Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

401

miercuri, 30. septembrie 2015, 15:25

Mulinete spining

Tamburul la Fin Nor are 70mm diametru la buza. Atat cat l-am invartit ca sa pun firul, merge unsa, iar firul pare ca se aseaza ok; din pacate nu am apucat sa o duc la apa.
Intr-adevar este o mulineta mare, potrivita pentru clonc sau stationar.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

402

joi, 1. octombrie 2015, 08:40

Mulinete spining

Eu am luat Fin Nor-ul cu intentia de a fi folosita de fiul meu la spinning greu din barca; anul asta aveam in plan achizitionarea unei barci + motor si o escapada de vreo 10 zile pe Bratul Sf Gheorghe; planurile nu au iesit, barca n-am, la Dunare n-am mai ajuns si fiu-miu a declarat oficial ca prefera pescuitul la crap pe balti; asa ca daca nu o vand o sa mai scot din cand in cand din cutie sa o sterg de praf. :nervos:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

403

duminică, 11. octombrie 2015, 02:16

In ultima perioada am citit o postare despre o mulineta Shimano si despre predecesoarea ei, nu mai retin exact unde am vazut informatia, cine scria, sau in ce topic, mi se pare ca era postarea lui king of beasts, ajutati-ma sa o gasesc, e un lapsus criminal... :nervos: ...nu mai stiu despre ce model de mulineta era vorba... :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

404

miercuri, 25. noiembrie 2015, 11:40

Salut.
Ati incercat careva mulinete Axxa Dominator T (6000 sau 7000)? Cred ca e o marca exclusiva pt.Fisherman's Partner, par a fi OK, das nu gasesc nicaieri pe Net vreo parere despre ele...

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

405

vineri, 27. noiembrie 2015, 13:01

Aveti careva o idee despre aceasta mulineta de la Penn:
Penn Clash Sw o mulineta noua pentru 2015.

Am urmarit cateva filmulete pe you tube si se spune ca roata dintzata principala este facuta din aluminiu pentru modelele pana la 5000,
iar cele de 6000si 8000 au aceasta roata din ceva bronz!
Aici am o nedumerire cu uzura acestor roti dintate!!
Oare care sa fie mai rezistenta in timp?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

406

vineri, 27. noiembrie 2015, 13:31

Cele din bronz sunt clar mai rezistente dar toate sunt peste un anumit nivel care este mai mult decât satisfăcător. Blinker-Jörg, din ce a spus Zoran, scotea cu Spro Blue Arc 755 aproximativ 200 de somni şi gândeştete câte mii sau zeci de mi de recuperări cu năluci grele avea la activ până scotea 200 de somni. Problema pe care mi-o pun la o mulinetă este raportul de recuperare, greutatea, capacitatea firului şi să facă faţă la frâna indicată de producător (sau la o valoare apropiată de aceasta), adică să nu te trezeşti că strângi frâna prea tare si se strâmbă axul sau se rupe ceva la rotor.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

407

joi, 3. decembrie 2015, 09:23

Eu la spinning folosesc Stella 2500 iar pentru casting: SHIMANO Calcuta TE, 201 DC si ABU GARCIA ambasadeur, record.
Cred ca cel mai important este sa avem un ansamblu bat/mulineta cat mai usor - pot fi sute de lansari intr-o zi ( dar puternic) si un fir cat mai subtire.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

408

joi, 3. decembrie 2015, 09:41

ai dreptate Vasile pe partea cu echipamentul cat mai usor ... doar ca atunci cand vorbim de somn suntem nevoiti sa facem anumite compromosuri cu speranta ca reusim totusi sa tragem de mustacios suficient incat sa il scoatem pentru o poza.

ma gandesc ca nu cauti somnul cu Stella-ul de 2500 si nici cu Calcultta-ul ... nu?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

409

joi, 3. decembrie 2015, 14:26

Nu am prins pesti mari. Am prins doi somni ( de fapt somotei) de max 1 metru. Si stiuca, cu recordul de 98 cm. Nu am avut nicio problema cu echipamentul - dimpotriva, am simtit ca mai poate destul de mult ( Stella 2500, fir PP 20 lb, lanseta Shimano Speed Master, 240 cm, 15 - 40 gr). Bete "mai potrivite" mai am : - PENN MILLENIUM 198 cm, 50 -140 gr
- TICA TC2 heavy, fast action, 15 – 42 gr
- St. Croix Avid, Heavy – fast, 9’6’’, 290 cm, 14 – 57 gr
- MEGABASS orochi destroyer white python, Heavy, 7’6’’,
229cm, 10,6 – 113 gr


Rog recomandare pentru o mulineta de spinning, de top.
merci

Răspunsuri: 9

Membru din: 25. martie 2015

Locație: craiova

  • Scrie un mesaj privat

410

joi, 3. decembrie 2015, 22:28

Mulineta Shimano Twin Power 4000 PG

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

411

vineri, 4. decembrie 2015, 06:27

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

412

vineri, 4. decembrie 2015, 07:32

Cred că merită să arunci o privire şi la Penn Torque.

Penn Torque - AlanHawk.com
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

413

vineri, 4. decembrie 2015, 12:07

[.....]

