Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

luni, 4. ianuarie 2016, 20:52

aia e .ar fii umpluta si cu spuma ... altceva sa car pe masina ....habar nu am e buna de ceva?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 4. ianuarie 2016, 20:56

e buna de ceva?





Este o ambarcatiune din rasina poliesterica armata cu fibra de sticla, conceputa pentru pescuit si agrement pe lacurile si raurile interioare.
Deplasarea ambarcatiunii se poate face cu rame si/sau motor, forma ambarcatiunii asigurand o rezistenta minima la inaintare si o buna stabilitate.
Pentru garantarea plutirii si sigurantei dumneavoastra, ambarcatiunea are pereti dublii si formeaza doua flotoare in interiorul carora se gaseste un material ce asigura plutirea.
Pentru protejarea ambarcatiunii de lovituri si izbituri la acostare, aceasta are prevazut de jur imprejur, un cheder din cauciuc iar pentru protejarea de intemperii poate fi inchisa cu o prelata.
Prelata este confectionata dintr-un material sintetic, impermeabil, avand o forma ce permite scurgerea apei de ploaie si confera volum in interior pentru depozitarea si protejarea bagajelor. Prin deschiderea partiala a prelatei, cu ajutorul unui fermoar, exista si posibilitatea deplasarii cu motor a ambarcatiunii in coditii de vreme nefavorabila.
Toate materialele si reperele sunt astfel alese incat in conditiile unei exploatari normale, sa confere o garantie de minim trei ani, fara riscuri.
Ambarcatiunea este construita conform normelor de navigatie CE.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

43

luni, 4. ianuarie 2016, 21:29

Asta am citit si eu vreau pareri cum se comporta o astfel de barca pe dunare 50 70 m de mall. probabil mai sunt care au dat la clonc dintro barca de 3.20 si imi pot spune daca o fac epava sau nu .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 5. ianuarie 2016, 07:32

Uitati-va la discutii generale - de ce pescuim cineva scria; de asta si a postat un filmulet. E drept, , prindea salai , dar cu hummimbird. Daca incerci sa spui ca nu ai ratat nici un somn cu lowrance, probabil ca ai avut foarte mare noroc si nu inseamna ca hummimbird sant sonare mai slabe si nici ca emit. vibratii care deranjeaza pestii . Producatorii de sonare fac studii serioase, nu trei patide facute dev cineva care prefera concurenta.NU ma deranjeaza ca preferi lowrance , nici ca nu-ti place hummimbird ,dar din postarile tale aveam impresia cate pricepi ceva mai bine asa ca i-ti spun si tie; vorbesti prostii


Salut Alex, aici trebuie sa te contrazic! Sa sti ca nu recomand sonarele Lowrance ptr ca imi place numele mai mult decit Humminbird, ci ptr ca sunt mult mai ok ptr pescuitul somnului la clonc. Am testat si Raymarin, si Humminbird, si totusi, raportul calitate/pret este de neegalat la Lowrance. Deocamdata... nu stim ce ne aduce 2016.

Humminbird
- toate sonarele care au doar functiunea 2d au conuri 20° si 60°
- toate sonarele Hummi care au Side Scan, au conurile 2d de 20° si 60°
- toate sonarele Hummi care au functiunea de 2 d si Down Imaging, au conuri de 12° si 25°.
- toate sonarele de la Hummi au conurile 2d slabe, adica cu o citire si o vizibilitate mai mica decit cele de la Lowrance. (am o cunostiinta f buna care a pescuit 3 ani la salau cu Hummi 798 SI. A prins f bine salau, doar ca la clonc efectiv nu putea pescui. Dunarea lata, curenti f diferiti jos fata de sus, si cea mai mica adiere il deplasa de pe mijlocul conului. Am incercat personal sa ii reglez sonda, sonarul si am pus chiar si plumb de 200gr, ptr o vizibilitate mai buna. Nimica... Dupa 3 ani si-a luat Lowrance, si din prima partida a prins 5 somni. :noroc: )
- in caz de garantie, Hummi NU schimba sonarele, ci le trimite in USA la reparat. Pina ajunge inapoi dureaza intre 6 si 10 saptamani.

