Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

61

miercuri, 6. ianuarie 2016, 20:05

Tu poti sa le consideri cum vrei, fiecare are dreptul la o parere..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 6. ianuarie 2016, 20:29

Multumesc la amandoi. Nu am asociat culorile , am pescuit de cele mai multe ori cu 2 sonare in barca ( 2 sonde la 2-3m distanta ) si cam stiam pe unde este ( pe la colegul care batea cloncul

Nu stiu frate cum merg la voi doua sonare in acelasi timp, in aceeasi barca, ca eu am un hds gen2 si un prieten de al meu are elite 5 si cand se apropie cu barca la mai putin de 30m de mine apar pe al meu numai linii ca si cum ar bruia, pe cand la al lui nu se intampla nimic. Care sa fie explicatia? :gandesc:

63

miercuri, 6. ianuarie 2016, 20:32

E drept ca fiecare are dreptul la o parere , de aceea asteptam parerea voastra ,in cazul de fata a ta . sau poate si humminbird-ul cu care ai pescuit a produs vibratii si ti-a alungat pestii de sub barca

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 6. ianuarie 2016, 20:39

Nu stiu frate cum merg la voi doua sonare in acelasi timp, in aceeasi barca, ca eu am un hds gen2 si un prieten de al meu are elite 5 si cand se apropie cu barca la mai putin de 30m de mine apar pe al meu numai linii ca si cum ar bruia, pe cand la al lui nu se intampla nimic. Care sa fie explicatia?

Subscriu, si mie-mi apar dungile alea verticale pe ecran... pot sa spun care barca are sonar si care nu, cand ma apropiu de ele. :)
Explicatia e ca ce emite unu` receptioneaza celalalt, pe langa semnalul propriu... ceea ce duce la "erori" de procesare si la aparitia manifestarilor alora pe ecran... de ce la celalalt nici nu-i pasa, mi se pare putin ciudat si n-am alta explicatie decat ca-i poate setat pe alta frecventa... :nunteleg: .

LE - M-am mai gandit putin si posibil sa fie o explicatie pt. situatia ta :) ... HDS-ul este un sonar mult mai performant decat Elite si astfel posibil sa fie capabil sa receptioneze ecouri mai slabe, in cazul tau emise de Elite la 30m... pe cand reciproca nu-i valabila decat (probabil) la distante mai mici. In consecinta, e "de bine"... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

65

miercuri, 6. ianuarie 2016, 20:54

Nu stiu frate cum merg la voi doua sonare in acelasi timp, in aceeasi barca, ca eu am un hds gen2 si un prieten de al meu are elite 5 si cand se apropie cu barca la mai putin de 30m de mine apar pe al meu numai linii ca si cum ar bruia, pe cand la al lui nu se intampla nimic. Care sa fie explicatia?

Subscriu, si mie-mi apar dungile alea verticale pe ecran... pot sa spun care barca are sonar si care nu, cand ma apropiu de ele. :)
Explicatia e ca ce emite unu` receptioneaza celalalt, pe langa semnalul propriu... ceea ce duce la "erori" de procesare si la aparitia manifestarilor alora pe ecran... de ce la celalalt nici nu-i pasa, mi se pare putin ciudat si n-am alta explicatie decat ca-i poate setat pe alta frecventa... :nunteleg: .

LE - M-am mai gandit putin si posibil sa fie o explicatie pt. situatia ta :) ... HDS-ul este un sonar mult mai performant decat Elite si astfel posibil sa fie capabil sa receptioneze ecouri mai slabe, in cazul tau emise de Elite la 30m... pe cand reciproca nu-i valabila decat (probabil) la distante mai mic. Deci e "de bine"... :zambet: .


Ambele sonare sunt Lowrance Elite unul 4 HDI si unul 4 xHDI . Ambele sunt setate identic la sensibilitate si culori. Sondele sunt la o distanta de 2-3 m una de alta pe parti diferite ale barcii. Nu spun ca nu se vad interferentele. Dar nu sa deranjeze sa nu vizualizezi corect sonarele.
Daca interferentele sunt foarte puternice, zic si eu , sa nu fie de la o reglare a sensibilitatii prea mare .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 6. ianuarie 2016, 21:15

Daca interferentele sunt foarte puternice, zic si eu , sa nu fie de la o reglare a sensibilitatii prea mare .

Corect da` de regula io reglez sensibilitatea la nivelul la care pot sa disting cat mai multe nu o diminuez ca sa-mi dispara interferentele... :limba: .
Eh, glumesc si io... daca va merge si aveti spor... asta e, faceti asa. :noroc:
Io cu Cata folosim cate un sonar de caciula da` cu o singura sonda si merge OK.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

67

miercuri, 6. ianuarie 2016, 21:25

Sunt reglate sa vada amanuntele, de aceea si interferentele, dar nu sunt atat de deranjante. Sensibilitate +3 % si culori 64 %

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 6. ianuarie 2016, 21:33

Sensibilitate +3 % si culori 64 %

Gufi draga, alea de aia se cheama "reglaje", ca sa le reglezi dupa caz... nu poti sa le pui intr-o pozitie si sa pescuiesti din ianuarie pana-n decembrie, ca le-ar fi pus din fabrica si gata... ca de aia imi creste tensiunea cand apar intrebari de genu`: "care-s reglajele sonarului ca sa pescuiesc la Dunare la somn?". :)
Daca o sa pescuiesti cu o valoare de sensibilitate pe apa limpede, pe apa tulbure n-o sa mai mearga (bine)... daca a mers pe apa mica, pe apa adanca n-o sa mai mearga (bine)... s.a.m.d. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

69

miercuri, 6. ianuarie 2016, 21:39

Costi, astea sunt setarile in jurul carora ma invart , +/-, tu ai timp de butonat pe apa....unde pescuiesc eu, nu vad butoanele din cauza somnilor..... :zambet: :bravo: :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 6. ianuarie 2016, 21:42

Costi, ai timp de butonat pe apa....unde pescuiesc eu, nu vad butoanele din cauza somnilor.....

Iui... gata, cand se dezgheata vin pe la tine. :)
Vorba vine dezgheata la noi, au fost -8C vreo doua zile si deja speram sa merg la copca (dupa 3 ani de asteptare)... da` azi dimineata au fost +2 si acu` ploua... :necajit: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

71

miercuri, 6. ianuarie 2016, 21:46

La fel si la noi....e sticla pe jos, ingheata ploaia instant....te astept ....Galati scrie pe tine....e tren direct Timisoara-Galati. :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

72

joi, 7. ianuarie 2016, 06:42

Una dintre marile diferente intre Huminbird si Lowrance..care face clar diferenta..Daca te-ai obisnuit cu Lowrance-ul si apoi pescuiesti cu Huminbird parca ai o mana legata la spate..daca vezi pestele inseamna ca e in con dar nu prea poti sa stii ce este pe linga daca se intoarce sau nu, daca dau tarcoale altii pe linga,plus ca dispare brusc la cea mai mica deviere..sau apare ..

Auzi, da` scrie si la ce modele te referi ca daca faci comparatie intre vreun HDI/CHIRP/HDS si PiranhaMax... :rizi: .
Ia uita-te aici de pe la minutu` 4.30... nu seamana cu Lowrance? :)
(si asta-i un sonar de acu` ceva ani buni...)



Informer, ce sa se asemene ca la Lowrance? Dunga aia groasa si colorata? :gandesc: ...ala este fundul apei, si este un demo!
Pacat ca Dan nu mai are Humminbirdul lui 798 SI (dupa 3 ani a intrat apa de la ploaie torentiala in el, si o "murit" :necajit: ), pe care m-am chinuit 3 zile sa il reglez sa-si vada momeala in con, si nici o sansa...as fi putut sa-ti arat live "cit de bine citeste"! :noroc:

============================================================================


E drept ca fiecare are dreptul la o parere , de aceea asteptam parerea voastra ,in cazul de fata a ta . sau poate si humminbird-ul cu care ai pescuit a produs vibratii si ti-a alungat pestii de sub barca



Sandokanu', fiecare are dreptul sa pescuiasca cu ce doreste. Fiecare poate sa cumpere sonare de la Hummi, Lowrance sau Raymarin, sa le monteze, sa le testeze, si sa se dea cu parerea... sau sa recomande vre-un model, ptr vre-un stil de pescuit sau altul.
Eu raman la parerea mea, ca Lowrance este cel mai super sonar ptr pescuitul la clonc:
- conuri mari,
- vizibilitate extraordinar de buna, pina in marginea conului,
- pret ceva mai mic la Lowrance decit la modelele Hummi din aceasi clasa,
- GPS mult mai exact la toate modelele Lowrance, mai ales la cele ieftine,
- suport din partea reprezentatei Europene mult mai ok la Lowrance decit la Hummi

Daca somnii se simt sau nu deranjati de sonare, indiferent ca e Lowrance sau Hummi, asta nu este demonstrata inca de nimeni!!! Este doar o presupunere, pe care eu personal o inlatur din start prin folosirea sonarelor cu Broad Band. Si asta e parerea mea. Sar putea ca si chiar si cu sonarele acestea pestii sa fie intr-un fel sau altul incomodati...

