Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Bernhardt«

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 25. martie 2015, 08:18

pescuit la marea mediteraneana Franța luna mai

Salutare are cineva experiență la pescuit în marea mediteraneana ?
Eu aș lua cu mine două bețe pentru la mal de mare 420 una de spining și una ușoară de 390 pentru pluta ?
:gandesc:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 25. martie 2015, 09:57

La pluta se prinde maruntis, tot felul de pestisori de acvariu, unii inteapa, altii musca, ceilalti inteapa si musca. :ochi:
In ce zona vrei sa pescuiesti?


Echipamentul clasic pentru surfcasting lejer pe Mediterana: bete telescopice (sau din bucati, dar e mai greu cu transportul) de 3,9 - 4,2 mt, actiune 50-100/60-120 gr, varf sensibil(un heavy-feeder de lungime potrivita e perfect), mulinete long-cast, simple si rezistente la nisip si apa sarata, fir principal 0,25-0,30 mm.


Montajul:






Greutatea si forma plumbului - 30-80 gr, in general oliva, mai rar hexagonal.
Struna in general fluorocarbon, pentru un pic de rigiditate si rezistenta la abraziune. Sau Sunset Amnesia.
Carligul standard - Gamakatsu 3310 sau forme asemanatoare, marimi intre 2 si 8, in functie de momeala folosita.
Momeala - diverse rame de mare, crabi, bucati de crevete (gambas), scoici, bucati de sardina.
Din pacate sunt putine posibilitati de a strange momeala la fata locului, in general trebuie cumparata.

Modalitati de montare a ramelor de mare pe carlig sunt pe net:

appat, vers bibi, vers americain - YouTube


Un alt tip de pescuit, mai dinamic, e cel la bombette, sau buldo:

pêche a la bombette DE SAR ET DORAD - YouTube



Important - curatarea sculelor de pescuit dupa partida...nisipul si sarea patrund peste tot si pot cauza probleme serioase.

Pentru orice alte intrebari sunt prin zona. :ochi:


Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 25. martie 2015, 10:33

Am uitat de spinning - lanseta 2,4-2,7 mt, actiune rapida 7-28/10-35 gr, mulineta 3000-4000, multifilar 0,10-0,15 maxim, struna fluoro 0,30 mm.

Specii tinta - biban de mare (bar sau loup in franceza), severeau (asemanator cu macroul), baracuda, pelamida, lufarul, denti, liche...

Despre woblere si alte naluci se poate scrie o carte (sau mai multe)...

O sa incerc sa dau cateva exemple mai cunoscute si folosite:

Topwater - Super spook si super spook jr de Heddon, Sammy de la Lucky Craft, Dog-X Megabass, ZClaw Zenith, Stick Bait Rapalla, Bonnie si Mudsucker Illex.
Tot de suprafata - Patchinko Ultimate Fishing, Surface Cruiser Yozuri.
Slidere, pentru apa linistita - Deka Hamakuru Illex
Poppere - Skinny Pop ZipBait, Chug Bug Storm, Saltiga Popper Daiwa...

Pe apa agitata, valuri, vant, e bine sa ai si una, doua prop baituri, cu elice - BIG Big Ragot sau Wake Tail Lucky Craft.

Woblerre tip minnow - Tide Minnow de la Duo in diverse gramaje, Artist 80 si 105 de la Jackson, Flash minnow Lucky Craft, etc.

X-Rap de la Rapala e iarasi foarte bun, cateva longbill pentru zonele mai adanci, precum si ceva de genul Rattlin Rap sau Vibration TD Daiwa.

Culori - alb, transparent, ayu, sardina, mullet, in general culori naturale, spate inchis, flancuri argintii...

  • Autorul acestui subiect este »Bernhardt«

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 26. martie 2015, 11:15

Salut Nemo și mulțumesc pentru infomații
pentru surfcasting am bețe 100 - 250 merge și cu iele ?
a la bombette Sbirolino se zice pe aici aș folosi una de 390 Match bric metoda la păstrăv se folosește eu încă nu am folosito
languedoc roussillion valras plage pe 23 mai 14 zile Cu fam
Cum e cu permisul trebuie la malul mării ?

:prieteni:
»Bernhardt« a atasat urmatoarele fisiere:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 26. martie 2015, 12:08

In Franta nu trebuie permis la mare. Poti pescui linistit.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 26. martie 2015, 12:33

Salut Nemo și mulțumesc pentru infomații
pentru surfcasting am bețe 100 - 250 merge și cu iele ?
a la bombette Sbirolino se zice pe aici aș folosi una de 390 Match bric metoda la păstrăv se folosește eu încă nu am folosito
languedoc roussillion valras plage pe 23 mai 14 zile Cu fam
Cum e cu permisul trebuie la malul mării ?

:prieteni:
Buna,

In primul rand permisul - pentru pescuitul in mare si lagunele de langa coasta nu ai nevoie de permis. In schimb exista talie minima legala in cazul in care vrei sa retii pesti pentru consum pentru speciile mai cunoscut - biban de mare, dorada, macrou, congre, etc..
De regula, la orice magazin cu articole de pescuit gasesti un pliant editat de asociatia departamentala cu informatiile de baza privitoare la pescuit.

In al doilea rand perioada si zona - perioada e excelenta, majoritatea speciilor sunt deja de-a lungul coastei, au terminat cu reproductia. Zona in schimb va fi deja aglomerata, nu in halul in care e iulie-august, dar lume va fi din belsug. Din aceasta cauza pescuitul pe plajele supravegheate e interzis de regula pe timpul zilei...oricum, cu toata balaceala de acolo, dimneata devreme si seara dupa ora 7 sunt cele mai bune perioade.

Betele sunt cam dure pentru pescuitul de aici, avantajul e ca vei putea foloi montaje mai grele pentru lanseuri lungi (in cazul unui fir mai subtire e bine sa folosesti un capat de linie conic) iar pentru a vedea trasaturile uneori fine e bine sa folosesti niste bambine, luminoase de preferinta, in stilul hangerelor folosite la pescuitul crapului.
Ceva de genul:



Exista o multime de variante, cu led, cu starlight, etc...
Eu folosesc vehile modele:


Cu un starlight si lestate cu cateva alice de plumb, in functie de necesitati, ancorate de sol in fata pichetilor.

Deasemenea, in cazul betelor tale poti incerca sa pescuiesti noaptea cu sardina intreaga, poti sa ai surprize interesante.

Matchul e ok pentru sbirolino, poti folos si momeli naturale precum si artificiale stil raglou:




Inca un lucru - momelile si accesoriile de pescuit sunt de regula mai ieftine la magazinele Decathlon decat la magazinele locale, cel mai apropiat e la Beziers.
Daca mai ai nevoie de informatii, nu ezita.

  • Autorul acestui subiect este »Bernhardt«

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 30. martie 2015, 16:10

Salutare eu mam decis am sa iau doua de feeder 420 pana 150 Rolle penn pursuit 7000 nu sint de surfcasting dar vreau sa le folosesc mai departe la feeder pe rin și pe Neckar fir principal de 35 cârlig de 0/1 0/2 Dorade și fir de cârlig de 30

și o nuia pentru sbirolino

Mulțumesc pentru ajutor și fir întins până atunci dam la mustăciosu sper sa pun și niște poze cu capturi

:prieteni: :noroc:

si ce am sa im mai fac o teava de transport din teava de canalsare a facut deja cineva ?

8

luni, 30. martie 2015, 20:30

si ce am sa im mai fac o teava de transport din teava de canalsare a facut deja cineva ?
eu nu am facut, dar am auzit.... :bucuros: :bucuros: ROMANI sunt peste tot in lume :bravo:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 31. martie 2015, 10:16

Buna,

Betele si mulinetele sunt OK, nu e nevoie de fire asa de groase si carlige prea mari, fir principal de 0,3 cu struna 0,2 - 0,25 e suficient in majoritatea cazurilor.
Doar sa folosesti fluorocarbon pentru struna sau Amnesia, altfel se transforma partida de pescuit in una de descalcit monturi. :ochi:
Oricum, te orientezi la fata locului si un plic de carlige sau o rola de fluorocarbon gasesti la toate magazinele de pescuit.


Pina atunci asteptama deschiderea...pina la 1 mai aici e inchis la rapitori. :doarecapu:

Daca se poate pentru diametre mici, se poate si pentru cele mai mari, nu esti primul care s-a gandit la tub de transport din teava de canalizare... :rizi:

DMC Fish On!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 31. martie 2015, 12:25

Cumperi şi două capace pentru ţeavă şi pui în ele burete învelit în pânză.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 19. iunie 2015, 09:14

Nah, Bernhardt, cum a fost in concediu?

Pestii din Mediterana au fost cooperanti? :ochi:

Subiecte asemănătoare