Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

miercuri, 11. martie 2015, 19:33

Mi-aduc aminte anul trecut...la tv se dadeau prognoze meteo de speriat pentru zona in care doream sa pescuiesc! :furtuna:
Dar noi , NU!!! Programul e program, trebuia respectat! :bucuros2:
Si l-am respectat! :drac2:
Iata una din amintiri, un solzos! :pescuit:
»iku« a adaugat urmatoarea poza:
  • iku mart12 2014.JPG

22

luni, 23. martie 2015, 14:44

M-am intors de pe Chilia, dupa 7 zile de incercari!
Cei interesati, daca aveti intrebari, va stau la dispozitie! :prieteni:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 23. martie 2015, 15:11

Somnul era activ in zona ? Ai dat de el ? :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

24

luni, 23. martie 2015, 16:16

Larry,
Consider ca temperatura apei (aprox.6 grade pe sonar) a determinat sedinta mea de pescuit...mult prea mica fata de anul trecut(pe 24 martie 2014 tempeartura apei era de 11 grade). Sa nu uitam si de cota la Tulcea, eu am prins-o 338 pe data de 16 martie; a urmat o crestere de 5-6 cm., apoi scadere usoara pana azi, la 325.
In rest, de-ale pescarilor...putintica ploaie, noaptea temperatura de -1 grad, o eclipsa de soare de doua ore, un cutremur micut in Vrancea, ninsoare de spalat la mulinete, ...pana si azi de dimineata ningea frumos!!
Aventurieri fanatici!
:pescuit:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 23. martie 2015, 16:22

pe 24 martie 2014 tempeartura apei era de 11 grade). Sa nu uitam si de cota la Tulcea, eu am prins-o 338 pe data de 16 martie; a urmat o crestere de 5-6 cm., apoi scadere usoara pana

Stiu manca in draci anul trecut pe sfarsit de martie. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 23. martie 2015, 16:25

Si cota era alta....apa mica, pestele gramada. :soc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 23. martie 2015, 16:41

@iku
Se poate ajunge cu masina ok pana la Pardina ai idee? Cum arata 36 la cota asta? Am cativa prieteni care vor sa plece in prima saptamana din aprilie mai incolo de Pardina, au locuri de pescuit de pe mal?
Daca ai si ceva poze ar fi minunat.

Multumesc

28

luni, 23. martie 2015, 16:42

Cota la Tulcea pe 24 martie 2014 era 160, pe cand acum e 325 ! :doarecapu:

29

luni, 23. martie 2015, 16:54

@iku
Se poate ajunge cu masina ok pana la Pardina ai idee? Cum arata 36 la cota asta? Am cativa prieteni care vor sa plece in prima saptamana din aprilie mai incolo de Pardina, au locuri de pescuit de pe mal?
Daca ai si ceva poze ar fi minunat.

Multumesc

Tox, drumul spre Pardina era ok la sfarsitul lui februarie...pe 16 martie au aparut primele cratere de Romania...am avut surpriza pe 16 sa vad ca intre Tudor si Patlageanca dadea cu plugul sa ridice pietrisul, pentru a-l presa din nou! :rizi:
In fine, inca e bun! La punctul de control , s-a blocat digul cu cateva vole de pamant, pentru accesul pe Sireasa!
Pana la 1 aprilie, cota la Tulcea va ajunge la 265 , apoi in scadere pe toata perioada cand doresc prietenii tai sa mearga pe 36...asta e de bine ca locuri de pescuit!
Poze am, dar nu-s de pe 36, ci de pe Dunare! :pescuit:

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 23. martie 2015, 17:11

@iku
Se poate ajunge cu masina ok pana la Pardina ai idee? Cum arata 36 la cota asta? Am cativa prieteni care vor sa plece in prima saptamana din aprilie mai incolo de Pardina, au locuri de pescuit de pe mal?
Daca ai si ceva poze ar fi minunat.

Multumesc

Tox, drumul spre Pardina era ok la sfarsitul lui februarie...pe 16 martie au aparut primele cratere de Romania...am avut surpriza pe 16 sa vad ca intre Tudor si Patlageanca dadea cu plugul sa ridice pietrisul, pentru a-l presa din nou! :rizi:
In fine, inca e bun! La punctul de control , s-a blocat digul cu cateva vole de pamant, pentru accesul pe Sireasa!
Pana la 1 aprilie, cota la Tulcea va ajunge la 265 , apoi in scadere pe toata perioada cand doresc prietenii tai sa mearga pe 36...asta e de bine ca locuri de pescuit!
Poze am, dar nu-s de pe 36, ci de pe Dunare! :pescuit:
Multumesc mult

Deci pe Chilia chiar si la cota asta gasesc cateva locuri sa ude firele :)

31

luni, 23. martie 2015, 17:50

Deci pe Chilia chiar si la cota asta gasesc cateva locuri sa ude firele :)

Da, s-ar gasi! :noroc:
»iku« a adaugat urmatoarele poze:
  • iku 2303ab chilia (2).JPG
  • iku 2303ab chilia (3).JPG

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 24. martie 2015, 09:08

salut.Pe Sireasa ai ieie e bocat digul permanent sau numai pe o anumita perioada?

33

marți, 24. martie 2015, 13:04

salut.Pe Sireasa ai ieie e bocat digul permanent sau numai pe o anumita perioada?

N-am de unde sa stiu, este posibil sa protejeze digul! Oricum, doua vole au depozitat acolo! :necajit:
Uite cum era pe Chilia in data de 18 martie! :zid:
Cine stie ce ne mai asteapta! :inchinare:
»iku« a adaugat urmatoarele poze:
  • iku 20 03 a chilia.JPG
  • iku 20 03 b chilia.JPG

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 24. martie 2015, 18:33

Frumoase poze.Am patit si eu acum 2 ani la ultimul pescuit de trebuia sa inmoi lansetrle in apa la fiecare 10 min ca se bloca firul din cauza ghetii,dar eu eram la un pescuit din barca pentru citeva ore nu umblam prin padure.Credam ca eu sint cam nebun dar in fata ta trebuie sa-mi scot palaria(ma rog acum caciula) :bucuros2:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 24. martie 2015, 18:45

Intreb si eu ... pur informativ, de ce sa mergi pe Chilia cand mai sunt 2 brate pe care se poate pescui fara atata bataie de cap?
Eu unul am fost doar pe Sulina in Maliuc pe lacurile Fortuna ... Baclanesti ... pe Sontea .... Mila etc si mi se pare de vis si zona respectiva, inclusiv bratul ...e ceva mai spectaculos pe Chilia ? :nunteleg:
Born to fish, forced to work...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 24. martie 2015, 18:50

Intreb si eu ... pur informativ, de ce sa mergi pe Chilia cand mai sunt 2 brate pe care se poate pescui fara atata bataie de cap?
Eu unul am fost doar pe Sulina in Maliuc pe lacurile Fortuna ... Baclanesti ... pe Sontea .... Mila etc si mi se pare de vis si zona respectiva, inclusiv bratul ...e ceva mai spectaculos pe Chilia ?
:bravo: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

37

miercuri, 25. martie 2015, 14:46

Maine plec sa-mi adun caras de la o balta particulara, pe care sa-l folosesc apoi la Dunare, pe Chilia, pentru somn!
Luni, 30 martie, plecam in Delta pentru a testa mustaciosii in conditii mai bune decat acum o saptamana! :zambet:
Fire zbuciumate tuturor! :pescuit:

38

miercuri, 25. martie 2015, 15:01

Ai grija cu dimensiunile minimeeeeee !!!!! :zambet:

39

miercuri, 25. martie 2015, 15:14

In loc sa fie bucurosi ca duc peste-n Dunare, ei se-agita ca are dimensiuni minime? Nu-i nimic, multumita forumului, am sa fiu mai atent cand cumpar carasei din Tulcea, sa-mi iau bon cu specificatie pentru momeala; n-am vazut pana acum, dar am sa-ncerc!
Oricum, de-atata timp dupa revolutie se braconeaza salbatic si sustinut de autoritati, incat acum, vezi doamne, incepem lupta impotriva celor care au permise de pescuit si au in juvelnice un peste sub dimensiune! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 25. martie 2015, 16:58

incat acum, vezi doamne, incepem lupta impotriva celor care au permise de pescuit si au in juvelnice un peste sub dimensiune!


Lupta? Ce lupta? Unde? De catre cine? Si eu nu stiu nimica? :nunteleg:

Iku, poate tie ti se pare ca nu-i ok sa discutam pe fata despre ilegalitati, dar multi alti forumisti saluta aceste subiecte. Chiar le si respecta, mai ales ca au un scop educativ si preventiv, astfel putandu-se evita o amenda grosolana de la vre-un om al legii, sau certuri inutile cu autoritatile.

De aceea, ce face fiecare pescar la pescuit, ca este legal sau ilegal, cu buna stiinta sau nu, este deocamdata treaba lor, a fiecaruia, si nici decum al forumului. Si nici nu-mi doresc vreo-data sa fie problema forumului, de caeea nici nu admitem sa se posteze poze cu pesti taiati, spanzurati sau retinuti, ptr a evita orice fel de discutii ce pot duce la "lupte".

Deoarece sunt convins ca putini dintre pescarii Romaniei sunt pusi in tema speciilor ocrotite, sau a legislatie pescuitului sportiv, subiectele despre ce e voie si nu e voie le gasesc interesante.
Si daca s-ar discuta si dezbate mai des astfel de subiecte, sunt convins ca Fredoom nu ar fi uitat dimensiunile legale care sunt trecute si pe site-ul din semnatura lui suntpescar.com (jos de tot pe pag), si nu ar fi retinut morunasul de 8 cm, evitand astfel amenda de 300 RON. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com