Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 21. mai 2012, 22:07

Scuze, de fapt in Shop am trecut 222,- euro, dar acuma daca am zis 220, ramine 220. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 22. mai 2012, 07:48

Nu ar fi o problema 2E dar mai fac o intrebare.Eram decis sa-mi iau un Humminbird 570 DI PT(portabil)acesta ma scutea de costuri suplimentare ca acumulator,incarcator(inccluse)si nu-mi trebuia nici suport pt sonda.Am deocamdata o pneumatica 3,1m cu chila.Oare sonarul de mai sus m-ar fi avantajat la pescuitul somnului la clonc?Sau sa optez pt Mark 5x pro?
...cogito ergo sum.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 22. mai 2012, 09:29

Ma interesez care e treaba cu Hummi is iti dau raspunsul diseara.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 22. mai 2012, 20:14

Hummi are integrat pe linga 2D si posibilitatea de a vedea Down Imaging.
Pt clonc la fel de bune amindoua.
Pt Hummi nu am manual in limba romina, costa fara transport 460,- euro.
Nu te avantajeaza cu nimic in plus la pescuitul la clonc.
Daca mai ai intrebari... :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cretzu64

neînregistrat

25

miercuri, 23. mai 2012, 07:32

Ce recomandati?

:salut: ,din celelalte raspunsuri inteleg ca pentru pescuitul la clonc recomandabil este sonarul 2d,dar ce recomandati pentru un pescuit clasic,in care important este sa vezi detalii normale ca:adancime,structura grund,cioata sau obstacol,pesti?eu folosesc de ceva timp piranhamax 160 si eagle cuda 168,uneori chiar simultan,dar nu pot spune ca sunt carti castigatoare.nu urmaresc ceva scump,in jur de 200-300 euro,si nu neaparat color.eu pescuiesc in general in delta si cateodata pe dunare intre portile de fier.multumesc,

:ciao:

marius

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 23. mai 2012, 07:58

Salut Marius,
am scris si generalizat in raspunsul acesta: Am nevoie de ajutorul vostru...pareri despre 2 sonare.Care sa l aleg? - Bărci, motoare, sonare... - Forum Pescuit la Somn

Ambele sonare care le-ai enumerat subt f slabe! Doar 800 wati si f putini pixeli, ceea ce ingreuneaza fantastic recunoasterea momelii sau a pestilor pe ecran. Aceste sonare se pot f bine folosi pt recunoasterea adincimii.

Recomand cel putin un sonar de nivelul lui Lowrance Mark 5xPro pt a putea pescui cu placere si succes la clonc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cretzu64

neînregistrat

27

duminică, 3. iunie 2012, 19:11

dilema

Salut,am renuntat la sonarele modeste(cuda 168 si hummi 160)si am cumparat un Lowrance Elite 5.Totul in regula,mai putin hartile preinstalate,lucru care l-am si reclamat catre furnizorul german.E normal ca un gps vandut in Europa sa vina cu o harta generala in care detailat sunt doar cateva state din USA?Nimic folositor din Europa.Sunt eu ghinionist sau asa vin Lowrance la vanzare?Daca platesti pentru un gps,cred ca este normal,sa aiba si o harta cat de cat folositoare pentru zona de unde il achizitionezi.Daca il comandam din state,intelegeam,asa insa,sunt cel putin spus,dezamagit.Va intreb daca va-ti lovit de aceasta problema,si daca exista vreo solutie pentru instalare de harta folositoare pe Dunare,respectiv delta(43XG: Navionics Gold XL9 - Mediterranean and Black Sea).Pretul la furnizor este de cc 250 euro,aproape de 50% din pretul Lowrance Elite 5.Furnizorul german nu a raspuns la sesizarea mea.De remarcat,ca in prezentarea gps-lui,scrie ca vine cu o harta generala la nivel mondial.Este insa o harta mediocra,cel putin la nivel de Europa.

Sunt nerabdator sa vad cum functioneaza sonarul,marti,la Dubova,cand intentionez sa ies la clonc(pentru prima data).Voi incerca 2 cloncuri Hunor,oricum,cu mari emotii.

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 8. iunie 2012, 06:14

...Totul in regula,mai putin hartile preinstalate,lucru care l-am si reclamat catre furnizorul german.E normal ca un gps vandut in Europa sa vina cu o harta generala in care detailat sunt doar cateva state din USA?Nimic folositor din Europa.Sunt eu ghinionist sau asa vin Lowrance la vanzare?Daca platesti pentru un gps,cred ca este normal,sa aiba si o harta cat de cat folositoare pentru zona de unde il achizitionezi.Daca il comandam din state,intelegeam,asa insa,sunt cel putin spus,dezamagit...


:salut: cretzu64,
este f normal ce ai cumparat, asa se vand toate sonarele, cu harta aceea de baza. Harta speciala pt Dunare sau Delta Dunarii nu am auzit sa fie, nu cunosc.
In Germania, majoritatea pescarilor ce cumpara sonare cu GPS le cumpara pt a putea inregistra puncte si de a le regasi alta data. Si eu am zone pe Rin unde imi arata pamint in loc de apa, dar ma descurc si asa.
Eu nu as da banii pe o astfel de harta, pt ca precis nu vei fi multumit. Navionics-Gold pentru raul Rin am vazut la o expozitie, si nu sunt trecute adancimile apei decit in citeva porturi. Toata zona pe care o pescuiesc eu, nu am gasit nici o adancime, nimica. Hartile sunt pt navigare, fiind important pt vapoare de a tine cursul navigabil. Eu cu barcuta de pescuit ma bag si la 2 metrii de mal...
Anul trecut, fiind seceta mare, au ramas din aceasta cauza chiar si cateva vapoare prinse de fundul Rinului.
Video
-

Video



Ar mai fi varianta softului Dr. Depth, cu care trebuie sa faci mai intii conturul lacului sau al raului, dupa care, cu viteza nu prea mare sa treci peste toate zonele ce te intereseaza, pt a-ti crea propria harta:

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 14. iulie 2012, 21:59

:salut: am dat aici de o adresa, cactus navigation die Marea Britanie, are preturi foarte interesante pentru sonare, daca e cineva interesat.
Datorita sfaturilor foarte competente ale lui Zoran m-am hotarit pentru un Lowrance HDS...abia astept sa-l folosesc.
Ma preocupa de multa vreme aceasta tema, dar pina in prezent nu am avut parte decit de vinzatori incompetenti care nu urmareau
decit sa-si vinda marfa..

magdo simon

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: ploiesti

Profesia: ECONOMIST

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 19. aprilie 2013, 15:27

salut

parerea mea este sa ti achizitionezi un elite 5x