Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 13. iunie 2015, 14:11

Mufarea corecta a lansetelor din mai multe tronsoane.

Se face prin rasucire.....face toata lumea asa?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 13. iunie 2015, 16:53

Eu nu fac asa. Dar se poate sa incep de maine. Multam Mane. :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 13. iunie 2015, 21:23

Nu m-am uitat la clip.Eu bag la 90 grade si rotesc pana aliniez inelele.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 14. iunie 2015, 18:05

Nici io nu faceam asa (la asamblare) dar promit ca o sa fac daca-mi explica cineva un picutz mai tehnic de ce s-ar face asa si nu altfel? :)
Se formeaza in timp un fel de tentativa de filet care previne smulgerea sau ce?
Ca si daca rotesti 90 grade si nu apesi longitudinal destul, tot poa` sa fie mufate insuficient... nu prea inteleg care-i diferenta... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 16. iunie 2015, 17:53

Cand apesi prin "insurubare" forta de frecare se distribuie putin altfel si intra mai adanc spigotul la aceeasi forta de impingere aplicata . In plus, daca exista particule fine de nisip sau altceva pe spigot nu creeaz "canale" longitudinale care sa slabeasca priza ci "semi-filete" asa cum ai remarcat si tu .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 16. iunie 2015, 20:30

Cand apesi prin "insurubare" forta de frecare se distribuie putin altfel si intra mai adanc spigotul la aceeasi forta de impingere aplicata . In plus, daca exista particule fine de nisip sau altceva pe spigot nu creeaz "canale" longitudinale care sa slabeasca priza ci "semi-filete" asa cum ai remarcat si tu .

Multzam fain!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 20. iunie 2015, 18:14

Cand apesi prin "insurubare" forta de frecare se distribuie putin altfel si intra mai adanc spigotul la aceeasi forta de impingere aplicata . In plus, daca exista particule fine de nisip sau altceva pe spigot nu creeaz "canale" longitudinale care sa slabeasca priza ci "semi-filete" asa cum ai remarcat si tu .

Cel mai bine ar fi ca dupa fiecare utilizare si inainte de a le mufa la urmatoarea utilizare sa fie sterse cu o carpa, nu ia mai mult de cateva secunde, deci nu e vreun efort prea mare... :ochi: ...cu mufarea...intr-adevar, si eu le insurubam progresiv, apoi le aliniam si le presam fara a le mai insuruba/roti...e bine de retinut...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 20. iunie 2015, 19:58

Cel mai bine ar fi ca dupa fiecare utilizare si inainte de a le mufa la urmatoarea utilizare sa fie sterse cu o carpa, nu ia mai mult de cateva secunde, deci nu e vreun efort prea mare...

Personal sterg toata lanseta + mulineta cu carpa, dupa folosire, in 90% dintre iesiri... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 20. iunie 2015, 22:25

Cel mai bine ar fi ca dupa fiecare utilizare si inainte de a le mufa la urmatoarea utilizare sa fie sterse cu o carpa, nu ia mai mult de cateva secunde, deci nu e vreun efort prea mare...

Personal sterg toata lanseta + mulineta cu carpa, dupa folosire, in 90% dintre iesiri... :ochi: .

Bravo! Din pacate ...nu ma pot lauda cu asa ceva :doarecapu:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 21. iunie 2015, 08:25

Am mufat de test prin insurubare de la 90 de grade si nu am mai reusit sa o desfacem decat doua persoane.
E chiar buna tehnica. :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 21. iunie 2015, 14:39

Am mufat de test prin insurubare de la 90 de grade si nu am mai reusit sa o desfacem decat doua persoane.
E chiar buna tehnica. :noroc:

Se pare că nu am prea conștientizat când le mufam, am pățit și eu sa nu le pot desprinde și sa am nevoie de încă o persoana... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 21. iunie 2015, 14:43

Citat

informer
Personal sterg toata lanseta + mulineta cu carpa, dupa folosire, in 90% dintre iesiri... :ochi: .

Le șterg și eu...când mai reușesc sa ajung... :zambet: ...dar doar pe cele pentru staționar...la răpitor am folosit doar 2 dintr-o singura bucata...poate le mai protejez pe acestea și mai "rulez" și din doua bucăți.... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 21. iunie 2015, 14:58

Cel mai bine ar fi ca dupa fiecare utilizare si inainte de a le mufa la urmatoarea utilizare sa fie sterse cu o carpa, nu ia mai mult de cateva secunde, deci nu e vreun efort prea mare...

Personal sterg toata lanseta + mulineta cu carpa, dupa folosire, in 90% dintre iesiri... :ochi: .


felicitari Costi, chiar nu imi vine sa cred cand citesc chestii de genul asta. Eu am lansete pe care le pescuiesc in fiecare weekend de vreo 3 ani incoace si nu au fost sterse vreodata ... au depuneri la inele ce poate cantaresc 4-5 grame :rizi:

o data am incercat sa imi sterg o lanseta si dupa ce i-am curatat manerul (de pluta) parca nu mai era lanseta mea de mi-au trebuit vreo 3 partide pana s-a facut la loc :rizi: ... de atunci prefer sa le las cum sunt, au mai multa "personalitate" :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 21. iunie 2015, 17:21

Am mufat de test prin insurubare de la 90 de grade si nu am mai reusit sa o desfacem decat doua persoane.
E chiar buna tehnica. :noroc:

Se pare că nu am prea conștientizat când le mufam, am pățit și eu sa nu le pot desprinde și sa am nevoie de încă o persoana... :zambet:


Mie mi se intampla frecvent la o lanseta Shimano Speedmaster din doua bucati sa nu mai reusesc sa o desfac la sfarsitul partidei.Nu stiu de ce mi se intampla doar la lanseta asta, dar efectiv parca se "sudeaza" acolo tronsoanele :rizi: .A fost cumplit la inceput pana am invatat un truc si anume sa introduc in apa pentru cateva secunde portiunea aia unde se imbineaza dupa care reusesc sa desfac tronsoanele si cu doua degete :zambet:
La nevoie puteti incerca si voi trucul asta cu introdusul in apa :noroc: