Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 12. ianuarie 2015, 18:49

Locuri unde gasim avatul , in functie de zi/noapte, apa curgatoare/baraj/balta, anotimp, etc

Daca tot unii dintre noi incepem sa cautam si avatul, poate cei care sunt mai avansati , ne pot ajuta cu diferite informatii intalnite in teren. Am gasit cateva informatii dar poate s-au mai aflat si altele.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »gufisor« (12. ianuarie 2015, 19:00)


Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 12. ianuarie 2015, 19:15

eu caut avatul in special din luna martie pana in luna noiembrie in locuri care au curent mediu sau puternic.
adancimea apei poate varia cat si locul exact in care il caut, adica am prins avat si in apa de 40 cm si in apa de 5m, atat sub baraj, cat si in anumite repezisuri, atat dinjos de ele cat si dinsus sau la intretaieri de curenti sau dupa anumite obstacole aflate in apa.
pe timpul iernii eu nu am reusit sa gasesc avatul( aici ne poate lumina Anem), iar pe apa statatoare cred ca multe poate sa ne spuna Diogene, deoarece stiu ca a fost o vreme cand cauta/gasea cu obstinatie avatul pe acest gen de apa.




p.s. fain topicul, insa cam general in sensul ca sunt foarte multe de spus! :apl:
sunt curios si eu de raspuns! :ochi:
Nihil Sine Deo

3

luni, 12. ianuarie 2015, 19:31

Este bine sa concentram partea de LOCURI intr-un singur topic, ptr a nu umbla prin tot forumul, mai sunt multe informatii din 2012 in alt subiect care ar putea fi mutate in acesta. ( cele referitoare la LOCURI )

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 12. ianuarie 2015, 20:27

nu am putea avea un topic identic darpentru somn?
scuze de offtopic! :prieteni:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. ianuarie 2015, 09:32

Intrebarea pusa este una extrem de generala si daca cineva ar vrea sa dea anumite indicatii ar trebui sa scrie un mic eseu in functie de anotimp, temperatura (aer/apa) si anumite conditii mai particulare. Una e sa vorbesti despre avatii din apele statatoare pe timp de vara si alta e sa vorbesti despre avatii pe curgatoare in miez de iarna.

[.....]
pe timpul iernii eu nu am reusit sa gasesc avatul( aici ne poate lumina Anem) [.....]


Alex, amicul tau Ilie stie destul de exact conditiile care trebuiesc indeplinite pentru a gasi avatii pe timp de iarna, cel mai OK ar fi sa vorbesti cu el pentru ca in urma cu vreo 2 ani am purtat niste discutii chiar ample despre chestia asta. Problema este ca si atunci cand stii exact ca sunt acolo nu prea reusesti sa ii faci sa dea in nalucile tale … si atunci incepe un pescuit de anduranta, la temperaturi foarte joase. Un pescuit in care trebuie sa fii dispus sa renunti la o parte din naluci datorita agataturilor si trebuie sa fii dispus sa faci zeci si zeci de lansari pana reusesti sa iti dai seama de ce trebuie sa faci pentru a avea un atac. Da, atunci cand vine atacul si implicit drilul uiti de nalucile pierdute (cel putin pe moment) dar dupa ce pestele este scos la o poza si inapoiat mediului sau iti dai seama ca miscare facuta nu este si pe placul altora … moment in care iei totul de la capat si te afli tot in locul din care ai plecat.

Nu voi spune niciodata in public posibile locuri in care se pot cauta avatii pe timp de iarna din niste motive foarte simple … “publicul” (multa lume citeste pe aici) nu stie ce inseamna a elibera vreun peste si nu vreau sa fie decimata populatia de avat mai mult decat s-a facut deja :ochi: . Sunt convins ca cei care sunt pasionati de avat au niste idei destul de clare pe unde ar sta pe timp de iarna …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

6

marți, 13. ianuarie 2015, 10:02

Nu voi spune niciodata in public posibile locuri in care se pot cauta avatii pe timp de iarna

Deja putem sa inchidem subiectul ...daca tot nu petem spune "posibile locuri" pe unde se pot gasi avatii.... Anem, imi pare rau dar nu a spus nimeni sa ne spui locurile tale, si nici nu vine nimeni in Italia ptr a pescuit avat. Acum 2 ani ai vorbit despre asa ceva si a fost ok. Tot la modul ala vrem si aici, doar ca intre timp experienta a crescut si forumul este ptr ca cei mai neexperimentati sa invete.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 13. ianuarie 2015, 10:50

Nu voi spune niciodata in public posibile locuri in care se pot cauta avatii pe timp de iarna

Deja putem sa inchidem subiectul ...daca tot nu petem spune "posibile locuri" pe unde se pot gasi avatii.... Anem, imi pare rau dar nu a spus nimeni sa ne spui locurile tale, si nici nu vine nimeni in Italia ptr a pescuit avat. Acum 2 ani ai vorbit despre asa ceva si a fost ok. Tot la modul ala vrem si aici, doar ca intre timp experienta a crescut si forumul este ptr ca cei mai neexperimentati sa invete.


Gufisor … acum doi ani cu siguranta nu am spus prin ce locuri ar trebui insistat dupa avat pe timp de iarna. Iar in restul perioadei, mai ales pe timp de vara, locurile in care stau avatii de regula sunt usor de gasit si observat datorita atacurilor foarte zgomotoase de la suprafata apei. Oricine iese pe apa, de regula gaseste locurile respective chiar si fara intentie.

Iarna dupa avat nu este deloc o misiune usoara, si daca nu stii locurile sunt sanse minime sa dai de ei. Problema este ca in anotimpul asta incep sa se grupeze pentru perioada de boiste, motiv pentru care populatia lor poate fi decimata chiar si doar cu o singura lanseta … atata timp cat la capatul ei se afla vreun inconstient care nu stie sa elibereze un peste.

Acum vreo 10 ani era un loc superb … loc care mai nou este tot timpul plin si in care anul precedent s-a organizat si intalnirea/concurs la care ai participat si tu, deci stii locul. Ei bine, in urma cu vreo 10 ani locul respectiv colcaia de avat (arata si putin altfel pe atunci). Am avut zile in care am prins peste 50 de avati si atacurile lor le auzeai de cand se lumina pana dupa ce se facea bezna … efectiv aveai activitate tot timpul cu precizarea ca dimineata si seara nu putine erau cazurile in care aveai 3 avati in 3 lansari. Aveai lansari in care aveai ca nimic 5-6 atacuri fara a ramane nici un peste agatat. Prindeai multi de 300-500 de grame dar daca dadeai cu naluci ceva mai babane reuseai sa faci o oarecare selectie. In locul ala mi-am prins si recordul personal de aproape 90 de cm. Am facut descrierea asta pentru a incerca sa te fac sa iti imaginezi cum erau partidele pe acolo. Evident ca lucrurile bune nu dureaza si vazand cum stau treburile, X-ulestii si Y-ulestii ce isi petreceau verile pe acolo in rulote, ne-avand prea multa activitate la stationar se puneau sa dea la avat … faza aia in care un X isi scoate o telescopica de stationar de care leaga o rotativa si devine “pescar de spinning”. Dobitocii nu stiau ca o chestie de 20-30-40 de cm nu se numeste avat si retineau TOT ce avea ghinionul de a fi curios de rotativele rusesti cu care pescuiau sau sirul de “streamere” agatat deasupra unei oscilante gasite pe mal. Prindeau juvenili dintr-astia intr-una si daca iei in calcul ca isi petreceau toate serile/diminetiile unei veri pescuind in felul asta iti poti da seama ce genocid a avut loc acolo. Degeaba le-am spus ca ceea ce fac nu e normal si ca juvelnicele pline de avatei juvenili nu ar trebui sa existe … vorbeam cu peretii (ba din contra, la un moment dat un prostoi prinsese un avat sarit de kg pe care l-a infipt intr-un par deasupra rulotei si l-a tinut acolo intreaga zi – iti inchipui ce imagine de mahala). De la an la an locul dadea tot mai putini pesti pana am ajuns in punctul in care in 3-4 zile de pescuit prindeam doar 7-8 avatei de 300 de grame. Acum mai merg pe acolo doar pentru a imi aminti de locul care era candva … anul trecut am stat o dimineata pe acolo fara sa aud vreun avat sarind, anul asta cine stie daca mai ajung.

Na, dupa ce am scris povestea asta poate iti dai seama care este unul dintre motivele pentru care imi mentin parerea ca in LOCURILE PUBLICE nu e bine sa se dea detalii despre cum ar trebui sa arate un loc bun de pescuit, cu atat mai mult in perioada in care pestii se grupeaza. Despre naluci, lansete, mulinete, fire se poate vorbi linistit, oricum alea nu prind singure peste.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

8

marți, 13. ianuarie 2015, 11:44

imi pare rau ca m-ai inteles gresit. Sunt total de acord cu ce ai mentionat, dar nu am intentionat sa descrieti anumite locuri. In zona mea sunt cateva baraje, si rauri care se varsa in baraje si eram interesat , si nu cred ca numai eu de pe forumul acesta, unde se pot localiza avatii, somnii in aceste tipuri de locuri in orice perioada a anului, nu neaparat iarna cand sunt la depunere . Multumesc.

9

marți, 13. ianuarie 2015, 13:36

Salut , poti incerca de pe la jumatatea lui martie , depinde de cat de cald va fi , la baraj la Calimanesti , chiar sub porti sau mai aproape de tine la Adjudu Vechi , atat in gura canalului de fuga cat si mai jos de pod , sunt pe acolo niste locuri ...pfffff , cum nu prea am vazut prin multe parti , din pacate , pe cat sunt de faine locurile , pe atat sunt de lipsite de peste , FOARTE BRACONATE , mare pacat , niste locuri asa faine , poti incerca totusi , mai ales in prima perioada a sezonului , cand are si Siretul ceva apa si nici astia de la hidro nu prea se joaca cu apa , mai vorbim , eventual pe privat , din aceleasi motive enumerate de anem , cu toate ca e deja cam tarziu pentru raul Siret , pacat !!

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 18. ianuarie 2015, 00:14

Emile,am "avut" locuri de care povestesti tu.Acum daca mai merg acolo nu e pentru a prinde avat....ca nu mai e.O fac doar pentru a sta in apa pana la brau in aburii diminetii si a ma pierde in visare.Visez la toti acei avati care acum 7-8 ani,"alergau" pe apa.Nu-i vedeam in acea ceata de basm unde bat,ci doar ii auzeam.... incercam si ma rugam sa am un gram de noroc ca cineva sa-mi intinda brutal firul.Era o infruntare intre avatii de baraj,atat de greu de prins si un simplu pescar.La 50m departare de mal, departe de tot,de multe ori ma simteam pe o alta lume.Din pacate asa cum ziceam,acum s-a terminat si locurile bune sunt tot mai putine.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere :
  • DSC02522.JPG (263,75 kB - 36 ori coborit - ultima oara: 31. ianuarie 2017, 16:08)
  • DSC02974.JPG (182,6 kB - 38 ori coborit - ultima oara: 31. ianuarie 2017, 16:08)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

11

duminică, 18. ianuarie 2015, 10:34

Frumosi pesti , Ilie , frumoase amintiri , e foarte trist ce se intampla , pe mine ma apuca asa din cand in cand sa las totul balta, sa vand tot si sa termin , nu stiu, mai merg asa din inertie , alimentat de amintiri , de altfel am injumatatit timpul acordat pecuitului , prefer sa-mi iau bicla si sa bag ture , ma prinde din ce in ce mai mult . imi aduc aminte de o intamplare , mergeam la inceput cu un om deosebit la pescuit , mult mai in varsta ca mine , intr-o zi aflandu-ne pe un loc a aparut o barca si au inceput sa intinda o plasa cat era Siretul de mare , colegul s-a intristat asa de tare ca a refuzat sa mai pescuiasca toata ziua , statea si se uita la mine si la apa , atunci nu l-am inteles .

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 18. ianuarie 2015, 11:20

Stiu Cataline.Am si eu acelasi sentiment de multe ori.Te inteleg si cu vandutul,mie chiar" mi-a iesit "o data.Daca am invatat ceva e faptul ca nu se va intampla nimic in bine si daca vrei sa continui trebuie sa accepti multe sau sa te faci ca nu le mai vezi.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 18. ianuarie 2015, 12:19

Frumosi pesti , Ilie , frumoase amintiri , e foarte trist ce se intampla , pe mine ma apuca asa din cand in cand sa las totul balta, sa vand tot si sa termin , nu stiu, mai merg asa din inertie , alimentat de amintiri , de altfel am injumatatit timpul acordat pecuitului , prefer sa-mi iau bicla si sa bag ture , ma prinde din ce in ce mai mult . imi aduc aminte de o intamplare , mergeam la inceput cu un om deosebit la pescuit , mult mai in varsta ca mine , intr-o zi aflandu-ne pe un loc a aparut o barca si au inceput sa intinda o plasa cat era Siretul de mare , colegul s-a intristat asa de tare ca a refuzat sa mai pescuiasca toata ziua , statea si se uita la mine si la apa , atunci nu l-am inteles .



catalin66, diogene ( tu stii mai bine :ochi: ) am ajuns sa evit sa merg in locuri care contin multe aminitiri frumoase datoriata faptului ca acolo nu ma mai asteapta nimeni...
tocmai comparatia dintre acele amintiri frumoase si ce este acum ma intristeaza enorm... :nervos:
sa vand sculele si tot ce am nu-i o solutie pentru ca nu ma pot lasa de pescuit.
acum le-as vinde, si maine mi-as cumpara altele, sunt sigur!
tot ceea ce sper e ca fiul meu sa ajunga sa prinda si el avat, nu doar sa-l vada in pozele mele
Nihil Sine Deo

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 23. aprilie 2015, 11:27

Frumosi pesti , Ilie , frumoase amintiri , e foarte trist ce se intampla , pe mine ma apuca asa din cand in cand sa las totul balta, sa vand tot si sa termin , nu stiu, mai merg asa din inertie , alimentat de amintiri , de altfel am injumatatit timpul acordat pecuitului , prefer sa-mi iau bicla si sa bag ture , ma prinde din ce in ce mai mult . imi aduc aminte de o intamplare , mergeam la inceput cu un om deosebit la pescuit , mult mai in varsta ca mine , intr-o zi aflandu-ne pe un loc a aparut o barca si au inceput sa intinda o plasa cat era Siretul de mare , colegul s-a intristat asa de tare ca a refuzat sa mai pescuiasca toata ziua , statea si se uita la mine si la apa , atunci nu l-am inteles .



catalin66, diogene ( tu stii mai bine :ochi: ) am ajuns sa evit sa merg in locuri care contin multe aminitiri frumoase datoriata faptului ca acolo nu ma mai asteapta nimeni...
tocmai comparatia dintre acele amintiri frumoase si ce este acum ma intristeaza enorm... :nervos:
sa vand sculele si tot ce am nu-i o solutie pentru ca nu ma pot lasa de pescuit.
acum le-as vinde, si maine mi-as cumpara altele, sunt sigur!
tot ceea ce sper e ca fiul meu sa ajunga sa prinda si el avat, nu doar sa-l vada in pozele mele


partea cu vandutul sculelor nu stiu in ce masura are vreun efect … eventual doar schimbatul arsenalului. Cei pe care i-a prins pescuitul la avat (si pescuitul in general as putea spune) sunt de parere ca nu prea se pot lasa de el doar prin vanzarea sculelor … eventual ceva terapie de grup :rizi: … buna eu sunt “X” si nu am mai fost la pescuit de avat de “Y” saptamani :rizi:

nu am mai prins un avat de vreo 5 sau 6 saptamani … cu 6 iesiri consecutive cu zero capturi … deci mi o pofta de lovitura unuia sarit de 3-4 kg de imi vine sa ma urc pe pereti …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 23. aprilie 2015, 12:10

Nici Sfantul Duh nu te mai scapa de "drogul" asta. Odata virusat nu mai au scapare.. :rizi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Subiecte asemănătoare