Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

61

vineri, 30. ianuarie 2015, 12:58

Ma gandeam la ceva voblere cu barbeta supradimensionata care sa evite agataturile si in acesasi timp sa scurme substratul.
Majoritatea cranckurilor tip deep diving fac asta...pina la un punct. Scurma substratul, daca ajung la el si evita agataturile, deoarece evoolueaza cu capul in jos si triplele sunt partial ferite de obstacole. Pina se intepenesc intre doi bolovani...
Depinde la ce adancime vrei sa lucreze, pina in 3-4, hai sa spunem 5 metri gasesti modele OK, ca sa coboare mai mult, e mai dificil. Daca pescuiesti din barca e mai usor, te poti pozitiona cum vrei fata de locul pe care vrei sa-l pescuiesti. Daca esti pe apa curgatoare, te mai ajuta curentul. De pe mal pe ape statatoare, daca vrei sa pescuiesti vre-un gropan...mai bine o lama, un liplles sau un jig.. :ochi:
Ce am folosit sunt tot de la Lucky Craft Flat CB de 6 si 7,5 cm.

Au si un model pentru adancimi pina la 8 metri, nu il cunosc si nici nu cred ca-l voi folosi vreodata, Lucky Craft SKT 120 MAG DR, 12 c si 91 de grame. :gandesc:

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

62

vineri, 30. ianuarie 2015, 13:12

La asa ceva ma gandeam si eu ,ceva rapala dives to,man s loudmouth,predateck deep si ultradeep,spoonbil cu bile,iar fara salmo bullhead ,salmo hornet,dorado invader

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 30. ianuarie 2015, 14:32

Am folosit, de mult, acum cam 12 ani.
Prinde peste ca si multe alte voblere. E de ajuns de facut un search cu long bill crank bait, sau deep diver bait. Sunt mii de modele.

65

vineri, 30. ianuarie 2015, 14:35

Au dat randament ? Evolueaza la 9 m la troling ?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

66

vineri, 30. ianuarie 2015, 14:37

La trolling da. Multe voblere cu barbeta lunga evolueaza cam pe la 10m la trolling.

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 07:27

Ce ziceti influenteaza evolutia voblerelor daca renunt la ancora de sub burta ?

68

luni, 2. februarie 2015, 07:08

Daca vrei neaparat vobler poti incerca si Predateck bumerang ultra deep diver are 8,5 cm si coboara sub 8 m ... la 7.60 m am incercat pe lac si ara namolul ca un "tractoras ", insa trepideaza in curent mediu de te ametesti :(

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 2. februarie 2015, 17:11

Am iesit sambata sa incerc cateva voblere deep.Am incercat si predateck deep si ultra deep ,ai dreptate simti in toata mana cum actioneaza si cand lovesc fundul,au o bataie larga care se transmite in toata lanseta.Am mai avut si doua voblere de la strike pro care lucrau ca si predateckurile dar se lansau mai bine si un vobler de la storm care avea o bataie mai rapida si nu scutura asa tare.

speedo

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 28. februarie 2015

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

70

joi, 5. martie 2015, 09:32

Am si eu in trusa doua norizi un smc 9 si un smj 11.Ar fi prea devreme sa le incerc la sfarsitul lui martie daca se mai incalzeste?Unde sa incerc langa stuf sau in zona cu apa mai mare la dig?Doar pe timpul zilei si numai de pe mal pescuiesc.Daca e prea devreme pt somn poate intra stiuca in conditiile date?Dupa cate lansari va descurajati cand va puneti in cap sa testati o anumita naluca si ziceti "gata il bag in trusa" ?

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

71

joi, 5. martie 2015, 15:31

Stiuca abia a intrat la bataie, cel putin in zona bucurestiului...

72

vineri, 6. martie 2015, 07:21

Norizi mai la vara, cand pestii urca spre pelicula... acum incearca cu jiguri... salaii au iesit deja pe platouri in mai multe locuri deci incearca in apa mica... primavara eu as insista cu naluci de 5-7 cm.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 18. martie 2015, 13:53

Norizi mai la vara, cand pestii urca spre pelicula... acum incearca cu jiguri... salaii au iesit deja pe platouri in mai multe locuri deci incearca in apa mica... primavara eu as insista cu naluci de 5-7 cm.


Zoli, cei de la Norizi mai fac voblere?

Nu stiu cum stau treburile prin Romania dar pe aici deja se aud somnii in pelicula cand se lasa seara ... daca mai urca putin temperaturile cred ca se va intra "in regim de noapte" dupa pescuitul somnului :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

74

miercuri, 18. martie 2015, 14:01

Deocamdata fabricarea voblerelor Norizi este sistata pe termen nedeterminat... e o poveste lunga... poate in vara langa o bere doua :) ...
Voblere Norizi se gasesc doar ce au mai ramas in magazine din stocuri vechi ... pe lacuri deja au aparut si la suprafata mai ales in zone cu apa mica unde a inceput sa depuna icrele albiturile...

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

75

sâmbătă, 21. martie 2015, 23:05

A incercat cineva cu Supersonic 8cm/27.4gr EG-081C? eu ma gandesc sa il incerc peste 2 saptamani in zona Cazanelor. Daca cineva l-a folosit m-ar ajuta un sfat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

76

duminică, 22. martie 2015, 05:12

A incercat cineva cu Supersonic 8cm/27.4gr EG-081C? eu ma gandesc sa il incerc peste 2 saptamani in zona Cazanelor. Daca cineva l-a folosit m-ar ajuta un sfat.


Am inteles ca e tare bun, sau prins multi somni cu el pe Mures, dar, cei mari rup barbeta. Nu are tija din barbeta pina in coada, voblerul nu este construit sa faca fata unui somn capital. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

77

duminică, 22. martie 2015, 09:43

Am gasit intr-un magazin cateva voblere predatek la preturi vechi ,dar erau doar culoarea poddy mullet,vreau sa va intreb daca merita revopsite si daca da in ce culori.

78

duminică, 22. martie 2015, 17:17

Am gasit intr-un magazin cateva voblere predatek la preturi vechi ,dar erau doar culoarea poddy mullet,vreau sa va intreb daca merita revopsite si daca da in ce culori.

Nu vopsi, culoarea e ok.

CalinTM

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

79

duminică, 22. martie 2015, 17:35

Rapala Shad Rap Magnum 12 cm 40gr new 2015 pare a fi un vobler pt somni (barbeta metalica)

80

miercuri, 16. decembrie 2015, 11:49

Ce parere aveti despre nalucile astea