Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

81

sâmbătă, 23. mai 2015, 14:36

E foarte adevarat ce zice si zamfi ca forumistii sunt in fapt forumul. De ce nu se face o votare spre exemplu in care fiecare sa bifeze daca e de acord sau nu si anume sa se impuna si o majoritate, de exemplu 70%. Daca 70% sunt de acord sau nu, atunci se ia decizia. Asta ar insemna sa participe si un numar insemnat de membri, adica un email trimis tuturor utilizatorilor. Desi cred si solutia asta e sortita esecului din diverse motive...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

82

sâmbătă, 23. mai 2015, 14:46

Putem face si asa Tyrael. :nunteleg:
Numa` ca nu vezi? Orice incerci sa faci, nu-i bine: daca dai informatiii, de ce le dai? daca nu dai informatii, de ce nu le dai? daca faci intr-un fel, de ce nu faci in alt fel?
Crezi ca daca o sa fie o majoritate, presupunand ca o sa fie pt. ca nu-s sigur de asta, n-au sa fie destui care sa pretinda ca-s nedreptatiti si sa faca taraboi?
Io sincer am inceput sa discut pe topicul asta din placere dar cand vad atata dorinta de a gasi nod in papura cu orice pret, imi piere orice chef.
M-o fi pus pe mine Zoran administrator, ceea ce n-am cerut da` nici nu-s chiar masochist sa impac toti nemultumitii si indignatii... bine ca se deschide pescuitu` in curand. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

83

sâmbătă, 23. mai 2015, 14:58

Si bravo, ai descoperit o contradictie pe forum rezultata din imposibilitatea de a impaca legislatiile mai multor tari din Europa... felicitari, ce sa spun, mare realizare. :nunteleg:

Cum spuneam mai devreme, este relativ simplu sa critici tot ce fac altii da` tu sa nu faci nimic... asta mi se pare mult mai "made in Romania".



Chiar ca nu intelegi. Eu am descoperit ca, prin introducerea acelui criteriu de diferentiere intre forumisti, anumiti utilizatori nu mai pot fi egalii altora. Capisci?
Scoateti orice prevedere de egalitate intre useri, faceti mentiuni despre drepturi doar ale celor ce sunt aprobati de Echipa ca si C&R-eri, si abia apoi poti sa ma acuzi de ce vrei tu. Ca sunt carcotas, ca sunt indignat ca sunt ce vrea muschiuletul tau. Dar pana atunci, faptele vorbesc. Una e deviza forumului, una sunt regulile forumului si altele sunt actiunile echipei forumului. E atat de greu sa le respectati?

Exista oameni in lumea asta care muncesc, si altii care verifica ceea ce au muncit altii? Verificatorii nu muncesc? Tu nu esti platit sa faci moderare/administrare, iar eu nu sunt platit sa iti verific eventualele scapari. Amandoi facem trebui constructive. Tu construiesti ceva, eu ma asigur ca vei construi ceva trainic si bazat pe o temelie solida. Da stiu...nu mi-a cerut nimeni sa o fac, dar am facut-o pro bono.

De fapt ...va las sa construiti in pace.

Mi-am incheiat oficial activitatea pe acest topic. :prieteni:
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

84

sâmbătă, 23. mai 2015, 15:12

Si io mi-am incheiat activitatea pe topic, c-am obosit.
Il las mai departe pe Zoran, ca el ii calm si nu-i sare mustaru`... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

85

sâmbătă, 23. mai 2015, 16:51

Costi, 'neata, a spus parca cineva mai sus , puteati face rubrica respectiva , invizibila , ptr ca nu e corect modul in care s-a procedat, si pe cel care il "mirositi " ca este C&R total, sa-i faceti o invitatie si sa va destainuiti. In cazul asta, v-ati rezolvat problema de impartasire intima dar nu mai este un forum deschis tuturor pescarilor de somn .

Gufisor draga, tu ai citit cu atentie ce-am scris io mai sus sau ai citit pe diagonala numa`? :rizi:
CUM ar putea o sectiune secreta / invizibila sa stimuleze pescarii sa treaca la C&R si astfel sa afle tips&tricks de la sectiunea respectiva?
CUM???
Ce naiba mai oameni buni, ii asa greu de inteles? :)


Nu Costi, nici nu trebuia sa se stie de acea sectiune, ....trimitea-i invitatii direct "alesului" conform criteriilor stabilite de sectiune si parola sau cum se poate accesa ...simplu...nu trebuia sa adere el neaparat. De stimulat sa treaca la C& R , oricum nu-i stimulezi cum s-a procedat acum. Cred ca mai mult succes a avut metoda aplicata pana acum si apelat la constiinta...cel putin la mine a avut oarecare efect.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

86

sâmbătă, 23. mai 2015, 20:46

Saracul Informer a suportat tota presuinea celor care nu au fost de acord.
Decizia de a crea acel forum a fost luata dupa ce si Zoran si-a dat seama ca informatiile pe care le da sunt utilizate de unii cum nu trebuie. Faceti in asa fel ca sa puteti intra acolo ( pana acuma nu s-a dezvaluit nici un secret in acel forum :rizi: ) si cu asta basta. Personal nu mai sunt destul de bun in romana, fiind plecat de 40 de ani, si nu imi pierd timpul in discutii care pot dura ani de zile.
Cat despre egalitate, democratie, libertate, forumul este a lui Zoran. Nu a fost ales prin vot. El l-a facut. :bucuros:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

87

sâmbătă, 23. mai 2015, 21:42

Cat despre egalitate, democratie, libertate, forumul este a lui Zoran. Nu a fost ales prin vot. El l-a facut.

Cat despre egalitate, democratie, libertate, forumul este a lui Zoran. Nu a fost ales prin vot. El l-a facut.

asa este...eu i.am spus lui Zoran personal...eu nu a-si avea räbdarea ta cu unii membrii....Servus si cele bune :noroc:

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

88

duminică, 24. mai 2015, 00:59

Citat

Initiez acest glosar de termeni in ideea unei mai bune intelegeri reciproce.
Incep cu "stilurile" de pescuit d.p.d.v. a ceea ce se face cu pestele prins pt. ca au fost multe discutii pe multe topicuri legate de acesti termeni.
Explicatiile imi apartin, daca aveti observatii pertinente, la obiect, va rog sa le postati.

1. Pescuit in regim NO KILL - TOTI pestii prinsi sunt eliberati, fara exceptie.

2. Pescuit in regim C&R - majoritatea pestilor prinsi sunt eliberati dar NU se exclude retinerea OCAZIONALA a cate unui peste, in limitele legale.

3. Pescuit sportiv legal - se retin in MAJORITATEA cazurilor pestii, conform prevederilor legale.

4. "Straițar" sau alte denumiri "regionale" - cel care retine tot ce prinde, indiferent de numar, marime / greutate.

Am intrat astazi pe forum si nu imi dadeam seama ce se intampla?! Se inchide , e pe pile , unii sunt mai presus ca altii, am fost niste unelte in mana unor forte malefice care vor sa ne interzica sa mai pescuim la somn daca nu ne casatorim cu el dupa ce il prindem, suferintele pestelui momeala si ale somnului cu falcile rupte in timpul procesului brutal de extractie pe mal, greturi intense dupa lecturarea metodelor de pescuit stationar cu bolovanul aruncat de pe mal, am citit de vreo 2-3 ori acest topic si pana la urma sper ca am inteles despre ce este vorba: Zoran a hotarat sa continue dezvaluirea tehnicilor prinzatoare doar unor persoane de care este sigur ca vor respecta optiunea acestui forum de a fi C&R in termenii de mai sus. Trebuie sa tinem cont de faptul ca dupa ce a initiat acest forum au fost multe persoane care folosindu-se de informatie, procurandu-si vergi mulinete si fire de calitate au facut prapad in anumite zone retinand o multime de pesti capitali, reproducatori de top, pesti care trebuie sa ne gandim ca au scapat de greble, navoade, pripoane si curent, pesti care au fost pacaliti cu tehnicile descrise de Zoran pe forumul initiat de el lucru dureros pana la urma deoarece respectul sau fata de acesti pesti magnifici este maxim, sunt sigur ca ii considera adversari intr-o competitie in care nici unul nu trebuie sa sufere excesiv, somnul are o rana care se vindeca si este scos rapid din apa ca sa supravietuiasca dupa eliberare iar pescarul va avea de multe ori degetele zdrelite, carlige in mana, febra musculare si orgoliul ranit cand scapa un peste sau cand vede ca se ridical 100 de somni la clonc si nu musca niciunul. Eu personal m-am initiat in pescuitul la somn pe acest forum, pana anul trecut pe vremea asta eram pescar de crap 100% si ca fapt divers de 7 ani la crap am pescuit in regim NO KILL. Am citit articole, am incercat sa inteleg comportamentul somnului si am facut mari progrese, pana anul trecut am prins in total 10 somni din care am retinut unul de 2kg restul care erau ca palma evident ca erau eliberati ( in perioada respectiva pescuiam pe Bega si intr-o zi am eliberat 12 salai intre 05 si 1kg " ca sa am ce pescui la anul" salai care in decurs de 2 saptamani au fost prinsi si bagati la straita de alti pescari meseriasi printre care si un mare spiningar ca astia am inteles ca-s mai sportivi si mai de soi decat stationaristii)De anul trecut am prins aprox 50 de somni, cativa pe mures pe care i-am eliberat, majoritatea pe o balta privata unde pescuiam la crap si paznicul imi spunea ca este plina de somn, ca este somn foarte mare dar eu nu vazusem in cei 5 ani de pescuit decat un somn de 200g mort plutind pe apa si ca s-ar fi prins 3 somni de 3, 4 si 12 kg ( povesti zic) In fine concluzia este ca am prins in jur de 40 de somni mai mult decat au prins toti pescarii in ultimii 10 ani pe acea balta ( aici incluzand si setca sirul, curentul grebla si varsa) si asta datorita informatiei de pe acest forum pe care am reusit sa o adaptez particularitatilor baltii si dimensiunii pestilor iar cel mai frumos moment a fost cand am avut trasatura la montura cu fir de rupere ( si asta usor modificata dupa mintea mea) insa din pacate nu s-a agatat. Tin sa mentionez ca somnii mici au fost retinuti eliberarea lor fiind interzisa prin regulamentul baltii in schimb am reusit sa negociez cu patronul baltii ca in cazul in care somnul cel mare are o anumita dimensiune sa nu il sacrifice si sa il pot elibera viu si nevatamat pentru ca este un supravietuitor in adevaratul sens al cuvantului sa ajunga la un minimum de 2m intr-o balta de 1ha nu e usor, anul trecut au bagat plase profi de braconieri de Mures si le-a facut praf, au incercat cu curent si nimic deci pestele merita tot respectul. in fine daca Zoran considera ca este nevoie de ceva in plus ca sa poti accesa informatia completa referitoare la tehnici si monturi atunci asta este trebuie sa aratam fiecare dintre noi ca merita acest lucru este forumul lui . Nu cred ca va fi o problema in a discuta ca pana acum pe forumul "nerestrictionat" ce si cum credem ca trebuie facut ca sa fim mai eficienti in a prinde peste, somn avat orice alt rapitor sau pasnic, si de ce nu sa incercam sa devenim cu adevarat pescari C&R si sa intram in elita, fie ca suntem stationaristi, spiningari sau muscari suntem tot pescari si fiecare stil este la fel de interesant.
P.S majoritatea somnilor i-am prins cu match-ul in locuri in care nu s-ar fi gandit niciun pescar de la mine din zona :rizi: :rizi: :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

89

duminică, 24. mai 2015, 06:07

Multumesc tututror ptr cele scrise. :noroc:
Ultimele zile am fost in criza de timp ptr a accesa forumul, asa va fi si in urmatoarele 2 saptamani, din pacate.
Informatia pe forum va fi aceeasi ca si pina acuma, tehnici si monturi vor fi in continuare explicate si discutate, iar la fel ca si pina acuma de ex, informatia despre un loc fierbinte Nu va fi descrisa pe forum. Eventual pe sectiunea ptr cei ce practica si C&R. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

90

duminică, 24. mai 2015, 07:03

apropo informer (imi cer scuze daca ma adresez doar tie, intrebarea era pentru toate Echipa, dar se pare ca tu esti singurul mai activ).

Cum apreciezi faptul ca, conform legislatiei in vigoare, cei din Germania si Austria (si nu ma refer la cei ce pescuiesc in Franta), nu au voie legal sa faca C&R, iar voi le restrictionati accesul la anumite portiuni din forum? Legal aveti voie, ca doar e forumul vostru. Moral aveti voie? Sa impuneti o conditie pe care, din punct de vedere legal, unii nu o pot respecta.
Dar oare cum sa apreciez eu faptul ca postezi informatii eronate pentru ati sustine un punct de vedere?

Da, este vorba despre urmatoarea afirmatie..''Cum apreciezi faptul ca, conform legislatiei in vigoare, cei din Germania si Austria (si nu ma refer la cei ce pescuiesc in Franta), nu au voie legal sa faca C&R,'''


Acuma nu stiu, ori nu cunosti legea respectiva,ori ai inteles-o gresit...informatia ta este gresita.

In legea germana se spune ca pestele care nu prezinta rani, care nu sangereaza,si care are toate sansele sa traiasca , poate fi eliberat.Tot legea germana spune ca pescarul este acela in masura sa decida daca pestele este in stare buna pentru a fi eliberat..


Intrebare concreta pentru tine..este o specie de pastrav (nu mai retin exact specia) care este prohibit non stop.Ce faci daca il prinzi??Daca este prohibit,nu trebuie eliberat??

Da, sant in anumite landuri niste legi date pentru ca niste ''verzi'' cu pitici pe creier au ajuns la niste parghii legislative, si au considerat anumite specii drept ''daunatoare'' si sa interzis eliberarea lor..Insa doar la anumite specii si nu peste tot..

Insa...atila draga de acilea si pina la afirmatia ta cum ca ''legea germana interzice c@R, e cale foarte lunga..


Ca simplu user al acestui forum, iti spun ca devine gretoasa obsesia asta a ta de a scoate in evidenta ca ''echipa forumului iti pune tie in carca torturanta sarcina de a ''incalca '' legea germana''...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

91

duminică, 24. mai 2015, 07:11

Si pe aici prind Delta este la fel sau ceva mai periculos sa desconspiri locurile fierbinti,mai ales cele de somn.
Am prins si eu citiva somni frumosi,imediat ce am postat au aparut dracii,electricieni,prostovoale setci monofilament si alti periculosi.
Anul trecut am prins la o confluenta de canale la lingura niste somni faini,am postat seara,a doua zi dimineata un eletrician era chiar pe locul respectiv si ma intreba daca nu compar 200 kg. de somn.
In conditiile in care cineva a explicat corect motivele care au dus la aceasta sectiune noua a forum-ului mi se pare chiar rezonabil,uneori sint rezonabile chiar si discutiile contradictorii,cred ca nu sint interzise de regulamentul forum-ului.

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

92

duminică, 24. mai 2015, 14:30

Sa spun si eu ceva tot ca oblete.
Oameni buni, de regula daca "tu" ai dreptate si eu nu, incerc din bun simt sa ti-o dau, daca "eu" am dreptate si "tu" nu, tot din bun simt ma astept la o atitudine similara.
Ce facem insa cand "tu" dreptate "eu" dreptate. De cele mai multe ori astfel de situatii genereaza topicuri ca acesta.
Poate ar trebui sa ne relaxam si sa fim mai putin vehementi in a ne clama partea noastra de adevar si dreptate. De regula trebuie sa gasim echilibrul si calea de mijloc.
Printre fumatori sunt destui care recunosc ca nu-i "sanatos" ce fac, unii au renuntat deja la tigari, altii se straduiesc s-o faca dar inca n-au reusit, altii amana decizia pe mai tarziu.
Poate la fel e si cu C&R. Ar fi frumos ca o astfel de schimbare in constiinta oamenilor sa se intample peste noapte, dar se pare ca nu merge chiar asa si ca aceste transformari necesita perioade lungi de timp.
Pana atunci, cred ca e bine sa ne straduim fiecare ca in patratica proprie sa fie curat si cu timpul va fi curat peste tot.
Atitudini si reguli prea ferme pot suna dictatorial, pot crea frustrari si pot duce la polemici neconstructive(chiar distructive).
Eu cred ca 99% din colegii de pe acest forum sunt oameni adevarati, asa ca decat sa ne contrazicem, mai bine sa facem intalniri mai multe si mai dese ca sa ne cunoastem si "in carne si oase" si atunci nu ne vom mai banui de lucruri nefacute.
Eu de ex mi-as dori sa ajung la intalnirea organizata de Zoran, dar va ramane la nivel de dorinta deoarece e cam mare distanta(pt mine), dar poate daca s-ar mai organiza si prin Delta sau prin alte zone ale tarii, as reusi sa particip si sa trecem astfel peste zidul virtual si sa ajungem in realitate.
Informer a polemizat virtual cu Dorin, poate daca erau pe malul apei acest subiect de polemica se dizolva mult mai simplu si firesc.
Si ca sa termin cu vorbele, concluzionez cu propunerea ne a ne vedea cat mai des pe mal de apa, iar pt cei ce trec prin Tulcea si au placerea sa ne cunoastem, fac eu cinste cu o lichida.
Doamne ajuta si intelegere.

PS subscriu la varianta Zoran si Dorin, de a nu desconspira locurile, in rest "secretomania" cred ca e putin deplasata.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

93

duminică, 24. mai 2015, 14:33

Acuma nu stiu, ori nu cunosti legea respectiva,ori ai inteles-o gresit...informatia ta este gresita.

In legea germana se spune ca pestele care nu prezinta rani, care nu sangereaza,si care are toate sansele sa traiasca , poate fi eliberat.Tot legea germana spune ca pescarul este acela in masura sa decida daca pestele este in stare buna pentru a fi eliberat..


Gigi, pentru a invata legea germana (ca sa fiu mai corect, legea bavareza pentru pescuit, ce se adreseaza unui nr aproximativ de 1 milion de pescari), am platit 160 de euro si la final, am dat un examen. Pentru ca ma consider un om bun si generos, pe tine te voi invata pe gratis.
In Bayern (pentru ca ma voi referi doar la Bayern), prin legea pescuitului sunt reglementate perioade de prohibitie, dimensiuni minime, specii protejate total si regulamente de functionare ale pescuitui.
Paralel cu aceasta lege, si in concordanta cu ea, functioneaza pe intreg teritoriul Germaniei, Legea protectiei animalelor.
Articolul 1 al acestei legi spune ca: "Nimeni nu are dreptul sa provoace dureri unui animal fara motive intemeiate", iar in acest context, C&R, pescuitul de placere, este vazut ca o incalcare a acestei reguli.

Suficient de explicit pentru tine?


Intrebare concreta pentru tine..este o specie de pastrav (nu mai retin exact specia) care este prohibit non stop.Ce faci daca il prinzi??Daca este prohibit,nu trebuie eliberat??


Exista mai multe specii de pesti, moluste si crustacee ce sunt prohibitie tot anul. In cazul caputrarii accidentale a acestora, pescarul trebuie sa faca tot posibilul pentru eliberarea imediata in deplina siguranta. Asta inseamna fara poze, masuratori, cantariri. Imediat! In cazul capturarii unor specimene subdimensionate, acestea se vor elibera de indata. Totodata in cazul in care se vor captura exemplare ce dau dovada de prezenta unei boli, se interzice eliberarea acestuia. Pestii aflati sub incidenta prohibitiei, dar capturati accidental, pe care pescarul apreciaza ca nu mai are sanse de supravietuire, se vor arunca in apa.

a, sant in anumite landuri niste legi date pentru ca niste ''verzi'' cu pitici pe creier au ajuns la niste parghii legislative, si au considerat anumite specii drept ''daunatoare'' si sa interzis eliberarea lor..Insa doar la anumite specii si nu peste tot..

Si in Romania sunt date niste legi tampite, de niste parlamentari tampiti, dar de aia, trebuie sa le respectam. Asa cum si nemtii isi respecta legilor lor tampite, de ani de zile, desi multora nu le convine. Unii le incalca cu buna stiinta, pe banii lor. Si totusi apele lor mai au peste.

Insa...atila draga de acilea si pina la afirmatia ta cum ca ''legea germana interzice c@R, e cale foarte lunga..

Poate ca am gresit cand am scris interzice. Condamna e termenul poate mai potrivit. Condamna ideea de pescuit de placere. Te duci la pescuit sa prinzi un peste pe care sa-l mananci, neavand voie sa faci rau vreunui animal (peste, broasca, crustaceu), fara vreun motiv intemeiat. Si satisfacerea placerilor tale, nu reprezinta un motiv plauzibil.

Ca simplu user al acestui forum, iti spun ca devine gretoasa obsesia asta a ta de a scoate in evidenta ca ''echipa forumului iti pune tie in carca torturanta sarcina de a ''incalca '' legea germana''...

Tot ca user simplu, iti spun ca, mi-e greata sa citesc cum un agramat ca tine se erijeaza in atotcunoscatorul celor facute si nefacute.
Ma asteptam ca cineva care isi da cu parerea in aproape orice, sa fie atentionat macar de proprii prieteni ca face greseli mari de ortografie (desi publica articole in reviste si in mediul online).
Nu-ti sunt prieten, dar iti mai dau un pont gratuit:
Cuvantul atat de drag tie, "Sant", nu exista in limba romana. Termenul oficial este de "Sunt". Insa, mai este acceptat tacit si termenul de "sint". Daca nu ma crezi pe cuvant, ai tot dreptul sa te informezi.

Nu mi-o lua in nume de rau, incerc doar sa te ajut. Trebuie sa evoluezi. Stiu ca iti place scandalul, il cauti, il provoci, reactionezi. Dovada o reprezinta multiplele clinciuri pe care le ai/ai avut cu mai multi utilizatori de pe cam toate forumurile pe care suntem "colegi".
Te rog ingnora-ma, la fel cum te voi ingnora si eu pe tine.

PS. Nu m-am referit la greseli de ortografie (gen mancat litere si inversarea acestora in timpul dactilografierii), ci ma refer la lacune mai grave... Potential ai, esti un pescar foarte bun, sunt convins ca poti fi si un om mai bun.

Acum pentru toti cei care inca ma condamna pentru "circul" creat, ma mai repet inca o data:

1. Sunt pentru stimularea celor ce fac C&R (inclusiv prin crearea unei sectiuni separate a forumului ce se adreseaza doar lor).
2. NU am fost de acord cu modalitatea de aplicarea a ideei respective. Deviza forumului si regulamentele de functioare spun ca, pe acest forum, exista egalitate intre membrii. In conditiile date, infiintarea unei astfel de sectiuni reprezinta o incalcare a propriilor regulamente, pentru ca unii membrii devin mai egali decat altii. Consider ca prin adaptarea regulamentului cu reglementari la C&R-eri, se putea face acea sectiune fara nicio polemica.
3. Echipa forumului inca nu are stabilita clar procedura de admitere in sectiunea respectiva, desi ea deja este activa si functionala. Pai urmand calea logica a lucrilor, este oare normal ?
4. Am incercat pe cat posibilul sa aduc argumente care sa intareasca ideea ca, conform regulamentelor de pe site, cel putin moral, acea sectiune nu este OK. Daca acele argumente vor fi luate in considerare si vor aduce un plus valoare functionarii forumului, ma declar multumit. Daca NU...asta este. Aveam dreptul la o parere, pe care mi-am exprimat-o. Daca am gresit, a face ceva gresit este uneori mai putin condamnabil decat a nu face nimic.

Avand in vedere toate aceste aspecte, va doresc multa bafta si putere de munca (echipei forumului). Si evident tuturor pescarilor....Fire intinse!
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

94

duminică, 24. mai 2015, 15:11

Merci Attila ptr raspunsul detailiat. :noroc:

Cum am scris mai devreme, sunt in criza de timp si nu pot scrie decit maxim 10 min pe zi. Dupa concediu vom modifica in asa fel regulamentul ptr a fi toti utilizatorii informati si sa speram si de-acodr, in concordanta cu sectiunea special deschisa ptr cei ce practica mult c&r.
Va rog sa intelegeti situatia si sa ne dati si noua sansa d de a testa, de a vedea cum evolueaza forumul cu noua sectiune. Merci :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

95

duminică, 24. mai 2015, 16:30

''atila'' ma mir ca un atat de profund cunoscator al celor mai subtile reguli gramaticale nu stie ca atunci cand te adresezi in scris interlocutorului ii scrii numele cu litera mare.

Si nu-i vorba de ''greselea'' pt. ca atunci cand te-ai adresat altcuiva ai folosit litera mare.

Indiferent cat de agramat si inteligent esti afirmatia facuta cum ca pe tine ''legea nu te lasasau iti interzice, sa faci C@R am sa o pun in rama alatauri de afirmatia unuia care ma ''aburea'' anul trecut cum ca ''el nu retine salaii mari pt. ca sant batrani si au carnea tare''..

Nush ce pescar oi fi eu, insa ca om intotdeauna am sa fiu ''rau'' si acid cu cei care emit ipocrizii de genul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

96

duminică, 24. mai 2015, 20:30

Tot ca user simplu, iti spun ca, mi-e greata sa citesc cum un agramat ca tine se erijeaza in atotcunoscatorul celor facute si nefacute.
Ma asteptam ca cineva care isi da cu parerea in aproape orice, sa fie atentionat macar de proprii prieteni ca face greseli mari de ortografie (desi publica articole in reviste si in mediul online).
"Nu-ti sunt prieten, dar iti mai dau un pont gratuit:
Cuvantul atat de drag tie, "Sant", nu exista in limba romana. Termenul oficial este de "Sunt". Insa, mai este acceptat tacit si termenul de "sint". Daca nu ma crezi pe cuvant, ai tot dreptul sa te informezi.

Nu mi-o lua in nume de rau, incerc doar sa te ajut. Trebuie sa evoluezi. Stiu ca iti place scandalul, il cauti, il provoci, reactionezi. Dovada o reprezinta multiplele clinciuri pe care le ai/ai avut cu mai multi utilizatori de pe cam toate forumurile pe care suntem "colegi".
Te rog ingnora-ma, la fel cum te voi ingnora si eu pe tine.

PS. Nu m-am referit la greseli de ortografie (gen mancat litere si inversarea acestora in timpul dactilografierii), ci ma refer la lacune mai grave... Potential ai, esti un pescar foarte bun, sunt convins ca poti fi si un om mai bun."



:rizi: :rizi: :rizi: :apl:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

97

duminică, 24. mai 2015, 21:21

Domnilor, se vede ca inca nu s-a terminat perioada de prohibitie... :zambet: ...pentru mine...ce sa zic...putea sa tina foarte bine de trei ani incoace... :ochi: ...ca tot partide de pescuit ca numar mai putine decat degetele unei singure maini as fi avut... :zambet: ...
Stiti cum e si cu rabinul, in majoritatea cazurilor, "si tu ai dreptate, si tu...", ori cu marul, pe o parte e mai frumos...pe alta...mai turtit...pana la urma, mai mult sau mai putin, nu considerati ca aproape toti, poate chiar toti, credeti ca eliberarea cator mai multi pesti ne va fi de folos noua si urmasilor nostri...in rest...mai devreme sau mai tarziu...vom ajunge toti la aceeasi concluzie...e vorba de nuante, de interpretarea fiecaruia, de sensibilitatea fiecaruia, dar o idee foarte buna ar fi ca sa dezbateti aceasta problema la o partida(sau mai multe) organizata(/e) de pescuit...nu!? Cine stie...cu putin noroc...poate ajung si eu...cred ca am uitat si cum se leaga carligul...eu ce sa ma spun? Ar trebui sa ma urc pe pereti...la cat de nepescuit sunt...sau...ochii care nu se vad, se uita...n-ar fi mai comod sa nu mai postati la primul impuls...sa mai asteptati un timp...cateva ore...o zi...chiar nu este folositor nici macar pentru pesti sa nu existe buna intelegere si toleranta...intr-o limita...din discutiile in contradictoriu pot iesi si ramane puncte comune, dar nu cand ies la iveala si nervii mai "intinsi"...se vede ca am ramas in urma...am uitat si de nerabdarea dinaintea unei partide de pescuit...unii dintre voi poate sunteti prea nerabdatori cu prohibitia...dupa ce ajungeti pe malul apei...s-ar putea sa va ganditi ca mai bine nu ati fi spus unele lucruri...fire intinse...si nervi destinsi...fiecare poate invata cate ceva de la celalalt...sa incercam sa cautam partea buna din fiecare...sper sa reusesc si eu sa tin cont de acest sfat in cat mai multe situatii... :prieteni: :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

98

luni, 25. mai 2015, 00:33

Articolul 1 al acestei legi spune ca: "Nimeni nu are dreptul sa provoace dureri unui animal fara motive intemeiate", iar in acest context, C&R, pescuitul de placere, este vazut ca o incalcare a acestei reguli
m-am saturat de sintagma parlamentar tampit care se aplica doar pe teritoriul romaniei dat fiind faptul ca modelul parlamentarului tampit vine din germania tara care poate da doar varfuri ale inteligentei ca doar masina germana este masina germana. Conform acestui articol de lege de fiecare data cand cobor din masina ar trebui sa ma opresc itnai la procuratura si sa dau cu subsemnatul pentru cele 123 de gaze moarte pe parbriz 1 porumbel sinucigas care a sarit in fata masinii si cele 40 de rame de ploaie pe care le-am folosit la pescuit in proportie de 70% restul au fost eliberate dupa temnita grea in cutia de metal cu aerisire si tinute la rece intr-un racitor foarte scump. Nu mai gasiti dragii mei scuze pentru baga in straita pestii prinsi legal ca nu are rost. In Germania daca prinzi un peste si il eliberezi poate sa fie si hitler cu atat mai putin frau mutty langa tine si nu te poate amenda datorita faptului ca tu nu ai dorit sa provoci cu motive intemeiate dureri acelui animal iar de exemplu durerea unui peste prins la undita sau durerea unui peste folosit ca momeala nu poate fi cuantificata in termeni legali. Atata timp cat pe discovery se prezinta documentare in care sunt mancate diverse vietati de catre rapitori ( sa nu vorbim de concursurile de taiat paduri sau scos aur din zone virgine din alaska) nu imi poate interzice nimeni sa pescuiesc si sa eliberez un peste orice judecator imi va da dreptate atata timp cat eu consider ( si societatea stiintifica la fel) ca nu fac nici un rau care sa puna in pericol major viata unei fiinte. Daca aceasta lege ar fi absoluta ar disparea vanatorii care din punctul meu de vedere sunt niste frustrati carora le este acordat dreptul de a ucide animale ce motiv intemeiat este in macelurile din domeniile private in care sunt persoane ( mari nobili germani de exemplu) care ucid intr-o zi 50-60 de mistreti sau legea acesta este doar pentru pescari ca sunt mai saraci?
P.S. Nu exista nici o lege care sa declare fumatul ca fiind absolut daunator sunt doar jumatati de legi care spun ca fumatul ar fi daunator dar fara studii concrete prin crare ar putea fi interzisa total comercializarea tigarilor
P.S.2 sub regimul comunist al lui ponta controalele impotriva braconierilor sunt mult mai eficiente si braconierii din zona mea imi spun ca nu mai au curajul sa pescuiasca la fel ca in anii trecuti ca fac puscarie
P.S. 3 ma bucur ca parte din braconierii din judetul arad au inceput sa scoata la vanzare barcile cu motor la preturi mici

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

99

luni, 25. mai 2015, 06:48

Da , unii nu pot elibera pestii pentru ca ''nu-i lasa legea''.. :rizi:
Plus la ce stres psihic ii supune acest forum..care ii ''obliga'' contrariul.. :rizi:
Si ca tot veni vorba de ''suferinta pestelui''...

''iar de exemplu durerea unui peste prins la undita sau durerea unui peste folosit ca momeala nu poate fi cuantificata in termeni legali.'''


In timp ce unii ipocriti de teapa lui Diogene (Tincu Ilie)abia au asteptat aceste 2 luni de ''libertate '', luni in care sa fie tot malul si toti pestii ai lor si doar al lor, unii si-au consumat pasiunea pescuitului pe incinte cu plata, acele ''lighene''atat de sugestiv botezate de mai sus numita categorie..Numaranadu-ma si eu printre ''cei care doar acolo se simt pescari'', desi la inceput am fost foarte furios pe situatia in sine, mi-am redescoperit pasiuni pe care le credeam stinse, cum ar fi pescuitul crapului la feeder...De exemplu , pescuind sambata dupa amiaza pe incinta ''Egreta''-Lipova , am pris vreo cativa ciortani nervosi care mi-au oferit niste driluri pe cinste.Foarte interesant faptul ca la un moment dat am prins un ciortan de vreo 2 kile care pe linga carligul meu mai avea infipt in buza de jos un alt carlig cu o bucata de fir si vartej..Presupun ca daca il durea nu ar fi mancat..nici vorba de asa ceva..mi-a oferit o trasatura din aia de o decolat feeder-ul si un dril pe cinste..


Asa ca bullshit-urile alea cu ''provocarea suferintei la pesti'' e o tampenie enorma..


Din pacate lumea asta asa este facuta ca vrem nu vrem ajungem sa provocam dureri animalelor....Ca daca ar fi sa iei de buna interpretarea invocata de atila atunci ar trebui sa renunti complet la pescuit,nu??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

100

luni, 25. mai 2015, 11:08

:rizi: :rizi:
Mai Gigel,doare tare cand lumea iti mai da cate un bobarnac in frunte si-ti aduce aminte cine esti tu de fapt.Nu are rost sa-ti insir acum toate "calitatile"tale,ca doar cateva postari mai sus cineva ti-i le-a punctat extrem de bine.Spun doar ca, daca vreo data o echipa de la Discovery ar descinde pe malul Muresului la Arad si ar da de tine ar avea aceeasi revelatie ca atunci cand au descoperit triburi necunoscute de pe Amazon.
ps:Cat despre prohibitie iti spun doar atat: Da,pescuiesc in perioada asta,de cate ori pot dar fara a retine peste.Si o fac deoarece consider ca prohibitia asta e prost facuta si nu sunt genul care sa accept orice.Asta insa nici nu ma va face vreodata sa semnez petitii facute aiurea in al 13-lea ceas sau care sa scoata in evidenta persoane.E dreptul meu sa aleg ce si unde semnez. Si da,acum sunt cu mult mai putini tampiti pe apa, decat vor fi la deschidere.Si daca vreodata mai vrei sa stii ceva despre mine,intreaba-ma direct asa cum o faceai la telefon cand vroiai sa stii ceva legat de avat,doar vezi ca sunt sincer cu tine. :rizi: Cei la care apelezi s-ar putea sa fie mai mult ca mine la pescuit si sa le scape anumite chestii sau chiar sa exagereze. :rizi:
Cu drag,acelasi Ilie Tincu :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.