Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 661

vineri, 25. decembrie 2015, 06:13

Zorane, poza aia e privata? Eu unul nu o vad, asemeni altor poze pe care le-ai mai bagat.


Nu, nu e privata, si Bogdan o vede... am instalat de curand W10. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 662

vineri, 25. decembrie 2015, 07:43

Nici eu nu vad pozele puse de tine Zoran. Ai schimbat ceva pe undeva de nu mai apar.

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 663

vineri, 25. decembrie 2015, 09:03

Zorane, poza aia e privata? Eu unul nu o vad, asemeni altor poze pe care le-ai mai bagat.


Nu, nu e privata, si Bogdan o vede... am instalat de curand W10. :gandesc:



Ieri am reusit sa vad poza cu stiuca dar acuma nu se mai vede nimic... :gandesc:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 664

vineri, 25. decembrie 2015, 09:46

Zorane, poza aia e privata? Eu unul nu o vad, asemeni altor poze pe care le-ai mai bagat.


Nu, nu e privata, si Bogdan o vede... am instalat de curand W10. :gandesc:



Ieri am reusit sa vad poza cu stiuca dar acuma nu se mai vede nimic... :gandesc:


mai incerc...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 665

vineri, 25. decembrie 2015, 10:31

Au porcito astia de la google+

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 666

vineri, 25. decembrie 2015, 11:23

Acuma o vad. Felicitari.
Intr-adevar, pana ieri pozele erau vizibile o scurta perioade timp si dupa aia dispareau. :nunteleg:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 667

vineri, 25. decembrie 2015, 11:59

acum se vede ... misto dintoasa. ai incercat si dupa vreun strap?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 668

vineri, 25. decembrie 2015, 16:28

Zoran, cati cm are "gumita" aia?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 669

vineri, 25. decembrie 2015, 16:52

Cred ca 18 cm. Sau 23, nu stiu exact. O masor exact cu prima ocazie. :noroc:
Sunt gumele de pe pag lui Martin Sack
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 670

vineri, 25. decembrie 2015, 18:01

Are 18 cm..
Chiar astazi am folosit si eu una cu rezultate aproximativ asemanatoare..asta ca veni vorba cum ca stiuca prefera in anotimpul rece prazi mari si asta ca sa se justifice consumul de energie..Desi nu prea imi vine mie sa ascult orbeste astfel de ''teoreme'' incerc naluci xxl in orice anotimp..Astazi a fost o zi foarte frumoasa,soare si vreo 12-14 gr. fara vant.Am prins doua stiuci ,una la o guma de la Martin de 18 cm si una la un deepdiver de 9 cm..Pe naluci mai mici nu au vrut deloc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 671

luni, 28. decembrie 2015, 09:32

cu ceva intarziere pun si eu 3 poze. O partida la care ni s-a alaturat si Bogdan, cu gandul la ceva avati iernatici. Din pacate in ultimele 3 zile temperaturile s-au dus in jos cu cateva grade si asta cred ca a facut pestii sa fie tare apatici iar pana la urma au iesit 3.

Deschiderea a facut-o Bogdan :rizi:



A continuat tot Bogdan cu un strap intr-un loc unde noi inca nu am prins asa ceva ... am auzit ca s-ar fi prins dar nici macar martori nu am fost:



Iar la scurt timp dupa vine si un mustacios pe lanseta lui Mane:



Au mai fost ceva atingeri foarte apatice din partea avatilor, dar nimic concludent.

Data viitoare cu siguranta va fi mai bine :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3 672

luni, 28. decembrie 2015, 10:43

Doar peisaj de Sf. Stefan !
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere :

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 673

marți, 29. decembrie 2015, 21:21

Frumoase capturi baieti,mie imi este dor de vara :buaaaah:




anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 674

marți, 29. decembrie 2015, 22:33

am bagat si azi o iesire ... de data asta in compania lui Mane. fiind ultima iesire din an am sperat la tot ce e mai bun ... si pana la urma ceva a iesit la pozat chiar daca la finalul partidei am plecat spre casa cu un gust amar in gura.

