Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 22. iulie 2015, 12:26

Calitate sau cantitate?

Salutari baieti,
a trecut ceva timp de cind a inceput sezonul de pescuit, si unii au si prins deja bucati frumoase! Unele mari, altele medii, unele din ele insa foarte puternice.
Deasemenea unele drilluri su fost finalizate, altele insa nu!
- rupturi de fire!
- rupturi lansete
- explozie mulinete
- ancore dezdoite
- carabine indreptate

Pe langa astea mai vin si contrele care nu "stau", sau chiar pierderea somnului dupa citeva minute de drill, pur si simplu se dezgata... poate lansete prea moi?

Ce parere aveti voi despre asta, cum gasiti voi mai ok?
- calitatea mai buna a accesoriilor, cu sanse mai mari ptr mai multe capturi,
sau
- mai bine ieftin si cantiatativ mai multe accesorii, chiar cu riscul sa mai scape in drill cite unul sau altul chiar din aceasta cauza, si chiar sa se defecteze in timpul unui drill mai interesant?

Puteti sa si dati exemple cu citeva din intamplarile traite in acest sens. Din greseli invatam... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 22. iulie 2015, 12:49

Acum vreo 4 ani am bagat intr-o balta care era populata cu caras,rosioara,3 somni la cc 30-40 cm.Iar anul acesta m-am gandit sa ies o noapte sa vad daca reusesc sa prin unul dintre ei.Asta am si facut,am pescuit cu 2 lansete la luciul apei cu carasel cat palma.La ora 10:30 a venit atacul,am intepat,am simtit ceva greu iar dupa 4-5 secunde nu am mai avut pestele.Oare de ce?Nu ma prea uit la bani cand cupar ceva...folosesc lansete Black Cat Freestyle 2.80m.Alte incidente nu am avut :salut:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 22. iulie 2015, 12:53

Eu as spune ca ideal ar fi uneva la jumatate. De multe ori calitate "premium" inseamna un brand cu renume, care pe langa adosul comercial, pana la pretul final se aduga si campanii multe de publicitate si promovare. Eu cred ca cel mai bine ar fi de ales cu atentie ceva de calitate, poate un brand mai putin cunoscut, care folseste materiale de calitate si metode de constructie potrivite. Aici de cele mai multe ori experienta noastra sau a altora binevoitori sa impartaseasca informatii reale despre echipamente ne poate ajuta.
Sculele foarte ieftine in general sunt si de foarte proasta calitate, iar asta nu ajuta pe nimeni. Mai bine o lanseta/mulineta care costa dublu si ca durata de viata este de cel putin 2 ori mai mare decat ceva ieftin care sa inlocuiesti foarte des.
Eu sunt de pare ca secretul este sa faci cumparaturi inteligente :noroc:
Pentru ca nu pot sa spun ca am o super experienta in produsele de pescuit o sa vin cu un exemplu dintr-un domeniu unde am experienta: o pereche de adidasi de la un brand cu renume(nu vreau sa fac reclama), model 2015, costa acum pana la 300euro, uneori chiar mai mult pentru ca se investeste foarte mult in testare, cercetare, dar mai ales campanii de publicitate si promovare, iar pe deasupra detine un nume in care de-a lungul timpul s-a investii foarte mult in campanii de publicitate. Aceeasi pereche de adidasi dupa un an sau doi o sa coste maxim jumatate din pretul actual pentru ca apar alte modele in care investitia se considera a fi mai mare si implicit pretul pe masura, iar ca sa nu isi faca singur concurenta, desi calitatea este foarte apropiata, pretul se reduce semnificativ. Comertul este acelasi peste tot. Ce cel mai probabil se aplica la fel si in produsele de pescuit.
E doar o opinie, dar neavand experienta necesara poate invat acum mai multe despre asta de la cei de pe forum cu mai multa experienta... :pauza:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 22. iulie 2015, 14:53

E clar ca o scula de calitate iti aduce satisfactii in utilizare. O zi de pescuit cu scule bune si fara capturi poate fi totusi destul de relaxanta...Daca nu prinzi si iti mananca nervii si sculele ...mai bine stai acasa! In plus, o scula buna nu te lasa la greu ! Indiferent de aplicatie :rizi: Calitatea are insa pretul ei ...Personal incerc samerg pe segmentul de mijloc ,unde se includ binenteles si sculele bune dar care nu sunt lansate exact azi pe piata! :)

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 22. iulie 2015, 15:12

Calitate, chiar daca pescarul trebuie sa se multumeasca cu un combo in loc de 2-3

6

miercuri, 22. iulie 2015, 16:12

Calitate,calitatea iti poate aduce dintr-un singur drill cantitatea mult asteptata,cantitatea sa-r putea sa te f*ta cand ti-e lumea mai draga!

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 22. iulie 2015, 18:24

Dupa cateva intalniri care se soldeaza cu ancore indreptate ,fire rupte etc in final mojoritatea ajungem sa alegem calitatea, chiar daca pentru asta platim mai mult.
P.s. Mai sunt si unii care se multumesc cu un palmares de fire rupte si ancore indreptate
Parere personala: daca vrei sa pui somnii la poze alegi calitatea

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 22. iulie 2015, 19:15

depinde de stil, la clonc merg pe low-medium la nivel de calitate iar la spinning pe premium-top.
la stationar la fel as merge pe low-medium dar nu-l mai practic cu extrem de putine exceptii, una chiar saptamana trecuta cu sculele de clonc, dupa o pauza de 6-7 ani :D
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 22. iulie 2015, 20:27

Din punctul meu de vedere pentru a nu ramane cu amar in gura :zambet: trebuie folosite scule de calitate.Acum ramane la atitudinea fiecaruia cum vede "calitatea" asta, personal folosesc mai mult produse din segmentul de mijloc si per total sunt multumit insa am mai simtit si amar in gura cateodata :rizi: Daca ar fi sa ne referim la mulinete de spinning spre exemplu ce inseamna "calitatea" asta? varful de gama Shimano Stella sau Daiwa Saltiga................multi nu si le permit sau chiar daca si le-ar permite nu sunt de accord cu platitul de sute de euro pe ele :gandesc: sunt si alte mulinete care costa mult mai putin si reusesc sa isi faca bine treaba.Acum depinde cum vede fiecare lucrurile, eu spre exemplu o mulineta sub 70, 80 de euro o consider lowcost.
Parerea mea e ca produsele low cost nu se prea impaca cu pescuitul la somn insa CU CEVA NOROC pot aduce si momente de satisfactie :rizi:
Si eu sunt de aceeasi parere ca un coleg ce a scris mai sus ca trebuie facute CUMPARATURI INTELIGENTE.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 22. iulie 2015, 21:13

interesant subiect ... mai ales ca nu pentru toata lumea calitatea are aceeasi unitate de masura.

in timp m-am invatat ca majoritatea produselor ieftine sunt de o calitate indoielnica si nu in putine cazuri te lasa atunci cand iti este lumea mai draga.

tot in timp am invatat ca produsele de top nu isi merita banii ( parere strict personala) . asa cum spunea cineva mai sus .. parte din pret sa gaseste in marketing, in ideea ca un lucru nou e ravnit de multi, tehnologie noua (unde e cazul) plus ignoranta anumitor utilizatori ... asa zisi entuziasti dupa tot ce e nou :ochi:

am observat ca daca se merge pe clasa din mijloc, cu un pas inspre top de multe ori gasesti cam aceeasi calitate dar putin mai urat vopsita sau altfel prezentata. motiv pentru care majoritatea sculelor mele se situaeaza in partea aia ... evident in functie de intrebuintare poate cobora si sub linia aia de mijloc.

am mai observat o chestie ... pe aici lucrurile la mana a doua chiar se vand la preturi de mana a doua. astfel, nu au fost deloc putine cazurile in care mi-am cumparat scule ca noi cu mai bine de 40% sub pretul produsului nou sau mi-am cumparat chiar si la un sfert de pret anumite chestii care necesitau doar o revizie mai atenta. de naluci nici nu pomenesc, nu putine au fost cazurile cand mi-am luat naluci de 20 si ceva de euro cu 5-6 euro bucata doar pentru ca utilizatorii doreau chestii noi ... intre timp partea cu nalucile am cam lasat-o de-o parte.

ps: de regula prefer un model de mijloc de la firme remarcate decat modelele de top de la firme cu un nume indoielnic. asta tot pe propria piele am invatat-o ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 22. iulie 2015, 21:24

Acu` ce inseamna scule de top si scule low cost, ca de ex. tot echipamentu` meu uzual de clonc costa nou pe la 100 - 120 euro (lanseta WFT NC BF 2,1m, Penn Slammer 760 + fir Gigafish + carlige Gamakatsu)?
Da` n-as zice ca nu-i un echipament foarte OK si ca n-as putea scoate cu el fara probleme orice somn... ar trebui sa-mi iau o Stella pt. ce? :rizi:
Evident ca daca vb de spinning la salau, deja se schimba chestiunea... :zambet: .
Cred ca subiectu` asta-i "complex si are aspecte" :)... cred ca discutat pe tipuri de pescuit ar fi mai relevant. :nunteleg:
(de ex. sunt curios de diferentele functionale obiective si nu de pret intre un feeder Preston si un feeder Energo... :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 22. iulie 2015, 22:41


am observat ca daca se merge pe clasa din mijloc, cu un pas inspre top de multe ori gasesti cam aceeasi calitate dar putin mai urat vopsita sau altfel prezentata. motiv pentru care majoritatea sculelor mele se situaeaza in partea aia ... evident in functie de intrebuintare poate cobora si sub linia aia de mijloc.

am mai observat o chestie ... pe aici lucrurile la mana a doua chiar se vand la preturi de mana a doua. astfel, nu au fost deloc putine cazurile in care mi-am cumparat scule ca noi cu mai bine de 40% sub pretul produsului nou sau mi-am cumparat chiar si la un sfert de pret anumite chestii care necesitau doar o revizie mai atenta. de naluci nici nu pomenesc, nu putine au fost cazurile cand mi-am luat naluci de 20 si ceva de euro cu 5-6 euro bucata doar pentru ca utilizatorii doreau chestii noi ... intre timp partea cu nalucile am cam lasat-o de-o parte.

ps: de regula prefer un model de mijloc de la firme remarcate decat modelele de top de la firme cu un nume indoielnic. asta tot pe propria piele am invatat-o ...

Subscriu...apropo de prejudecata de a cumpara doar nou...in functie de pret...calitate...disponibilitate...si "piticii" de pe creier...din ce in ce mai rar vad un produs nou aparut care sa merite interes...in schimb...redescoper obiectele vechi...durabile...veti vedea ca se ia...revenirea spre trecut...dupa cum am mai spus...in toate domeniile...aproape... :ochi:...cata vreme se recunoaste ca nu tine de varsta...calitatea... :zambet:
@informer
Din nefericire...am ambele feedere...pe care n-am apucat sa le folosesc...in cutia de pe masina...la Blaj...apropo de utilizat...o lanseta este Daiwa TD Heavy Feeder 3,90 / pana la 150 g...cealalta...Preston DM 13'2"/80 g, ambele utilizate, a doua in stare super...dar si pretul pe masura...prima...utilizata...dar...buna...si pretul...foarte convenabil...pacat ca n-am reusit sa le bag in apa...:)...sper cat de curand sa le alatur un DM 12'8"/60 g...pana cresc cei mici...ca trebuie sa le pregatesc si lor ceva... :pauza:
P.P.S. Iar pana sa le folosesc...daca tot nu am reusit...inca...ma gandesc la o lanseta de feeder care sa impace nevoile unui incepator, cu pescuitul pe o balta la pesti mici si medii, sa ma scoata la liman si daca apare vreo surpriza, dar si pe apa curgatoare...cu alte cuvinte...ceva de hartaneala...cu care sa-mi fac ucenicia...si sa nu-mi para prea rau daca se intampla ceva...desi...mi-ar parea rau dupa orice am...ca nu am luat ceva care sa nu-mi placa...indiferent ca a fost nou sau nu... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »evergreen« (22. iulie 2015, 22:58)


Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 23. iulie 2015, 19:22

informer, combo-ul tau de clonc e la fel ca al meu aprox, eu l-am considerat low-medium :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 23. iulie 2015, 19:43

informer, combo-ul tau de clonc e la fel ca al meu aprox, eu l-am considerat low-medium

Asa-l consider si eu... nu cred c-am sa-l schimb prea curand, chiar mi se pare foarte OK atat pt. mormoloci cat si pt. balauri.
(la pesti ma refer... :rizi: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 23. noiembrie 2015, 16:27

Ai zis bine Costi cand spuneai ca in functie de destinatie echipamentul trebuie sa fie unul mai sus sau mai jos din punct de vedere calitativ. Adica nu vad rostul pentru care la stationar ti-ar trebui nu stiu ce lansete din nu stiu ce materiale super senzitive cand de fapt acolo infigi lanseta in suport si astepti sa vina pestele sa ti-o indoaie. Daca pescuiesti in schimb la soft-uri atunci calitatea mi se pare un “must have” pentru ca altfel te trezesti ca pleci acasa fara sa fi simtit nici macar un atac, in ciuda faptului ca poate ceva rapitori au stat cu naluca ta in gura pret de o secunda. Discutia este ampla si ar trebui divizat totul in functie de ceea ce este necesar de la o scula …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm