Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

boby sj

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »boby sj«

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 13. ianuarie 2015, 17:33

Lansete si mulinete low cost pentru pescuitul somnului la stationar

Vreau sa cer parerea voastra in legatura cu un echipament pentru pescuitul somnului.Cred ca multi dintre voi au lansete si mulinete achizitionate la un pret mic si care dea lungul timpului v-au surprins in mod placut.

boby sj

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »boby sj«

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 19. ianuarie 2015, 17:14

Cand spun low cost ma refer la lansete pana la 100 ron ,iar mulinete la 200 ron.
Cred ca sunt printre voi care au astfel de lansete in special cele de fibra de sticla.

sorinhc

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 5. decembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 23. februarie 2015, 20:33

Lansetele din fibra plina. Sunt ieftine si foarte bune. Trebuie sa-mi refac arsenalul (dupa ce m-am lasat de Mustacios) si cred ca am sa optez pt fibra plina (ceva gen Diamanat Alb - sa mai discutat). Oricum mai tatonez :furtuna: . Ca buget nu stau nici eu bine asa ca fibra sa traiasca :bucuros2: . Am vazut chiar foarte ieftine de la Hakuyo dar din pacate nu inele Sic si nu gasesc info ca ar fi bune.

4

luni, 23. februarie 2015, 21:47

ar fi ceva optiuni
fibra plina de 2,70 metri, recomand energo silver solid dominant, cu okuma longbow 80
sau, probabil cea mai buna combinatie ar fi gama betelor de somn de la anaconda - unicat. cu 70 de lei iti iei bete care au costat poate peste 100 de euro in germania. mulineta,asemenea, unicat warlock. uraiasa, grea, dar...cu atat mai bine in pescuitul somnului
desi, dupa experienta celor mai multi de-aici, cel mai recomandat ar fi sa mai strangi ceva banuti. nu se stia cand te intalnesti cu un exemplar adevarat si ai fi vrut sa te bucuri de avantajele unui slammer. Dar betele de la anaconda chira cred ca fac fata fara probleme oricarui somn

cu toate astea, in 2013 userul deyu facea furori pe-aici (si nu numai) cu o lanseta de maxim 100 de lei, cuplata cu un penn 950 ssm. este vorba de un shakespeare din fibra plina, dintr-o bucata, care se gaseste intr-un lant de magazine de pe la noi. mi-am luat si eu doua bucati, dar nu de 50 de lbs, cum are deyu, ci de 30 de lbs. si probabil astept primavara sa imi iau doua de 20 de lbs, pentru crap

ca mulinete, am niste shimano navy xta (luate cu 800 de lei 4 bucati, pescuite la crap), dar cea pe care o folosesc cel mai des (daca pot spune des, in conditiile in care ajung de cateva ori pe an la clonc) este un silstar vechi, cu baitrunner, dar rezistent si cu recuperare foarte mica (1/3,8), pe care l-am gasit aproape nefolosit pe un site de anunturi, am dat parca 120 de lei pe el.
nu a fost cioata sa ii faca fata, la cate am agatat cu comboul asta. ca somni... :zambet: mai rar

second, se mai gasesc tica abyss. mulineta construita pe sasiu metalic, raport 1/4,1, frana sanatoasa, manivela de forta, baitrunner (modelul TF). eu mi-am luat de curand doua TL (fara baitrunner), ca noi si astea, cu 200 de lei bucata, nici macar o zgarietura, de pe un site de pescuit la crap. si parca tot se mai gasesc din modelul acela cu baitrunner

sorinhc

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 5. decembrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 24. februarie 2015, 07:44

probabil cea mai buna combinatie ar fi gama betelor de somn de la anaconda - unicat. cu 70 de lei iti iei bete care au costat poate peste 100 de euro in germania.
Aici te referi sa caut un produs Sh ? Nu gasesc "brand-ul" pt lansete fibra somn iar pt crap preturile sunt astronomice.

boby sj

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »boby sj«

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 6. aprilie 2015, 19:44

Mulineta formax nevada a folosit cineva la somn?Am vazut ca ungurii le folosesc la somn.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 6. aprilie 2015, 20:02

Nu exista mulineta de somn sub 200 lei, daca folosesti textil o sa plece somnul cu tot cu bratzul de la mulineta. Formax poti sa le uiti, okuma longbow lb 60 si lb 40 am avut eu doua, sunt scumpe si sau rupt stupid la pescuit de crap caras, sunt facute dintrun aliaj de cocos , nici otel nici aluminiu nici magneziu, foarte casant.
la 180-190 lei iti comanzi lanseta WFT(Penn) Never crack Big Fish,2.4m-3.0m( 150-400),sau mai pui 20 lei ci comanzi pe fratele mai mare WFT Never crack Catfish Boat, si o ai o viata de om!, nu mai cumperi la anu sau peste 2 ani alta, la fel cu mulineta. Uitativa la Zoran in shop, PENN SLAMMER, la fel te tine o viata, in jur de 300 lei (77 euro sau cat e), decat sa dai "sub" 200 pe un stift plasticat :doaaamne:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

boby sj

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »boby sj«

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 6. aprilie 2015, 20:19

Folosesc ca mulinete penn slammer pe care le-am cumparat din Germania la reducere si lansete de fibra de sticla plina .Am si never crack ,dar discutia era despre echipamente acceptabile la un buget redus.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 7. aprilie 2015, 00:42

WFT și Slammer. Eu dau și la mare cu el, dar și la somn, când am ocazia. Nu cred ca găsești altceva mai bun, raportat la calitate-preț.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 7. aprilie 2015, 21:16

După câte am citit pe forum mam decis și eu pentru rolle penn 760 eu am luat live liner și penn penn never crack 270 fir am luat Leitner Super Cat 0,50mm, 80 Kilo să vedem ce poate încă sint virgine

:noroc:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 7. aprilie 2015, 23:16

am gasit la un magazin, batz 2.70m Siweida-Victor 300-500 gr la 32 Lei, in Timisoara, apoi am cautat online si am gasit si la shop online...
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 8. aprilie 2015, 08:47

Mita gandeste-te cat batz pot sa iti ofere Siweida la 32 lei, ce materiale si componente pot fi bagate in batul ala. Eu as investi putin mai mult pt un bat la care exista posibilitatea sa te trezesti cu o namila la celalalt capat. Parerea mea :noroc:
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 8. aprilie 2015, 11:18

Mita gandeste-te cat batz pot sa iti ofere Siweida la 32 lei, ce materiale si componente pot fi bagate in batul ala. Eu as investi putin mai mult pt un bat la care exista posibilitatea sa te trezesti cu o namila la celalalt capat. Parerea mea :noroc:
pai eu am betze scumpe :P...dar ziceam ce am gasit prin magazine, ca despre asta era topicul, echipament de somn low cost :)...
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 8. aprilie 2015, 11:34

Pai ai dreptate e vb despre lansete low cost. Dar ideea nu e de a gasi cea mai ieftina lanseta de pe piata ci ceva care la un pretz bun poate sa indeplineasca in mare cerintele unei lansete destinate pescuitului greu. Si ti-am zis parerea mea ca nu cred ca la 32 lei o lanseta poate sa indeplineasca conditiile amintite
Foarte bine ca ai lansete scumpe, iti doresc ca iti fie si incordate :pescuit: :noroc:
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 8. aprilie 2015, 14:45

da pai acum ca se inchide pescuitul peste 2 zile...pana in 24 la deschidere..facem planuri, monturi si achizitii :D
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 8. aprilie 2015, 19:36

da pai acum ca se inchide pescuitul peste 2 zile...pana in 24 la deschidere..facem planuri, monturi si achizitii :D


MITA, si inclusiv pe 25.05. doar bem bere pe malul Dunarii fara sa lansam monturile... doar privirile! Pescuitul pe Dunare se deschide pe 26.05., intr-o zi de marti... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 8. aprilie 2015, 22:34

da pai acum ca se inchide pescuitul peste 2 zile...pana in 24 la deschidere..facem planuri, monturi si achizitii :D


MITA, si inclusiv pe 25.05. doar bem bere pe malul Dunarii fara sa lansam monturile... doar privirile! Pescuitul pe Dunare se deschide pe 26.05., intr-o zi de marti... :noroc:
Eu de aprox 5 ani, la Bazias sunt toata vara(in curba la antena, sub cabana de pe deal, deci inainte de cabana Apus de Soare cam 1 KM, daca vii dinspre Divici) minim 2 luni, ma gasiti acolo sub o umbrela verde si un Opel Corsa negru TM 84 MIT, m-as bucura sa ne intalnim mai multi, mai ales daca sunt si pescari din Timisoara, poate mergem impreuna, camping sau cazare se rezolva undeva la 20 lei de persoana pe noapte in cabana noua( sa nu credeti ca fac reclama, ca nu am dat detalii, si eu merg la fel ca oricare, zic doar ca mi-ar placea sa am cu cine merge, mai multi :) )
La deschidere o sa merg cu 4-5 zile inainte, sa iau locurile si sa momesc din barca cu bombe de pamantcu porumb etc
Zoran, cand mergi la Dunare anul acesta, mi-ar face placere sa ne cunoastem, si apropo mai organizezi ceva anul acesta cu pescuit la somn? As fi primul pe lista :salut: !
O sa fac un topic mai incolo, legat de deschidere, poate ne adunam mai multi, o gasca, de crapari, la somn, caras ce o fii!
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 8. aprilie 2015, 22:39

Pescuitul pe Dunare se deschide pe 26.05., intr-o zi de marti... :noroc:
Luni noaptea la ora 00:00, toate lansetele vor fi sus, si ca la mamaia pleosc in apa 100 plumbi de pe clisura, ca startul la maraton! Binenteles ca cel putin jumatate de ora nu mai prinde nimeni nimic, dupa treaba asta :limba: ..pana se calmeaza pestii, de la bombardamente :D
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Subiecte asemănătoare