Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

61

joi, 22. ianuarie 2015, 19:47

Le intindem unul la altul , sa vina caldura si vedem.

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

62

joi, 22. ianuarie 2015, 20:48

nu mai e mult :noroc:

Răspunsuri: 14

Membru din: 12. ianuarie 2015

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

63

luni, 23. februarie 2015, 23:29

salut Zoran. am eu varianta de 2.4 si 3 m la de la ROBINHAN act. 100-250gr fibra trasparenta si mufare cu filet. nu stiu ce diferenta ar fi fata de Diamant dar daca doresti pot face un test cu greutatea care doresti si iti poti face o parere :prieteni:
:prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

64

marți, 24. februarie 2015, 05:28

salut Zoran. am eu varianta de 2.4 si 3 m la de la ROBINHAN act. 100-250gr fibra trasparenta si mufare cu filet. nu stiu ce diferenta ar fi fata de Diamant dar daca doresti pot face un test cu greutatea care doresti si iti poti face o parere :prieteni:

Merci Fane, am deocamdata Diamant, doar ca mandrina e complet de metal, nu are in interior perete de plastic sa nu zgarie lanseta... Cum e la ROBINHAN? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sorinhc

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 5. decembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

marți, 24. februarie 2015, 07:25

Merci Fane, am deocamdata Diamant, doar ca mandrina e complet de metal, nu are in interior perete de plastic sa nu zgarie lanseta... Cum e la ROBINHAN? :gandesc:
Ai facut o modificare de ai mandrina din metal?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 24. februarie 2015, 08:21

Nu, asa e orig.
Poate nu m-am exprimat eu corect, e vb de prinderea mulinetei, aceea e din metal si zgarie talpa mulinetei.



Din pacate doar acestea cu mufare pe surub sunt ok ptr pescuitul somnului, celelalte modele cu mufare doar prin imbinare se indoie mufa deja la 5 kg forta. Acolo ar trebui inlocuita mufarea orig cu una mai solida, sau intarita cu inca un inel de inox tras pe exteriorul mufei.
La ambele modele inelele sunt jalnice, piciorusele se indoie usor si ceramica e f casanta, se sparge usor.

Una peste alta, lansetele sunt frumoase, asa cu fibra transparenta de sticla, dar nu m-as incumeta sa le pescuiesc pe timp indelungat la somn.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sorinhc

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 5. decembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 24. februarie 2015, 11:55

Salut,

Citat

Una peste alta, lansetele sunt frumoase, asa cu fibra transparenta de sticla, dar nu m-as incumeta sa le pescuiesc pe timp indelungat la somn.
Nici prin minte nu-mi trece asta. Oricum la 25-30 ron /buc este foarte ok din porivinta pretului. Din pacate varianta cu filet nu o mai au astia in Dragon acum (am fost acum o ora).
Pot sa spun asa am incercat chiar acest model fara filet la un vecin de pescuit care agatase bine montura. Am tras si eu "putin" :doarecapu: , nu am vazut ca dupa sa fie avariata mufa de legatura. @Zoran te cred cand spui ca e o problema, vizual nu pare deosebit de puternica. Inele sunt acceptabile la pretul asta, am vazut altele cu inele mult mai praf :zid: .

Ma intereseaza daca a facut cineva un test extrem cu ele. Ce a cedat? La ce greutate?
Nu-mi fac probleme pt inele sau mandrina, vreau sa stiu daca se merita sa folosesc blank-ul de la ea? Ulterior sa o modific daca merita :nunteleg: :doaaamne: . Asta ramane de vazut.

Merci,

Sorin

:gandesc:

Răspunsuri: 12

Membru din: 1. august 2014

Locație: Sfantu Gheorghe

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 25. februarie 2015, 17:30

si la robinhan mandrina arata la fel.azi,din plictiseala,mi-am spus sa incerc si eu aceasta lansete(robinhan,2,70,actiune 100-250g.).am agatat un pet de 6l...l-am ridicat fara probleme..nu a parait nimic.

69

miercuri, 25. februarie 2015, 18:00

Nu sunt prea moi ? Eu am de 2,10 m , dar fiind scurta , pare mai rigida. Am testat si 2,40 si 2,70 si se indoaie cam in toate partile. Poti controla in cazul in care schimba directia ca nebunu' sau tragi de el ca si cu o varga de salcie ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 25. februarie 2015, 18:11

si la robinhan mandrina arata la fel.azi,din plictiseala,mi-am spus sa incerc si eu aceasta lansete(robinhan,2,70,actiune 100-250g.).am agatat un pet de 6l...l-am ridicat fara probleme..nu a parait nimic.

:bravo: ...functioneaza si cu 12 kile! Dar cum am scris, doar cea cu filet, care, din pacate are prinderea ptr mulineta din metal, fara protectie de plastic.


Ultima comanda facuta am primit chiar cu mufare ruginita, ceea ce arata ca nu sunt din inox.


si citeva cu inelele sparte sau strimbe..



DAAAR... una facuta de un prieten, dat tot jos si pus nou, a iesit biju! Pe aceasta o voi folosi cu frina fixata la max 5 kg:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sorinhc

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 5. decembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 25. februarie 2015, 19:08

DAAAR... una facuta de un prieten, dat tot jos si pus nou, a iesit biju! Pe aceasta o voi folosi cu frina fixata la max 5 kg:

:buaaaah: A schimbat si prinderea ? In poza nu pare cea cu filet. Daca da cum a reusit ? Cu ce a schimbat ? :doaaamne: Mandrina e cea originala nu ?

72

miercuri, 25. februarie 2015, 22:33

doar originala, nu cea originala

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

73

joi, 26. februarie 2015, 05:20

A schimbat si prinderea ? In poza nu pare cea cu filet. Daca da cum a reusit ? Cu ce a schimbat ? Mandrina e cea originala nu ?


In afara de mufare, care e doar vopsita, a schimbat tot... inelele, mandrina, firul...cca. 200 ron. Nu stiam in decembrie ca se indoaie mufarea de la 6 kile in sus, as fi lipit un inel intaritor pe exteriorul mufarii. Acuma tra sa fiu foarte atent, sa nu strang frana peste 5 kg.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

74

joi, 26. februarie 2015, 06:53

Io sincer nu prea inteleg ce va place la lansetele astea... le-am "balanganit" si eu pe alea ce-s la Zoran: is grele, moi ca o balega, prost lucrate, materiale slabe (cel putin varianta originala).
Decat sa iau asa ceva si sa schimb tot ce-i pe ea mai bine cu aceiasi bani (incluzand modificarea), daca nu mai putini, iau un WFT gata facut si macar stiu c-am luat ceva testat si de calitate (nu CEA MAI BUNA POSIBIL dar de calitate).
No offence... doar parerea mea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

75

joi, 26. februarie 2015, 07:13

Cred ca doar ii place sa se joace lui Zoran. Tocmai el, care militeaza pentru folosirea unui echipament cat mai puternic...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 26. februarie 2015, 07:43

Cred ca doar ii place sa se joace lui Zoran. Tocmai el, care militeaza pentru folosirea unui echipament cat mai puternic...

:rizi: ... 5 kg forta sunt destul ptr a obosi un somn pe un lac, fara agataturi.

Cu toate astea, parca mi-e frica sa o folosesc. Ca sti cum e, chiar cind nu esti pregatit iti intra pestele vietii, si poate ca daca are 2,5m... Nu ilpoti scoate… si atunci? M-am jucat déjà si cu ideea sa vand lanseta… :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

77

joi, 5. martie 2015, 10:56

Am luat un Diamant alb . Mi se pare ok daca nu ai in zona monstri. 2,10, actiune 100-250 lb
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere :

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

78

joi, 5. martie 2015, 14:51

mi-am comandat si eu una toamna trecuta... de curiozitate ca am tot vazut vorbindu-se pe aici.
Mi se pare foarte buna de pus la rosii la vara
F F grea, si calitate 0. Se cojeste ... coatingul de pe ea ... nu stiu ce e dar nu cred ca e epoxy, mai degraba o folie trasa peste blank
Am ridicat un bidon de 5Kg de apa cu ea dar imi era varful la mulineta :)
Born to fish, forced to work...

79

joi, 5. martie 2015, 15:27

Nu stiu , poate alt model sau alta lungine ( am incercat in magazin de 2,7 si 3 si sunt moi cu draci ), asta, la 2,10 am pus 5 kg pe ea si nu e chiar cum spui, mandrina are protectie de plastic si nu zgaraie mulineta, inelele nu sunt din ceramica si are 360 grame. Nu stiu daca se cojeste dar nu mi se pare coatingul de pe ea diferit de alte lansete chiar compozit , la prima vedere..Am sa vad cum se comporta la soare. Nu o ridic in slavi, am spus doar ca parca nu seamana cu cele descrise mai sus in subiect. Probabil sunt mai multi producatori chinezi. Totusi cred ca pana pe la somn de 20 kg face fata cu brio. O incerc anul asta cu pluta culisabila din barca.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 5. martie 2015, 17:11

Am o fibră plină de 3 m, este într-adevăr grea dar este supe. Am lansat cu ea plumb de 300g, nu știu ce-or greșit de o ieșit așa buna. Aproape am ridicat cu ea 10kg.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare