Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 581

luni, 26. octombrie 2015, 11:34

Felicitari celor care au fost la pescuit , au prins si au eliberat macar un peste .
Eu nu am ce poze cu pesti sa pun pentru ca partida mea de pescuit a fost off topic asa cum se poate vedea :zambet:

PS ciupercutele sunt doar pt cunoscatori !

PS 2 ce fac gresit de imi apar pozele asa ? rog raspunsul pe privat ca sa nu incarcam inutil .
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere :

3 582

luni, 26. octombrie 2015, 20:47

Salutare, dragi forumisti !:salut:
In privinta capturilor stiti,....... nimic!-s-a spus mai sus.
Aseara tarziu,la un pahar, discutam despre diferentele intre olteni si banateni(de fapt totul pana la urma s-a tradus la unison in a fi OM sau NU) :bucuros2: .
..... parca am anticipat ceva........va urma......

Si urmarea:
Se face ora 11 si ne hotaram (eu si Informer) sa strangem si sa plecam spre casa.
Ne impartim atributiile in sensul ca, Informer sa conduca barca pana la locul de scos din apa, iar eu cu masina si cu peridocul.Zis si facut.
In ultima instanta, Costi ma mai roaga sa-i duc sacosa cu lucrurile personale in masina.Iau sacosa lui si dau sa ies, cand imi aduc aminte ca sacosa mea ramasese in living, ma intorc iau tot ce mai aveam si cu mainile incarcate ajung la masina.Bun, dar nu puteam sa deschid masina, asa ca am asezat sacosa lui Costi pe aripa de la peridoc.Am incarcat totul in masina si am plecat spre locul cu pricina.Am rezolvat noi totul usor, linistiti, cand la un moment dat Costi ma intreaba:"Cata, unde-i geanta mea?"In secunda urmatoare, cerul a cazut pe mine, imediat am realizat ce facusem:"Uitasem geanta lui Costipe aripa peridocului!!" :zid: Ce mai, urmatoarele 15 min.de stres nu vreau sa mi le mai amintesc, minute in care Costi imi spunea si-si mai aducea aminte de continutul gentii, printre hainele personale fiind si portofelul cu bani, actele personale, cardurile bancare,cheia de la masina, cheile de acasa, telefoanele,etc.Ce mi-am adus aminte, a fost ca in momentul cand am plecat, m-am intersectat cu un Peugeot 206 de culoare albastru inchis condus de o doamna cu ochelari care coborase sa fotografieze lacul Mraconia.
Ajunsi inapoi la pensiune, in zona cu semnal, imi aduc aminte de telefoanele lui Costi si-l sun pe unul dintre ele.Telefonul suna, suna si la un moment dat se aude o clipoceala, ceva urat.Gata zic, cine l-a gasit inchide telefonul.Mai sun o data si imediat o voce de femeie imi raspunde :bucuros2: .La care eu :Buna ziua, sunteti dna cu Peugeotul albastru?, la care femeia:Da,sunt in fata Politiei Eselnita sa predau geanta, veniti sau o predau?Eu: venim in 10 min. :bucuros2:
Ne-am dus fericiti, femeia i-a inmanat geanta lui Costi, am intrebat-o daca pot sa-i ofer o recompensa, femeia a refuzat categoric,si a spus :"Doar o lumanare la biserica", dorinta ce i se va respecta maine :inchinare: .
Femeia era din Craiova. :bravo: Mai exista totusi si OAMENI in tara asta indiferent de zona,care sunt cinstiti si nu-si pierd capul :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: (dupa cum i s-a intamplat lui danmiclau56 cu lanseta).
Cam asta ni s-a intamplat la "dupa partida" mie si lui Costi. :doarecapu:
Scuze de off topic, dar am zis sa nu mai deschid topic nou.
:noroc:






Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 583

luni, 26. octombrie 2015, 20:55

Ati avut noroc . Multa sanatate Doamnei cu Peugeotul albastru .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 584

luni, 26. octombrie 2015, 20:57

Salutare, dragi forumisti !:salut:
In privinta capturilor stiti,....... nimic!-s-a spus mai sus.
Aseara tarziu,la un pahar, discutam despre diferentele intre olteni si banateni(de fapt totul pana la urma s-a tradus la unison in a fi OM sau NU) :bucuros2: .
..... parca am anticipat ceva........va urma......

Si urmarea:
Se face ora 11 si ne hotaram (eu si Informer) sa strangem si sa plecam spre casa.
Ne impartim atributiile in sensul ca, Informer sa conduca barca pana la locul de scos din apa, iar eu cu masina si cu peridocul.Zis si facut.
In ultima instanta, Costi ma mai roaga sa-i duc sacosa cu lucrurile personale in masina.Iau sacosa lui si dau sa ies, cand imi aduc aminte ca sacosa mea ramasese in living, ma intorc iau tot ce mai aveam si cu mainile incarcate ajung la masina.Bun, dar nu puteam sa deschid masina, asa ca am asezat sacosa lui Costi pe aripa de la peridoc.Am incarcat totul in masina si am plecat spre locul cu pricina.Am rezolvat noi totul usor, linistiti, cand la un moment dat Costi ma intreaba:"Cata, unde-i geanta mea?"In secunda urmatoare, cerul a cazut pe mine, imediat am realizat ce facusem:"Uitasem geanta lui Costipe aripa peridocului!!" :zid: Ce mai, urmatoarele 15 min.de stres nu vreau sa mi le mai amintesc, minute in care Costi imi spunea si-si mai aducea aminte de continutul gentii, printre hainele personale fiind si portofelul cu bani, actele personale, cardurile bancare,cheia de la masina, cheile de acasa, telefoanele,etc.Ce mi-am adus aminte, a fost ca in momentul cand am plecat, m-am intersectat cu un Peugeot 206 de culoare albastru inchis condus de o doamna cu ochelari care coborase sa fotografieze lacul Mraconia.
Ajunsi inapoi la pensiune, in zona cu semnal, imi aduc aminte de telefoanele lui Costi si-l sun pe unul dintre ele.Telefonul suna, suna si la un moment dat se aude o clipoceala, ceva urat.Gata zic, cine l-a gasit inchide telefonul.Mai sun o data si imediat o voce de femeie imi raspunde :bucuros2: .La care eu :Buna ziua, sunteti dna cu Peugeotul albastru?, la care femeia:Da,sunt in fata Politiei Eselnita sa predau geanta, veniti sau o predau?Eu: venim in 10 min. :bucuros2:
Ne-am dus fericiti, femeia i-a inmanat geanta lui Costi, am intrebat-o daca pot sa-i ofer o recompensa, femeia a refuzat categoric,si a spus :"Doar o lumanare la biserica", dorinta ce i se va respecta maine :inchinare: .
Femeia era din Craiova. :bravo: Mai exista totusi si OAMENI in tara asta indiferent de zona,care sunt cinstiti si nu-si pierd capul :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: (dupa cum i s-a intamplat lui danmiclau56 cu lanseta).
Cam asta ni s-a intamplat la "dupa partida" mie si lui Costi. :doarecapu:
Scuze de off topic, dar am zis sa nu mai deschid topic nou.
:noroc:







Coooollll... adrenalina maxima, ca la pescuitul cu cloncul :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 585

luni, 26. octombrie 2015, 21:17

Am rezolvat noi totul usor, linistiti, cand la un moment dat Costi ma intreaba:"Cata, unde-i geanta mea?"

De fapt, ca sa pastram realitatea nealterata, Costi o intrebat:
"Cata, unde-i geanta mea ca mi-am pus o bere in ea si mi-e sete?" :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3 586

luni, 26. octombrie 2015, 21:56

Am rezolvat noi totul usor, linistiti, cand la un moment dat Costi ma intreaba:"Cata, unde-i geanta mea?"

De fapt, ca sa pastram realitatea nealterata, Costi o intrebat:
"Cata, unde-i geanta mea ca mi-am pus o bere in ea si mi-e sete?" :rizi:
:rizi: :rizi: :rizi: Corect :zambet:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 587

miercuri, 28. octombrie 2015, 12:04

Pescuit baraj Olt

Salutare!