Nu stiu din ce parte a tarii esti tu, dar daca ai timp sa vi in august la Bazias-Moldova Noua, putem merge pe apa cu 2 sonare din aceasi clasa, unul Lowrance si unul Hummi, sa le comparam, si iti voi explica si arata toate puntele pozitive pescuitului la clonc, care m-au determinat sa prefer ptr acest stil de pescuit sonarele Lowrance. :noroc:

=========================================================================


Sunt reglate sa vada amanuntele, de aceea si interferentele, dar nu sunt atat de deranjante. Sensibilitate +3 % si culori 64 %


Gufi, eu folosesc intensitatea culorilor la 83%, asa pot sa deosebesc si mai bine culorile in functie de pozitia din con. Iar paleta de culori este penultima: White w/ bottom track.

Interferentele se produc daca 2 sonare folosesc aceasi frecventa: 200kHz, sau 83 kHz. Daca un sonar merge pe 200, iar celalalt pe 83 kHz, nu exista interferente.
Daca folosesti totusi ambele sonare pe 200 kHz, atunci le-as diminua din setari: Sonar options/ Noise rejection. Aici ai 4 posibilitati de reglaj: Off/ low/ medium/ high. Din acest reglaj sensivitatea NU are de suferit. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

73

joi, 7. ianuarie 2016, 07:33

E drept ca fiecare are dreptul la o parere , de aceea asteptam parerea voastra ,in cazul de fata a ta . sau poate si humminbird-ul cu care ai pescuit a produs vibratii si ti-a alungat pestii de sub barca
Nu sunt peste ca sa stiu cum reactioneaza ei la vibratii,dar pot sa iti pun niste chestii
-pe locurile suprapescuite,un sonar activ inhiba pestii
-cei care dau la trena zic ca e mai bine sa fie sonarul oprit.Cica numarul muscaturilor creste.
-daca tii mana sub sonda de la Huminbird si apoi sub Lowramce poti remarca ca vibratiile produse de H. sunt mai puternice..
-de prins am prins pe amandoua,dracu stie cum insa pe Lowrance intotdeauna au fost mai multi pesti care roiau pe linga momeala,uneori si 3-4 odata(pe Mures) si 10-12 pe Dunare..
-si tot naiba stie cum pe Lowrance daca imi intra in con un somn mai spre suprafata(deci mai aproape de sursa) si ridicam montura incet spre el, era curios de ea, dar pe Huminbird cand am facut chestia asta o fugit de zici ca o vazut pe dracu..pe Lowrance,multe atacuri directe-tasnit de pe substrat sau panta malului si venit glontz la montura...pe Huminbird mai mult tatonari,urmariri..nu am pescuit eu f. mult la clonc dar cat am belit ochii in sonar am putut vedea diferenta intre pesti hotarati si pesti inhibati..
-aia care i-am prins pe Huminbird mie mi-au facut impresia de maxima indecizie..unul a venit dupa barca cel putin 20-30 metri...venea aproape liniar pe linia momelii..il interesa,dar parca il deranja ceva,era curios dar si prudent...am oprit bataia cloncului si a intrat in picaj,am batut din nou..iar a urcat si ntr-un final a muscat,dar f. fin..Acuma, numai el poate sa iti spuna daca bazaitul sondei i-au trezit niste reflexe atenuate suficient de catre instinctul de hranire@agresivitate..daca vrei iti zic unde si poti sa il intrebi ca i-am dat drumul.El poate sa iti raspunda concret,eu pot sa iti spun doar o parere..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

74

joi, 7. ianuarie 2016, 08:03


============================================================================


Gufi, eu folosesc intensitatea culorilor la 83%, asa pot sa deosebesc si mai bine culorile in functie de pozitia din con. Iar paleta de culori este penultima: White w/ bottom track.

Interferentele se produc daca 2 sonare folosesc aceasi frecventa: 200kHz, sau 83 kHz. Daca un sonar merge pe 200, iar celalalt pe 83 kHz, nu exista interferente.
Daca folosesti totusi ambele sonare pe 200 kHz, atunci le-as diminua din setari: Sonar options/ Noise rejection. Aici ai 4 posibilitati de reglaj: Off/ low/ medium/ high. Din acest reglaj sensivitatea NU are de suferit. :noroc:


Amandoua sonarele stau pe ambele frecvente. Avem interferente oricum. Am sa incerc sa maresc culoarea ptr a ma putea ghida si dupa culoare in rest nu ma deranjeaza.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

75

joi, 7. ianuarie 2016, 08:20

Informer, ce sa se asemene ca la Lowrance? Dunga aia groasa si colorata? ...ala este fundul apei, si este un demo!
Pacat ca Dan nu mai are Humminbirdul lui 798 SI (dupa 3 ani a intrat apa de la ploaie torentiala in el, si o "murit" ), pe care m-am chinuit 3 zile sa il reglez sa-si vada momeala in con, si nici o sansa...as fi putut sa-ti arat live "cit de bine citeste"!

