Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

81

vineri, 16. ianuarie 2015, 23:07

Asta ar fi pe placul tau? Schlauchbeaut®: TZ265

Am gasit-o cu 500,-€


Ptr Marius 35 eventual ... Beaut - Tz-265 Inflatable & RIB for sale in Germany :: Boatshop24

Nu stiu daca e corect postarea linkului dar nu merge de pe al lui Zoran

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

82

luni, 19. ianuarie 2015, 20:12

multumesc de sfat dar ma indrept spre :Vand Barca storm stm280- 40 1.150 Ron, Nou, Siret - tocmai.ro ,(buget redus :doaaamne: ) sincer nu am vazut-o cum arata in realitate si nu sunt decis as vrea sa vad ce cumpar sau poate e cineva care are barca din gana Storm si poate da cateva informatii .

83

luni, 19. ianuarie 2015, 23:58

a cumparat un prieten barca asta ,nu are chila,baloane de 40(parca),arata foarte bine la lipituri,dupa parerea mea este peste kingf cu mult

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

84

joi, 19. februarie 2015, 07:54

re

:pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

85

joi, 19. februarie 2015, 08:02

Ati patit asa ceva?

N-am patit si sper sa nici nu patesc... :).
Da-i o buna dovada ca barca pneumatica nu-i asa nesigura cum se da uneori de inteles... chiar daca se sparge un compartiment, poti sa ajungi la mal cu tot ce ai in barca. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

86

joi, 19. februarie 2015, 08:25

N-am patit si sper sa nici nu patesc... :).
Da-i o buna dovada ca barca pneumatica nu-i asa nesigura cum se da uneori de inteles... chiar daca se sparge un compartiment, poti sa ajungi la mal cu tot ce ai in barca. :bravo:


Exact acest lucru vroiam sa subliniez.....daca te uiti la fetele lor nu pareau deloc ingrijorati...si erau 3 in barca....m-a surprins ca a mers cu motorul destul de tare cu 1 balon lipsa :)
:pescuit:

speedo

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 28. februarie 2015

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

87

luni, 13. aprilie 2015, 08:02

un sfat va rog

Hristos a inviat!
Va rog sa va dati putin cu parerea...am de ales intre:

1.barca Jago 2,7m de vreo 2 ani jumate in stare bunisoara (am vazut-o,eu personal am si detinut un Jago 3,2 dar am dat-o repede din alte motive) pret 1000 lei
2. Baracuda 2,7m de 1 an vechime arata binisor pret 1500 lei
Care e mai buna la material?Ambele au chila si podina de aluminiu.
Vreau sa pescuiesc cu 1 partener cu bagaje putine fiecare la stationar sau spinning...avem loc?

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

88

luni, 13. aprilie 2015, 09:07

Adevarat a inviat!

Baracuda sta ma bine la material vis a vis de jago, dar dezavantaj ca este mult mai grea. Cu timpul la baracuda se cam dezlipesc ornamentele, manere etc.
Jago o barca usoara dar are un material ce se zgarie cam usor. Asta e sg inconvenient.
Euam avut un jago, am vandut-o si ghici ce mi-am luat? Tot un jago:))
Vezi care arata mai bine dintre cele doua si tine cond si de dif de pret. Daca arata cam la fel ia-ti Jago.

speedo

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 28. februarie 2015

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

89

luni, 13. aprilie 2015, 09:41

Intr-adevar aia jago de 3.20 o manevram singur avea baloane de 42 (am impresia ca baracuda le are mai mici) jago are 2 banchete,baracuda doar una.
Din cate am auzit materialul la baracuda se lipeste greu in caz de avarie.
Ce-i drept la Jago ai impresia ca e fragil tare materialul pe cand de baracuda mai multa lume zice ca tine la tavaleala,jago se monteaza usor,baracuda mai greu.
Greu de decis.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

90

luni, 13. aprilie 2015, 11:14

baracuda la lungimea ei este f. grea. Are 48 kg la 2.7. Jago ce l-ai avut tu la 3.20 avea 45 kg. Uite un clip cu o baracuda de 2.70 a unui prieten care a fost cam nemultumit de barca. Tot un jago vroia si el.

kolibri km 300 dl + yamaha f6 cmhs VS baracuda 2.7 + mercury 6 hp - YouTube

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian_cioclin« (13. aprilie 2015, 11:32)


91

luni, 13. aprilie 2015, 12:46

am o baracuda de care am tras si inca mai trag, de aproximativ 5 ani de zile
daca ma intrebai pana anul trecut ce parerea am, iti raspundeam ca una excelenta chiar daca accesoriile din cauciuc negru de pe baloane se dezlipisera (le-am lipit la loc si tin fara probleme)
insa anul trecut, dupa ce am spalat barca cu jet de presiune, a cedat la imbinari si cu toate ca am trimiso la reprezentata kingfisher din Bucuresti, aproape ca nu au reusit sa o repare definitiv (inca mai are o scapare pe undeva, dar care ma tine o zi de pescuit)
este o barca grea, solida si greu de manevrat, intra greu in glisaj (minim 6cp), iar lipiturile imbatranesc prea repede - la banii la care se vinde acuma, de noua, nu merita!
barcile Jago si Colibri, le-am vazut, dar sincer nu imi confera incredere si siguranta unei Baracude din punctul de vedere al materialului
stiu ca este vorba de buget redus, dar sincer, daca faci calcule si constati ca dupa 5 ani de zile trebuie sa schimbi barca cu alta pentru ca a cedat si nu mai recuperezi nimic, financiar vorbind, mai bine cumperi una de firma, scumpa ca draqu dar garantata ca nu vei avea problemele descrise mai sus.
urmatoarea mea barca va fi una goflabila, termosudata, dar pana atuncea am hotarat sa trag de baracuda pana cedeaza definitiv

speedo

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 28. februarie 2015

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

92

luni, 13. aprilie 2015, 13:11

Va multumesc pt interventii m-am decis la Jago l-am si anuntat pe om ca o iau.N-o fi cel mai stralucit pvc dar mie mi-a inspirat incredere cand am avut 3.20-ul.
Cunosc si varianta cu lucrul mai scump si de calitate dar nu aspir sa ma tina o viata.La banii astia 3-4 ani sunt multumit chiar si daca o fi nevoie sa pun un petic/doua.

93

luni, 13. aprilie 2015, 14:56

Va multumesc pt interventii m-am decis la Jago l-am si anuntat pe om ca o iau.N-o fi cel mai stralucit pvc dar mie mi-a inspirat incredere cand am avut 3.20-ul.
Cunosc si varianta cu lucrul mai scump si de calitate dar nu aspir sa ma tina o viata.La banii astia 3-4 ani sunt multumit chiar si daca o fi nevoie sa pun un petic/doua.
Buna alegere baracuda sunt printre cele mai proaste barci construite(parerea mea) si am vazut cateva gonflabile pana acum, toti care au avut baracuda si ii cunosc personal au avut probleme de genul: fisuri la imbinare la temperaturi mari, delipirea tuturor "ornamentelor" lipite de jur-imprejur inclusiv a placii motor si inca un caz la una luata noua din mag i-a putrezit placa motor ca nu a fost lipitura de la baza placii etans , a fost dusa la kf si inlocuita manopera 400+200lei transportul dus-readus barca sa nu mai spun ca si cei de la kf sunt pe toane am dus o barca anul trecut la lipit (kf de 2,7m) si la 2-3 luni ma duc la dunare, scot barca si ma aluc sa o umflu cand ma uit mai atent dezlipita exact langa lipitura de mai inainte ,nu mai spun ca o pescuisem de maxim 3 ori pe olt in cele 3 luni. Sun o doua zi la ei am trimes barca in aceeasi zi cant ajunge ma suna o doamna ca e din cauza mea si ca sa platesc ca asta e . Asa am si facut 200drumu +100 prima lipitura ori 2 =600lei dati in 3 luni pe manopera si drum si nu mai spun ca am luat de la kf in ultimii 10 ani vreo 4 barci( daca nu mai multe) noi dar de asta e romanu dupa ce isi face treaba , eu cel putin m- am lecuit de kf si baracuda

94

luni, 13. aprilie 2015, 19:28

........... nu mai spun ca si cei de la kf sunt pe toane am dus o barca anul trecut la lipit (kf de 2,7m) si la 2-3 luni ma duc la dunare, scot barca si ma aluc sa o umflu cand ma uit mai atent dezlipita exact langa lipitura de mai inainte ,nu mai spun ca o pescuisem de maxim 3 ori pe olt in cele 3 luni. Sun o doua zi la ei am trimes barca in aceeasi zi cant ajunge ma suna o doamna ca e din cauza mea si ca sa platesc ca asta e . Asa am si facut 200drumu +100 prima lipitura ori 2 =600lei dati in 3 luni pe manopera si drum si nu mai spun ca am luat de la kf in ultimii 10 ani vreo 4 barci( daca nu mai multe) noi dar de asta e romanu dupa ce isi face treaba , eu cel putin m- am lecuit de kf si baracuda


confirm acelasi lucru cu "toanele" celor de la kingfischer
cand am vorbit prima data cu ei si le-am spus/descris ce probleme aveam la barca + pozele edificatoare de rigoare au spus ca nu exista nici o problema pt ei si ca se rezolva %, sa le trimit barca
la o luna de zile dupa ce am trimis barca, nu mai raspundea nimeni, iar intr-un final cand a raspuns o doamna a spus ca nu stie nimic sa revin peste doua saptamani (in fundal se auzea cum o persoana de sex masculin ii dadea indicatii cu ce trebuie sa spuna la telefon !!! :doarecapu: ) - in fine ca sa nu o mai lungesc, desi treaba a taraganat destul de mult, au trimis in final barca rezolvata de jumate si au motivat ca nu mai merita sa munceasca la ea ca se desface oricum in alta parte !!
sincer va spun ca au muncit la ea si chiar au facut treaba buna unde au lucrat, dar nu pot sa inteleg nici pana acuma de ce naiba nu au dus munca la final pentru ca este foarte clar ca puteau sa rezolve fara probleme (am rezolvat eu ulterior, dar nu atat de profesionist cum puteau ei!)
totusi trebuie sa fiu cinstit cu ei si sa recunosc ca nu au solicitat nici un ban pentru munca si materialele folosite (am solicitat lipirea unui strat de material protector pe baloane acolo unde este frecarea mai mare) desi am insistat destul de mult sa le platesc tot ceea ce solicitau - cum spuneam "toane" si toane :gandesc:

Răspunsuri: 14

Membru din: 12. ianuarie 2015

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

95

luni, 13. aprilie 2015, 21:17

Salut Adiwolf. am si eu o baracuda de 3,3m cu chila gonflabila care are 4ani vechime(2 la mine si 2 dinainte) si am aceeasi problema cu ornamentele de pe ea. eu o tin semiumflata in solar pt. ca stau la curte si nu scapa presiune absolut deloc, fiindu-mi frica uneori cand vad ca de la caldura se face tambal, iar seara revine. ce adeziv imi recomanzi sa folosesc pt. eventualele reparatii ce o sa le fac. ms
:prieteni:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

96

luni, 13. aprilie 2015, 22:04


il recomand cu inceredere. L am folosit cu mare succes. Lipeste de se rupe materialul si nu mai dezlipesti. Singurul inconvenient este ca dupa ce ungi suprafete trebuie activat lipiciul cu feonul. Oricum vine cu o hartie de indicatii iar la banii astia e moca.

97

luni, 13. aprilie 2015, 22:11

Material PVC ai vreo sursa ?

98

luni, 13. aprilie 2015, 22:28

Salut Adiwolf. am si eu o baracuda de 3,3m cu chila gonflabila care are 4ani vechime(2 la mine si 2 dinainte) si am aceeasi problema cu ornamentele de pe ea. eu o tin semiumflata in solar pt. ca stau la curte si nu scapa presiune absolut deloc, fiindu-mi frica uneori cand vad ca de la caldura se face tambal, iar seara revine. ce adeziv imi recomanzi sa folosesc pt. eventualele reparatii ce o sa le fac. ms


este acelasi adeziv recomandat de iulian - ADEZIV BARCI PNEUMATICE P.U.R (1 litru)
sincer, nu am gasit pana acuma ceva mai bun, iar pretul este mai mult decat ok - recomand cu caldura achizitia si a unui litru de acetona industriala, tot de la ei, pt degresare si alte lucruri prin gospodarie, este super buna si curata orice!!
da, lipiciul se activeaza termic, iar eu am procedat in felul urmator:
- se curata ambele suprafete si am smirgheluit usor cu un abraziv foarte fin de 400 granulatie, ambele suprafete
- am curatat si degresat cu acetona ambele suprafete
- dupa uscare, am aplicat primul strat de adeziv pe ambele suprafete
- dupa ce primul strat de adeziv nu mai adera la atingerea cu mana, am aplicat al doilea strat de adeziv pe ambele suprafete si am astepta sa ajunga la stadiul de a nu mai adera la atingerea cu mana
- dupa ce s-a uscat si nu mai adera la atingerea cu mana, am suprapus ambele suprafete si am aplicat un jet de caldura cu feonul industrial (eu am asa ceva dat fiind specificul muncii, dar se poate folosi cu incredere un feon casnic de uscat parul) si am presat puternic cu o rola de teflon
- lipitura este aproape indestructibila daca se aplica pe suprafete plane si nu sunt suprafete curbe sau multistrat - se poate realiza si in astfel de cazuri, dar trebuie multa rabdare, indemanare si al doilea ajutor
Atentie!
daca se lipeste petec pe spartura, se desumfla barca obligatoriu - NU se aplica nici un petec cu barca umflata sau semiumflata
petecul pe spartura este bine sa se aplice in prima faza pe interior (stiu, este mult mai greu si al dracului de dificil dar va asigur ca se poate - am vazut intr-un filmulet pe yotube) si apoi se aplica pe exterior
toate peticele care se aplica la reparatii este bine sa fie fara colturi cu forme cat mai rotunde

sper ca am fost de ajutor si m-am facut inteles, dar daca cineva nu intelege..........suntem aici sa ajutam

99

luni, 13. aprilie 2015, 22:36

Material PVC ai vreo sursa ?


ti-am scris pe MP
scuze, dar am uitat la postul precedent ca sunt interzise link-uri catre magazine - o absurditate din punctul meu de vedere, dar.........asta e jucaria lui Zoran si ne conformam cat putem
pentru cine mai este interesat, intrebati pe gufisor :zambet:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

100

luni, 13. aprilie 2015, 22:41

@gufisor Material pvc am auzit ca se gaseste la metraje prin piata. Chiar si la tine vinerea. Mie mi a adus cineva ca si mostra pentru o prelata d barca si mi s a parut ca e la fel ca cel de barca. Trebuie sa mai aprofundez problema si te anunt

Subiecte asemănătoare