Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 341

luni, 20. iulie 2015, 00:27

Multumesc asemenea :ochi:
De data asta m-a prins pregatit (a avut cine si cu se sa filmeze) si nici nu m-a tradat tehnologia (invechita ) astfel ca am reusit sa incropesc un filmulet. Oricum sper sa le fac mai des filmari daca voi reusi in vara asta sa iau Go-Proul pe care mi l-am propus . :zambet:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 342

luni, 20. iulie 2015, 00:39

Ma inclin si eu Carol, felicitari... Frustrarile le-am pus pe youtube si eu in weekendul asta. Sonarul plin, muscaturi 0, apa nu curgea deloc, ma alin ca asta ar fi motivul.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 343

luni, 20. iulie 2015, 01:01

Ma inclin si eu Carol, felicitari... Frustrarile le-am pus pe youtube si eu in weekendul asta. Sonarul plin, muscaturi 0, apa nu curgea deloc, ma alin ca asta ar fi motivul.
treaba cu apa care nu curge m-a omorat si pe mine azi. Daca ieri la un moment dat am avut sonarul plin azi , cu o apa perfect statica si o amenintare de furtuna care a venit in final doar ca vant, pur si simplu ziceai ca s-au evaporat toti pestii din tot barajul (nici macar sub imensul banc de carasei nu se mai ridica nimeni) :nunteleg:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 344

luni, 20. iulie 2015, 05:50

:apl: Felicitari Carol..citind , pot sa zic ca incep o zi cu zambetul pe buze..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 345

luni, 20. iulie 2015, 06:20

Felicitari Carol, foarte frumos somnul, bravo! :noroc:

Apropo...
...de tremurat picioarele, vei vedea de acuma incolo, cind poti aprecia ecoul pestelui pe sonar care e sta langa momeala secunde-n sir, si nu musca. Nu mai poti nici respira, de cum ti se umfla parca inima de adrenalina si iti sta cumva sus in gat :bucuros2:
...lansetele mai moi in varf arata mai bine trasatura, permit somnului sa inhaleze chiar si usor, dar la o contra uneori nu prea ajuta daca lanseta e moale pina in cotor.
...exista zile cind reactioneaza si musca bine pina la foarte bine, cu capturi de pina la 12 buc pe zi; sunt si zile cind reactioneaza cu sutele, si nu exista nici o ciupitura; sunt si zile cind reactioneaza si musca doar intre anumite ore, asa cum am patit si eu la Dunare cind apa avea 25°-26°C, acestia parca in draci muscau intre 1 si 3 pe la amiaza. Altii isi faceau odihna la umbra, eu cloncaneam si drilluiam. Cu cit mai des pe apa, cu atata mai mari sansele de drilluri.
...exista zile cind ciugulesc, cind iau momeala foarte finut, exista zile cind trasaturile sunt foarte brutale.

Ce imi place mult la acest stil, oricit de bin esti pregatit, surprize intampini mai tot timpul. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 346

luni, 20. iulie 2015, 07:48

Frumos Kingofbeasts, felicitari si la mai mare! :bravo:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 347

luni, 20. iulie 2015, 08:50

Multumesc baieti

Zoran, la chestia cu orele de mancare exista anumite tipare care in general se cam respecta din cate am vazut astfel ca, poti sti cand sa insisti mai mult . La chestia cu sonarul si respiratia ai dreptate din plin :zambet:

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

3 348

luni, 20. iulie 2015, 09:01

dupa 3 nopti pe Dunare :(

salutare,

dupa 3 nopti petrecute langa undite, a tras cam jumatate de ora in ultima noapte. toata captura, la stationar, 2 somni fffff mici. Prins-pupat, (ca imi era dor de ei) si eliberat. locatia, insula Golu, Gura Vaii. poza nu pot sa incarc pt ca este prea mare(in pixeli, nu captura) :)))

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 349

luni, 20. iulie 2015, 09:06

dupa 3 nopti petrecute langa undite, a tras cam jumatate de ora in ultima noapte. toata captura, la stationar, 2 somni fffff mici. Prins-pupat, (ca imi era dor de ei) si eliberat. locatia, insula Golu, Gura Vaii. poza nu pot sa incarc pt ca este prea mare(in pixeli, nu captura) ))

Macar iti miroase mana a peste... :rizi: .
Io WE-u` asta am prins un somn cat o sticla de cola... de jumate... :).
Pt. poze citeste postarea asta: Husa-teaca toporas
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 350

luni, 20. iulie 2015, 09:18

Multumesc baieti

Zoran, la chestia cu orele de mancare exista anumite tipare care in general se cam respecta din cate am vazut astfel ca, poti sti cand sa insisti mai mult . La chestia cu sonarul si respiratia ai dreptate din plin :zambet:

Tipare? Eu am observat ca nu prea exista... si daca gaseam vreo-unul, atunci era valabil pe o perioada scurta, de maxim 2-3 zile.
De exemplu am fost acum vre-o 5 ani la o cloncaneala si nu am avut la mine decit clenoci intre 35 - 50 cm. Somnii urcau ca turbatii si muscau brutal... am prins in acea dupaamiaza 3 bucati intre 1,5 si 1,8 m. A 2-a zi au venit si Thomas cu Mario la mine, de dimineata pina seara. Au reactionat doar dupaamiaza la aceleasi ore, la fel de brutal, chiar si somnici de 1 m se repezeau la cei mai mari cleni. A 3-a zi am fost doar cu Thomas, si nu am mai prins decit 1 bucata. In fine, dupa cam 2 saptamani am iesit din nou cu Thomas, de vineri dupaamiaza pina duminica. Aceleasi monturi, aceiasi pesti si aceleasi marimi. Nici un atac nu am avut, somnii se ridicau doar 1 m de fund. Si cum lasam clenocii jos, cum dispareau somnii... parca li se facea frica de ei :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihai68

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 26. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

3 351

luni, 20. iulie 2015, 09:38

:doarecapu: acelasi lucru se intampla si la galati de 2 zile.prezenta la carlig f.slaba,pe sonar apar mult mai putini fata de zilele trecute,nu se ridica mai mult de 1m decat foarte rar si nu musca.daca te duci dupa ei fug imediat.

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

3 352

luni, 20. iulie 2015, 09:56

dupa 3 nopti petrecute langa undite, a tras cam jumatate de ora in ultima noapte. toata captura, la stationar, 2 somni fffff mici. Prins-pupat, (ca imi era dor de ei) si eliberat. locatia, insula Golu, Gura Vaii. poza nu pot sa incarc pt ca este prea mare(in pixeli, nu captura) ))

Macar iti miroase mana a peste... :rizi: .
Io WE-u` asta am prins un somn cat o sticla de cola... de jumate... :).
multumesc Informer. Nu mai fac user si pe imgur pt a posta pozele, nu is asa de reusite.
Pt. poze citeste postarea asta: Husa-teaca toporas

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 353

luni, 20. iulie 2015, 09:57

multumesc Informer. Nu mai fac user si pe imgur pt a posta pozele, nu is asa de reusite.

Cum crezi... da` sa stii ca nu-ti trebuie user acolo pe imgur, poti si fara sa te inregistrezi. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 354

luni, 20. iulie 2015, 11:24



Zoran, la chestia cu orele de mancare exista anumite tipare care in general se cam respecta din cate am vazut astfel ca, poti sti cand sa insisti mai mult .

Tipare? Eu am observat ca nu prea exista... si daca gaseam vreo-unul, atunci era valabil pe o perioada scurta, de maxim 2-3 zile.

Corect doar ca, perioadele se repeta la anumite intervale relativ exacte mai ales daca conditiile cumulate sunt cam aceleasi (meteo, cote, etc.) :ochi: Pe de alta parte trebuie multa dedicatie si timp ca sa poti construi niste tipare cat de cat utilizabile (cel putin pe o anumita zona) si evident, sa-ti cunosti locul si specia e obligatoriu pentru rezultate pozitive.

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

3 355

luni, 20. iulie 2015, 11:33

cred ca astea sunt pozele:


bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

3 356

luni, 20. iulie 2015, 11:33


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

3 357

luni, 20. iulie 2015, 12:09

Salut.Am batut si eu Valciu sambata si duminica rezultate foarte proaste.sambata s-a mai ridicat cativa fara sa se apropie de montura dar duminica nici macar nu s-au mai deranjat.Singurii care aveau activitate erau avatii dar din pacate la avat nu ma pricep nici un pic.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 358

luni, 20. iulie 2015, 17:51

Salutare tuturor,
sambata pe inserat, la nici 10 minute de cand am intrat pe apa si dupa vreo 30 de batai de clonc a venit la montura un luptator de 120 cm.
:noroc:


deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 359

marți, 21. iulie 2015, 21:46

Azi din nou o partida scurta dar frumoasa din care a iesit acesta torpila de 1,54m indesata la pozat :buaaaah:










Eliberarea somnului aici :


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 360

marți, 21. iulie 2015, 21:49

Ma deyu, da` n-ai si tu un examen, o restanta, ceva?!? ... :rizi:
Bravo man! :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."