Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 16. martie 2015, 06:36

Cum isi tradeaza somnul prezenta ?

Salutare la toata lumea cum ne putem da seama ca este somn intr-un loc dupa ce criterii sa ne dam seama ... de exemplu in functie de anotimp primavara , vara , toamna ?
:pescuit:
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 16. martie 2015, 06:45

Salutare la toata lumea cum ne putem da seama ca este somn intr-un loc dupa ce criterii sa ne dam seama ... de exemplu in functie de anotimp primavara , vara , toamna ?

Cocalarii cu sonarul. :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 16. martie 2015, 07:03

Inca nu dispun de sonar ... :D :rizi:
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 16. martie 2015, 07:09

Inca nu dispun de sonar ..

Eu am unul performant, vede si gupii. :buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 16. martie 2015, 07:10

Răpeşte la suprafaţă sau ........ ai trăsătură :nunteleg: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 16. martie 2015, 07:13

Răpeşte la suprafaţă sau .

Cine? :nunteleg:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

7

luni, 16. martie 2015, 07:14

Nu te-ai prins Fredoom? Nu se spune ! Cauti locurile teoretice si trebuie sa stai pe balta , sa urmaresti si in timp iti vei da seama !

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 16. martie 2015, 07:21

Răpeşte la suprafaţă sau .
Cine? :nunteleg:
Somnul :gandesc:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 16. martie 2015, 07:23

trebuie sa stai pe balta

Nu nu sa pescuiesti :pescuit: , daca stai nu faci nimic :drac2: ......hai ca plec la pescuit .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 16. martie 2015, 07:27

Somnul

Somnul in luna martie iese la spalacanie cum zic lipovenii nu rapeste la suprafata. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 16. martie 2015, 15:41

Eu mis ardelea :)) nu stiu ce inseamna spalacanie :)) poti sa imi explici
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 16. martie 2015, 19:02

Spalacanie=apa de spalat gura...regionalism ...acuma trebuie sa explice Larry ce a vrut sa zica ca si eu tot ardelean sunt :rizi:
Cred ca se refera ca iasa la apa mica,,, :gandesc:

13

luni, 16. martie 2015, 19:36

Cred ca Larry se referea la faptul ca somnii iasa in suprafata si se 'balacesc' dar nu mananca!
Cat despre ,cum isi tradeaza somnul prezenta,ar fi ceva de povestit!
Darele(liniile) de bulbuci de dimensiuni mari pot indica ca pe fundul apei un somn isi urmareste prada (poate fi si crap) !
Noaptea,mai ales in ape mici, se aude un sunet,un fel de boak,(sa mai scris pe aici despre chestia asta)...este sunetul scos de somnii care rapesc bancurile de peste mic ,in special obletii, ii poti vedea cum sar afara din apa si dupa cateva momente se aude sunetul facut de somn cand rapeste/aspira prada!
Pleoscaitul cu coada in suprafata sau balaceala in apa mica !(acestea pot fi inselatoare daca in aceea apa exista fitofagi,sangeri si novaci, pleoscaieli acestora sunt asemanatoare cu cele facute de somn)
Iti sugerez sa mergi dupa furtuni sau cand nivelul Mures-ului creste sau in perioada de prohibitie(bineinteles fara lansete),mergi singur(ca sa ai parte de liniste maxima),noaptea in locurile unde crezi ca pestii mici se aduna la depus sau unde crezi ca iasa somnii la vanat si ai sa auzi/vezi mai multe ca la o partida de pescuit normala!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 16. martie 2015, 20:38

Daca dai cu naluci si brusc te trezesti ca faci schi nautic, se cheama sa ai dat de somni..sau ei de tine, tot aia..fara scula pe masura ramai cu o aminitire semidureroasa, se alina cu trecerea timpului...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 16. martie 2015, 20:45

Locuri ce tin somn dupa mine sunt acelea unde intra afluentii in raul principal, pot fi si doar canale mai mici cu debit mic de apa.De primavara pana toamana se aud unele zgomote pe apa(pe timp de noapte) ceva de genul"BOAK" se aude cum rapeste somnul de obicei in apropierea malurilor.De foarte multe ori pe Po noaptea ii vad la suprafata cum se intorc, cateodata devine chiar frustrant cand vad o gramada de somni si la voblerul meu nu am atac :zambet: .

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 16. martie 2015, 20:47

nu se alina cu trecerea timpului! :doaaamne:
ala de anul trecut care m-a tavalit de nu am stiut ce e cu mine l-am tot visat la fiecare 2 nopti toata iarna! :box: Si in vis tot numai el a castigat

17

luni, 16. martie 2015, 20:50

Si in vis tot numai el a castigat
:rizi: :rizi: :rizi:
:noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 16. martie 2015, 20:55


ala de anul trecut care m-a tavalit de nu am stiut ce e cu mine l-am tot visat la fiecare 2 nopti toata iarna! :box: Si in vis tot numai el a castigat


Stai linistit, nu esti singurul ce are vise din astea.Eu le am de 3 ani de cand am pierdut vreo 3 intr-o noapte :rizi:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 17. martie 2015, 12:18

Salut.Larry am si eu un prieten care are sonar de vede si gupii dar consuma cam mult ca merge cu vin tuica cafea tigari etc,e adevarat ca si prinzi :prieteni:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 17. martie 2015, 17:29

In repezis puternic ,cu apa relativ mica,noaptea, cand pare ca apa isi schimba brusc "tonalitatea " de curgere ,mai ales daca doar pentru 2-3 s, este foarte probabil sa fie somn in repezis la vanatoare ... Ati auzit asta careva ? :relax:

Subiecte asemănătoare