Duminica am avut si eu pana la urma o iesire de cateva ore pe unul din barajele de pe Olt, de la 18:00 la 21:00. Pentru mine a fost prima iesire, cu barca si sonar, in care cele mai multe cunostinte le aveam eu(care oricum sunt foarte scazute), asa ca am avut ca scop mai mult sa descopar si sa invat cate ceva. Am gasit un prag unde adancimea cadea de brusc de la 8 la 13m si am incercat sa pescuiesc pe zona respectiva. Foarte multa activitate pe sonar chiar in buza pragului, dar nu foarte multi somni din ce am observat eu. Din toata aglomeratia de acolo am avut si somni care se ridicau, dar au fost mofturosi... Am folosit ca momeli carasel, lipitori, rame si combinatii dintre ultimele 2. La o singura momeala s-au incumetat sa incerce, dar au fost mici tacaneli care s-au finalizat cu tentative de intepare in gol...mai sa cad si din barca de vreo 2 ori. Pana la urma am reusit sa intep un somn care dupa parearea mea avea undeva intr 4-10kg, dar dupa 10 sec s-a eliberat singur... Una peste alta a fost o super aventura si data viitoare voi stii mult mai bine ce sa fac... Una din cauzele pt care cred ca am avut asa de multe rateuri cred ca a fost faptul ca folseam carlig si ancora care aveau si dimensiuni destul de mari si distanta destul de mare intre ele, iar somnii care au raspuns batailor de clonc au fost defapt doar niste moace...
Am avut 4 cloncuri in trusa, dar una peste alta, pana acum, din toate experientele mele, Ebro 2 si Ebro 3, rules, fara diferenta de preferinte intre ele...

Acum, cea mai mare problema a mea, la care nu m-am gandit inca la o solutie si poate ma ajutati voi... Pe una din monturi aveam plumb cu o caracatita peste, imediat ancora in care erau atarnate rame mari pana la urmatorul carlig, care si el era incarcat cu rame(tot ansamblul cam 25cm)... Una peste alta pe sonar se vedea ca si un ansamblu complet, deci o linie groasa si continua. In situatia asta atunci cand urca somni la momela din momentul in care au ajuns in dreptul monturii este foarte greu sa iti dai seama ce se intampla. Uneori cand pleaca nu coboara, ci fug in lateral sau pur si simplu stau in dreptul momelii foarte mult timp. Din cauza ca aveam o linie prea groasa pe ecranul sonarului de la montura mea imi era greu sa imi dau seama ce se intampla. Ce e de facut? Poate ceva setari la sonar...
P.S. Zoran nu pot citi nici cum cd-ul cu manualul pe nici un caluculator(am incercat pe vreo 3)

O alta situatie... Aveam montura undeva la 8 m pe o apa de 13m. Ridicam cate un somn pana la montura, apoi pleca fara sa muste si ii gadilam altfel, fie loveam mai rar cloncul dar mai puternic, fie mai incet si mai des... Uneori ii intorceam... Chestia e ca la schimbarile astea am avut de 4-5 ori situatia in care brusc pe sonar la 1 m sub barca aparea ceva foarte mare, care disparea destul de repede. Sa fii fost somn? Oare ar fi fost bine sa am o montura de pluta in apropiere la o adancime mica??? Din tot ce am vazut pe ecranul sonarului, pesti, structuri, monturi, ceea ce aparea sub barca la 1, maxim 2 m sub barca numai pe schimbari agresive de cloncanit, au fost cel mai groase chestii de pe ecranul sonarului.

Va salut! :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 588

miercuri, 28. octombrie 2015, 20:02

Una peste alta pe sonar se vedea ca si un ansamblu complet, deci o linie groasa si continua. In situatia asta atunci cand urca somni la momela din momentul in care au ajuns in dreptul monturii este foarte greu sa iti dai seama ce se intampla. Uneori cand pleaca nu coboara, ci fug in lateral sau pur si simplu stau in dreptul momelii foarte mult timp. Din cauza ca aveam o linie prea groasa pe ecranul sonarului de la montura mea imi era greu sa imi dau seama ce se intampla. Ce e de facut? Poate ceva setari la sonar...

Da, exista o functie a sonarului care te ajuta extrem de mult in situatia asta si se cheama ZOOM... poti sa maresti zona in care se afla montura in asa fel incat in locul unei dare groase cu toate componentele monturii, sa le vezi pe fiecare in parte. Acum cat de bine o sa se vada depinde de sonarul pe care-l ai (care nu stiu de care-i...) si de conditiile locale (reglajele sonarului, apa, adancime etc.).