cand dadea sa se lumineze apare primul peste:



iar pe timp de zi a mai aparut un mustacios:



urmat si de niste avati ce au bunavoit sa faca o poza alaturi de noi:







si cam asta a fost tot pe 2015 ... urmeaza un 2016 care speram sa fie cat mai bun. pana atunci va spun LA MULTI ANI !!!

ps: de ce gust amar in gura:
1 - incerc sa scot o naluca din agatatura ... in cele din urma pleaca, nu fac nici 2 metri cand vine o lovitura cat casa, frana mulinetei pleaca vreo 20-30 de cm dupa care SpiderWire-ul explodeaza.
2 - un mustacios frumos ma loveste, ma driluiesc cu el vreo 2-3 minute, reusesc sa il aduc la picioarele mele dar fara sa il vad. se gandeste sa mai plece o data spre mijlocul apei ... frana lasa vreo 2-4 metri de fir dupa care urmeaza explozia SpiderWire-ului.
deci cu ocazia asta pot spune clar ca eu unul nu voi mai folosi SpiderWire ... explodeaza ca ata de papiota mult sub ceea ce ar trebui sa tina. nu cred ca aveam frana mulinetei reglata peste 2,5kg forta si nu am pus mana pe tambur.
3 - Mane este in dril, naluca mea aruncata peste firul lui fara sa stiu ... incercam sa rezolvam situatia si am rezolvat-o ... dar cu mustaciosul dezgatat pe lanseta lui Mane.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 675

marți, 29. decembrie 2015, 22:42

Faina partida baieti... :apl: ... Nasol cu firul ala...Cu ocazia asta sper sa reveniti la PP :ochi: ... O doavada clara ca nu-i bun de nimic..


Ps: Mane tot firul a fost de vina si la tine in partida trecuta cand ti-a plesnit in drill nu dorsala pestelui :rizi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 676

marți, 29. decembrie 2015, 22:43

Hmmm si eu tot firul ala il folosesc. A plesnit pur si simplu, fara agatatura sau vreo structura?

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 677

marți, 29. decembrie 2015, 22:46

Data trecuta a plesnit in drill dupa vreo 2 minute.. asa din senin :doarecapu: .. Pe miment am crezut ca a fost dorsala pestelui dar se pare ca acum a confirmat.. E prea firav
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 678

marți, 29. decembrie 2015, 23:08

Hmmm si eu tot firul ala il folosesc. A plesnit pur si simplu, fara agatatura sau vreo structura?


Azi a plesnit in drill de doua ori, a pierdut Emil doi somni, data trecuta mi-a plesnit mie tot in drill...Am pierdut din cauza firului asta cel putin 10 pesti in ultimile luni.Se rupe cand dau contra, se rupe in drill...in agatatura nu mai vorbesc :doarecapu:
Azi firul era nou si in locul respectiv nu e agatatura sa zici ca s-a frecat inainte de ceva obstacol.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 679

miercuri, 30. decembrie 2015, 12:33

Claudiu, firul se rupe complet aiurea de pe unde i se arata. Cum spunea si Mane, in ultimele 5-6 luni am pierdut o gramada de pesti din cauza lui ... in contra, in dril ... fara sa fie ciupit sau alte minuni (ieri era nou scos de pe rola de 275 din care folosisem jumatate). Eu am unul de 14lbs iar mane parca de 17lbs si iti pot spune ca al meu tine mai putin decat un PP de 8lbs. L-am luat pe asta dintr-un magazin doar pentru ca aveam mare nevoie de fir, nu aveau PP si din dorinta de a incerca si altceva. Astfel incat, dupa un Suffix 832 de 20lbs si SpiderWire-ul ala (ambele plesnesc dupa cum le vine) ma intorc CLAR la PP.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 680

miercuri, 30. decembrie 2015, 15:40

Hmmmm....nasol.Eu am de 40 lbs si ma gandesc ca poate intra vreodata ceva si plesneste! M-ai bagat la idei ...PP este sfant! 10 si 15 lbs folosesc de ani de zile fara emotii. Mi-a plesnit si mie recent un Sunline dar era de 6 lbs si la tzepele care le dau eu ...l-am inteles. In fine .

La multi ani Emil! :prieteni: