Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 121

luni, 25. mai 2015, 18:47

Daca ar fi avati s-ar vedea. Rapesc in modul lor neimitabil, ar prinde avatei pescarii la feder sau la varga. Pana acuma nu s-a intamplat. Asa s-a intamplat si pe bazinul Loarei. Au aparut acum 4 ani, discret, si acum prinzi peste tot. :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 122

luni, 25. mai 2015, 20:41

am fost si eu cu Mane sambata la un pescuit. in continuare treburile nu stau asa cum ne-am dori. in primul dintre locuri partida a inceput relativ OK, adica am avut un peste in lanseta dar probabil datorita frecarii firului dupa putine secunde de drill mi-a puscat firul. problema era ca pe apa venea exagerat de multa mizerie ... in mod special ierburi.

facand slalom printre ierburi urmeaza o alta lovitura si un mic dintos a iesit pentru o poza:



dupa mai bine de o ora de insistente si nervi datorita ierbii de pe apa (era imposibil sa pescuiesti - daca ajungeam cu jigul jos de 2 ori eram bucurosi de regula nereusind sa atingem fundul) am decis sa incercam un alt loc pe Po cu speranta la ceva mustaciosi.

conditiile erau din nou bune dar rezultatele s-au lasat asteptate. mai bine zis, doar pe lanseta lui Mane a iesit un pestior:



... si cam asta a fost tot :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3 123

luni, 25. mai 2015, 20:50

Felicitari pentru partide atat lui Tudor cat si echipei anem&mane :apl:
sper sa nu radeti...dar ce peste a prins mane?ce specie este?
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 124

luni, 25. mai 2015, 20:52

sper sa nu radeti...dar ce peste a prins mane?ce specie este?

Io sigur nu rad ca am vrut sa intreb acelasi lucru... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 125

luni, 25. mai 2015, 21:06

Este o specie de somn ,noi il botezam "american" :rizi: Cu cat este mai mare cu atat este mai frumos...Are puncte pe el ca si ..pastravul! Foarte luptator! Nu am prins mai mare de 2 kg ,insa poate cresc si mai mari .In general l-am prins pe piatra,unde apa are curent .In Italia am prins vreo 4 specii de "catfish" :) Care de care mai interesant. Unii cresc mari totusi ,am luat bucati de 6-8 kg .Tot felul de "pesegato" pe acolo ...Poate ne spun baietii cum le spun ei :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3 126

luni, 25. mai 2015, 21:12

Este o specie de somn ,noi il botezam "american"


Ahh... nu vedeam mustatile... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 127

luni, 25. mai 2015, 21:16






Ceva "exemple" de mustaciosi ... :ochi:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 128

luni, 25. mai 2015, 21:36

Eu il stiu sub denumirea de peste "pisica".. Asa se numeste aici prin Italia :rizi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 129

luni, 25. mai 2015, 21:40

Pai da ...pese gato...catfish ...peste pisic ...la naiba ca tot somni sunt! :rizi:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 130

luni, 25. mai 2015, 21:41

Felicitari Mane si Emil..Buni si aia decat deloc.. Vine ei si aia mari. Stiti voi cum se zice " Ce-i al meu e pus deoparte" .. :zambet: .. Presimt ca anul asta unul din cei 2 vor dobora recordul mondial la somn :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 131

luni, 25. mai 2015, 21:42

Din cate stiu inghit ,de le ajunge acul pana la coada :gandesc:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 132

luni, 25. mai 2015, 21:45

Ma inscriu si eu in drumul spre Clisura ....ca tare n-am mai fost de mult timp in calitate de :pescuit:
De miercuri , pana sambata seara :bucuros2:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3 133

luni, 25. mai 2015, 21:51

Hopa ! Fain! :bucuros2: La mine depinde maine de niste "chestii" ...Sa vad cum rezolv ca cica miercuri se pleaca la 5 dimineata din Alba! Oricum se pare ca toate "forumurile" de rapitori :rizi: vor fi acolo !!! :rizi: :rizi: :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 134

luni, 25. mai 2015, 21:55

sa speram ca vin si aia mai mari ... ca ii tot asteptam dar nu s-au prea facut vazuti (cel putin la spinning - la stationar, Mane a mai luat dar cum eu nu practic il astept pe naluci)

Cat despre somnicul ala prins de Mane e la fel ca cei din pozele lui Zamfi si prinsesem si eu in urma cu cateva luni unul:



... despre care s-a discutat aici:

dupa partide ...

ps: mai taceti cu Clisura aia ca ma inebuniti :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

3 135

luni, 25. mai 2015, 22:04

Dar somnii astia americani (4 subspecii daca am inteles bine) nu sunt considerati in Italia specie invaziva si trebuie retinuti sau doar Silurus Glanis este rau si trebuie omorat? :nunteleg:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 136

luni, 25. mai 2015, 22:12

Anem ....promit ca nu mai zic nimic :gandesc: ...ma gandesc ....adica nu , ma pronunt la fata locului .
Abia atunci - intervine simtul al .... al catelea o fi oare ? .
Se poate defini simplu presimtire !
Dar nu e ....e ceva care nu te lasa sa dormi , nici daca esti nedormit, de nu stiu cate zile ....gata ma opresc , ca am promis ceva la inceput ... :prieteni:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

3 137

miercuri, 27. mai 2015, 13:14

:salut: Anem
Au inceput sa-ti placa tare mult salaii :bucuros2: ....ca esti tare voios in poza :bucuros2: .

Parca la avati esti mai sobru :gandesc:
:saluti:
De... Zamfi nu mai zic nimic ... ca e numai veselie :relax:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 138

miercuri, 27. mai 2015, 14:08

:salut: Anem
Au inceput sa-ti placa tare mult salaii :bucuros2: ....ca esti tare voios in poza :bucuros2: .

Parca la avati esti mai sobru :gandesc:
:saluti:
De... Zamfi nu mai zic nimic ... ca e numai veselie :relax:


:rizi: … radeam pentru ca am o parere formata in care salaii nu sunt luptatori iar individul din poza parca a vrut sa imi dovedeasca exact contrariul bagand un mic “sprint” contra curentului. De regula cand prind salai rad pentru ca in majoritatea cazurilor asociez prinsul unui salau (strap mai bine zis) cu luatul vreunei crengi din apa. Chiar daca nici avatii nu sunt cine stie ce luptatori (cu toate ca unul sarit de 2kg in curent e frumos) aia macar au lovitura aia inconfundabila.

ps: numai veselie? inseamna ca merge bine pestele prin zona aia?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 139

duminică, 31. mai 2015, 12:41

am fost si ieri la un peste. de data asta nu doar in compania lui Mane, ci si a lui Bogdan. Speram sa dam de ceva avati mai imbracati sau de ceva mustaciosi ... si pana la urma de ceva am dat. Ar fi multe de povestit dar voi incerca sa ma rezum la cateva randuri. Partida a inceput cu individul de mai jos :rizi:



dupa care a urmat o pauza de vreo ora in care nicicare dintre noi nu am mai avut nimic indiferent de nalucile incercate sau modurile de recuperare. Ca o surpriza la un moment dat in timp ce cautam avatul apare si el pentru o poza:



Urmat de un alt avatel de aceleasi dimensiuni cu primul. Ulterior vine randul lui Bogdan care a fost vizitat de ceva mustacios care dupa cateva minute de dril reuseste sa ii frece firul de un prag si dus a fost ... imi pare rau Bogdane.

Avem apoi parte de vreo ora in care impreuna cred ca avem undeva in jurul a 40-45 de atacuri fara peste in lanseta, ori erau atacuri brutale si foarte scurte ori pestii ramaneau o secunda in lanseta si se dezgatau.

In cele din urma, saltand un shiver pe substrat a venit un alt mustacios la o poza:



dupa care am facut schimb de lansete cu Bogdan in ideea de a incerca lanseta pe care o foloseam. Jucandu-ma in apropierea substratului urmeaza un alt mic mustacios care ne dadea mari sperante ca lucrurile vor fi OK dupa lasatul intunericului:



... dar treburile nu au stat asa cum ne-am fi dorit. Mai bine zis, dupa vreo 2 ore de pescuit pe intuneric doar eu avusesem parte de ceva atingere pewcuind de data asta toti 3 cu echipamentele dedicate somnilor.

In drum spre masina am zis sa facem cateva lanseuri pe traseu ... si asa am dat de un loc in care se pare ca se retrasesera pestii si unde am mai stat vreo ora jumate :rizi: . Aici situatia a fost cam in felul urmator: in total vreo 15 lovituri pe lansetele noastre din care doar 2 pesti au ramas ... unul pe lanseta lui Mane dar care s-a dezgatat dupa cateva secunde si celalalt tot pe lanseta lui Mane, doar ca asta era ceva somn frumos care i-a pus la grea incercare echipamentul. Din pacate dupa cateva minute de dril reuseste si asta sa ii frece firul de ceva obstacole si astfel Mane pierde un somn de toata frumusetea ... imi pare rau Mane.

Si cam asta a fost ... o partida ciudata, cu pesti apatici care dadeau foarte ciudat in naluci, lovituri seci si foarte puternice din care majoritatea s-au terminat fara peste in carlig. Pescuindu-se in curent sunt de parere ca erau necesare lansete foarte rigide care intr-un fel sau altul sa "recupereze" burta facuta pe fir in momentul inteparii. Cand pescuiam cu o lanseta mai moale de multe ori cand dadeam teapa ma trezeam cu lanseta indoita pana in cotor, cu pestele in lanseta vreo secunda dupa care se tira. Cu o lanseta mai rigida situatia s-a schimbat in bine pierzand mai putini pesti dar avand mai putine atacuri :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

3 140

duminică, 31. mai 2015, 13:39

Am avut parte de o partida excelenta.. Cu foarte mult atacuri si cu ceva mustaciosi care nu au vrut sa iasa la pozat.. Cum zicea si Anem o lanseta mai rigida in acea locatie isi spune cuvantul.. Multumesc pentru partida de pescuit baieti :prieteni:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga