Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

61

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:00

Citat de la »Forgo Dorin«



OK, n-o sa ma apuc sa discut despre "proprietatea asociativa" pt. ca se vede cu ochiu` liber ce s-a ales si inca se alege de "proprietatea intregului popor".

Informer.
Asa as raspunde si eu daca nu as avea habar de economie,din fericire proprietatea asociativa nu are nici o legatura cu proprietatea intregului popor ci este proprietate de tip capitalist,in fine daca vrei sa-i inchizi gura unui copil de gradinita ai putea sa te faci educatoare.
Pe de alta parte apreciez la tine finalul"Nu cred ca poate avea un efect contrar... iar daca sectiunea asta va indeparta utilizatori pretiosi ai forumului, cu siguranta ne vom mai gandi daca trebuie sa existe",incepi sa te contrazici singur cind alba cind neagra..
Am zis ca nu o sa ma mai contrazic dar am intrat in hora,pacat ca lumea asta virtuala este mai dificila nu privesti in fata persoana cu care dialoghezi si uneori unii is fac impresia ca sint cu mult mai inteligenti si mai drepti decit altii.........
Eu personal am citit destul de multe articole in acest forum si am mai invatat cite ceva,recunosc,in special am invatat ceva spinning la somn,nu am invatat sa pescuiesc aici dar apreciez 90% din informatia si dialogurile faine,nu cred ca un topic putin mai controversat o sa schimbe semnificativ mesajul forum-ului.

Dorine, eu nu fac parte din acea categorie de "lei de internet" care sunt lei doar ascunsi dupa tastatura iar in realitate, daca te "rastesti" putin la ei se ascund sub masa.
Cei care ma cunosc si cu care am avut ocazia sa ma intalnesc live, pot sa confirme ca-mi sustin ideile in fata oricui si in 3D... si da, sunt nascut in zodia leului.
In ce priveste abilitatile mele in diverse domenii si faptul ca afirmatiile mele se contrazic, sincer cred ca te hazardezi cu judecatile... am s-o iau ca o parere nefondata si nu ca o jignire, cum cred c-a fost intentia.
In rest, sa pescuiesti sanatos.


Nu am vrut sa te jignesc si nici nu vreau,mi-am exprimat punctul de vedere,sa fi sigur ca daca ne-am intilni ar fi mult mai usor de discutat.
Cred ca si cei ce ma cunosc pe mine pot afirma ca sint un partener onest de discutie.
In fine sa ne vedem sanatosi.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

62

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:02

In fine sa ne vedem sanatosi.

Sa speram!
Chiar mi-ar fi parut rau sa ne certam aiurea in loc sa facem un pescuit p-acolo, candva... la somn sau la ce-o fi. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

63

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:08

PS. In seara asta am suferit de "scenarita" )
Imi cer scuze daca v-am plcitisit...dar eu m-am simtit bine :D. Ce doar voi sa va simtiti bine in "sectiunea voastra speciala" ?))

Neee, de unde plictiseala? inca e prohibitie :)

indiferent de forum ,de cati bani se baga in el ,de cine este proprietarul , daca NU ARE utilizatori activi ( apropo de privilegiu...) va fi un forum MORT ! Forumistii tin sus forumul nu proprietarul! Asta e parerea mea si va pot da exemple nenumarate daca vreti cu forumuri de pescuit in care se pompeaza bani si ...atat. Asa ca echipa de administrare are dreptul sa faca ce vrea cu acest forum,in timp ce noi utilizatorii avem drepturile noastre. In fond e atat de simplu ...


Poate daca ar cadea internetul un pic, macar un an asa...
Dupa 3 pagini de subiect, o fi bine o fi rau? naiba stie! Dar stiu ca multi oameni nu teoretizeaza, ci fac ceva... unii elibereazam altii nu prind, altii nu mai intra pe forum...
Asta este...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

64

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:08

nu doresc să mi se răspundă,

Pai de ce nu vrei sa ti se raspunda? :)
Ceea ce afirmi este in mare parte foarte adevarat.
Da` stii care-i problema? Daca nu avem niste principii, chiar imperfecte cum sunt, ajungem la acea discutie in care cel mai bine ar fi sa ne lasam cu totii de pescuit pt. ca orice am face totusi ranim, chinuim sau omoram ceva pesti. :nunteleg:
Am incercat sa avem un glosar cu termeni ca sa fim siguri ca discutam toti despre acelasi lucru dar se pare ca aproape nimeni nu-l citeste si se fac tot timpu` confuzii asupra ce intelegem PE ACEST FORUM, prin C&R.... :(
Da, sunt extrem de putini cei care practica 100% C&R sau, cum am incercat sa-l numim, NO KILL, dar nici n-a sustinut cineva ca STRICT asa trebuie sa ne comportam... sau? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

65

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:14

Acest forum ar trebui sa se alinieze la ideea promovata in mod general de C&R, si nu invers. C&R in acceptiunea cvasi-generala inseamna "prinde si elibereaza". Doar aici s-a introdus termenul de C&R&O&K "prinde si elibereaza si retine ocazional"
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:17

Acest forum ar trebui sa se alinieze la ideea promovata in mod general de C&R, si nu invers. C&R in acceptiunea cvasi-generala inseamna "prinde si elibereaza". Doar aici s-a introdus termenul de C&R&O&K "prinde si elibereaza si retine ocazional"

Foarte adevarat... insa cei care n-au retinut niciodata un peste, pt. consum/momeala/pisica/vecina/etc. sunt atat de putini incat ce rost are un concept batut in cuie daca cei care-l respecta strict se numara pe degete? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:26

fair enough....
Dar ce inseamna ocazional? Se considera ca proportie din numarul de pesti, se considera ca ceva legat fiind de ocazie speciala (ziua soacrei, ziua armatei, etc). Cine cuantifica ce inseamna ocazional? Ramane la liberul arbitru, sau exista ceva formulare de auto-evaluare a termenului de ocazional, asta pentru a putea vedea daca ma calific la C&R sau nu?.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

68

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:38

apropo informer (imi cer scuze daca ma adresez doar tie, intrebarea era pentru toate Echipa, dar se pare ca tu esti singurul mai activ).

Cum apreciezi faptul ca, conform legislatiei in vigoare, cei din Germania si Austria (si nu ma refer la cei ce pescuiesc in Franta), nu au voie legal sa faca C&R, iar voi le restrictionati accesul la anumite portiuni din forum? Legal aveti voie, ca doar e forumul vostru. Moral aveti voie? Sa impuneti o conditie pe care, din punct de vedere legal, unii nu o pot respecta.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

69

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:42

Si acum o postare oarecum offtopic pentru toti cei care se "obosesc" sa citeasca topicul :

Citat

Câinele şi căţelul

"Cât îmi sunt de urâte unele dobitoace,
Cum lupii, urşii, leii şi alte câteva,
Care cred despre sine că preţuiesc ceva!
De se trag din neam mare,
Asta e o-ntâmplare:
Şi eu poate sunt nobil, dar s-o arăt nu-mi place.
Oamenii spun adesea că-n ţări civilizate
Este egalitate.
Toate iau o schimbare şi lumea se ciopleşte,
Numai pe noi mândria nu ne mai părăseşte.
Cât pentru mine unul, fieştecine ştie
C-o am de bucurie
Când toată lighioana, măcar şi cea mai proastă,
Câine sadea îmi zice, iar nu domnia-voastră."
Aşa vorbea deunăzi cu un bou oarecare
Samson, dulău de curte, ce lătra foarte tare.
Căţelul Samurache, ce şedea la o parte
Ca simplu privitor,
Auzind vorba lor,
Şi că nu au mândrie, nici capricii deşarte,
S-apropie îndată
Să-şi arate iubirea ce are pentru ei:
"Gândirea voastră, zise, îmi pare minunată,
Şi sentimentul vostru îl cinstesc, fraţii mei."
- "Noi, fraţii tăi? răspunse Samson plin de mânie,
Noi, fraţii tăi, potaie!
O să-ţi dăm o bătaie
Care s-o pomeneşti.
Cunoşti tu cine suntem, şi ţi se cade ţie,
Lichea neruşinată, astfel să ne vorbeşti?"
- "Dar ziceaţi..." - "Şi ce-ţi pasă? Te-ntreb eu ce ziceam?
Adevărat vorbeam,
Că nu iubesc mândria şi că urăsc pe lei,
Că voi egalitate, dar nu pentru căţei."
Aceasta între noi adesea o vedem,
Şi numai cu cei mari egalitate vrem.


De Grigore Alexandrescu
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

70

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:43

fair enough....
Dar ce inseamna ocazional? Se considera ca proportie din numarul de pesti, se considera ca ceva legat fiind de ocazie speciala (ziua soacrei, ziua armatei, etc). Cine cuantifica ce inseamna ocazional? Ramane la liberul arbitru, sau exista ceva formulare de auto-evaluare a termenului de ocazional, asta pentru a putea vedea daca ma calific la C&R sau nu?.

Asta-i intrebare capcana. :rizi:
Pai greu de spus pt. ca termenu` "ocazional" nu te duce cu gandu` la ceva matematic exact.
Ce pot sa spun este ca daca un pescar elibereaza toti pestii prinsi in majoritatea cazurilor cand ii prinde, n-as considera niciodata ca reprobabila retinerea unui peste in limite legale, de ziua soacrei. :)
Ce inseamna majoritate?!? Pai ceva clar peste 95%, in opinia mea subiectiva. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

71

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:51

Am cugetat mult de tot dacă să scriu sau nu, efectiv fiindu-mi frică, eu sărman oblete, neștiutor, printre atâția șalai, stiuci...
M-am hotărât, poate scap... doar cu un cârlig între coaste.
Aș dori să precizez de la început că am învățat multe de pe forum (chiar nu vreau să fiu "pupincurist" - scuze de expresie n-am putut să o spun altfel) aici am învățat ce înseamnă C&R, sunt adept C&R dar recunosc bărbătește că mai calc câteodată strâmb.
Asta mă face să fiu mai rău decât cel care spune că practică 100% C&R? Aș fi tare curios câți la sută din utilizatorii acestui forum sunt cu adevărat 100% C&R? Oricum nu vom afla niciodată adevărul.
Dar ce înseamnă 100% C&R? Dacă mă duc la pescuit, prind cărășelul, îl înțep cu cârligul, îl tin 2 zile într-o găleată, în chinui, ca mai apoi să-i înfig un ditamai cârlig între coaste (chiar dacă la 48 de ani încă mai strâng din dinți, tare de tot, când fac asta - dar totuși o fac, nu?) ca mai apoi să prind cu el un somn pe care și pe el la rândul lui îl voi chinui până la epuizare și cu cât mai tare se va epuiza cu atât voi avea un dill mai frumos, cu atât plăcerea mea va fi mai mare, nu? Apoi când îi scot cârligul din gură sau stomac și el începe și sângerează bine de tot ca doar nu folosesc cârlig fără mustață. Iar apoi cu sufletul împăcat îi dau drumul (somnului evident, că carasul e terminat). Sunt eu ecologist, uman, 100% C&R, când doar pentru plăcerea mea chinui alte vietăți?
Nu afișam poze cu pești morți nici dacă este un oblete? Hai să fim serioși!!! Degeaba aplicăm politica ștruțului și ne îngropăm capul în pământ și pretindem niște lucruri mai mult sau mai puțin adevărate, că restul trupului e tot afară și se vede.
Știiți ce domnilor, doar acela să arunce primul cu piatra care este cu adevărat fără de vină!
Nu sunt nervos, nu sunt frustrat, nici indignat de snobismul unora, nu vreau să jignesc pe nimeni, nu doresc să mi se răspundă, doar am avut și eu ceva de spus...
Cu stimă,
Szövérfi


Domnul "oblete" aveti tot respectul unei "stiuci" :apl: Care de fapt este un leu ca si administratorul ... :rizi: Ca tot am aflat .

Ps:ce naiba ca incep sa descopar multi pescari care gandesc ca si mine .Nu ca asta ar fi o calitate! Uite ca pana la urma topicul asta este interesant intr-un anume mod. Ahh si attila ...frumoasa poezia ! Uneori avem nevoie si de asa ceva :bravo:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

72

sâmbătă, 23. mai 2015, 12:53

:)
Dar daca fac 10 iesiri pe an cu cate 1 peste pe partida si retin 2 pesti, in 2 iesiri, automat am doar procent C&R de 80%, deci nu ma calific.
Dar daca fac 50 de iesiri pe an si prind 2 pesti pe partida, iar de retinut, retin vreo 5 (adica de 2.5 ori mai mult decat in primul caz), atunci e bine...ca am procent de 95% si ma calific.
Nu e cam relativa treaba, deci introducerea termenului de "ocazional" lasa locul la interpretari discutabile?:)
Nu ar fi mai bine sa se renunte la ocazional? Si s-ar stii o treaba!
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

73

sâmbătă, 23. mai 2015, 13:03

Cum apreciezi faptul ca, conform legislatiei in vigoare, cei din Germania si Austria (si nu ma refer la cei ce pescuiesc in Franta), nu au voie legal sa faca C&R, iar voi le restrictionati accesul la anumite portiuni din forum? Legal aveti voie, ca doar e forumul vostru. Moral aveti voie? Sa impuneti o conditie pe care, din punct de vedere legal, unii nu o pot respecta.


Am sa raspund doar in numele meu.
C&R dupa parerea mea este doar un mic pas in protejarea naturii.
Dupa cum am mai afirmat si cu alte ocazii, eu nu dau drumu` pestilor ca sa fiu categorisit ca si C&R-ist si in mod sigur nu ca sa citesc vreo sectiune "speciala" de undeva. :)
Eu eliberez pestii pt. ca mi-e mila de ei, mi se pare nejustificat sa-i omor si mult mai valoros "parteneriatul" cu ei (cam unilateral parteneriatu` asta da` ma rog :) ).
Pe de alta parte, daca maine as pescui la broaste testoase sau la crocodili sau la furnici, le-as da drumul exact la fel... n-am nimic in particular cu pestii.

In legatura cu tarile despre care vorbesti, am dreptul sa nu fiu de acord cu hotararile lor, pe buzunarul meu. :)
Si se pare ca nu sunt deloc singurul care gandeste asa de vreme ce o multime de persoane pe care le cunosc si care pescuiesc acolo, elibereaza pestii chiar daca legislatia nu le-ar permite.
Daca nu ma insel, si-n Italia exista ceva referitor la somni... hai sa-i "dam in gat" pe anem si pe mane... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

74

sâmbătă, 23. mai 2015, 13:06

Citat de la »szgy«



nu doresc să mi se răspundă,

Pai de ce nu vrei sa ti se raspunda?
Ceea ce afirmi este in mare parte foarte adevarat.
Da` stii care-i problema? Daca nu avem niste principii, chiar imperfecte cum sunt, ajungem la acea discutie in care cel mai bine ar fi sa ne lasam cu totii de pescuit pt. ca orice am face totusi ranim, chinuim sau omoram ceva pesti.
Am incercat sa avem un glosar cu termeni ca sa fim siguri ca discutam toti despre acelasi lucru dar se pare ca aproape nimeni nu-l citeste si se fac tot timpu` confuzii asupra ce intelegem PE ACEST FORUM, prin C&R.... :(
Da, sunt extrem de putini cei care practica 100% C&R sau, cum am incercat sa-l numim, NO KILL, dar nici n-a sustinut cineva ca STRICT asa trebuie sa ne comportam... sau?


Nu doresc, pentru că aș dori ca fiecare să răspundă pentru el însuși, după cum îl lasă pe fiecare conștiința.
Am vrut să mai modific ce am scris, din păcate nu se mai poate după 20 de minute, doar o întrebare, cu același tip de răspuns: echipa Taffi Tackle care înțeapă somnul cu atâta înverșunare, dacă nu chiar cu ură, chiar de două ori, ca nu cumva să scape somnul (se poate vedea pe youtube), care probabil cu fire de 0,65 rezistente la 83 kg trag de somn de îi rup mandibula, nu-l lasă să ia deloc fir, se filmează în apă cu somnul care nu mai mișcă deloc, după care îi dă drumul. Ei sunt buni?
Întradevăr cea mai evoluată formă a unui C&R pur ar să stăm în scaunele noastre confortabile pe malul apei și să ne bucurăm de peștii care sunt liberi în apă, până atunci însă, așa cum am spus: Acela să arunce primul cu piatra care este fară de vină!
Să auzim numai de bine!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

75

sâmbătă, 23. mai 2015, 13:09

Nu e cam relativa treaba, deci introducerea termenului de "ocazional" lasa locul la interpretari discutabile?
Nu ar fi mai bine sa se renunte la ocazional? Si s-ar stii o treaba!


Da, e destul de relativa treaba... am putea corela si cu numarul de iesiri si numarul de pesti prinsi, ca sa nu conteze cazurile extreme da` mi-e teama ca devine cam matematica treaba. :)
Iar cu excluderea "ocazionalului" eu personal n-as fi de acord... ce-ar fi daca in religie s-ar desfiinta termenul de "credincios" si s-ar pastra doar cel de "sfant"? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

76

sâmbătă, 23. mai 2015, 13:21

elibereaza pestii chiar daca legislatia nu le-ar permite.
Daca nu ma insel, si-n Italia exista ceva referitor la somni... hai sa-i "dam in gat" pe anem si pe mane... :rizi: .


OK. Multumesc pentru raspuns. Permite-mi sa nu fiu de acord cu el si sa te acuz, pe tine, ca facand parte din Echipa, de comportament duplicitar. Pe de o parte "impingeti" oamenii de la spate sa faca C&R, pentru ca asa este moral, dar ma condamnati pe mine pentru ca NU fac C&R, desi asa este legal. Si imi dai exemple de oameni care, desi moral fac ceea ce trebuie, legal, NU fac. Cu alte cuvinte, echipa forumului incurajeaza intr-o anumita masura ilegalitatile, pe principiu ca daca eu nu sunt de acord cu ceva, pot sa incalc acea regula. Pai domne, e moral sa incurajezi ceva ilegal? (asta doar pentru ca ai dat exemplu un caz de ilegalitate ridicata la rang de moralitate). Ce naiba, suntem pe vremea lui Robin Hood?

@ anem, imi cer scuze ca ma folosesc de numele tau, suntem prieteni, dar deja e prea de tot....

PS. Problema cu Horia Marius, cu somnul prins in prohibitie si postat pe forum ca mare trofeu, desi nu avea ce sa caute la pescuit in acea perioada , problema de la care a plecat toata tevatura cu "Sectiunea C&R" a ramas ca in plop. Poate moderatorii au fost prea ocupati sa imi raspunda mie, decat sa "rezolve" problema respectiva.
Mea culpa! :zid:
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

77

sâmbătă, 23. mai 2015, 13:22

care probabil cu fire de 0,65 rezistente la 83 kg trag de somn de îi rup mandibula, nu-l lasă să ia deloc fir, se filmează în apă cu somnul care nu mai mișcă deloc, după care îi dă drumul. Ei sunt buni?

Din punctul meu de vedere, daca nu mai completai nimic era mult mai OK.
Pescuitul in general, indiferent cum ii facut, nu poate fi considerat benefic pt. pestele in cauza insa faci niste afirmatii false pe care mai bine nu le faceai pt. ca dovedesc doar necunoastere.
Trage tu odata de un somn mare si arata-mi si mie cum ii rupi mandibula, mai probabil iti rupe el mana :)... iar drill-ul scurt si firul gros mai degraba protejeaza pestele (atat cat se poate/pot) decat sa-i dauneze.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

78

sâmbătă, 23. mai 2015, 13:26

OK. Multumesc pentru raspuns. Permite-mi sa nu fiu de acord cu el si sa te acuz, pe tine, ca facand parte din Echipa, de comportament duplicitar. Pe de o parte "impingeti" oamenii de la spate sa faca C&R, pentru ca asa este moral, dar ma condamnati pe mine pentru ca NU fac C&R, desi asa este legal. Si imi dai exemple de oameni care, desi moral fac ceea ce trebuie, legal, NU fac. Cu alte cuvinte, echipa forumului incurajeaza intr-o anumita masura ilegalitatile, pe principiu ca daca eu nu sunt de acord cu ceva, pot sa incalc acea regula. Pai domne, e moral sa incurajezi ceva ilegal? (asta doar pentru ca ai dat exemplu un caz de ilegalitate ridicata la rang de moralitate). Ce naiba, suntem pe vremea lui Robin Hood?

:)
Nu stiu ce face echipa dar despre mine pot sa-ti spun ca incerc sa protejez, atat cat pot, natura.
Ca asta contravine in Germania sau in Austria cu ceva hotarari de acolo... cum ziceam, ce fac, fac pe buzunarul meu... n-am pescuit in Germania dar in Austria am eliberat tot ce-am prins. :)

Cat priveste PS-ul, ai fi uimit da` problema ridicata de tine chiar s-a discutat la putin timp dupa ce ai enuntat-o. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

79

sâmbătă, 23. mai 2015, 14:06

Am inteles oarecum.
Toti membrii sunt egali, dar pe banii lor.

La o adica eu daca vreau sa fiu egalul vostru (dupa ce ati impus regula cu acces pe sectiunea C&R), trebuie sa fac ilegalitati :). Si daca le fac, le fac pe banii mei. Deci egalitatea noastra depinde de bani. WOW. Tipic ROMANESC, dar ATAT de adevarat!

Misto mesaj. Si tinand cont ca vine din partea Administratorului site-ului....

Au au, cata dreptate avea Grigore Alexandrescu....
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

80

sâmbătă, 23. mai 2015, 14:15

attila, tu esti foarte incapatanat si vad ca indiferent ce argumente ti-as aduce, tu o tii pe a ta.
Nimeni de pe forum nu te condamna pe tine personal pt. nimic, asa cum sustii, n-ai decat sa faci ceea ce doresti... inclusiv sa nu mai postezi aici daca nu-ti place echipa/forumu` sau de mine. :)
Si bravo, ai descoperit o contradictie pe forum rezultata din imposibilitatea de a impaca legislatiile mai multor tari din Europa... felicitari, ce sa spun, mare realizare. :nunteleg:
Cum spuneam mai devreme, este relativ simplu sa critici tot ce fac altii da` tu sa nu faci nimic... asta mi se pare mult mai "made in Romania".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."