Ceea ce trebuia vazut in filmul ala era ca functie de taria ecoului receptionat, culoarea difera, ca parca despre asta era vorba.
Acest lucru este valabil indiferent ca-i vorba de substrat, peste sau submarin sovietic. :)
Cat priveste 798-ul, am avut unul la o iesire pe Dunare folosit in aceeasi barca cu HDS7 (nu simultan)... in afara de faptul ca ecranul era mai mic, am vazut acelasi lucru cu amandoua. Asa ca nu stiu ce sonare ati testat voi, cum/unde era montat transducerul s.a.m.d.
Acu` evident, daca vrei sa te incapatanezi ca nu exista decat o singura FIRMA de sonare in lumea asta (ca si de mulinete, lansete etc.) se poate... cum s-a mai zis, fiecare poate crede ce vrea.
Noi sa fim sanatosi... :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 7. ianuarie 2016, 10:18

Pe ala cu care am pescuit eu nu se vedeau culori diferite care sa le pot interpreta ca pestele intra sau iese din con.Plus ca ala din demo tot timpul e cu degetele pe setari..ori cand pescuiesti ,tii cloncul si firul ..nu degetele pe butoane..

Da pa bune, cine o zis ca exista o singura firma de sonare pe lumea asta??
Totusi tu de ce ti-ai luat Lowrance si nu tot Huminbird sau ..alta firma??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

77

joi, 7. ianuarie 2016, 10:44

Totusi tu de ce ti-ai luat Lowrance si nu tot Huminbird sau ..alta firma??

Gigi, am raspuns la intrebarea asta deja de doua ori:
Lowrance HOOK-7x clonc

Referitor la firme, cand se face o afirmatie de genul ca toate sonarele Lowrance sunt bune si toate Humminbird nu sunt (in trecut, acum si pururea si-n veci veciilor :rizi: ) tu ce intelegi?
Ca de restul firmelor, ceva mai putin cunoscute, ce sa mai vorbim?!?
Si inainte de a zice ca nu s-a facut o asemenea afirmatie, uite rapid doua citate, doar de pe pagina asta:

"daca tii mana sub sonda de la Huminbird si apoi sub Lowramce poti remarca ca vibratiile produse de H. sunt mai puternice.." (asta apropo de REALITATEA STIINTIFICA si DEMONSTRATA ca simtul tactil al omului este limitat la aprox. 1kHz... pot sa dezvolt ce se simte de fapt, daca intereseaza pe cineva, pt. ca in mod sigur nu-i vorba de 83/200/455/800kHz... )
"Lowrance este cel mai super sonar ptr pescuitul la clonc"

Vezi tu undeva un interval de timp sau niste modele comparate sau...? :)

Mie mi s-a intamplat de N ori sa-mi dispara montura din con la HDS7 da` nu m-am grabit sa cataloghez toate produsele firmei pe tema asta si nu procedez asa la nici un alt gen de produse (mulinete, lansete etc.)....
Daca e sa apreciezi, apreciaza strict aparatul/dispozitivul/etc. pe care-l ai si in conditiile in care-l folosesti si care nu-s totdeauna alea recomandate.
Am pescuit un sezon cu Humminbird 728 si IN LIMITA POSIBILITATILOR LUI a mers OK... am folosit deasemenea un sonar Elite DE ACEEASI GENERATIE si nu mi s-a parut ca a mers mai bine, din contra.

Da` sincer mi se pare ca "discutam discutii", mare parte din afirmatiile facute aici sunt strict subiective... genul ca somnul vede sau nu vede, culoarea pink ii mai buna decat culoarea galben si altele asemenea... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

78

joi, 7. ianuarie 2016, 13:06

Informer(torule) , de curiozitate, de ce aud impulsurile date de sonda Elite 4HDI de la 2 m ( eu in barca , ea sub apa ). Uneori se aude chiar bine, alteori deloc. Din cauza urechilor mele infundate ? :gandesc: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

79

joi, 7. ianuarie 2016, 13:12

La 83 khz se aude tare. La 200 khz, deloc. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 7. ianuarie 2016, 13:37

Informer(torule) , de curiozitate, de ce aud impulsurile date de sonda Elite 4HDI de la 2 m ( eu in barca , ea sub apa ). Uneori se aude chiar bine, alteori deloc. Din cauza urechilor mele infundate ?

Ai vrea tu sa auzi 83kHz, liliac "mic" ce esti... :rizi: .
Ce auzi tu este repetitia perioadelor de emisie respectiv receptie... frecventa trenurilor de impulsuri, cum ar veni... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare