Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Robert boss«

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 17. decembrie 2015, 23:28

Ajutor pt obtinerea unui sonar pt clonc

Ma poate ajuta cineva pt achizitionarea unui sonar cat de cat bunicel pt pescuitul la clonc pt dunare?astept cateva informatii cum ar fi marca model frecventa si ce conuri cu gradele respective mar interesa mai mult ceva care sami arate montura pe display si pestele cand urca la momeala astept cateva pareri :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 18. decembrie 2015, 06:45

Salut Robert,
de la Lowrance ar fi sonarul Elite 4x CHIRP isi face foarte bine treaba. Are si Down Scan!
Acuma, daca crezi ca ecranul este prea mic, poti incerca un Elite 5x CHIRP. Doar ca, la cel de Elite 4 ecranul de 4,3 inci este mai inalt decit la 5 inci cu vreo 1,5 cm. Si la clonc se pescuieste pe verticala, imaginea de ansamblu care este data pe orizontala nu prea este relevanta la clonc.

Daca doresti un sonar cu GPS, doar ptr memorarea locurilor fierbinti, atunci acesta este circa 100€ mai scump. Dar daca ai deja pe barca un al doilea sonar (sau primul) cu GPS, nu vad rostul inca unuia cu gps...

Din februarie 2016 se schimba denumirea la seria Elite in Hook. Piesele si softul raman aceleasi... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Robert boss«

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 18. decembrie 2015, 12:17

Da dar eu nu stiu ce model sa imi cumpar de aceea as dori un model de sonar kre sa imi arate somnul mai exact si montura pt a vedea cand urca pestele la momeala oricum nu prea dispun de prea multi bani asa k as vrea sami iau ceva sh app un nr de tel pt a te contacta k doresc si un clonc ebro2 cred k ar fi ideal pt dunare deocamdata eu nu sunt in tara in ianuarie ajung in romania si vreau achizitionarea unui sonar si cloncului ebro2
Salut Robert,
de la Lowrance ar fi sonarul Elite 4x CHIRP isi face foarte bine treaba. Are si Down Scan!
Acuma, daca crezi ca ecranul este prea mic, poti incerca un Elite 5x CHIRP. Doar ca, la cel de Elite 4 ecranul de 4,3 inci este mai inalt decit la 5 inci cu vreo 1,5 cm. Si la clonc se pescuieste pe verticala, imaginea de ansamblu care este data pe orizontala nu prea este relevanta la clonc.

Daca doresti un sonar cu GPS, doar ptr memorarea locurilor fierbinti, atunci acesta este circa 100€ mai scump. Dar daca ai deja pe barca un al doilea sonar (sau primul) cu GPS, nu vad rostul inca unuia cu gps...

Din februarie 2016 se schimba denumirea la seria Elite in Hook. Piesele si softul raman aceleasi... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 18. decembrie 2015, 12:25

app un nr de tel pt a te contacta k doresc si un clonc ebro2


Desigur: +40771370138 :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Robert boss«

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 18. decembrie 2015, 14:16

Mersi mult pt nr de tel dar tot nu sunt lamurit ce sonar sami iau si ce grade de unghi tre sa aibe conurile :salut:
app un nr de tel pt a te contacta k doresc si un clonc ebro2


Desigur: +40771370138 :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 19. decembrie 2015, 06:59

tot nu sunt lamurit ce sonar sami iau si ce grade de unghi tre sa aibe conurile


Elite 4x CHIRP este excelent ptr pescuitul la clonc!
Are conurile de 20° si 60°, dar dupa parerea mea vede mult mai larg! Sau cel putin foarte bine atata in centrul conurilor, cit si pe marginea acestora. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Robert boss«

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 19. decembrie 2015, 11:01

tot nu sunt lamurit ce sonar sami iau si ce grade de unghi tre sa aibe conurile


Elite 4x CHIRP este excelent ptr pescuitul la clonc!
Are conurile de 20° si 60°, dar dupa parerea mea vede mult mai larg! Sau cel putin foarte bine atata in centrul conurilor, cit si pe marginea acestora. :noroc:
Aha acum am inteles mersi mult :salut:

  • Autorul acestui subiect este »Robert boss«

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 21. decembrie 2015, 10:55

tot nu sunt lamurit ce sonar sami iau si ce grade de unghi tre sa aibe conurile


Elite 4x CHIRP este excelent ptr pescuitul la clonc!
Are conurile de 20° si 60°, dar dupa parerea mea vede mult mai larg! Sau cel putin foarte bine atata in centrul conurilor, cit si pe marginea acestora. :noroc:
Aha acum am inteles mersi mult :salut:
Am gasit sonarul pe care miai zis dar nu inteleg ceva ,care este diferenta intre lowrance elite 4x chirp si elite 4 chirp (adik lipseste"x")un sfat ar fi de mare ajutor

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 21. decembrie 2015, 10:59

Cele cu "x" nu au gps. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Robert boss«

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 21. decembrie 2015, 11:39

Cele cu "x" nu au gps. :noroc:
Ok acum am inteles am gasit unul la cineva al are sigilat pret 900ron si nu stiam cei cu acel x acesta nu are x deci e mai bun k are si gps mersi mult :prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »Robert boss«

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 22. decembrie 2015, 12:18

tot nu sunt lamurit ce sonar sami iau si ce grade de unghi tre sa aibe conurile


Elite 4x CHIRP este excelent ptr pescuitul la clonc!
Are conurile de 20° si 60°, dar dupa parerea mea vede mult mai larg! Sau cel putin foarte bine atata in centrul conurilor, cit si pe marginea acestora. :noroc:
Aha acum am inteles mersi mult :salut:
Inca o chestie care as vrea sa o inteleg o data pt totdeauna sonarul lowrance elite 4 chirp imi poate arata atat momeala cat si pestii kre stau pe fundul apei sau imi arata doar atunci cand acestia nu stau pe fundul apei (atunci cand se ridica intre ape) din ceea ce am vazut eu cateva filmari pe youtube nu prea sunt lamurit arata doar din ce am vazut pestele intre ape iar momeala respectiva nu am vazut sa o afiseze pe ecran astept un raspuns mai clar mersi

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 23. decembrie 2015, 06:23

Salut Robert, sonarul este excelent ptr pescuitul somnului la clonc, ptr cautat de bancuri sau locuri unde sunt obstacole in apa, adica crengi, copaci, iarba, pietr...

Sonarul HDS depaseste bine 1000 de euro, si are si el probleme sa separe un peste lipit de fundul apei fata de fund, cand pestele e prea mic sau adancimea e prea mare. Un somn de 1 m lipit de fundul apei la 20 m adancime il separa fara probleme de fund. Un biban sau un salau de 20cm la 20 m adancime, cam greu va fi separat daca sta linistit si lipit-lipit de fund.

In urmatoarea imagine poti vedea cum se arata un Elite CHIRP bibanii la 19 m adancime. In stanga de tot, pe fundul apei se vede o pata mica verde. Acela este un peste ce sta pe fundul apei. In dreapta imaginii din stanga vezi vreo 8-10 bibani care se lasa jos dupa ce au urmarit un biban "intepat" si pe care l-am ridicat in drill. Dupa ce s-au lipit toti pe fundul apei, am mai vazut doar vreo 2 sau 3 care ii puteam bine distinge fata de fund. Dar asta ptr ca ne-am deplasat cu barca, sau ptr ca bibanii au inotat pe fund si au iesit din con. :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Robert boss«

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 24. decembrie 2015, 00:28

Am inteles dar sincer am incercat sa vad poza si nu mio arata dak poti pune din nou o poza ar fi excelent
:prieteni:
Salut Robert, sonarul este excelent ptr pescuitul somnului la clonc, ptr cautat de bancuri sau locuri unde sunt obstacole in apa, adica crengi, copaci, iarba, pietr...

Sonarul HDS depaseste bine 1000 de euro, si are si el probleme sa separe un peste lipit de fundul apei fata de fund, cand pestele e prea mic sau adancimea e prea mare. Un somn de 1 m lipit de fundul apei la 20 m adancime il separa fara probleme de fund. Un biban sau un salau de 20cm la 20 m adancime, cam greu va fi separat daca sta linistit si lipit-lipit de fund.

In urmatoarea imagine poti vedea cum se arata un Elite CHIRP bibanii la 19 m adancime. In stanga de tot, pe fundul apei se vede o pata mica verde. Acela este un peste ce sta pe fundul apei. In dreapta imaginii din stanga vezi vreo 8-10 bibani care se lasa jos dupa ce au urmarit un biban "intepat" si pe care l-am ridicat in drill. Dupa ce s-au lipit toti pe fundul apei, am mai vazut doar vreo 2 sau 3 care ii puteam bine distinge fata de fund. Dar asta ptr ca ne-am deplasat cu barca, sau ptr ca bibanii au inotat pe fund si au iesit din con. :noroc:

:salut:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 24. decembrie 2015, 17:22

Nici eu nu pot sa vad nici una din pozele tale, Zoran, nici din postare asta si nici din ultimele tale postari pe forum... :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 24. decembrie 2015, 17:44

Nici eu nu pot sa vad nici una din pozele tale, Zoran, nici din postare asta si nici din ultimele tale postari pe forum... :nunteleg:



Se vede acuma? :gandesc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 24. decembrie 2015, 17:50

Da, acum se vede perfect! Multumesc!

17

joi, 24. decembrie 2015, 19:14

Da, acum se vede perfect! Multumesc!


:gandesc: :zid: :inchinare: :doaaamne:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 24. decembrie 2015, 20:49

hhmmm....iar nu se mai vede...