Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

81

marți, 5. mai 2015, 17:55

Sambata , 2 Mai , am lansat la apa o barca perfecta pentru Dunare . Un Tango Skiff de 4,3 x 1,5 x 0,7 m --- 85 kg , ideal propulsata de un Yamaha de 13,5 HP .

Doar cu mine la bord a atins nu mai putin de 40 km/h , cu doua persoane a atins in jur de 37-38 km/h , iar cu trei persoane + un caine + niscaiva bagaje urcam pe Dunare , cu vant in fata , cu aproximativ 32-34 km/h .
Stabila , docila , rigida ...... Impecabila as spune eu .

Modi's Boat Skiff 4,3 x 1,45 ... 85 kg + Yamaha 13,5 HP - YouTube

Craciunita / Dunare / Giurgiu / 2015 / Skiff / Yamaha - YouTube

Urmeaza finisajul interior si revin cu filme .

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

82

marți, 5. mai 2015, 18:23

foarte faina, daca mai faci vreun filmulet cu ea , m-ar interesa cum se comporta daca stai in picioare, ..

Spor la treaba ! :apl:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

83

marți, 5. mai 2015, 19:42

Felicitari Modi,o tinuta impecabila in glisaj. :bravo:

84

sâmbătă, 9. mai 2015, 15:16

super,
ma tenteaza sa imi construiesc o asemenea barca insa ma tot gandesc la motorizare, intretinere, transport, timp, etc :gandesc:

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

85

sâmbătă, 9. mai 2015, 19:18

Pai , Adi , e simplu !

1 - pe aceeasi carena , dar cu gabarit de 3,4 - 3,5 m x 1,35m , se preteaza de minune un 5 cai .

2 - intretinerea este extrem de facila . Evident , asta vine in functie de exploatarea de pe apa .

3 - Transport ...... categoric pe masina !

4 - nu eu , ca merg pe "carari batute " , ci promotorii consacrati ai lucrului in tehnica respectiva garanteaza o asemenea barca la 15 - 20 de ani de viata .

86

duminică, 10. mai 2015, 11:26

Cate kg are la 3,4-3,5 m fara nimic , goala.

87

duminică, 10. mai 2015, 14:36

Pai , Adi , e simplu !

1 - pe aceeasi carena , dar cu gabarit de 3,4 - 3,5 m x 1,35m , se preteaza de minune un 5 cai .

2 - intretinerea este extrem de facila . Evident , asta vine in functie de exploatarea de pe apa .

3 - Transport ...... categoric pe masina !

4 - nu eu , ca merg pe "carari batute " , ci promotorii consacrati ai lucrului in tehnica respectiva garanteaza o asemenea barca la 15 - 20 de ani de viata .


salut Mihai

am deja in curte o barcuta de fibra de 3.4m, dar nu care nu gliseaza cu 6cp ( este problema de constructia barcii, dar asta acumparat cumnatul, deh!)
ma gandeam ca mi-ar placea sa imi construiec o barca mai mare de 4-4.5m exact ca cea prezentata de tine insa habar nu am de foarte multe (defapt nu stiu nimic despre acest domeniu)
exploatarea pe apa........2-3 iesiri pe an in Delta pt ca in rest, pe Olt nu se pune problema ca nu am rampe de intrare
transport.............am un peridoc
la cati ani trebuie facuta o intretinere, revopsire, etc?!

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

88

duminică, 10. mai 2015, 15:19


Cate kg are la 3,4-3,5 m fara nimic , goala.
In tehnica in care eu execut barcile , un 3,35 - 3,5 ml nu are cum sa depaseasca MAXIMUM 55 kg. Optim ca greutate si carenaj ( proiect ) pentru un MINIM 5 HP .

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Modi« (10. mai 2015, 15:26)


Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

89

duminică, 10. mai 2015, 19:52

foarte faina, daca mai faci vreun filmulet cu ea , m-ar interesa cum se comporta daca stai in picioare, ..

Spor la treaba ! :apl:
Nu mai demult decat astazi barca a vazut Snagovul : Cate kg are la 3,4-3,5 m fara nimic , goala.
»Modi« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 11.jpg (184,69 kB - 151 ori coborit - ultima oara: 17. septembrie 2019, 22:14)

90

marți, 12. mai 2015, 18:59

superb arata, felicitari Mihai :bravo:

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

91

miercuri, 13. mai 2015, 20:48

Mersi Adi !

Toate cele bune ! Si te astept la o discutie concreta despre barca "batranetilor " tale ! Cu tot dragul , prieteneste , asa cum ne-a caracterizat mereu relatia noastra inca de la primul contact virtual !

Love you , bro !

92

sâmbătă, 16. mai 2015, 12:22

multumesc frumos pt cuvintele frumoase si sper ca vom ajunge sa ne si vedem si sa discutam live :noroc:

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

93

joi, 21. mai 2015, 17:01

Am mai lasat la apa un skiff de 3,5 x 1,4 m , echipat cu un Mariner de 6 HP . Iarasi barcuta asta dezvaluie veleitati nebanuite !
Modi's Boat - 3,47 x 1,35 ..... + Mariner 6 HP. - YouTube

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

94

miercuri, 24. iunie 2015, 18:48

Ca sa nu mai deschid un subiect nou, voi prezenta aici o barca de Dunare care am conceputo ptr spinning 2 persoane si ptr dus monturile de somn. Barca e din fier, din tabla, are 4 m lungime si 1,5 m latine, si fuge cu un motor de 18 cp incarcata cu 2 persoane circa 43 km/h.
Incarcata full cu pat dormit, lansete, saci de pietre, bidon 60 L apa si 2 persoane a fugit 30 km/h.





Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

95

miercuri, 24. iunie 2015, 20:19

Ca sa nu mai deschid un subiect nou, voi prezenta aici o barca de Dunare care am conceputo ptr spinning 2 persoane si ptr dus monturile de somn. Barca e din fier, din tabla, are 4 m lungime si 1,5 m latine, si fuge cu un motor de 18 cp incarcata cu 2 persoane circa 43 km/h.
Incarcata full cu pat dormit, lansete, saci de pietre, bidon 60 L apa si 2 persoane a fugit 30 km/h.







Barcuta mea de nadit nu o apreciaza nimeni? :gandesc:

Lui thomas ia placut la nebunia! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

96

miercuri, 24. iunie 2015, 20:34

Barcuta mea de nadit nu o apreciaza nimeni?

Pai tre` sa ne dam o tzara cu ea sa vedem cum merge tablaria real life... ca poate ai trucat filmu` si ai dat malurile mai repede... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

97

miercuri, 24. iunie 2015, 20:38

Barcuta mea de nadit nu o apreciaza nimeni?

Pai tre` sa ne dam o tzara cu ea sa vedem cum merge tablaria real life... ca poate ai trucat filmu` si ai dat malurile mai repede... :rizi: .


Haloo, spiridusului meu nu-i stau bine trucajele, e live :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

98

miercuri, 24. iunie 2015, 20:49

Mie imi place iron skiffu' lui Zoran :bravo:
Ce lungime si greutate are ? Ma tenteaza si pe mine una care sa o tin pe Mures si sa nu imi mai rup spatele si sa dau 100 de pompe la gonflabila de cate ori vreau sa ies la o ora 2 de spinning. unde mai pui ca ia vreo o ora pregatirea punerea in masina a "bucatilor" montarea si demontarea ... maaai ales la plecare :rizi: e o placere! :noroc:
@informer .... din pacate nu am dat pana acum de un forum unde sa nu se iste certuri la ordinea zilei... am dat de unul ... ii zice forum pescuit la somn ... dar anu asta am vazut ca ... tot forum e, si parca au navalit toti scandalagii (nu dam nume). oricum insist sa va felicit pt moderare si aplanare :noroc:
Born to fish, forced to work...

99

miercuri, 24. iunie 2015, 20:52

Zorane, aia nu-i barcutza, e shlep. :bravo:Bine c-ai lamurit cine este proprietaru', eu crezusem altceva..... :rizi:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

100

miercuri, 24. iunie 2015, 20:58

Pai de unde Zoran era total impotriva barcilor de tabla, era sa cad de pe scaun cand am auzit ca si-o comandat-o pe asta... pai bine mah Zorane, nu "rezoneaza" si distruge distributia spectrala a sunetului cloncului? :limba: :rizi:
Fie vorba intre noi, si io am inceput sa ma gandesc sa-mi comand o barca d-asta sau chiar 2 pe care sa le tin la Dunare in loc sa ma tot car cu barca de la Timisoara... cre` ca 2 barci de tabla costa la fel sau doar ceva mai mult decat o barca pneumatica "de firma"... si daca nu ai super pretentii de confort si viteza, nici nu-s asa rele... i-adevarat ca arata ca sosu`... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."