Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 361

marți, 21. iulie 2015, 21:55

Multumesc mult Costi :noroc: !! Acuma dau examenele pe apa :rizi: :rizi: !

3 362

joi, 23. iulie 2015, 08:07

Salut!
Am fost si eu la pescuit....o partida de 1 saptamana,am suportat calduri de calduri si o 'mica' furtuna de 1 ora jumate care am crezut ca imi rupe toate ancorajele , cortu ,etc etc :rizi: !(vezi video la mine pe facebook)
Rezultate relativ bune! dupa 5 nopti in care n-am avut trasatura puteam sa jur ca prind somn daca schimb 'locatia' momelii!(stiam si ora si minutu la care o sa traga,am si vreo 2-3 martori aici pe forum)
Am plantat 3 lansete la apa mica 30/50cm si am avut 2trasaturi calumea,nu sau intzepat :nunteleg: a treia trasatura,la lanseta lui Boier Adrian, ora si minutu(cu eroare de 5min) ,un somotel de 4kg,a fost eliberat!....fara video si poze,dar sunt martori :limba: !
In rest,poze putine,doar aceasta cred!

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 363

sâmbătă, 25. iulie 2015, 21:10

Ca pe Ebro

Miercuri dupa ce m-am intors din concediu il sun pe Cata si ne intelegem sa facem o iesire pe Mures vineri seara si sambata dimineata ca tot ii povestisem ce apa adancaq si ce somni mari am eu in zona. Ramane stabilita treaba eu ma pregateam sufleteste, era prima mea iesire la clonc dar vroiam sa vad si eu cum sta treaba, bete imi cumparasem, mulinete aveam asa ca asteptam cu nerabdare ziua de vineri. Il sun pe Cata vineri spre pranz si cadem deacord ca fiind cod galben de canicula sa vina doar in recunoastere sa vada daca poate baga barca si sa-si faca o idee despre locuri. Ajunge Cata, gaseste locul bun de bagat barca mergem la umbra, gustam un mic, un suc si stabilim cu clarul ca la 5.30 A.M. ne auzim si la 6.00 sa fim pe apa. Zis si facut! Sau poate nu! Ma duc seara sa socializez un pic si ma culc un pic mai tarziu, oricum imi pregatisem ceasurile sa sune, tot ce trebuie, doar ca nu le aduc langa pat ci le las in alta parte :doarecapu: Ma trezec, afara lumina, soare orbitor chiar, ora 8,38. RAHAT!!! Ma gandesc primul lucru la Catasi la faptul ca m-am facut de cacao intr-un mare fel, caut telefoanele 16 apeluri ratate de la Cata, ultimul la 7,17 cand s-a si descarcat telefonul. Il sun era pe apa, fara momeala , nu asa de suparat cum ma asteptam :bravo: . In fine urc in masina si fug la apa. Acolo surpriza imi spune Cata ca apa nu depaseste 1,2m. Il ghidez spre zona cu apa mare pe care o stiam si dupa o scurta recunoastere incepe cloncanitul, adica da Cata de 4-5 ori cu cloncul si agata unul la vreo3 kg. Frumos!!! Imi place!! Facem Terminam prima tura o incepem si pe-a doua il mai auzeam pe Cata spunand cum se mai ridica cate un somn majoritatea mici, unul mai mare ne-a urmarit vreo 20m , frumos ce sa zic , eu stateam cuminte cu firul in mana si speram. Afara caldura mare, Cata spune sa mai dam totusi o tura si dupa aceea sa pleca. OK, ce sa zic, eu unul as fi stat toata ziua cu firul ala in mana :rizi: :rizi: :rizi: . Cum spuneam incepem si tura a 3-a nu inainte ca Maestrul meu sa mai puna o momeala secrete din Japonia in carlig si dai si cloncane. La un moment vad mana lui Cata ca tresare da contra si spune"l-am luat". Ia batul din suport si incepe drilul, pestele lua fir de pe Penn cu frana stransa la maxim. Il intreb pe Cata " are un metru jumate?". Ma bagam si eu in seama , de pescar de clonc :rizi: . Cata imi spune ca da si dupa aceea incepe distractia, ne tragea bestia si in sus si si mai ales in jos pe Mures . In fine dupa vreo 10 min de dril superb ii vad coaga si dupa inca vreo 15 secunde apare capatana, mare, MARE!!! Singurul lucru pe care il spun este "E CA PE EBRO". Ii dau doua palme peste frunte(sentimentul este superb sa stai in barca si sa atingi asemenea dihanie) si Cata il ridica cu greu in barca. FRUMOS!!!!! SUPERB!!!! Il felicit, omul era foarte mandru, avea si de ce :apl: cautam o plaja unde sa ii facem poze, Cata imi da prelata sa il acopar sa nu-l bata soarele, la un moment Cata spun trage mai greu motorul suntem 3 in barca :rizi: :rizi: :rizi: Asa si era. Ajungem pe plaja abia dam jos din barca dihania , Cata muta camera pe mal, eu caut ruleta in geanta , ma gandeam ca are in jur de 170cm, iau ruleta il masuram, 190cm FIX :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: . Noul record al lui Cata, eu incantat la maxim. In fine facem poze, se filmeaza eliberarea, de fapt totul a fost filmat, de la trasatura pana la eliberare. In fine cred ca sunt foarte norocos ca la prima iesire la clonc sa am bucuria sa vad un asemenea exemplar frumos, exemplar cum am vazut doar pe youtube. Ce mai incoace-incolo a fost ca pe Ebro :noroc: .

P.S. 1Inca sunt convins ca primul meu somn de peste 2m va fi mai mult spre 3m :rizi: :rizi: P.S.2 Multumesc Cata inca odata pentru aceasta zi minunata :prieteni: :prieteni: :prieteni:

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 364

sâmbătă, 25. iulie 2015, 21:14

Am facut poze si l-am eliberat pe piticot :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 365

sâmbătă, 25. iulie 2015, 21:23

Felicitari baieti, ati meritat-o din plin!!! :noroc:
Dali, aba astept filmarea si pozeeeee... cu asta intra si Cata in concurs. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 366

sâmbătă, 25. iulie 2015, 21:41

Felicitari baieti, ati meritat-o din plin!!! :noroc:
Dali, aba astept filmarea si pozeeeee... cu asta intra si Cata in concurs. :bucuros2:
Filmarea si pozele sunt la cata , le va pune cat de repede, abia astept sa la vad si eu, sincer inca nu imi vine sa cred ce am vazut astazi, o spun inca odata , cand l-a ridicat Cata la suprafata si i-am vazut capul si gura am inlemnit, superb ce sa mai zic.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 367

sâmbătă, 25. iulie 2015, 21:53

Felicitari !!! Vrem poze sa vedem balauru :D , Cata felicitari inspecial pentru eliberare :noroc: :noroc: :noroc: !!!

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

3 368

sâmbătă, 25. iulie 2015, 23:39

Bravo baieti!

Am bagat si eu o partida de jumate de zi la clonc.
A iesit frumuselul asta




Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 369

duminică, 26. iulie 2015, 07:22

Frumos, 1.50 tot o avut... Pe Olt? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

3 370

duminică, 26. iulie 2015, 10:21

Este la mine pe Siret.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 371

duminică, 26. iulie 2015, 10:25


Este la mine pe Siret.


Oh, fain... am vazut malul frumos betonat, si-mi aduc aminte ca asa e si pe Olt... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 372

duminică, 26. iulie 2015, 12:33

frumoase iesiri si pestii de asemenea :apl:

am iesit si eu cu Mane ieri la un peste. am preferat un anumit loc cu speranta ca pestii vor fi activi si pe cea mai caniculara vara de vreo 100 si ceva de ani in Italia am zis ca este si singura noastra sansa.

din pacate pestii nu au raspuns asa cum ne-am fi dorit .., si asta poate nu se datoreaza atat de mult caniculei cat a braconajului din zona. am auzit ieri de la niste baieti anumite povesti care ma fac sa ma gandesc de doua ori data viitoare cand merg la pescuit in privinta locului respectiv.