Lowrance
- toate modelele au conurile de 20° si 60° la 2d (nu stiu inca cum va fi Elite Ti, care va aparea abia in februarie -martie)
- vizibilitatea sondelor de la modelele Elite este de neegalat! se vede foarte clar si in marginea conului
- diferenta foarte buna de culori (verde, galben, rosu sau albastru) iti poate relata daca pestele e chiar langa momeala, sau putin mai pe lateral
- pretul de la Lowrance este ceva mai mic decit la Hummi
- in caz de garantie, Lowrance schimba fara discutii sonarele, indiferent de pretul acestora, in maxim 2 saptamani pescarul primeste alta unitate in schimb

In plus, seria Helix este cu un mare procentaj de defect, si anume condensul sub display. Doar in acest caz se schimba imediat unitatea de catre Hummi EU.

Humminbird Display

========================================================

Imi pare rau daca crezi ca favorizez Lowrance fata de Humminbird doar din motive comerciale. Cu toate ca multi fac asta, marja de castig fiind cu mult mai buna la Hummi decit la Lowrance, NU pot recomanda un sonar ptr pescuitul la clonc daca eu nu as folosi un astfel de sonar nici daca l-as primi pe gratis :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 5. ianuarie 2016, 10:02

Fara suparare dar nu ai ce cauta cu copaia aia pe Dunare la Galati!

46

marți, 5. ianuarie 2016, 11:20

O gonflabila 3.10 3.40 quicksilver sau honwave e mai buna?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 5. ianuarie 2016, 12:23

Cu elite ala mic,nu mai stiu exact modelul ,ala de este 200-220 euro , pescuitul a fost mult mai eficient pe vant sau curenti schimbatori..Pe elite cand montura e pe lateral o vezi chiar daca e reprezentata mai slab,dar macar stii ce faci..

Iti spun io in mod sigur ca poti sa ai sonaru` lu` peste, daca bate vantu` si n-ai "ce-ti trebuie", nu vezi nimic.
Am povestit ca asta vara am fost cu Zoran pe vant si daca el nu ar fi butonat TOT TIMPUL la motorul electric, renuntand practic la pescuit, nu prindeam / vedeam nimic nici cu sonar de aproape 2000 euro... batalia asta Lowrance vs. Humminbird seamana al dracului cu Daiwa vs. Shimano, n-o sa se termine niciodata si-i la fel de inutila... :rizi: .

Da' cine o zis ca e batalie??
Intimplator am pescuit la clonc si cu Lowrance si cu Huminbird..
Cand o sa imi cumpar sonar,clar o sa fie Lowrance pt. clonc..
Faptul ca citeste mult mai bine pe marginea conului este evident, plus ca marcheaza cu doua culori-asta ca stii si mai bine ce face pestele..Nu degeaba ti-ai luat Lowrance si tu,nu-i asa?? :ochi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

48

marți, 5. ianuarie 2016, 12:44

O gonflabila 3.10 3.40 quicksilver sau honwave e mai buna?

Am Honwave T35 cu podea de aluminiu si e ok dupa 3 ani. Recomand punte rigida nu gonflabila .

49

marți, 5. ianuarie 2016, 12:54


Lowrance

- diferenta foarte buna de culori (verde, galben, rosu sau albastru) iti poate relata daca pestele e chiar langa momeala, sau putin mai pe lateral


Aici nu inteleg. Poti sa explici cum poti distinge daca pestele este la 3-4 m de momeala sau la 1 m , in functie de culoare, pe aceeasi adancime de exemplu 10 -15 m ? Presupun ca pe o raza de 5 m, baza conului, nu vad cum se poate distinge somnul langa momeala sau diametral opus fata de generatoarea conului . Pentru aceeasi adancime . ???

Suta la suta de acord cu Lowrance.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 5. ianuarie 2016, 12:56

Faptul ca citeste mult mai bine pe marginea conului este evident, plus ca marcheaza cu doua culori-asta ca stii si mai bine ce face pestele..Nu degeaba ti-ai luat Lowrance si tu,nu-i asa??

:)
Pai Gigi, am si scris ca IN ULTIMII ANI mi-a placut mai mult Lowrance pt. ca au investit mai mult in cercetare/dezvoltare, dupa parerea mea.
Prelucrarea digitala a ecourilor receptionate, ca dealtfel a oricaror semnale (TV sau mai stiu eu de care) ofera performante mai bune la ora asta... de fapt de aici provine acea "vedere" mai buna.
In ce priveste culorile, n-am incercat toate sonarele de pe piata, respectiv alea care nu-s de "jucarie" dar sa reprezinti un obiect intr-o culoare diferita functie de taria ecoului receptionat aveau pana si cele monocrome, unde puteai avea diferite nuante de gri.
Pe de alta parte, cum si asta am mai scris, este foarte posibil ca "maine" sa vina Garmin sau Humminbird sau... cu o tehnologie noua care sa "eclipseze" ce face Lowrance in prezent. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

51

marți, 5. ianuarie 2016, 13:15

La o punte rigida mam gandit gonflabila am mai avut si e obositoare nu te poti misca aproape deloc :) ca faci baie

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 5. ianuarie 2016, 14:08

Aici nu inteleg. Poti sa explici cum poti distinge daca pestele este la 3-4 m de momeala sau la 1 m , in functie de culoare, pe aceeasi adancime de exemplu 10 -15 m ? Presupun ca pe o raza de 5 m, baza conului, nu vad cum se poate distinge somnul langa momeala sau diametral opus fata de generatoarea conului . Pentru aceeasi adancime . ???

https://youtu.be/R4T0Tuv6RvY :ochi:
............... acu te- ai prins ? :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

53

marți, 5. ianuarie 2016, 14:17


Lowrance

- diferenta foarte buna de culori (verde, galben, rosu sau albastru) iti poate relata daca pestele e chiar langa momeala, sau putin mai pe lateral


Aici nu inteleg. Poti sa explici cum poti distinge daca pestele este la 3-4 m de momeala sau la 1 m , in functie de culoare, pe aceeasi adancime de exemplu 10 -15 m ? Presupun ca pe o raza de 5 m, baza conului, nu vad cum se poate distinge somnul langa momeala sau diametral opus fata de generatoarea conului . Pentru aceeasi adancime . ???

Suta la suta de acord cu Lowrance.


Sa nu imi spui ca ai sonar Lowrance de mai bine de 2 ani, si nu sti asta? :gandesc: :nunteleg:
Cind montura este in centrul conului, este verde intens. Cu cit e mai in marginea conului, schimba pe galben, apoi rosu, albastru... (poti modifica intensitatea de culori in meniu; eu am pus pe 83%)
Daca momeala e verde si somnul e galben, nu e inca la momeala, chiar daca e la aceasi inaltime, adancime.
Daca momeala e galbena, adica iesita putin din centrul conului (deviere), si somnul e tot galben, te poti astepta la trasatura. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

54

marți, 5. ianuarie 2016, 16:15

Multumesc la amandoi. Nu am asociat culorile :gandesc: , am pescuit de cele mai multe ori cu 2 sonare in barca ( 2 sonde la 2-3m distanta ) si cam stiam pe unde este ( pe la colegul care batea cloncul :pauza: ). :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 5. ianuarie 2016, 16:46

O gonflabila 3.10 3.40 quicksilver sau honwave e mai bunaquicksilver 3.40 cu podina rigida din tego
Am Quicksilver 3.40 cu podea din tego. Destul de incapatoare pentru ce poate oferi o gonflabila. Pe dunare cu 5hp, am prins si vant puternic si ploaie de scoteam apa cu o scafa facuta din pet :rizi: si tot nu m-am scufundat, e drept ca pe valuri puternice ai senzatia de...rodeo, dar asta e un plus. Sa nu mai zic ce sunet scoate elicea cand ramane in sec de la val. Daca nu o cari unflata pe portbagaj, se poate ansambla/dezansambla, facil cam 15 min pe operatie, cu pompa electrica si apoi cateva la manuala pentru presiune.
O gonflabila poate nu e barca ideala pentru nevoile tale dar e mai sigura decat romcraftul 310, asta daca nu vrei un open trimaran de 4,70m cu borduri inailte, consola laterala, 40 hp, ...mai continui?

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 5. ianuarie 2016, 17:35

Salut.Eu am sonarul de 2 ani si marturisesc ca habar nu aveam de treaba cu culorile,multumim Zoran pentru pont,numai ca eu vad plumbul negru si ramele si pestii mai mari cu rosu.Acum daca iau in cosideratie sfatul lui Zoran sar putea ca pestii care ii vad cu rosu sa fie in centru conului si nu mai mari.Noi pescuim 2 in barca la adancimi intre 5 si 15 m si vedem cu un elite5x in majoritatea timpului foarte bine ambele monturi desi una este pe o patre de barca si cealalta pe partea cealalta.Foarte bine inseamna pentru mine cand fac diferenta intre rime si plumb.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 6. ianuarie 2016, 07:52

Nu pot sa cred ca nu v-ati folosit de culori...
Una dintre marile diferente intre Huminbird si Lowrance..care face clar diferenta..Daca te-ai obisnuit cu Lowrance-ul si apoi pescuiesti cu Huminbird parca ai o mana legata la spate..daca vezi pestele inseamna ca e in con dar nu prea poti sa stii ce este pe linga daca se intoarce sau nu, daca dau tarcoale altii pe linga,plus ca dispare brusc la cea mai mica deviere..sau apare ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 6. ianuarie 2016, 08:13

Una dintre marile diferente intre Huminbird si Lowrance..care face clar diferenta..Daca te-ai obisnuit cu Lowrance-ul si apoi pescuiesti cu Huminbird parca ai o mana legata la spate..daca vezi pestele inseamna ca e in con dar nu prea poti sa stii ce este pe linga daca se intoarce sau nu, daca dau tarcoale altii pe linga,plus ca dispare brusc la cea mai mica deviere..sau apare ..

Auzi, da` scrie si la ce modele te referi ca daca faci comparatie intre vreun HDI/CHIRP/HDS si PiranhaMax... :rizi: .
Ia uita-te aici de pe la minutu` 4.30... nu seamana cu Lowrance? :)
(si asta-i un sonar de acu` ceva ani buni...)

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 6. ianuarie 2016, 11:43

Am pescuit cu huminbird cu sideimage,nu mai tin minte exact modelul,dar o sa intreb si o sa iti spun..
Am pescuit si cu side-ul activat,dar prea mult nu ne-a ajutat,apoi l-a pus pe 2d..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

60

miercuri, 6. ianuarie 2016, 18:58

Asteptam ca Zoran si Semlecan sa-si spuna opinia in legatura cu ceea ce eu am considerat prostii , si anume faptul ca humminbird produce vibratii in apa si alunga pestii , dar vad ca ei doar lauda lowrance in dauna humminbird. Eu nu i-mi amintesc sa fi scris ceva impotriva lowrance si nicinu am spus ca humminbird sant mai bune .Se pare ca doar INFORMER a citit ce am vrut eu sa spun dar ma asteptam ,totusi , la doua vorbe despre ;VIBRATII

Subiecte asemănătoare