Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 11. septembrie 2015, 09:18

Cloncuri Tilo Andreas - întreținere și reparații

Salutari1
Cum mai multi dintre voi m-au intrebat cu ce sa lacuiasca cloncurile scorojite de apa plina de particule, sau in urma ciobirii prin lovituri in barca, l-am rugat pe Tilo sa-mi spuna cu ce a lacuit el cloncurile.
Este vorba de lac ptr ambarcatiuni, suflat cu pistolul in 2 pina la 4 straturi.
A nu se folosi hartzuri, lacuri pe baza de apa sau materiale din mai multe componente. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 11. septembrie 2015, 18:53

Pomenea cineva si de un strat de rasina, peste care se aplica lac in mai multe straturi...e mai bine?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 11. septembrie 2015, 19:03

In mod mormal rasina epoxilica sau chiar poliesterica este superioara lacului. Eu mi-am relacuit ambele cloncuri cu un lac folosit la cabane de lemn.
Cel pt ambarcatiuni cu siguranta este superior. Le-am lacuit prin scufundare, dezavantajul este ca retin mai mult lac, le-am intors de pe o parte pe alta f des sa evit scursurile. Produsul finit pe mine ma satisface. La pistol cred ca e mai bine.

4

vineri, 11. septembrie 2015, 21:29

A nu se folosi hartzuri,
Ahhh, cred ca hartzuri=smirghel-uri :rizi: ,sau?? .Am folosit "hartzuri" deja la Ebro 2, si de-atunci sta pe margine, nu-l suport... :zid: De azi, l-am tras pe dreapta, brusc :box: doar am unu' de rezerva..... :craciun: O sa-l trimit la tine cu proxima ocazie pt schimbatul pastilei...
:noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 11. septembrie 2015, 23:08

In mod mormal rasina epoxilica sau chiar poliesterica este superioara lacului. Eu mi-am relacuit ambele cloncuri cu un lac folosit la cabane de lemn.
Cel pt ambarcatiuni cu siguranta este superior. Le-am lacuit prin scufundare, dezavantajul este ca retin mai mult lac, le-am intors de pe o parte pe alta f des sa evit scursurile. Produsul finit pe mine ma satisface. La pistol cred ca e mai bine.

Pentru stratul de rasina...trebuie inlaturat stratul vechi de lac?Dar daca nu e folosit cloncul deloc...daca este, practic, nou? Se poate adauga stratul de rasina peste stratul initial de lac(pentru ambarcatiuni)?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 12. septembrie 2015, 07:12

Rasina se da direct pe lemn, sau peste alta rasina. Lacul poti sa-l dai peste rasina, invers nu.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 12. septembrie 2015, 07:23

A nu se folosi hartzuri,
Ahhh, cred ca hartzuri= ...
...rasina :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 12. septembrie 2015, 07:27

Am folosit rasina poliesterica,din cea care sa de pe barcile de lemn aramate cu fibra de sticla.
La utilizator a tinut cam 2 zile de cloncanit ,dupa care s-a exfoliat.

La seria urmatoare am facut rost de o rasina epoxidica.Asta a tinut ceva mai bine, insa tot asa ,dupa doua trei pescuituri a inceput sa ia apa pe marginea pastilei,si undeva mai sus, pe tija.

Parerea mea este ca trebuiesc impregnate cu ulei de in sau ceva asemanator.Zic asta pentru ca este imposibil sa existe vreun topcoat care sa nu aiba vreun por,vreo fisura.Si daca nu are tot il lovesti accidental de ceva.Rasina epoxidica nu este perfect etansa.Nu demult am scos dintr-o agatatura cateva woblere rapala SSR 9cm. care aveau invelisul exterior perfect,fara vreo fisura.Insa in interior erau pline de apa precum un burete.De la 9 -10gr cat au cu tot cu triple(daca bine tin minte)au ajuns la 18 gr,fara triple.

Eu cred ca solutia este o impregnare contra apei in primul rand, si asta pentru a preveni faptul ca lemnul lucreaza.Pe unde este un por,o fisura,intra apa,lemnul se umfla si forteaza stratul de rasina-lac-ce o fi..Cu cat lucreaza pe portiune mai mare cu atat se duce mai repede si pagubele sunt mai vizibile.

La urmatoarea serie de cloncuri voi aplica asta-ulei de in +lac+ rasina pe pastila, sa vedem ce iese..Oricum ar fi, un clonc bun din lemn are pastila si tija destul de fragile si trebuie intretinute periodic prin ceva tratament , face parte din joc,ca si cum trebuie sa schimbi uleiul la masina dupa ''n'' km..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 13. septembrie 2015, 12:35

Dar un ulei epoxi poliuretan de deck ce parere ai? Iti dau o fisa tehnica daca te intereseaza!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 13. septembrie 2015, 16:41

Eu am dat cu impregnant de lemn de la Tifel dupa care am dat cu lac, asta pe lamnul curat.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 13. septembrie 2015, 17:21

Eu folosesc la cloncurile pe care le fac lac pe baza de ulei . 3 /4 straturi . dezavantajul e ca se usuca foarte incet , avantajul e ca se absoarbe foarte bine in lemn , 24 ore intre straturi cu uscare totala dupa 72 ore la 24 grade . uneori chiar mai mult daca nu am temperatura necesara . In ori ce caz eu imi usc cloncurile cit de des pot si le pastrez uscate si aerisite intre partide .

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 14. septembrie 2015, 06:41

Dar un ulei epoxi poliuretan de deck ce parere ai? Iti dau o fisa tehnica daca te intereseaza!
:bravo: raman dator..sunt in cautare de o formula buna pentru topcoatul cloncurilor..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Mihnea

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 24. mai 2015

Locație: Onesti

Profesia: Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 15. septembrie 2015, 16:33

Alta idee de întreținere/reparație clonc

Am dat inițial cu un lac pentru yahturi. Soluția este nefiabila...se usucă fff greu . In plus se cam exfoliaza. In schimb am încercat cu...se numește gel de construcție pentru unghii ( soția mi-a dat ideea). Se usucă aproape instantaneu,este foarte dur,adera foarte bine pe lemn,se poate șlefui s i se da încă un strat deasupra; apa nu trece prin el....nu se poate zgâria decât cu ceva dur si ascuțit.
Eu l-am făcut la un salon de Cosmetica. Este foarte lucios cu aspect frumos si neted; am ținut cloncul in apa imersat câteva ore sa vad cum se comporta...intr-un cuvânt:excelent