Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

101

miercuri, 13. iunie 2012, 09:35

Daca cautati cu predilectie somni instariti si corpolenti, Eu nu pot decat sa recomand, sa luati o barca, chiar si pneumatica si aveti in mod sigur +50% sanse sa faceti o poza cu el," oricat de mare ar fi" ... cu barca te duci dupa el si pompezi in sus, si pana se "dezmeticeste" deja e la suprafata chiar si acela de peste 2 m ... in sus "vine" mult mai usor decat sa tragi de el de pe mal ...
Aceasta e parerea mea si dupa mine obosirea pestelui trebuie "redus" la cel mai scurt timp posibil, e mult mai bine atat pentru peste cat si pentru pescar... eu personal NU vad rostul drillurilor de 40-60 minute si consider o chinuire/tortura a pestelui inutila...
Asta in conditiile in care pescuiesti cu predilectie la specia vizata... e alta chestie cand dai dupa avat si intra un accelerat cu mustati lungi serpuind intre albituri...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

102

miercuri, 13. iunie 2012, 11:02

Daca cautati cu predilectie somni instariti si corpolenti, Eu nu pot decat sa recomand, sa luati o barca, chiar si pneumatica si aveti in mod sigur +50% sanse sa faceti o poza cu el," oricat de mare ar fi" ... cu barca te duci dupa el si pompezi in sus, si pana se "dezmeticeste" deja e la suprafata chiar si acela de peste 2 m ... in sus "vine" mult mai usor decat sa tragi de el de pe mal ...
Aceasta e parerea mea si dupa mine obosirea pestelui trebuie "redus" la cel mai scurt timp posibil, e mult mai bine atat pentru peste cat si pentru pescar... eu personal NU vad rostul drillurilor de 40-60 minute si consider o chinuire/tortura a pestelui inutila...
Asta in conditiile in care pescuiesti cu predilectie la specia vizata... e alta chestie cand dai dupa avat si intra un accelerat cu mustati lungi serpuind intre albituri...


Exact asta e si parerea mea, si o barcuta de guma cu fund de lemn, chiar si de 2,3 metri, este un ajutor extraordinar pe orice apa, statatoare sau curgatoare. Dar nu intotdeauna ai apa unde sa-l poti pompa in sus, multe zone intinse sunt cu adincimi de doar 3 -5 metri. Aici si drill-ul din barca e bestial, insa tot mai bine decit de pe mal. Depinde mult si de imprejurari.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

103

miercuri, 13. iunie 2012, 11:04

RE: no coment

ieri dupa munca am facut o iesire, pe la ora 11 a lovit, e primul peste care a facut doar ce a vrut el, cred ca pentru mine era un record pesronal. la-m tinut in lanseta, vreo 20 de min, nu aveam cum sa il scot singur, pescuiam intr-un baraj, si in loc de mal era un dig de vreo 3-4 m, ud si cu muschi pe el, nu aveam cum sa il scot singur, am sunat un prieten sa vina, dar pana sa ajunga el a fost prea tarziu, si chiar daca ajungea nustiu daca il aduceam la mal, cand se apropia de 10-15 m de mal, parca turba, in final sa bagat dupa un dig si s-a ros firu, pun poze dupa ce ma trezesc cu locul.


suntem mai multi curiosi aici pe forum, asa ca, am dori sa stim mai multe detalii: echipament, montura folosita, pestele si marimea lui... Merci anticipat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

104

miercuri, 13. iunie 2012, 18:51

sa incep cu inceputul, dimineata eram prea obosit pentru explicatii. A intrat la un crap, ceva mai mult de 1kg, lanseta trabuco Black Wolf, Cat Fish, mulineta shimano exage 6000, fir 0,50 textil. Momeala a fost prezentata practic, la luciul apei,( se vedea cum crapul da din coada) intentie era, daca e sa intre sa il vad cum ataca, impresionat fiind de filmul postat de tudor, nu am reusit pt ca se facuse noapte.
Repet, am stat cu el 20 de min, dar nu era peste era o bestie, efectiv nu venea la mal mai mult de10-15 m. Singur nu il puteam scoate oricum, pentru ca era dig acoperit cu muschi, si era ud. Am facut p[oze la locul de pescuit, dar din motive banale nu le voi posta, poate doar pe Pm. O fi vorba de experienta sau nu, nu pot spune, pot spune doar ca am scos bunici de 2+ la pozat. Oricum stiu ca a ramas acolo si voi mai insista.
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

105

miercuri, 13. iunie 2012, 19:15

Hmm, poate trebuie sa alegi un alt loc pe mal, sau sa ai o barcuta pregatita...
Cum l-ai prezentat pe luciul apei, la pom sau baliza? Oricum, bravo, deci monturile dau roade! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

106

duminică, 17. iunie 2012, 11:51

se pare ca cei mari fiind ocupati cu alte treburi a venit dor unul mic azi-noapte ...



macar sunt semne ca poate incep, dupa o perioada de doi bani pe aici ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

107

duminică, 17. iunie 2012, 11:55

:bucuros2: Bravo, macar la tine se poate pescui, la mine pe Rin e dezastru. Apa e imensa, cacao, a isit in unele locuri afara, pestii sunt cu totii retrasi in canalele laturalnice si somnii vomita de satui ce sunt.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

108

duminică, 17. iunie 2012, 12:41

Bravo Anem :bravo: .E bun si cate unul mic cateodata, asa pentru antrenament.Din pacate eu nu ,m-am putut duce la pescuit weekendul acesta.

109

duminică, 17. iunie 2012, 15:08

Felicitari Emile. :ochi:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

110

duminică, 17. iunie 2012, 18:07

bravo, am fost si eu aseara un atac scurt la calamr, lam avut doar pentru 2 secunde, si asta a fost tot, pestisori nu am reusit sa prind pentru momeala.
Get Rich or Die Tryin'

amaruk

Oblete

Răspunsuri: 10

Membru din: 13. iunie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

111

duminică, 17. iunie 2012, 19:44

Vineri noaptea am fost pe Timis, apa era murdara si din pacate in scadere, seara am vazut atacuri de avat si somn la suprafata, am pescuit cu rame, coropisnite si lipitori, o singura trasatura pe la 12 noaptea si de doua ori am scos ramele curatate (probabil somotei care nu au putut sa miste varful). A doua zi am aflat de la un pescar ca m-am asezat pe o zona fara somn...m-am resemnat si in timp ce strangeam un somn de 1m s-a repezit la carasul de juma de kil pe care il avea in juvelnic....Foarte greu de pescuit deoarece apa a fost mare si cand a scazut a lasat malurile abrupte si pline de namol. In rest, locuri superbe cu multe obstacole dar imposibil de pescuit de pe mal, mai asteptam o sapt doua....

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

112

duminică, 17. iunie 2012, 20:01

multam ... se pare ca cei mai mari sunt prinsi cu alte treburi. a fost ceva activitate in locul in care am pescuit dar toti somnii vazuti sau auziti pe acolo erau de dimensiuni mici din pacate, nici un somn mare nu si-a facut simtita prezenta cu exceptia unuia pe care l-am vazut de cateva ori in acelasi loc sub niste crengi din maluri unde cel mai probabil avea cuib si nu isi semnala prezenta ca si cum ar rapi sau ceva de genul asta, pur si simplu erau valuri provocate de la miscare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

113

luni, 18. iunie 2012, 07:06

Salut Danny, în ce zonă ai fost la pescuit pe Timiş?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

amaruk

Oblete

Răspunsuri: 10

Membru din: 13. iunie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

114

luni, 18. iunie 2012, 08:25

Salut Ovidiu, mie inca nu mi-a iesit PGul si am fost relativ aproape de Timisoara, De la Parta 2-3 Km in aval. Am pescuit de pe apartea cu satul (cum vii de la Timisoara se trece podul din Parta si a 4-a strada la dreapta te duce pe dig, de acolo am urmat digul spre sud cam 3 Km). Locurile cu multi copaci peste apa sunt pe partea opusa dar textura malului nu te lasa sa pescuiesti (imposibil se scos) si ma vrut sa lansez de pe malul opus, din pacate 240 de grame nu sunt d-ajuns sa mentii montura peste curent. Daca esti interesat poate facem weekendul ce vine o partida.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

115

luni, 18. iunie 2012, 10:00

In 2 e intotdeauna mai bine si mai placut!
Apropo, zona fara somn si ai avut atac la carasul din juvelnic... de multe ori nu trebuie sa te iei dupa ce spun alti pescari necunoscuti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

amaruk

Oblete

Răspunsuri: 10

Membru din: 13. iunie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

116

luni, 18. iunie 2012, 11:18

Stiu Zoran, a fost prima mea iesire pe Timis, si din ce am vazut m-am pus pe locurile pescarilor de pasnic cred ca d-aia mi-au zis ca nu e somn pe zona. Atacul nu a fost la juvelnicul meu ci la al celui care mi-a spus ca nu e somn pe zona....probabil s-a simtit ofensat somnul :). Locurile sunt absolut superbe, doar ca tre sa imi iau barca sau doua bete cu actiune de 500.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

117

duminică, 1. iulie 2012, 11:11

aseara-noapte am iesit pe Po ... nivelul apei foarte scazut, fapt ce creea niste curenti si vartejuri foarte misto ...

peste zi in vreo 2 ore de pescuit au intrat cativa avati foarte mici cam de dimensiunea celui de jos luati ori la TW ori la niste voblere facute de mine asemanatoare celui din poza ... ...



odata cu venitul intunericului am avut parte de vreo 2 ore ce nu le credeam posibile ... o activitate pe acolo de nu imi venea sa cred dar cel mai interesant era modul in care vanau somnii. nu intru mai mult in detalii ca nu prea are rost dar cert este ca pe langa vreo alte 2 rateuri a iesit la mal un nou record personal ... 178 cm ... pe care il aproximez eu la 180 :ochi:



datorita faptului ca a fost prins intr-un curent infernal am avut parte de un dril de toata frumusetea. lanseta in ciuda previziunilor venite "din exterior" a facut fata cu brio si inca mai puteam trage linistit de ea doar ca nu am vrut sa fortez totul la maxim datorita unor triple in care nu prea aveam incredere ce erau montate pe vobler. asta il consider de altfel si un test suficient pentru noua mulineta de la Ryobi, asta fiind primul peste prins cu ea ...

voblerul "buclucas" s-a dovedit a fi unul facut de mine de 10cm lungime, dar pe care il consideram un vobler de rezerva si tocmai din cauza asta avea niste triple de la VMC pe el in care nu aveam prea mare incredere ... asta e castigatorul ...

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

118

duminică, 1. iulie 2012, 11:33

:apl: Bravo Anem, un peste f f frumos!

Insa te rog nu uita, un peste de dimensiunea din poza de mai jos nu il poti tine in curent nici din barca cu lansete stationar!

index.php?page=Attachment&attachmentID=359

Si acesta a fost prins la spinning, si a iesit in timpul drillului din apa linistita in curent. Atunci au trebuit se mearga dupa el! sau dezancorat...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

119

duminică, 1. iulie 2012, 11:52

multam Zoran ... am avut parte de cel mai intens dril din viata mea ieri :rizi:

cat in privinta lansetei si a puterii sale, sper ca imi permiti ca pana la proba contrarie sa nu ma indoiesc de puterea lansetei si sa fiu convins ca va face fata linistita si la un somn de peste 2 metri in curent ... ieri chiar am vazut de ce e in stare si asta nu facut decat sa imi intareasca convingerea ca lanseta chiar e puternica ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

120

duminică, 1. iulie 2012, 12:05

Anem, si daca simti ca nu poti sa-l ti, te duci dupa el! (gluma!) :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com