imediat ajunsi acolo, dupa doar cateva lansari in care simtim ceva atacuri vine si primul avat pe lanseta lui Mane dar care decide sa nu stea la o poza dezgatandu-se la mal. insist pe acelasi vobler dar pe o alta culoare si destul de rapid iese primul peste la pozat:



au mai fost ceva atacuri nehotarate pe voblere si ne-am decis sa incercam si pe ceva soft-uri. astfel au iesit ceva strapi mai mari sau mai mici. Unii nu au mai fost pozati, altii au scapat la mal dar unii au fost imortalizati inainte de eliberare:











incercand mai multe zone, in cele din urma iese si unul cu mustati ... dar dimensiunile lasa de dorit:



Vazand cum stau lucrurile eu am trecut pe voblere cu speranta la ceva avati mai rasariti ce poate au scapat de plasele kilometrice bagate recent prin locul respectiv. asa ies rapid la pozat dansii:







Poza de mai sus este din pacate si ultima in care apare naluca in cauza. Un oarecare mustacios a dorit sa o incerce in timp ce eu cautam avatul si dupa un dril de cateva secunde a reusit sa imi frece inaintasul de ceva structura ... pacat.

Odata cu venitul intunericului sperantele la somn au crescut ... dar am ramas pe mal cu buza umflata. O singura prezentare pe lanseta lui Mane:



dupa care a fost liniste totala. Un alt loc facut praf de braconieri ... si cand ma gandesc ca in locul ala aproape la fiecare iesire la pozat erau prezenti ceva avatoi sau ceva mustaciosi care chiar daca erau de dimensiuni mici erau totusi un deliciu pe echipamentul mai light pe care il foloseam.

Incet incet se fac praf toate apele italienilor ...

Cam asta a fost ... o iesire ce m-a lasat cu un gust amar in gura.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

3 373

duminică, 26. iulie 2015, 18:26

Braconierii sunt tot romanasi de ai nostrii?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 374

duminică, 26. iulie 2015, 18:35

Braconierii sunt tot romanasi de ai nostrii?


In proportie de 99% sunt romani...........

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 375

duminică, 26. iulie 2015, 22:06

Felicitari tuturor pentru capturi ! Weekendul asta am avut si eu ocazia unui personal best dar deocamdata pun doar poza, maine va veni si clipul :zambet:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • pb.jpg (237,03 kB - 59 ori coborit - ultima oara: 23. decembrie 2015, 20:24)

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 376

duminică, 26. iulie 2015, 22:51

Carol ai inceput furtunos pescuitul la clonc... te rog inceteaza ca mor aici de ciuda :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 377

duminică, 26. iulie 2015, 23:07

Felicitari tuturor pentru capturi ! Weekendul asta am avut si eu ocazia unui personal best dar deocamdata pun doar poza, maine va veni si clipul :zambet:


Carol ... :inchinare: ... felicitari pentru noul record si astept sa vad si clipul cu speranta la ceva secvente si din dril. Asta in cazul in care nu se va deconspira locul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 378

duminică, 26. iulie 2015, 23:18

:buaaaah: Frumos Kingofbeasts, bravo! :bravo:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 379

luni, 27. iulie 2015, 02:29


Carol ... :inchinare: ... felicitari pentru noul record si astept sa vad si clipul cu speranta la ceva secvente si din dril. Asta in cazul in care nu se va deconspira locul.

Multumesc tuturor .A fost putin mai greu sa pun parti din dril pentru ca intr-o mana aveam batul si in cealalta telefonul cu care am incercat sa surprind ultima parte a drilului :zambet: Problema era ca pe pompaje se vedea mult prea mult pamant si mult prea mult cer (dat fiind faptul ca mana cu telefonul avea de dat si la manivela ) astfel ca am ales doar cateva secvente mai "liniare"
enjoy :
Video
-

Video


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 380

luni, 27. iulie 2015, 04:19

Felicitari Carol, foarte frumos! :noroc:
Si tu ai intrat in competitie :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com