Rog recomandare pentru o mulineta de spinning, de top.


pe ce lanseta vrei sa pui mulineta?

in functie de asta eu as arunca un ochi la Shimano si as spune ca tot ce e de la Stradic in sus ar fi OK ... evident cu cat urci mai sus cu atat ai TEORETIC mai multa calitate asigurata. cu toate ca eu unul nu m-as arunca mai sus de un TwinPower SW sub nici o forma, preferand chiar un Biomaster sau Sustain.

dimensiunea ... e in functie de lanseta ... puterea si lungimea ei.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

414

vineri, 4. decembrie 2015, 12:22

Mulineta vreu s-o pun pe Avid, pentru pescuit de pe mal.
Penn-ul si Megabass sunt de casting.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

415

vineri, 4. decembrie 2015, 13:58


Rog recomandare pentru o mulineta de spinning, de top.
merci


Top?
Stella SW.
4000 daca vrei mai usoara 350g, sau 5-6000 440g. Am Stella 4000 XG (6;2/1) de 2 ani si ma dau cu ea pe Dunare... la avat, salau, crap sau somn (tambur de rezerva cu fir groscior 20-30lbs)

Dupa 2 ani i-am pus un strop de vasilina... e ca noua
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

416

vineri, 4. decembrie 2015, 16:08

Despre Stella... numai de bine. Acestea sunt majoritatea mulinetelor mele ( 1000 si 2500).


Am primit un semn de intrebare privind utilizarea celei de 2500 la Somn. Cred ca este de luat in seama.
Din ce am vazut, Twin Power 4000 PG este o Stella " de putere" Twinpower is not just a copy of Stella but it has real power of strong reel."
http://www.it-keieiconsulting.com/twinpower/2015twinpower/10_twinpower4000pg.html

iar pretul este mult mai mic....

Imi amintesc un text de la inceputul prezentarii unei stella " pentru cei care banii nu sunt o problema...."

de doua saptamani m-a prins febra Somnului ( am cumparat pentru stationar doua bete cu actiune pana la 400 gr, doua mulinete Okuma, fire, carlige, plumbi....) citesc tot ce prind, am descoperit si acest forum ( foarte serios - dupa parerea mea si va multumesc).
Visez la situatia in care sa spun ca, din cauza mulinetei Stella 2500 am pierdut o captura !

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

417

vineri, 4. decembrie 2015, 18:22

Visez la situatia in care sa spun ca, din cauza mulinetei Stella 2500 am pierdut o captura !

Doar daca are peste 2 m si este un teren dificil .O parere...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

418

vineri, 4. decembrie 2015, 18:36

[[Visez la situatia in care sa spun ca, din cauza mulinetei Stella 2500 am pierdut o captura !]]...crede-ma, gustul amar persita perioade lungi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

419

vineri, 4. decembrie 2015, 19:09

Vasile, cunosc persoana care a distrus o Stella 4000 la un pescuit marin, jigguind pe verticala plumbi mai grei decit putea duce acea Steluta. Crede-ma, Stella nu e Superman.

Daca vei pescui exclusiv cu voblere de pina in 10 cm, cu gume de 10-12 cm si bile de 30 gr, multumit cu somni de marime medie, atunci Stella de 2500 este perfecta.

Dar daca vrei sa prinzi somni capitali, si vrei sa folosesti ori-si-cand si naluci mai mari si mai grele, pe orice teren, atunci nu vei scapa de o mulineta de marimea 6000-8000 (acelasi corp, aceasi greutate, pe 8000 mai mult fir).

Se leaga intre ele, una de alta... lanseta sa aibe power, sa poti pompa somnii sanatosi, si sa poti sa-i opresti sa nu intre in crengi. Asta implica si o linie de minim 0,30 mm (daca dai intr-o "vana" fara agataturi, poti da si cu 0,20mm), iar daca pescuiesti pe teren minat, cu multe agatatori sau pericole de ros firul, atunci chiar si +0,40mm! Iar ptr un astfel de fir si lanseta, trebuie si o mulineta mai mare ptr a intra suficient fir.

Crede-ma, toti pescarii de somni care au ramas pe spinning la somn, au cautat usor si cit mai light, dar in final, ptr siguranta tot la asa ceva se ajunge:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

420

vineri, 4. decembrie 2015, 19:33

Nu... sunt hotarat: imi iau o mulineta dedicata ( cu siguranta dintre cele recomandate)

cu siguranta ca supradimensionarea echipamentului ( sau altfel : echipament corespunzator) poate inlatura temerea ca nu vom putea soate la mal pestele odata prins. ( monstrul mult visat)
prinderea pestelui este prima si ceea mai grea problema.

Un echipament de spinning format dintr-o mulineta de 800 gr ( cum mi-a fost recomandat), lanseta pe masura, fir de 0,40 ....face ca o zi de pescuit sa se transforme in cateva zeci de lanseuri, si acestea mult prea scurte fata de ce am dori. Este peste putinta unui om sa prezinte naluca in mod corespunzator, repetat si in locurile dorite, cu un astfel de echipament.

Un coleg de club ( Aqua Fishing) anul acesta, pescuind la Shalau pe Somes a prins un Somn de 1,45 m si 22 kg cu bat Sakura Stingray, mulineta Ryobi Zauber 3000 si fir PP de 20 lb. Nu a avut niciun fel de problema. Nu a avut nici forfach special sau struna metalica.

Da, carabinele si vartejurie trebuie sa fie de + 100 Kg
Da, ancorele si inelele despicate de la multe voblere trebuie schimbate
Da, forfachul trebuie sa fie cat mai rezistent la dinti si abraziune
Dar, ceea ce timen in mana o zi intreaga ( sau poate mai mute) trebuie sa fie cat mai usor, bine echilibrat si firul cat mai subtire.

Nu... sunt hotarat: imi iau o mulineta dedicata. Stella 2500 cred ca este prea delicata.

Subiecte asemănătoare