Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »grey-wolf«

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 17. februarie 2015, 10:07

Clonc ,,de casa " sau cum il fac ?

Salut
Sunt ros de dorinta creari artizanale a unui clonc . Nu am nici unul si nici nu stiu daca si cind il voi folosi dar vreau sa imi fac unul cu mina mea .
Am nevoie de ceva planuri de executie (dimensiuni /curburi / convex concav .........), ceva sfaturi in alegerea lemnului sau alt material din care va fi confectionat ...etc
Materiale de care dispun ( uscate ) :salcim ,nuc,mahon, carpen , fibra de sticla +rasini poliesterice , posibilitati de laminare a multor tipuri de furnir......... etc . Din aluminiu a incercat cineva ?
Ma puteti ajuta ?

  • Autorul acestui subiect este »grey-wolf«

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 17. februarie 2015, 19:17

Primul pe ziua de astazi .
Mahon . Pastila de 40/9 mm
Facut dupa o poza de pe google .
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 170220151063.jpg (299,58 kB - 176 ori coborit - ultima oara: 10. septembrie 2020, 14:47)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 17. februarie 2015, 19:21

Felicitari!!! :noroc: arata super!

Ce mai poti face... ia poze din catalogul lui Tilo, si cu regula de 3-simple apreciezi dimensiunile. Iti pot masura un clonc sa vezi exact cit e de lung :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 17. februarie 2015, 21:10

Lupule, oricune poate confectiona un clonc, dupa cum il duce mintea. ideea este ca acesta sa dea randament. Pentru a pica pe solutie, trebuie sa faci un model, il testezi si vezi (pe sonar) rezultatele. Urmatorul pas este sa modifici dimensiunea pastilei in "hi" sau "fi". Iar faci teste si vezi (memorezi) rezultatele. iar umbli la dimensuini, iar daca nu mai ai optiuni faci modificari subtile la forma. Si tot asa, dupa cativa ani de tatonari si experiente, probabil vei ajunge la o solutie viabila. Cloncurile artizanale care se "vehiculeaza" pe net fiind facute de diversi mesteri artizanali sunt chestii pur comerciale (trebuie sa scoata bani indiferent de rezultate). Banii dintr-un clonc "meserias" se castiga dupa multi ani de munca, incercari si imaginatie.
Parerea asta este a unui individ care cloncaneste de mai mult de 20 de anisori, caruia i-au trecut prim mana muuuulete cloncuri facute de "vip-uri" sau artisti no-name din Delta Dunarii. Cela mai valabile cloncuri pe care le-am folosit in cei peste 20 de anisori de "stropsit si plescait" sunt cele de la Tilo comercializate prin intermediul lui Zoran.
Pasunea si dorinta de "autodepasire" caracterizeaza pe fiecare dintre noi. Singurul lucru care face diferenta este... necesarul de timp, manopera, material etc pe care-l avem la dispozitie pentru asta. Viata este scurta... Oare merita sa o irosim in a inventa "mersul pe jos"? :noroc: :pescuit:

5

marți, 17. februarie 2015, 21:21

Hai, Eugene, fiecare cu placerea lui, poate nu o sa aiba randamentul de ridicare a somnilor pe care il au un EBRO 2 sau un WOODOO dar cativa tot se vor ridica, si din astia unul poate v-a musca ...si atunci satisfactie.... :prieteni:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 17. februarie 2015, 21:29

Pe mine ma doare in "bashcheti" de cati musca la momeala. Eu trebuie sa vad ca scula reuseste sa-i zgandare. Restul vine de la sine (si este al draq de plin de variabile). Atat timp cat folosim clasica rama sau clasicul carasel... rezultatele sunt asa cum sunt la Dunare. Anul trecut (2014) am avut ocazia sa testez timp de 2 iesiri lipitoarea de pamant si... a fost cu totul altceva. Acum 2 ani, in decembrie, singura momeala care a dat rezultate a fosdt calamarul (toata lumea spunea ca la 4 grade celsius... canci somn la clonc).
Acestea au vrut sa fie doar 2 exemple.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 17. februarie 2015, 21:43

Bravo Grey,estetic arata f.fain.Mai mult nu pot sa zic ca sunt afon la pescuitul
asta.I-am facut
odata unui amic niste pastile din cires pe strung.El zice ca-s ok,eu habar n-am.Dar iti pot zice ca apreciez efortul depus si sigur vei reusi pana la urma sa-l faci " :bravo: sa se ridice de pe fund"
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

8

marți, 17. februarie 2015, 22:03

Asta mi-a placut mult :bravo:
Viata este scurta... Oare merita sa o irosim in a inventa "mersul pe jos"?
Da, dar NU se poate aplica si la "combaterea braconajului" :gandesc: ....parerea unui "optimist" :bucuros2: scuze da' nu m-am putut abtine de la paralela... :doarecapu:
:noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 17. februarie 2015, 22:16

Asta mi-a placut mult :bravo:
Viata este scurta... Oare merita sa o irosim in a inventa "mersul pe jos"?
Da, dar NU se poate aplica si la "combaterea braconajului" :gandesc: ....parerea unui "optimist" :bucuros2: scuze da' nu m-am putut abtine de la paralela... :doarecapu:
:noroc:
Cam merita inventat mersul pe jos in orice situatie daca "pasii" obtinuti iti dau satisfactie. :ochi:
Strict plastic, la 100 de persoane o sa vezi mai mult de 50 de feluri de a merge desi toti au aceeasi conformatie a scheletului. Micile diferente la nivel osos, nervos sau muscular il vor face pe fiecare dintre subiecti sa se simta comod cu mersul lui.
Metaforic vorbind acum, mersul pe jos daca l-am copia toti progresul s-ar opri si evolutia speciei umane de asemenea. :bucuros: Icercarile de a inventa un altfel de mers au condus la pasul piticului si la pasul alergator deopotriva :zambet: :ochi:
Omul e facut pentru a crea si pentru a evolua iar pretul succesului (fie el recunoscut sau ba de catre altii) sta in primul rand in atitudinea mentala cu care intampini provocarile :ochi: :pauza:
Revenind la subiect, draga domnule lup :buaaaah: :bravo: nu pot decat sa spun : umple cada ! :zambet:

  • Autorul acestui subiect este »grey-wolf«

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 18. februarie 2015, 11:24


Felicitari!!! arata super!

Ce mai poti face... ia poze din catalogul lui Tilo, si cu regula de 3-simple apreciezi dimensiunile. Iti pot masura un clonc sa vezi exact cit e de lung

Cam asa am facut dar nu din catalogul lui Tilo . Lungimea nu e asa importanta ( cred eu ) atita timp cit pescuim din barci diferite cu inaltimi diferite cu pozitii diferite din care batem cu cloncul . Important ( cred eu ) e sa aiba o lungime adaptata fiecarui utilizator . Daca poti sa imi spui dimensiunile cit mai exacte ale unei pastile asta da ar fii de mare ajutor + latimea si grosimea cloncului in zona de fixare a pastilei . Unghiuri si alte fineturi de gen le mai descopar si singur . Multumesc


Eugen
Tot ce lucrez lucrez DOAR PT MINE SI CITVA PRIETENI nu intentionez sa amenint afacerea nimanui . Bat linguri de ani de zile si prind (NU vind ) fac bete pt mine si foarte rar pt altii si nu pt bani (pina bem citeva beri sezind pe ,,basescu " mai bine lucram cite ceva ) cam nimic din ce mesteresc nu mesteresc pt bani sau pt reclama . Am timp (cind nu am imi fac ) imi face placere sa muncesc , am suficienta indeminare ,pricepere,materiale si scule sa fac cam ori ce imi propun. Nu ma deranjaza ca nu am 20 de ani de experienta in pescuit la clonc , invat repede si daca cloncul asta nu merge si nici cel care e acum la uscat nu merge mai fac 200 daca e cazul sau fac matrita dupa un clonc care merge si torn 1000 sau iau unul care il laudati voi si il bag pe palpator si il copiez IDENTIC . Solutii sunt dar vreau sa il fac EU, manual nu pe masini de copiat sau in matrite , facut pe mina mea pe stilul meu pe felul in care stau eu in barca cu lungimea care imi trebuie mie ...etc Viata e scurta asa cum spui tu dar decit sa stau ca milogul in crisma in fata unui pahar prefer sa mesteresc , sa caut sa imbunatatesc mersul pe jos sau sa il adaptez cit mai bine pentru mine . Consider ca nu irosesc nimic .

Anul trecut (2014) am avut ocazia sa testez timp de 2 iesiri lipitoarea de pamant si... a fost cu totul altceva. Acum 2 ani, in decembrie, singura momeala care a dat rezultate a fosdt calamarul (toata lumea spunea ca la 4 grade celsius... canci somn la clonc).
Acestea au vrut sa fie doar 2 exemple.

Vezi Eugene si tu testezi ,incerci sa te perfectionezi ..... si rezultatele se vad Eu de ce sa nu o fac ?

Bravo Grey,estetic arata f.fain.Mai mult nu pot sa zic ca sunt afon la pescuitul
asta.

Merci .Nici eu nu sunt un priceput in domeniu , dar mi-am propus ca anul acesta sa progresez cit mai mult in acest stil de pescuit .

Revenind la subiect, draga domnule lup nu pot decat sa spun : umple cada !


Testul in cada a fost trecut cu bine pot spune dupa priceperea mea . poate simbata sa treaca testul pe apa macar unul din cele trei modele care vor fii gata pina atunci . In functie de care trece testul vad care il dezvolt si cum .

  • Autorul acestui subiect este »grey-wolf«

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 18. februarie 2015, 17:27

Inca niste intrebari pentru domniile voastre :
convex sau concav ? de ce si pentru ce ?
care e cea mai potrivita,, pastila " pentru ape pina in 12 m ? ce diametru ?
:prieteni:

12

miercuri, 18. februarie 2015, 17:54

Inca niste intrebari pentru domniile voastre :
convex sau concav ? de ce si pentru ce ?
care e cea mai potrivita,, pastila " pentru ape pina in 12 m ? ce diametru ?
:prieteni:
Salut! :saluti:
Arata bine cloncul prezentat de tine.Felicitari!
Eu am numai convexe cu pastila de diametru intre 3.5-4 cm.Cred ca unul cu pastila de 3.5 cm ti-e suficient ptr apa de 12m :)
Mi-as dori si unul concav, poate o sa fie vreodata..... :inchinare:
:noroc:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 18. februarie 2015, 18:55

Grey,acum am vb.cu persoana la care i-am facut pastilele si zice ca au fost

super.Diametrul
stiu ca era de
42 iar baza
dreapta,unde vine lipita lama,sub un anumit unghi.El zice ca pentru incepatori e perfecta baza dreapta ca te inveti mai usor la batut.Acum sper ca nu vb.prostii pe aici intre atati meseriasi de cloncanit.Dar na,cat aflu iti spun...Daca vrei iti dau pe privat numele tipului,sigur il stii. :ochi: o
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 19. februarie 2015, 07:23

Am si eu 2 facute din lem de salcam ,unul este facut de pe Ebro 2 dar cu pastila mai mare iar celalalt de pe unul bulgaresc din foto de pe net.
»mihai izbiceni« a atasat urmatoarele fisiere :

  • Autorul acestui subiect este »grey-wolf«

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 19. februarie 2015, 12:21

inca doua care au trecut testul in cada
salcam cu pastila de 33 mm
mahon cu pastila de salcam 38 mm
astazi vor primi si manerele adecvate

daca am vreme mai fac astazi 2 modele si ma opresc pina cind mai primesc ceva info si le pot proba pe apa ca nu are sens sa prapadesc materialul inutil

Ilie poti sa imi dai pe privat daca pe om nu il deranjaza .
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 18022015012.jpg (257,68 kB - 101 ori coborit - ultima oara: 17. februarie 2023, 12:15)

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 19. februarie 2015, 18:18

Salut. Asa am patit si eu iarna trecuta, dupa ce am cumparat 2 cloncuri de la Tilo m-am apucat sa confectionez si eu diferite cloncuri pina am ajuns sa confectionez peste 30 bucati diferite modele+2 copii facute dupa cloncurile lui Tilo.La prima iesire la pescuit nu am facut altceva decit sa probez cum suna cloncurile Dupa o vara de teste am ajuns la concluzia ca desi copia mea dupa ebro2 arata mai bine si dupa urechea mea suna aproape la fel totusi originalul ridica mai multi somni.De muscat nu prea au muscat dar dupa sonar cloncul lui Tilo mi s_a parut net superiorEu facusem copia ca sa protejez originalul dar cel mai mult am folosit tot originalul.Oricum nu am dezarmat si le mai folosesc si pe cele facute de mine cine stie poate i-mi schimb parerea.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 20. februarie 2015, 16:59

Tati, eu nu am vrut sa te necajesc sau sa te descurajez. Acela este punctul meu de vedere. Eu prefer sa-mi "investesc" timpul liber pentru pescuit si nu pentru "manufacturi". Este perfect adevarat ca ce face omul cu mana lui ofera satisfactii mai mari decat altceva cumparat de-a gata.
Un sfat: un clonc facut din lemn de X va suna diferit de un alt clonc identic dar facut din lemn de Y => un model care ti se pare tie ca suna OK ar trebui facut din mai multe materiale (nu ma refer doar la pastila) si testate fiecare in parte pe garla si nu... in cada. Placerile oferite urechilor noastre difera de "furnicaturile" simtite te de somn. La un moment dat, acum 2 ani, am testat pentru un artizan din comuna Greaca o serie de cloncuri, cu pastile atipice, facute din lemn de nuc. Unul dintre ele, cu pastila dreptunghiulara suna ca un cur, dar... avea un efect incredibil. I-am spus gagiului care este cloncul "castigator" recomandand mici "amendamente", i-am spus ca vreau sa cumpar si eu, si... de atunci nu l-am mai vazut pe tip :rizi:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 20. februarie 2015, 17:24

Salut Apropo de ce auzim noi. In secolul trecut cind muzica se asculta pe discuri de vinil, avenit un orb la mine sa-i schimb doza la un pick-up.Cum doze originale nu se gaseau am adaptat alta doza cu o greutate diferita si am echilibrat-o dupa auzul meu.Cind a venit proprietarul a pus un disc al lui si mi-a zis ca se aude binisor dar nu aude vioara a -3-a din nu stiu ce concert.Am pus un ban pe bratul picupului si am inceput sa-l plimb .La un moment dat orbul zice acum e perfectdar eu nu auzeam nici o diferenta asa ca am echilibrat bratul cum a vrut el si gata.Concluzia o trageti voi.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 20. februarie 2015, 17:40

Concluzia e clara: ala de era cu vioara a 3a a prins momentul sa se fofileze,altfel

nu-mi explic :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

20

vineri, 20. februarie 2015, 17:46

Nu era platit , era stagiar...cu ai dat banul ..a si scos vioara a 3-a. :rizi: