asta "armat" cu PP de 20 lbs . Mentionez ca este pentru spinning .E drept ca anul trecut pe Po acest bat a fost facut covrig si a cedat un fir de 30 lbs ...Dar nu am fost eu norocosul. Cica avea peste 2 m...In general imi place pescuitul mai fin si asta pentru placerea drill-ului .Daca scot in 5-10 minute un somn de 1,5 m este chiar aiurea .Zic eu . Prefer 30 minute de drill .Mai ales ca-mi intra rar ... :necajit: Se duce, se duce ,dar distractia in drill este tot! Si in general m-am mai descurcat cu somoteii astia mai mici . Va dau cateva exemple care-mi vin acum repede in minte(nu o luati ca lauda ca nu e cazul!) : 1,92 m -bat de 120g si fir de 30lbs (stationar) , 1,65 m bat de 120 g fir de 25 lbs(stationar) , cativa la 1,2-1,45m bat de 60g ,monofilament de 0,32 (stationar) , cca 1,5m bat de 40 g PP 10 lbs (spinning -dar asta s-a desfacut din jig cand sa-l salt) si cel mai pasionant de care imi aduc aminte - 13,5 kg pe bat de 30g , monofilament de 0,22 .Normal ca am scapat destui ...Dar stiti chestia aia cu pestele pescarului :daca e sa-l prinzi il scoti si cu c...l ,daca nu il scapi si din barca . Nu ati patit-o? Eu da! :zambet:




Ps: e clar ca un echipament solid nu-ti produce surprize cu somnul mare ...Dar atunci ,unde mai e farmecul? :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 1. martie 2012, 10:34

Nu te inteleg... Mergi la pescuit de crap cu Math, ca sa scoti crapii pina in 4 kg? Si restul, pina in 18 - 25 de kg toti iti rup? Eu unul nu gasesc nici o smecherie in asta...si nici distractie nu este pentru mine.

Apoi mai este chestia ca, la un dril lung somnii se supraobosesc si dupa aceea, chiar daca ii eliberezi, vor muri. Poate ati mai vazul poze cu somni unde pielea bate spre rosu. Asta e urmarea unui dril prea lung, muschii si venisoarele le pocnesc in driluri lungi.

Incearca sa mergi cu o lanseta de cel putin 100 de grame, si la aia vei avea senzatii tari la driluri cu somni mai mici. Sa sti ca nu-i nici o smecherie sa faci un dril de 45 de minute, durata in care cu scule ca lumea poti prinde chiar 3 somni! Perioada cind rapesc si maninca la spinning este limitata, de obicei in jur de o ora. E pacat sa prindem o astfel de ora de vis, si sa o petrecem mirindu-ne la lanseta, ce frumos se indoie.

Iar faza cu zona unde pescuiesti... de unde sti ca la anul nu vei ajunge pe Dunare sau pe Olt, sau chiar pe Ebro. Eu imi cumpar sculele in functie de specia de peste ce doresc sa o prind, si nu in functie de ce balti are asociatia unde imi platesc taxa anuala de pescuit...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 1. martie 2012, 10:59

Nu am intentia in a intra prea multe discutii tehnice pentru ca astea de obicei distrug placerea unei discutii despre pescuit, dar …

Nu greutatea pe care o poate arunca o lanseta defineste puterea unei lansete ci rezistenta firului pe care producatorul o recomanda pentru lanseta respectiva. Adica sunt lansete care arunca pana la un oz dar care au puteri complet diferite si aici sunt doua exemple care mi-au sarit rapid in ochi:

PS66MHF2 la care rezistenta firului e data panain 17lb in timp ce

BCS-6-17 Spin e data pana in 25 de lb.

Din cele 2 exemple de mai sus e clar ca falconul e mult mai puternica decat un premier si deci ai posibilitatea sa scoti cu ea pesti pe care nu ai nici o sansa cu premierul.

La fel se pot gasi si exemple pentru lansete mai puternice ... adica una care arunca pana in 2 oz poate fi cotata ca 30-35lb in timp ce alta poate fi pana in 20lb. Am o lanseta cu care eu pescuiesc la avat si care arunca pana in 17.5 grame si care e cel putin la fel de puternica in comparatie cu un WildRiver ce arunca pana in 35 de grame pe care o are un prieten ... si ambele parca sunt cotate pana in 17lb dar una arunca doar pe jumatate greutatea pe care cealalta o poate duce.

Deci, o lanseta care arunca doar pana in 70 de grame poate fi la fel de puternica asemeni uneia care arunca pana in 150 de grame si atunci sansele de a scoate un somn de 80 de kile sunt egale as zice eu.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 1. martie 2012, 12:40

Absolut de acord cu tine ca discutiile astea sunt interminabile si nu ajuta prea mult.
Este cunoscut ca de la o firma la alta difera actiuenea, de ex cunoscute pt asta sunt Shimano, care la act. 100 gr are mai mult decit este trecut, la fel si Sportexul, unde un Carat Spin 4, de 75 grame act., cintareste 280 de grame si este f robust. Parerea mea si aici se putea scrie lejer pe lanseta 120 grame. Dar atunci cine l-ar mai fi cumparat pt spining de salau-stiuca? Si aici putina pacaleala, pt a-si vinde mai bine produsul... Apoi mai sunt firme care scriu mai mult decit are lanseta, cum ar fi la seria de lansete Balzer Balzer Edition 71° North.
Dar, nu putem sa generalizam sau sa incercam zeci de modele care cit tin...
Eu ramin la parerea mea ca, nu este de recomandat o lanseta universala, care sa functioneze super si la salau si la somn. Daca mergi la salau si-ti mai intra cite un somn, asta este... Dar sa mergi tintit la somn, atunci cu lanseta ce sa adeverit la spinning hard-core!
Parerea mea, care o voi sustine si in continuare.

Ce n-as da eu sa gasesc lanseta ideala pt amindoua specii de peste!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 1. martie 2012, 16:20

Zoran, eu nu ziceam ca e OK sa dai cu aceeasi lanseta si la somn si la salau si nu as putea sa fiu de acord cu chestia asta. eu doar incercam sa zic faptul ca o lanseta care arunca pana in 70 de grame poate fi la fel de puternica asemeni uneia care arunca pana in 120 de grame. deci puterea lansetei nu este data doar de grutatea pe care o poate duce.

eu cu lanseta cu care dau la somn nu prea pot pescui bine dupa alte specii plus ca imi omoara toata placerea unui dril ... cautand somnul am prins cu ea un salau spre 2 kg, o stiuca pana in vreo 3kg si cativa avati din care cel mai mare mergea spre 4kg si pe TOTI i-am luat efectiv pe sus pana la mal ... deci dril zero.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 1. martie 2012, 16:24

Ce lanseta e aia? Vreau si eu...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 1. martie 2012, 16:51

Ce lanseta e aia? Vreau si eu...


lanseta in cauza e G-1319 dar pe blank-ul mai vechi, de culoare neagra ... astea noi habar n-am cum o fi ...

o alta lanseta misto dar cam scurta ar fi CC-84-H dar care vad ca nu se mai produce decat sub forma de blank, eu am luat-o de la cineva in urma cu vreo 3 ani si e de casting ... e putin mai scurta si poate s-ar potrivi mai mult din barca ... cu asta nu am prins inca nici un peste ca nu tin minte sa o fi scos de mai mult de 3 ori afara din casa si aia pe niste balti in care se zicea ca ar fi stiuca dar nu am vazut sau prins nici macar una si cred ca o data pe Dunare dar aia mai mult sa vad cat lansez cu niste kastmastere cu castingul ...

ambele lansete pomenite mai sus sunt date ca ar arunca pana in 70 de grame si respectiv 56 de grame dar arunci cu ele suta ...
____________________________________________________________
ps : am modificat putin postul ca am gresit cu niste numere :doarecapu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »anem« (1. martie 2012, 17:00)


C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 29. septembrie 2012, 16:26

Vorbind de somnii din Romania,in urma recentelor capturi,a celor auzite si gandindu-ma ca nu a avut cine sa scoata din rauri somnii de 2 m,pot crede ca gasim somni uriasi si la noi,in raurile mari,sau cel putin stiu ca s-a confirmat si pe Siret,raul pe care pescuiesc de anul acesta