Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 27. august 2015, 06:46

Mono vs. textil...

:salut: ,
am avut ieri o discutie cu prietenii despre "suieratul" firelor in apa... mi s-a relatat ca cei ce folosesc mono prind mai mult decit cei ce folosesc textil, prin simplul fapt ca, mono este mult mai neted si nu suiera prin apa, nu sperie pestii.
OK, partial sunt deacord cu aceasta teorie, dar cum este cu ancora cu fir de 6 sau 8 mm, care tine barca in curent si suiera si vibreaza cit 10 lansete in apa?

PS: este vb de pescuitul ancorat in Dunare peste gropi, in curent, cu metoda clasica: lanseu din barca, si chiar la pescuitul cu cloncul.

:gandesc: si .. :nunteleg:
In cele 12 zile la Dunare NU am avut iesire pe Dunare fara trasaturi, toate monturile erau pe textil de 0,50 - 0,65 mm cu leader de 1 - 1,3 mm. Ca si intotdeauna... in acest caz nu pot spune decit ca functioneaza excelent cu multifilament, iar siguranta in drill cu un "big fish" este data.

Voi ce parere aveti? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 27. august 2015, 08:14

Ca ai dreptate...Mono este mai fin e adevarat, dar se prinde si cu textil.In Italia tot timpul am dat la stationar cu textil.E drept ca acolo sunt mai "needucati " pestii :rizi:
La crap insa ini placea mai mult mono pe Dunare si parca prindeam mai bine.Drilul e mai placut insa cu mono.La crap vorbesc.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 27. august 2015, 08:22

Pescuiesc prea putin la stationar, nu-mi pot face o parere clara. La clonc si la spinning utilizez 100% textil. Daca ar trebui sa utilizez mono acesta ar fi mult prea gros.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 27. august 2015, 08:31

La clonc si la spinning utilizez 100% textil. Daca ar trebui sa utilizez mono acesta ar fi mult prea gros.

La fel si eu in 95% din cazuri.
Am folosit la spinning la clean, pe lac de munte cu apa limpede, mono de 0.16 in paralel cu textil Berkley fireline negru + inaintas FC... n-am constatat nici o diferenta (la numarul de atacuri).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 27. august 2015, 18:05

...la spinning ,desi am ceva role , NU mai pot da cu mono! Nu e bine, stiu , dar pentru mine spinning inseamna textil! :nunteleg:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 27. august 2015, 21:17

Si pentru mine spinning- ul inseamna 100 la 100 textil :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 28. august 2015, 07:09

Exista si textile care nu suiera prin inele .Mai depinde si de inele.Cu cat sunt mai netede ,cu atat se aduna pe ele mai putina mizerie.Insa oricat ar fi de lucioase tot ar trebui curatata pastila .Asta daca lanseta este pescuit foarte des.Depunerea de mizerie de pe interiorul pastilei ''ajuta'' la degradarea camasii protectoare a textilului.Acest lucru duce pe linga ingreunarea acestuia cu apa si la acel zgomot specific.

Nu cred ca zgomotul in sine face pescuitul cu un asemenea fir ineficient.Cred ca pescarul poate juca naluca in asafel incat sa provoace rapitorul la reactii peste orice inhibitii(presupuse sau nu) ar avea acesta.

Din p.m.d.v. un mono nu imi permite sa joc naluca asa cum as vrea,deci prefer sa nu il folosesc.Prefer de departe textilele.Un textil de calitate, subtire,pus pe o lanseta potrivita,cu inele bune, poate fi la fel de silentios ca si un mono si are in plus avantajele de rigoare..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 1. septembrie 2015, 19:40

textilul s-a impus si l-a mine, pentru spinning, cum spune si Zamfi , la crap nu-mi vine sa dau cu textil, asemenea si la feeder :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 1. septembrie 2015, 20:45

cred ca sunt mai bine de 6-7 ani in care pescuiesc aproape exclusiv cu textil. spun aproape exclusiv doar pentru ca in urma cu 2 ierni am incercat un mono de 0,2 la avat ... fir cu care efectiv nu am simtit nimic pana in momentul in care avatul era cu voblerul in gat si la mai bine de 1 metru distanta de locul in care trebuia sa imi fie naluca.

deci pentru mine textilul e clar alegerea in cel putin 99% din cazuri ... spun 99 pentru ca am totusi un loc unde la iarna voi vrea sa incerc cu mono sperand la capturi mai multe de avat (multe rateuri pe textil)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 1. septembrie 2015, 21:46



deci pentru mine textilul e clar alegerea in cel putin 99% din cazuri ... spun 99 pentru ca am totusi un loc unde la iarna voi vrea sa incerc cu mono sperand la capturi mai multe de avat (multe rateuri pe textil)


Dupa ce o sa incerci o sa treci neaparat din nou la textil, mai ales ca tie iti place sa simti bine atunci cand da avatul in vobler :zambet:
Am incercat si eu iernile trecute atunci cand era asa de frig afara de se forma gheata pe inele si am ramas tare dezamagit de pescuitul cu mono, se simte totul intr-un alt mod...

Prefer textilul, la spinning cred ca provoaca dependenta :rizi:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 2. septembrie 2015, 07:22

Cred ca eventuale diferente sunt la stationar, cand se pescuieste la grund. Acolo intradevar firul, neavand elasticitate fluiera, si daca ai si vreo 4-5 lansete insirate atunci au concert :rizi: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 2. septembrie 2015, 09:44

Dupa ce o sa incerci o sa treci neaparat din nou la textil, mai ales ca tie iti place sa simti bine atunci cand da avatul in vobler :zambet:


sunt aproape convins de treaba asta ... doar ca stii foarte bine dorinta de a incerca mono in locul de avati iernatici ... locul in care ajungem doar o data sau de doua ori pe an :ochi:

la soft-uri in apropierea substratului nici nu mi-ar putea trece prin minte folosirea mono-ului ... oricum eu am mana de lemn, daca mai adaug si ceva elasticitate atunci e clara situatia :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm