Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 9. iunie 2015, 09:24

Oscilante Blinker-Jörg

Salutari,
pe perioada concediului am fost contactat de citeva ori ptr oscilante BJ.
Daca exista interes ptr o comanda comuna, va rog sa va treceti aici in subiect cu ce modele doriti sa achizitionati. :noroc:

Aici gasiti modelele si preturile: Handgemachte Wallerblinker - Blinker-Jörg
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 13. iunie 2015, 12:32

Eu doresc modelul Rattle spoon  3x65gr si 3x55 gr :pescuit:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 18. iunie 2015, 06:51

Salut.
Am scapat ieri in drill un somn la un blinker jörg. Ii pusesem o ancora Gamakatsu.
Intrebare (nu as mai deschide un topic nou): care-s mai bune la blinkere, ancorele sau carligele simple?
Care-s avantajele sau dezavantajele?
Foarte putzina mea experientza inclina spre simple...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 18. iunie 2015, 08:13

Buna Lucian,
aici se leaga o serie de amanunte, pe care unii le iau in considerare, altii trec mult mai usor cu vederea peste ele, si spun: daca se agata bine, daca nu, iar ii bine... :rizi:

Daca somnul reuseste sa inspire adanc naluca, nu prea mai sunt sanse sa scape ancora/ carligul din "gatul" acestuia. In cazul acesta e bine sa ai leader de min 1 mm grosime pe o lungime de 50 cm. Cit de adanc inspira naluca este in functie de cit de repede recuperezi naluca, ce curenti de apa sunt in acel loc si cit de grea este naluca (grea comparativ cu forma ei).

Daca somnul nu reuseste sa inhaleze naluca, si o prinde intre placile osoase cu dinti, atunci mult noroc la contra! Ptr o contra eficienta, cu rezultate bune de intepare, ai nevoie de o lanseta ceva mai heavy, si frana sa nu fie sub 5 kg-forta reglata. Ca sa intelegi mai bine despre ce vb, prinde lingura cu varful degetelor apasand cit mai aproape spre incheietura mainii (vezi poza). Nu trebuie sa apesi tare, si ancora da-o jos. Te pui pup, si roaga un coleg sa dea contra de la 20 m distanta, ca la o muscatura, mai intai cu o lanseta de salau unde frana este reglata la 2 kg-forta, apoi cu una destinata spiningului la somn. Poti sa stai chiar si pup pe varfurile piciorelor, ca sa te dezechilibrezi mai usor cind colegul da contra. Ideea este ca, forta de prindere a nalucii intre falcile somnului, mai ales al unuia care sare de 2 m, este cu mult mai mare decit reusesti tu cu degetele apasand spre incheietura. Nah, si daca nu reusesti sa intepi bine, in drill somnul poate scapa. Aici mai intervine si efectul negativ al carligelor sau ancorelor de somn, care sunt mult mai groase si solide, intra mai greu in placa osoasa decit aceiasi ancora sau carlig in gura unui alt peste.

Apoi mai este varianta cind somnul ajunge sa scuipe momeala momeala dupa inhalare. O ancora de 2/0 are o deschidere mica a bratului comparativ cu un carlig simplu 8/0, sau 9/0, carlige folosite de Bl.-Jörg la oscilantele lui. Asa ca, de multe ori se intampla ca carligul cu deschiderea mare sa se aghete mai usor undeva in imensa gura a somnului, in timp ce acesta vrea sa scuipe naluca (chiar daca ancora are 3 puncte de agatare). Cind carligul cu deschiderea mare se agata undeva in gura somnului, mai este de dat contra...

Cel mai ideal este cind somnul este intepat pe lateralul buzelor, in coltul gurii. Aici nu conteaza daca e ancora sau carlig.

Si, chiar si daca ai grija de toate aceste aspecte, tot se va mai ivi cite o situatie cind mai scapa pestele in drill.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 18. iunie 2015, 08:21

Pai oare ar fi mai bine sa ii dau inca o contra? Eu i-am cam dat-o, 5 min.l-am avut in drill, restul e enigma. Lanseta e una din preferatele tale: charisma power 170 g.
Eu voi incerca in viitor carlige simple, am impresia ca asa poate mai reduc si agatzaturile, ma cam doare buzunarul de cind m-am apucat de blinkerit la greu :furtuna:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 18. iunie 2015, 08:31

La oscilante sunt ptr carlige simple :noroc: ...se agata aproape deloc in pietrele de pe fundul apei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 18. iunie 2015, 08:58

Mii de multzumiri pt.informatzii! Iti ramin tot mai dator! Sper sa ma revansez in curind cu ceva poze sau poate chiar cu vreun video...cind voi avea ce arata :pauza:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 20. iunie 2015, 18:57

Arata bine "pleele" astea! Din pacate ,din cazua gramajului ,pe Mures prind numa mineri... :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 21. iunie 2015, 05:55

Am vazut videouri de-ale lui Jörg unde pescuia si in apa de 60 cm, sub cascade. Recupera atata de repede oscilanta cit sa nu ajunga pe fundul apei, si alegea varianta cit mai lata si mai usoara. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare