Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 321

marți, 14. iulie 2015, 21:54

Azi din nou o partida scurta alaturi de 2 prieteni, am iesit cu chef de plimbare si de ce nu si un pescuit , am intrat la 18:00 pe apa si la 21:00 am iesit , scorul a fost din nou remarcabil , am reusit sa prin 2 somni , unul de 1,98 m si unul de 1,62 m . Adrenalina la maxim ! Ambi eliberati , filmarea cu eliberarea vor veni incurand !!!
C&R! :bravo: :bravo: :bravo:


















Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 322

marți, 14. iulie 2015, 22:56

Extraordinara partida ai avut, jos palaria. Lunganii aia sunt la cura?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 323

marți, 14. iulie 2015, 23:33

Se pare ca mai sunt ceva somni frumosi si in Romania.
Bravo Deyu :bravo: C&R!!!

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 324

marți, 14. iulie 2015, 23:54

Bineinteles ca mai sunt. Mai concentrati pe Dunare dar mai sunt. In rest cum iti spuneam, anul asta am vazut ceva somni frumosi si pe Olt pe aici pe la noi, macar sa pescuiesti cu incredere cand vii :prieteni:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 325

marți, 14. iulie 2015, 23:59

macar sa pescuiesti cu incredere cand vii :prieteni:


De pescuit o sa pescuiesc, insa fara prea mare incredere :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3 326

miercuri, 15. iulie 2015, 00:13

Sunt acolo, i-am vazut cu ochii mei, din pacate nu cum as fi vrut sa ii vad, adica liberi... o sa ai timp banuiesc cateva zile deci poti incerca, poate ne si vedem cu ocazia asta.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 327

miercuri, 15. iulie 2015, 00:32

frumoase capturi, felicitari tuturor ... vad ca in weekend unora le-a mers bine :apl:

eu am sarit pescuitul in weekend-ul trecut datorita concediului dar sper sa recuperez ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3 328

miercuri, 15. iulie 2015, 20:54

Azi din nou o partida scurta alaturi de 2 prieteni, am iesit cu chef de plimbare si de ce nu si un pescuit , am intrat la 18:00 pe apa si la 21:00 am iesit , scorul a fost din nou remarcabil , am reusit sa prin 2 somni , unul de 1,98 m si unul de 1,62 m . Adrenalina la maxim ! Ambi eliberati , filmarea cu eliberarea vor veni incurand !!!
C&R!
Deyu "loveste" din nou! :apl: :apl: :bucuros2:
Frumoase exemplare :buaaaah: :bravo:
PS.Deyu, ai grija de "barca norocoasa", spal-o, mangai-o, vorbeste cu ea, pe langa stiinta+insistenta ta si ea are o contributie-parerea mea :bucuros:
Nu de alta, dar de cand mi-am pierdut ceva "norocos", p.la peste :rizi: :nunteleg:
LA MAI MARE! :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 329

miercuri, 15. iulie 2015, 20:55

Nu de alta, dar de cand mi-am pierdut ceva "norocos", p.la peste

Sa nu zici ca-i galetutza aia? :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3 330

miercuri, 15. iulie 2015, 20:59

Sa nu zici ca-i galetutza aia?
Uhh, nu sunt pregatit sa dau un raspuns ferm.Sa mai treaca un timp.... :rizi:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 331

miercuri, 15. iulie 2015, 21:27

Buna seara , astazi am iesit pe apa din nou , am avut 4 prezentari la carlig dintre care a iesit la pozat acest somn de 1,41 m ! Eliberarea va veni incurand intr-un singur video cu toti cei precedenti !

C&R :bravo: :bravo: :bravo:




informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 332

miercuri, 15. iulie 2015, 21:33

Ba Deyu, mai las-o dracului... :rizi: :rizi:
Felicitari mah!!! :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3 333

miercuri, 15. iulie 2015, 22:05

Multumesc mult Costi , !! :noroc: :noroc: :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 334

miercuri, 15. iulie 2015, 23:05

frumos Deyu, felicitari pentru capturi dar si pentru eliberarea lor ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 335

joi, 16. iulie 2015, 07:32

Felicitari Deyu! Cre' ca vei castiga concursul si anul acesta! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3 336

sâmbătă, 18. iulie 2015, 20:11

Azi am fost la o partida extrem de scurta... trebuia defapt sa ma întâlnesc cu Flake si Adi la 5 dimineata, dar din unele motive nu am ajuns decit pe 11:30 pe Rin.

Ajuns la puncul de intalnire, am lansat exact de 5x. Nefiind nici o prezentare, si nici nu s-a vazut nici un fel de activitate, mi-a parut rau ca berea rece sanu se incalzeasca... :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 337

duminică, 19. iulie 2015, 11:06

hahahahaha, Zorane ... Berea este buna dupa sfarsitul partidei de pescuit, cu mana obosita de la driluri nu de la 5 lansari :rizi:

ieri am bagat si eu cu Mane un pescuit. cand plecam de acasa termometrul din masina oscila intre 39 si 40 de grade. aici de cateva saptamani sunt niste calduri crunte iar apele sunt foarte foarte jos. Mane nu avea sperante prea mari ... eu in schimb eram la polul opus.

fiind devreme am zis ca merita incercat un anumit loc ... loc unde de abea ajunsi, in timp ce Mane isi refacea un nod si eu faceam a 3-a sau a 4-a lansare vine si prima lovitura:



nimic deosebit ca si dimensiune dar este un alt mustacios trecut in palmaresul unei anumite naluci:



se apuca si Mane de pescuit, intre timp trec pe varianta de 9 cm pentru a putea pescui mai jos si dupa putine lansari urmeaza o noua lovitura:



Ulterior vine si randul lui Mane cu o culoare conplet diferita fata de cea folosita de mine dar pe acelasi vobler:



Dupa vreo 2 rateuri urmeaza un altul tot de partea lui Mane:



dupa care se intampla ceva ce nu credeam posibil. Pe o recuperare rapida vine lovitura ... teapa si pocneste firul de undeva de pe mulineta. Injur si ma enervez pentru ca dupa cateva secunde imi vad firul plutind la vreo 2 metri distanta. Il iau cu varful lansetei cu speranta ca imi recuperez naluca si ma trezesc nu doar cu naluca in celalalt capat ci si cu un avat:



mai urmeaza o gura de apa alaturi de alte vreo 2 lovituri dupa care iese pe mal si dansul la o poza:



daca situatia ar fi continuat la fel cred ca prindeam avati mult si bine dar evident ca treburile nu puteau ramane atat de frumoase si datorita unor schimbari ale locului avatii efectiv au disparut.

Mane a trecut pe jiguri 100% in timp ce eu mai dadeam si niste voblere la apa. Asa ca Mane a reusit sa prinda vreo 5-6 dintr-astia:



In timp ce eu am luat doar unul ... Attila, vei recunoaste ceva in poza :rizi:



singurul dintos mai OK a fost luat de Mane:



dupa care am intins-o pe Po cu sperantele la ceva avati frumosi cand incepe sa se insereze si evident mustaciosi cand se inopteaza. Pe Po a fost groaznic de greu, pe langa temperaturile incredibile pestii nu au fost prezenti si singura captura este un avat nu cu mult mai mare decat naluca:



si cam asta a fost tot ... pe intuneric am avut o atingere dar oponentul nu a vrut sa ramana acolo.

sa speram ca se duc putin jos temperaturile astea si vine vreo ploaie pentru ca altfel va fi nasol de tot.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

3 338

duminică, 19. iulie 2015, 22:00

ieri in prima jumatate a zilei am avut parte de vant in prima iesire la clonc pe anul asta urmat de o dupamasa cu canicula si vant 0... 4 trasaturi fara finalizare, somni putini ridicati, 3 cloncuri folosite, momeala rame imputite si pe final de partida am gasit ceva scoici.
azi a batut vantul tare si partida de clonc s-a incheiat in 15min...parasuta facuta dintr-o plasa de material am pierdut-o ieri :(
ieri a prins careva in zona Bazias-Divici ?
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 339

luni, 20. iulie 2015, 00:03

Felicitari baieti si, pentru ca tot am venit de la pesti si mi-ati facut pofta de scris , va plictisesc iar cu un scurt rezumat :zambet: deci:
Si uite asa povestea merge mai departe …
Dupa utimele 3 partide in care farmecul pescuitului la clonc a cam lipsit din perspectiva lipsei sonarului iata ca a venit si vremea „razbunarii ” cand, sportul asta a devenit
interactiv . Mai exact, prin amabilitatea si promptitudinea lui Zoran , vineri dimineata ridicam de la posta una bucata sonar Elite 4x. Ideea era de un minimum necesar la clonc care sa fie mic, compact si usor dar cel mai important nu foarte scump fiindca bugetul nu era alocat pentru o asemenea investitie ci pentru un Go Pro Hero care sa
captureze amintiri la pescuit (si care din pacate va trebui sa mai astepte putin).

Fiind contra timp ,la amiaz urma deja sa plec la pescuit , n-am pierdut vremea aiurea ci am umflat barca in sufragerie si m-am apucat sa incropesc rapid un suport de sonda . Cum stilul imi era partial format, stiam deja care va fi locul sondei astfel ca am trecut repede in revista materialele la indemana prin casa si da-i bice
(la treaba ca –i tarziu). Nici n-am terminat bine de confectionat suportul si de adaptat o priza pe barca pentru el ca si suna telefonul iar la capatul firului , o voce grava imi
spunea „fa-te gata ca intr-un ceas vin sa te iau sau, daca nu esti gata, ramai acasa ” (grava fiindca lumea stie ca am obiceiul sa inatarzii asa ca devin inventivi in a gasi metode sa ma zoreasca :nunteleg: :) ).

Cu o zi inainte numa bine am terminat un bat experimental de clonc, cu varf mai moale, din fibra de sticla , ca sa vad usor trasaturile astfel ca eram dotat pana-n dinti pentru excursia asta.
Ajungem destul de tarziu pe apa si abia reusim sa instalam toata sandramaua si sa dam o tura fara rezultat inainte de a se lasa noaptea. Numa bine am avut timp sa ma
familiarizez cu sonarul cat de cat si sa-i fac la repezeala setarile , cu putin ajutor de la altii mai experimentati ca mine.

Odata cu noaptea, tragem barcile in larg la locurile de dormit, instalam betele, si evident o portie de somn zdravan (d-ala ca nani) incheie o zi agitata si extenuanta .Nu planuiam sa ma trezesc decat odata cu rasaritul caniculei (adica pe la 9 dimineata ) ca oricum matinal n-am avut rezultate niciodata si nici nu se poate cloncani din pricina brizei insa, pe la 3:32 dimineata cine suna ? Un mustacios fortos, a gasit de cuviinta sa zdrangane zdravan de clopotei si sa-mi tulbure odihna. Intep din fir, ma munces sa ridic batu de pe balon sa nu mi-l rupa , ma caznesc sa ies din asternuturi pentru dril si, casnd reusesc sa ma ridic in pcioare da de 2 ori din coada si se duce.
Scot cateva cuvinte duioase printre dintisori , bag iar momeala si ma pun sa continui odihna cu gandul la animalul care tocmai mi se dezgatase din carlig. Intr-un final adorm si-n vis reusesc totusi sa termin drilul favorabil scotand la pozat un somn de toata frumusetea. Poate si de asta m-am trezit sambata dimineata cu un zambet larg pe fata desi era o caldura de-ti venea mai degraba sa plangi. Ziua se anunta deci lunga si grea din pricina caniculei.


Ceea ce inca nu stiam , era ca avea sa fie si frustranta, cu o gramada de trasaturi ratate pe intepatura si vreo 3 pesti dezgatati in dril pe batul nou . Intr-un final m-am pus sa schimb si ancorele cu unele mai subtirele si mai mici dar prea tarziu ca au inceput sa nu mai miste. Am fost la un pas sa dau jos piatra si sa pun plumb normal (care are o treime din volum la aceeasi greutate) dar faptul ca doar la batul ala avusesem trasaturi m-a facut sa ma razgandesc.

Vreo 2 rame asa la 2-3 kile bucata, intrate tot la batul de jig greu (care intre noi fie vorba nu prea iarta nimic) mi-au alinat in final necazul si m-au dus cu gandul la faptul ca totusi, o fi un bat moale bun ca-ti arata trasatura si ciupiturile dar totusi, la clonc, ca si la somn in general, e necesar ceva mai tare pe varf ca sa le poti da teapa si sa le spargi oasele facand-o.

O schimbare de apa si o schimbare majora pe apa , ne-au facut sa insistam in toiul caniculei si, pe ne simtite , ne trezim in mijlocul unui banc imens de carasei cu gurile la suprafata dupa aer (deh, la 28 de grade apa...). Brusc, ecranul sonarului s-a umplut de ecouri care, nu mai erau rame ca mai devreme ci „vacute” care raspundeau rapid la clonc si veneau din toate partile. Ei... si aici vine partea cu frustrari datorate faptului ca ai sonar si vezi cei sub tine pentru ca, sa vezi cum vin „vacutele” , miros momeala si apoi pleaca stramband din nas e mai mult decat frustrant. Mai ales ca veneau si de jos , si dintre ape si de sus in jos de nici nu mai stiai la ce adancime sa lasi betele.

Din senin, on umbra mare apare direct la nivel cu momeala si instantaneu ma si troznestein bat de sa mi-l ia din mana. Ei bine, ce a urmat ...
Da mai bine va las sa vedeti ca va dati voi seama


Video
-

Video

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (20. iulie 2015, 00:17)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 340

luni, 20. iulie 2015, 00:16

felicitarile mele Carol ... iar pentru gestul de la finalul filmuletului imi scot palaria. la mai mari si la cati mai multi somni redati apelor ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm