Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 29. iulie 2015, 21:32

Spin-clonc

Un vis mai vechi de-al meu e sa enervez somnii cu cloncul si sa-i pacalesc la naluci. :bucuros:
Buun, aste fiind zise intreb:
Ati avut careva rezultat la clonc pe momeli (chiar si naturale ) animate artificial? Adica miscate pe verticala din varful batului pe sistemul unui jig sau dropshot? :gandesc:
Plecand de la coropisnita arificiala a lui Informer si pana la Zornaitorile de pe clonc teaser , a simtit careva dintre voi vreo imbunatatire a numarului de muscaturi? daca da in ce conditii?

In afara de caracatite de mascat plumbii , a bagat cineva altfel de gume pe montura ? cu sau fara rezultate vizibile macar pe sonar .
Cu voblere ratling agitate sub barca ati cloncanit careva?
Mai nou mi-e tot mai mila de momelile vii pe care tre sa le atarn pe triple si as incerca cu artificiale (am mai facut-o in trecut de vre-o doua ori dar atunci nu eram cu temele facute in materie de clonc si rezultatele au fost zero barat :zambet: )

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 29. iulie 2015, 21:57

eu o singura data am "pescuit la clonc" in compania lui Zoran (el cloncanea, eu ma uitam pe ecran si coboram sau urcam un shad supralestat) folosind in exclusivitate soft-uri ... si am prins un somnic :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. iulie 2015, 22:03

Eu as vrea sa raspund cumva indirect prin a spune ca, dupa parerea mea, cloncul doar "enerveaza" somnul si-l determina sa se miste de unde sta... mai departe nu este nici o legatura, tot dupa parerea mea, intre ce momeala ai si faptu` ca ai enervat somnu` cu ajutoru` cloncului.
Cred ca a folosi o momeala artificiala animata poate fi cateodata mai eficient decat a folosi o momeala naturala statica... in paranteza fie spus, am intalnit multi pescari care o anima pe aia naturala cu diverse miscari ale firului/lansetei.
Totusi, personal cred ca-i destul de greu sa imiti miscarea unei vietati astfel incat, UN PESTE MOFTUROS sa nu se prinda ca-i pacaleala... noroc ca nu-s toti/tot timpu` mofturosi. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 29. iulie 2015, 22:03

Emil, asta deja e un raspuns incurajator :bucuros2:

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 29. iulie 2015, 22:06

Eu as vrea sa raspund cumva indirect prin a spune ca, dupa parerea mea, cloncul doar "enerveaza" somnul si-l determina sa se miste de unde sta...
Asa cuget si eu si, ma gandesc ca daca cloncul enerveaza si ridica de pe fund un ratling agitat sub barca ar putea sa-l scoata total din pepeni si sal faca agresiv . :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 29. iulie 2015, 22:22

Eu as vrea sa raspund cumva indirect prin a spune ca, dupa parerea mea, cloncul doar "enerveaza" somnul si-l determina sa se miste de unde sta...

sau ii starneste curiozitatea. Cind e enervat, musca brutal orice intalneste in cale. Cind e curios, cam tra sa- oferi cireasa de pe tort, ca sa o ia. parerea mea... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 30. iulie 2015, 09:22

Intr-o anumita conjunctura mi-au intrat pe wobler mai multi somni (pe parcursul a mai multor iesiri) pescuind de pe mal.Cand au fost acolo, cloncul ia activat .Tot ce a fost mare am ratat cu gratie, fie mi-a rupt fie s-au dezgatat.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 30. iulie 2015, 20:09

Carol ...ce zici,oare am avut asemenea experienta? :rizi: No bine! :rizi:

Am fost pe un baraj de al vostru cu adiwolf.Sa-mi arate cum e cu cloncul :rizi: Mai demult. La un moment dat trecem peste o groapa de 9m care cica avea somn.E drept ca se vedeau pe sonar ! Eu nu aveam atunci sonar . Baga Adi cu cloncul ,trecem peste ei cu ramele ...nimic! Ramele se zbenguiau undeva la 5m in apa si somnii erau pe fund.Mi s-a explicat ca asa trebuie. Eu ,Toma necredinciosul ,nu am inteles mesajul ,de aceea l-am rugat pe Adi sa ma duca la masina sa-mi iau batul de spinning :bravo: Apoi ne-am intors la gropan. Deoarece nu eram ancorati nu puteam da cum as fi vrut.Nici nu nimeream un shad tip slap! Deoarece mie mi se parea normal sa dau momeala unde stau somnii si nu sa astept sa se ridice ei la momeala ,am pus pe un jig de vreo 22 g un fostolog de rame negre si l-am coborat pe fund! Apoi am inceput sa-l joc usor pe fund.Adiwolf mi-a zis ca daca prind somn asa ...scriu istorie! :buaaaah:
Adi baga cu cloncul si curgeam odata cu apa ,adica incet ca eram in baraj pe Olt. Logic ca m-a lovit ,l-am intepat ,mi-a bagat varful la lanseta sub apa si ,in timp ce eu strigam la Adi sa se intoarca sa vada "minunea", individul mi-a dezdoit jigul si s-a dus! :doarecapu:



Mai tarziu ,in timp ce dadeam cu jig clasic si guma ,la o recuperare rapida ,langa barca, Adi se intoarce verde si zice "Ce-ai facut mah?" in timp ce imi arata o dunga groasa care urcase pana la 1 m sub barca dupa guma!

Deci ... :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 30. iulie 2015, 20:31

Ramele se zbenguiau undeva la 5m in apa si somnii erau pe fund.Mi s-a explicat ca asa trebuie.

Asta-i un subiect destul de controversat... :).
Sa mergi cu momeala de clonc la "rasul fundului" implica sa fii permanent foarte atent: daca dai peste vreun copac sau altceva asemanator cu textil de 0.6mm si carlige/triple 3x, nu-i chiar joc de glezna sa mai "scapi" usor... alea nu se indreapta ca un jig de salau.
Pe de alta parte am observat ca somnii care abia se ridica de pe fund si repede coboara la loc in general nu trag, nu le prea arde de mancare... in schimb la un "cautator" cu care te intalnesti la 2m din 10m ai mult mai multe sanse... parerea mea... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 30. iulie 2015, 20:34

Ai sanse mari sa mergi si pe fund cu jigul... daca nu te agheti in vreun copac, te poti agata de coada unui somn. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 30. iulie 2015, 20:43

Ai sanse mari sa mergi si pe fund cu jigul... daca nu te agheti in vreun copac, te poti agata de coada unui somn. :pescuit:

Asta pot sa o consider sub centura :rizi: Daca e insa la modul general ...nu.
Insa in povestea mea ,somnul nu a fost luat de coada! A fost atac clar pe jig. Acuma sper sa nu intrebi de unde stiu ...

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 30. iulie 2015, 20:45

Zamfi, imi dai curj pentru weekend (in weekend mi-am propus sa incerc si cu artificiale la somn la clonc) :zambet:
Din umila mea experienta la clonc am observat ca daca ridici momeala la nivelul la care misuna majoritatea mustaciosilor mai si prinzi cate ceva (indiferent ca e 1 m de fund sau 2 sub barca). tot din umila mea experienta am observat ca , daca bati cu cloncul si apoi lasi ceva in picaj liber spre fund o sa ai aproape instant prezente curioase pe sonar. Mai mult, am avut nu mai putin de 6 atacuri la plumb (de fapt la caracatita de pe el) si asta indiferent de ce aveam pe tripla de sub plumb(care in general e la 30-40 cm sub plumb). Ceva imi spune ca , s-ar putea sa fie sanse daca intuiesc bine regula jocului :gandesc: :pauza:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 30. iulie 2015, 20:51

Pai eu sunt sigur ca ai sanse! Doar ca pare un pic amuzant spinning-cloncul asta! Insa clar e mai productiv decat spinningul de interceptie.Zic si eu .Uite ...ca sa iti mai spun ceva interesant: am un amic care da mult la peste viu ,la stationar,din apa cu lanseta din mana si pestele la maxim 10 m de el. Are niste locuri care permit acest lucru... Omul ,mai nou, are si un clonc cu el si mai da cu el in apa ,asa de plictiseala :ochi: Sustine ca ajuta!Noaptea pescuieste...

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 30. iulie 2015, 23:57

Si eu am incercat sa pescuiesc la spinning in urma cloncanitului. Twisterul meu era recuperat exact prin locurile unde erau somnii. Am incercat si chiar sub barca dar de fiecare data rezultatul a fost zero. Parerea mea este ca din moment ce ai ridicat somnul de pe fund, greu ii mai potrivesti tu jigul la adancimea la care inoata el. Doar daca lasi mult in urma barcii cand somnul a coborat inapoi.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 31. iulie 2015, 05:45

Poate sa dea de naluca oriunde intre ape,eu zic ca merita incercat in special cand pe monturile clasice nu sunt rezultate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 31. iulie 2015, 07:33

Eu pe locurile in care dau la clonc am adancimi intre 6 si 14 m. De asta spuneam ca ii potrivesti mai greu evolutia nalucii

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 3. august 2015, 16:29

O combinatie intre fire~ball si clonc a incercat careva? Ar semana cu cele expuse mai sus.

18

luni, 3. august 2015, 16:42

O combinatie intre fire~ball si clonc a incercat careva? Ar semana cu cele expuse mai sus.

Am incercat,am avut o trasatura in 6 partide...probabil da rezultate bune in locurile unde este peste!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 3. august 2015, 20:18

O combinatie intre fire~ball si clonc a incercat careva? Ar semana cu cele expuse mai sus.


Eu asta fac tot timpul. Si merge cand vor si somnii sa colaboreze. Ieri ba. Vizite multe dar nu le placeau bibanii nostri. :nunteleg:

Subiecte asemănătoare