Chestia e ca la schimbarile astea am avut de 4-5 ori situatia in care brusc pe sonar la 1 m sub barca aparea ceva foarte mare, care disparea destul de repede. Sa fii fost somn? Oare ar fi fost bine sa am o montura de pluta in apropiere la o adancime mica??? Din tot ce am vazut pe ecranul sonarului, pesti, structuri, monturi, ceea ce aparea sub barca la 1, maxim 2 m sub barca numai pe schimbari agresive de cloncanit, au fost cel mai groase chestii de pe ecranul sonarului.

Asa ceva se intampla des pe Dunare si motivul sunt fitofagii... nu stiu daca acolo pe Olt exista... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 589

miercuri, 28. octombrie 2015, 21:07

Sunt fitofagi 100%, patesc si eu frecvent asta

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 590

miercuri, 28. octombrie 2015, 21:19

Sonarul este Lowrance Elite 7 Chirp... Cu tot cu zoom, linia era pra groasa... Am masurat exact montura si din partea de sus a plumbului pana la capatul de jos al ultimului carlig erau peste 40 de cm. Am sa modific putin montura si am sa folosesc un plumb vopsit in locul celui nevopsit cu caracatita si am sa il ridic putin fata de pozitia anterioara. Probabil asa o sa separ momeala de plumb si pe sonar.Din cate stiu in locatia in care am fost nu ar fi fitofagi, dar presupun ca fiind pe Olt, s-ar putea sa nu fiu bine informat...

Multumesc pentru sfaturi si informatii!!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 591

miercuri, 28. octombrie 2015, 21:22

Doar de curiozitate, cam ce speri sa obtii folosind un plumb vopsit in locu` unuia nevopsit? O imagine mai buna cumva? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 592

miercuri, 28. octombrie 2015, 21:38

Dimensiune mai mica. La cel nevopsit folosesc si o caracatita, iar la cel vopsit, caracatita nu isi mai are rostul...sau isi are, dar macar cel vopsit are un oarecare camuflaj si nu constituia neaparat un dezavantaj ca in anumite situatii despre care doar am citit pe forum...
Fara caractita automat dimensiunea pe sonar e mai mica, ma gandesc...nu???

3 593

joi, 29. octombrie 2015, 06:34

caracatita nu isi mai are rostul...sau isi are,


Dupa parerea mea, sunt situatii ( somnii mofturosi sau alte conditii apa, vant, etc) in care ai nevoie de vibratii , adica caracatita pe plumb sau zuruitori, etc. Asta depinde de experienta ta in observatia comportamentului somnilor de pe zona.
- Deci, caracatita acopera metalul ( teoria spune ca metalul ar deranja somnii ) si face si vibratii suplimentare : tentacule mai lungi ( vibratii mai mari ) tentacule taiate mai scurt ( vibratii mai discrete ) depinde de cum ii observi ca percuteaza somnii . Unii vin si fug ca si electrocutati, atunci trebuie sa reduci vibratiile ( sau sa pleci acasa ) .
- Plumbul protejat cu vopsea ( nu prea conteaza culoarea ) sau tub termocontractabil , vibratii si mai mici .
- Distanta mai mare intre plumb si momeala ( ancora plus carlig ) iti apar pe ecran ca 2 linii mai subtiri ( fata de una groasa cand distanta este mica ) sau chiar 3 cand ai agrafa mai solida si distantata de plumb si atunci stii exact unde sta somnul pe montura, la momeala sau la vibratiile caracatitei si stii ce ai de facut.
Sa stii ca in principiu tot ce bagi in apa , datorita deplasarii sau curentului apei, vibreaza mai mult sau mai putin. Si firul si zuruitoarea si plumbul si momeala si caracatita si agrafa .



O alta situatie... Aveam montura undeva la 8 m pe o apa de 13m. Ridicam cate un somn pana la montura, apoi pleca fara sa muste si ii gadilam altfel, fie loveam mai rar cloncul dar mai puternic, fie mai incet si mai des... Uneori ii intorceam... Chestia e ca la schimbarile astea am avut de 4-5 ori situatia in care brusc pe sonar la 1 m sub barca aparea ceva foarte mare, care disparea destul de repede. Sa fii fost somn? Oare ar fi fost bine sa am o montura de pluta in apropiere la o adancime mica??? Din tot ce am vazut pe ecranul sonarului, pesti, structuri, monturi, ceea ce aparea sub barca la 1, maxim 2 m sub barca numai pe schimbari agresive de cloncanit, au fost cel mai groase chestii de pe ecranul sonarului.


Cea mai mare probabilitate 90 % este ca respectivele urme pe sonar sa fie fitofagi dar poate sa fie si un mic "monstru" . In general somnii mari , musca foarte,foarte greu, studiaza foarte mult timp montura ( mai ales pe apa limpede ), dar ma indoiesc sa urce asa sus la vremea asta. Si inca ceva , e posibil sa nu fie chiar "monstru" ptr ca sonarul , cu cat adancimea este mai mica cu atat urma este mai mare ( mai groasa si mai rosie, in functie de setarile avute pe culoare si sensibilitate ). Tu stii ce ai vazut.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »gufisor« (29. octombrie 2015, 06:46)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 594

joi, 29. octombrie 2015, 06:34

Nu e vb doar de marimea caracatitei, ci si de densitate. Coboara cu marimea Pb. Pe mine nu ma deranjraza sa am linii clare si groase pe sonar, dar incerc sa folosesc minim de Pb in montura. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3 595

joi, 29. octombrie 2015, 07:47

Despre vibraţii, în condiţiile în care montura are aceeaş viteză de deplasare cu cea a apei, se poate vorbi la nivel de fir şi asta proporţional cu greutatea plumbului. Caracatiţa face vibraţii doar în condiţiile unei mişcări sus - jos sau dacă viteza monturii diferă de viteza de curgere a apei. Eu aşa văd lucrurile.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 596

joi, 29. octombrie 2015, 08:10

Despre vibraţii, în condiţiile în care montura are aceeaş viteză de deplasare cu cea a apei, se poate vorbi la nivel de fir şi asta proporţional cu greutatea plumbului.

Asta n-am prea inteles-o... de ce ar vibra firul daca toata montura, inclusiv firul, se deplaseaza cu viteza apei? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 597

joi, 29. octombrie 2015, 19:24

Dimensiune mai mica. La cel nevopsit folosesc si o caracatita, iar la cel vopsit, caracatita nu isi mai are rostul...sau isi are, dar macar cel vopsit are un oarecare camuflaj si nu constituia neaparat un dezavantaj ca in anumite situatii despre care doar am citit pe forum...
Fara caractita automat dimensiunea pe sonar e mai mica, ma gandesc...nu???
:salut: caracatite pe plumb eu nu mai folosesc, pe ai mei i-au speriat. Folosesc plumb de 150 vopsit verde inchis. In schimb zornaitorile imi sunt foarte utile, atrag pestii si determina mai repede muscatura. Le pozitionez la 5 - 7 cm deasupra ancorei/ acului de sus. Din timp in timp le desfac si curat bilele ca oxideaza si nu mai zornaie. Am observat ca atunci cand somnii sunt fooooaaarte activi se ridica la montura cate 4- 5 m si fara sa bat cloncul. Ori miros ei caraselul, ori zornaiala ii cheama :nunteleg:

:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3 598

vineri, 30. octombrie 2015, 00:15

pana la urma s-a tradus la unison in a fi OM sau NU) .

..............https://youtu.be/dtc3xqvvDmM :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 599

sâmbătă, 31. octombrie 2015, 16:51

Astazi am fost la o ultima partida de pescuit la clonc pe anul acesta, o vreme cu mult soare si la fel de mult vant. Somnii cu greu mai raspund la sunetul cloncului si stau grupati pe ape adanci. Am reusit sa prind unul singur, care dupa o plimbare scurta cu barca s-a intors in adancuri. Tuturor in continuare multe partide, cu multi somni si multe eliberari!
https://youtu.be/yI5H0ePE0uk





mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 600

sâmbătă, 31. octombrie 2015, 23:47

Am reusit sa prind unul singur, care dupa o plimbare scurta cu barca s-a intors in adancuri. Tuturor in continuare multe partide, cu multi somni si multe eliberari!
https://youtu.be/yI5H0ePE0uk






Bravo, cat mai multe eliberari :bravo: