Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 23. martie 2015, 21:02

la astea daca dai cred ca pescuiesti degeaba, nu imi par ,,prinzatoare" :)

La nici o specie de rapitor? Salau? Stiuca? Biban? Somn? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 23. martie 2015, 21:05

Probabil ca merg, poate tiparul la somn desi pe Olt pare ca sperie somnii. Bibanul soare... nu cred ca pune vreun peste gura pe el. Restu nu as stii unde si cum sa ii prind, dar obletele are reglementari? Ca ala e pestele ideal :)

23

luni, 23. martie 2015, 21:07

Bibanul soare... nu cred ca pune vreun peste gura pe el.

Incearca-l la somn, mai ales in perioada de dupa depunere ,valabil in baltile unde este biban soare mult!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 23. martie 2015, 21:11

Bibanul soare... nu cred ca pune vreun peste gura pe el.

La Ghioroc (mai multe balti langa Arad) momeala cu rezultatele cele mai bune la stiuca din multe zeci de partide a fost exact reginuta asta... evident, din cauza ca era plin de ele.
Iar acolo chiar am incercat si cu obleti, rosioare, carasi etc.
Asta nu face decat sa confirme inca o data ca cea mai buna momeala ii de cele mai multe ori cea cu care-i obisnuit pestele.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 23. martie 2015, 23:09

Bibanul soare... nu cred ca pune vreun peste gura pe el.

La Ghioroc (mai multe balti langa Arad) momeala cu rezultatele cele mai bune la stiuca din multe zeci de partide a fost exact reginuta asta... evident, din cauza ca era plin de ele.
Iar acolo chiar am incercat si cu obleti, rosioare, carasi etc.
Asta nu face decat sa confirme inca o data ca cea mai buna momeala ii de cele mai multe ori cea cu care-i obisnuit pestele.
Asta pot confirma 100%. Si nici salaul nu avea vreo retinere sa-l haleasca. :ochi:

Revenind la topic, am cautat pe net cateva din speciile care figureaza la ora actuala pe lista celor protejate. De-a lungul timpului am si reusit sa prind cateva exemplare din unele specii.

Deci:
Pietrarul (Zingel zingel):



Ruda cu bibanul, la fel de hraparet cateodata, din pacate inghite carligul pina in stomac, cel mai simplu, daca l-ati agatat e sa taiati firul, poate mai are o sansa.

Iar fusarul (Zingel streber), desi nu figureaza pe nici o lista si nu are nici macar lungime minima legala, ar merita si el ocrotit, e la fel de rar.




Se confunda usor unul cu altul, difera doar petele si dungile de pe corp.

Ghibortul( Gymnocephalus baloni), tot un verisor de-al bibanului:




Cernusca (Petroleuciscus boristhenicus), asta e deja ciprinid, ruda mai indepartata a crapului si mai apropiata de-a cleanului:




Cine poate sa-l deosebeasca la prima vedere de alta albitura?

Din fericire, putini dintre noi vor avea sansa sa-l intalneasca si sa-l puna intr-un carlig. Mai jos e aria de raspandire:




Salaul vargat sper ca-l recunoaste orice pescar si nu are de gand sa-l foloseasca ca si momeala:




Pentru siguranta - dungile sunt mult mai pronuntate fata de salau, comisura gurii nu depaseste linia ochilor si nu are caninii caracteristici (asa tin minte parca, sa ma corecteze cineva daca gresesc).

Aspretele(Romanichtys valsanicola):




Am avut si noi o specie de peste endemica in tara, fosila vie, contemporana cu dinozaurii. Am avut. Nici o sansa sa-l prindeti din greseala si sa-l puneti in carlig, arealul teoretic e limitat la o minuscula portiune (1 km!!) din raul Valsan. Teoretic.

Pecarina(Percarina demidoffii):




Tot o ruda de-a bibanului.


Zglavoaca:




O gasim in apele de munte.

Guvizii au fost deja prezentati, mihaltul si lostrita cred ca le stim... :ochi:
Vechea carte a lui Kaszoni Zoltan era o sursa buna de informatii pentru a cunoaste speciile de pesti din Romania.

In ceea ce priveste utilizarea ca si momeala, cel mai simplu si etic, dupa parerea mea e sa ne limitam la speciile pe care le stie toata lumea si care sunt cele mai abundente la locul faptei, vezi referirea la Ghiroc - rapitorii nu sunt idioti, sunt oportunisti, se vor hrani cu prada care e din belsug si usor de capturat.
Avem la dispozitie obletele, babusca, rosioara, caracuda, regina-baltii, porcusorul, specii prezente peste tot si care fac parte din meniul zilnic al stiucii, salaului, bibanului. Exemplarele mari de babusca si caracuda precum si platica si cleanul, mai rar mreana, tiparul, crapul, bibanul cred ca sunt suficiente pentru a pescui la somn.
In general la somn nu cred ca da multa lume cu obleti de 10 cm, aruncand priviri speriate in jur, sa nu vina vreun paznic mustind de zel si inarmat cu rigla, sa masoare tot ce ai in galeata. :rizi:


Iar daca in timp ce pescuiti dupa pestisori-momeala capturati vreo ciudatenie, cel mai corect e sa eliberati vietatea. :zambet:


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 24. martie 2015, 07:08

Daca ati sti voi de cite ori am fost la Dunare, si dintr-un motiv sau altul (neexplicabil) nici macar un obletel nu am reusit sa prind...
De multe ori ar fi fost ok daca veneam co soreti de pe balta din spatele gradinii. Salaul da bine si la coada de pestisor, nu trebuie neaparat sa pui unul intreg. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 24. martie 2015, 08:11

Daca ati sti voi de cite ori am fost la Dunare, si dintr-un motiv sau altul (neexplicabil) nici macar un obletel nu am reusit sa prind...
De multe ori ar fi fost ok daca veneam co soreti de pe balta din spatele gradinii. Salaul da bine si la coada de pestisor, nu trebuie neaparat sa pui unul intreg. :noroc:
Coada, bucatica sau intreg, cum spuneam, salaul nu se da inapoi de la un sorete...

Exact asa am patit la ultima iesire anul trecut cand vroiam sa dau la peste viu, cu gandul la salau. Trei ore m-am chinuit pentru un oblete pe care l-am pus pe un bat si in disperare de cauza, pe al doilea am pus un sorete (desi e interzisa folosirea lor ca si momeala in Franta :doaaamne: ). Dupa zece minute trasatura la sorete - biban de 600 de grame, singura captura a zilei.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 24. martie 2015, 09:35

Daca ati sti voi de cite ori am fost la Dunare, si dintr-un motiv sau altul (neexplicabil) nici macar un obletel nu am reusit sa prind...
De multe ori ar fi fost ok daca veneam co soreti de pe balta din spatele gradinii. Salaul da bine si la coada de pestisor, nu trebuie neaparat sa pui unul intreg. :noroc:


Zoran ...pe Dunare pestisorii nu-i prinzi tu ...ii iei de la alt pradator! :soc: Adica stai linistit (daca e cald) ,urmaresti serpii de apa ...In maxim 10 minute trebuie sa apara unul cu guvidele in gura.Nu-l mananca pe apa! stai nemiscat ,reptilianul iasa pe mal si cand lasa pestele jos sa-l intoarca si sa-l inghita il sperii si ...gata! :rizi: De obicei guvidele este viu! Cel putin acolo la 'locul de intalnire" ai o gramada de chelneri care te servesc! :prieteni:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 24. martie 2015, 16:16

De aceea prefer nalucile ... nu am treaba cu dimensiunile minime

Very good point... Lures rules! :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

30

marți, 24. martie 2015, 18:20

Asteptati sa se termine cu pestii vii, ca vine si randul nalucilor.. :drac2: ...ce, voi n-ati auzit de impozitul pe fum?

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 25. martie 2015, 17:18

boarta (exceptionala pentru salau, stiuca etc)
Cum spunea Eugen mai sus boarta sau bitterling cum i se mai spune prin zona este un peste excepional ca momeala insa cel putin in zona Timisoara nu am mai prins de 30 de ani; stie cineva unde mai putem prinde bitterling? Sau il introducem pe lista speciilor pe cale de disparitie alaturi de caracuda ( nici pe ea nu am mai vazut-o de 30 de ani) :nunteleg:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 26. martie 2015, 12:30

Cum spunea Eugen mai sus boarta sau bitterling cum i se mai spune prin zona este un peste excepional ca momeala insa cel putin in zona Timisoara nu am mai prins de 30 de ani; stie cineva unde mai putem prinde bitterling? Sau il introducem pe lista speciilor pe cale de disparitie alaturi de caracuda ( nici pe ea nu am mai vazut-o de 30 de ani)
.......daca o se te uiti atent la radacinile salcilor o sa ramai surprins de cat vei vedea :)
.....iar caras ....e plina apa Timisului de ei :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 26. martie 2015, 12:31

...iar caras ....e plina apa Timisului de ei

Dali a intrebat de caracuda. Aia frumoasa, aurie...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 26. martie 2015, 16:38

Dali a intrebat de caracuda. Aia frumoasa, aurie...

Da Zoran aia frumoasa, rotunda si aurie :bravo:
Oricum daca prindeti caracuda ii faceti poza si o eliberati, e ocrotita de lege.
De carasi e plin si Timisul si Muresul si toate baltile sunt pline! In Ungaria este interzisa eliberarea carasului prins, constituie contraventie si se da amenda fiind considerat specie invaziva !
De asemenea daca folositi ca momeala murgoi baltat (pietrusel) sa nu il eliberati in rauri si mai ales in balti in care nu exista (inca) si el este specie invaziva si consuma icrele altor specii.
Anul trecut am prins un caras de 200g la pietrusel de 2,5 cm, deci daca nu merge carasul sau crapul la porumb, rama etc, puteti incerca la pietrusel mic 1,5-2,5 cm si puteti avea surprize :rizi: adica prindem in invaziv cu alt invaziv :apl:

Subiecte asemănătoare