Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 27. februarie 2012, 21:26

Ce n-as da să pot pescui odată acolo!

:salut: prieteni,
fiecare dintre voi ati auzit sau ati vazut cite un clip, si precis v-ati gindit nu odata: Ah, ce n-as da sa ajung sa pescuiesc macar o data acolo...!

Haideti destainuitiva pe scurt, unde si de ce ati vrea sa pescuiti "acolo"?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

marți, 28. februarie 2012, 14:11

Uite aici Zoran,poate-mi zici tu mai multe despre locul asta. :ochi: Motivul? asa...de nebun :rizi:
http://youtu.be/YvOvClAKpHk

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 28. februarie 2012, 17:01

Nu stiu, nu spune nimic si nici nu scrie niciunde. Eu zic ca e Rinul. :nunteleg:

Nu conduce bine poperul. Eu am la ale mele la fiecare aruncatura cit una - trei atacuri. Important e sa gasesti locul unde stau. Daca ai vazut si celelalte videouri ale lui, toate sunt in acelasi loc filmate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 28. februarie 2012, 17:19

Nu stiu, nu spune nimic si nici nu scrie niciunde. Eu zic ca e Rinul. :nunteleg:

Nu conduce bine poperul. Eu am la ale mele la fiecare aruncatura cit una - trei atacuri. Important e sa gasesti locul unde stau. Daca ai vazut si celelalte videouri ale lui, toate sunt in acelasi loc filmate.


Zoran, chestia aia nu e un poper ... e o chestie care trebuie sa aibe ceva intre actiunea unui poper si un WTD la suprafata si il conduce mai rapid pentru ca daca ar pescui mai static (adica recuperare mai inceata) probabil ca nu s-ar arunca un avat de 2 kilograme pe un vobler de aproape 15cm ... pe langa asta trebuie pomenit ca in filmulet se vede ca ar fi un curent suficient de mare incat voblerele de suprafata nu ar putea fi jucate tocmai corect.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 28. februarie 2012, 18:05

:apl:
Invatam - invatam - ...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

miercuri, 29. februarie 2012, 07:53

Anul trecut dupa vizionarea filmuletului mi-am dat si eu o comanda pentru asa cev,laun tip care-mi facea voblere..Modificata putin,dupa gustul meu si folosita in cateva partide pe baraj.Din pacate nu am avut decat un singur atac,ratat,intr-o zi cand avatul mare isi facea de capA fost superb,efectiv l-a aruncat in sus.Cred ca o sa-i umblu putin la culoare in sezonul care urmeaza.Naluca lui" minimatze"e de fapt un topwater,Illex Chatterer de 145mm si 36gr.In curentul puternic de sub barajul ala,nu prea poti juca bine o naluca de genul asta.Asta-i naluca care o am eu,prin comparatie cu un popper River2Sea de 6,5cm.Stiu ca am putine sanse sa prind ceva la ea,dat fiind faptul ca e tot mai putin peste in Ro.dar daca se nimereste si nu va rata atacul,atunci ala va fi cu adevarat un avat de poveste.
index.php?page=Attachment&attachmentID=31

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 29. februarie 2012, 09:28

da SVF ... intr-adevar dimensiunea voblerului respectiv e apreciabila :rizi: ... pentru a incerca sa mai diminuezi din eventuale rateuri incearca sa faci voblerul de o culoare mai inchisa pe burta pentru a se forma in felul asta un oarecare contrast intre vobler si cer pentru ca lasand voblerul alb sau deschis la culoare nu se vede tocmai bine in cazul in care te uiti de sub el.

pe aici din pacate ideea de TW a cam picat ... anul trecut am insistat destul de mult cu chestii intre 7 si 10 cm si am avut parte de foarte putine atacuri din pacate si toti erau din grupa mica.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

8

miercuri, 29. februarie 2012, 14:07

Acum vezi tu,eu ma gandeam cam exact invers :rizi: La foarte multe voblere daca te uiti o sa vezi ca burta le ramane deschisa la culoare.De fapt cam toti pestii sunt asa pe abdomen.Si pestii prada si cei rapitori.Eu ma gandeam sa-l colorez cumva mai strident,un verde, albastru,chiar movuliu si sa-i las burta alba dar nu asa mult.Nu stiu cat ma ajuta chestia asta pentru ca la dimensiunea lui si la dara de apa ce o lasa in urma ar trebui sa-l faca atractiv si pentru un peste din capatul celalalt al barajului :rizi: Ideea de schimbat culoarea mi-a venit tot asa dupa ce am vazut niste filmulete ale unor baieti de prin Germania ce pescuiau cu topwater de culoare mov sub baraje si pot sa spun ca aveau rezultate misto .Chiar si clean de dimensiuni apreciabile.
Acum revenind la faza cu burta alba sa-ti povestesc o intamplare.Mi-am cumparat catre sfarsitul perioadei de vara un king of Jerk de la Cormoran,culoare holo cu ceva verde pe spate si burta ramasa alba.Eram sub un baraj si un avat apreciabil,atunci mi-i s-a parut cat China :rizi: isi facea de cap in pelicula la intervale destul de regulate.Distanta destul de mare m-a facut sa aleg varianta curentului de sub baraj,adica sa-l lansez aproape de mine si apa sa il duca exact in zona in care se afla musteriul,fara sa-l sperii cu lanseuri la fix.Lanseta sus,pickup-ul ridicat,ochii pe vobler si miscari scurte din incheietura,cand voblerul ajungea unde vroiam si bineinteles dupa ce puneam iarasi pickup-ul....Stiu ca era destul de cald,lansasem deja de mai multe ori si plictisit ma intinsesem pe dale pe spate si ma uitam dupa fluturi.Instinctiv faceam din cand in cand aceleasi miscari din incheietura sa anim un pic voblerul.Eeehh atacul a fost cand ma asteptam mai putin.Ma prinsese in pozitia aia de gratar :rizi: ,fara fir tensionat si cu capul in nori.Stiu ca totusi am apucat sa pun repede pickup-ul si sa dau o contra de care ar rade orice baba de la poarta :rizi: .Dupa ce mi-i l-a scuturat puternic de cateva ori,simtindu-l totusi,a reusit sa se dezgate si sa plece,lasand in urma un individ cu o privire poetica :rizi:
In concluzie eu cred ca de fapt el a vazut foarte bine albul acela si a atacat,probabil avand impresia ca o albitura pluteste pe apa. :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 29. februarie 2012, 14:18

Da SVF … iti dau dreptate in privinta albului de pe burta tuturor pestilor … alb care e pus acolo special pentru a fi cat mai camuflati atunci cand ii privesti de jos (la fel cum griul de pe spate ii camufleaza cand ii privesti de sus). Dar eu am zis ca ar fi interesant de pus o culoare mai inchisa pe burta tocmai din acest motiv, pentru a nu se mai camufla in pelicula si ii fie foarte vizibila silueta in timp ce pluteste la suprafata apei. In felul asta sunt de parere ca voblerul va fi mult mai vizibil pentru “cineva” din adancuri.

Intr-adevar, la dimensiunea pe care o are voblerul respectiv e foarte usor de “reperat” de la distante apreciabile dar exista riscul ca atacul sa fie deseori ratat tocmai pentru ca nu reuseste sa vada suficient de bine silueta. Mai exista si varianta unui “punct de atac” pe partea de jos a voblerului, unul pe o parte si unul simetric (deci doua) care sa fie bine vizibile atunci cand privesti de jos ... asemeni multor voblere (in mod special Yo-Zuri) care au asa ceva pe laterale.

ps : poti incerca sa pui niste triple ceva mai mari :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

10

miercuri, 29. februarie 2012, 14:27

Ideea cu triplele ca si cea cu punctele e intr-adevar buna.O sa-i dau o alta fata si sper ca atunci va fi ceva mai bine.Ai dreptate si de ce pestii sunt asa pe abdomen.Probabil producatorii le lasa asa pentru a fi cat mai naturale si lucrul asta uneori poate fi un minus. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 29. februarie 2012, 15:46

Poper la avat nu este mai bun decit asta, marimea F09. Il tai frumos dupa lopatica si-l dai cu oja rosie.
Apoi mai este si asta, culoarea CH
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

miercuri, 29. februarie 2012, 16:00

La 5gr.cat are Rapala ala din primul link pentru mine unul e deja e o problema.Un River2Sea de 6,5 are parca7gr.Si tot mi-i se pare usor.Noroc ca se lanseaza bine datorita formei.Posibil si Original sa zboare tot asa,dar e putin.Am vazut undeva un popper de 8cm la 18-19gr.E altceva. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 29. februarie 2012, 16:38

Conteaza f mult culoarea si forma. De multe ori la original nu merge nimica, si la cel preparat de mine ii rup! Fara lopatica zboara mai bine decit cu, si daca mai pui si o carabina de 2 - 3 grame + o ancora o idee mai grea, ai rezolvato. Merita incercat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 29. februarie 2012, 16:44


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 29. februarie 2012, 16:49

Conteaza f mult culoarea si forma. De multe ori la original nu merge nimica, si la cel preparat de mine ii rup! Fara lopatica zboara mai bine decit cu, si daca mai pui si o carabina de 2 - 3 grame + o ancora o idee mai grea, ai rezolvato. Merita incercat.


Zoran ... originalul de la Rapala (cu barbeta intreaga) e OK la avat in anumite conditii si asta in mod special atunci cand nu esti nevoit sa il lansezi mai mult de cativa metri pentru ca la greutatea care o are nu prea poti sa il arunci bine. Conteaza foarte mult si locul in care pescuiesti la fel cum conteaza si perioada si poftele avatului pentru ca un vobler care astazi merge de rupe peste 2 zile s-ar putea sa sperie pestii la fel cum un vobler care aici merge foarte bine pe Dunare nu a prins nimic. Deci situatiile sunt diferite si mai ales ca vorbim de avat eu sunt de parere ca nimic nu este constant la pestele asta.

Ca pomeneai de barbeta rupta de la acel Original ... cred ca pana la urma iti iasa ceva destul de asemanator cu ceea ce vezi in filmulet:

Sammy Walk the Dog
- YouTube


daca da, atunci incearca direct sa iei voblerul respectiv (Lucky Craft Sammy - dar cam toate firmele produc cate un model asemanator) si vei arunca mai bine decat cu un Rapala Original :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 1. martie 2012, 08:58

Legat de topic eu recunosc ca imi doresc sa pescuiesc pe ocean .La peste spada ,eventai , tarpon , etc. Locatii ar fi multe pe glob ...Pentru apa dulce imi doresc un pescuit la salau ,pe natural , ceva gen Ebro :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 4. martie 2012, 12:20

m-ar incanta si pe mine un pescuit la tarpon :soc:

de altfel mi-ar face placere si un amazon, si nu doar pentru pescuit ... :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

18

luni, 5. martie 2012, 14:34

As pescui in tara la noi, oriunde ar fi sanse de somn mare(peste 50 kg.)! Locatiile externe nu le exclud, insa mai am locuri neumblate in tara! Si e pacat sa te uiti mereu la rosiile din gradina vecinului....

19

luni, 12. martie 2012, 07:02

Daca as putea, m-as duce la pescuit in Kazahstan pe raul Ily sau pe Sydar... indiferent...oricare dintre ele... acele locuri sunt inca "neatinse de civilizatie" si sunt monstrii care intrec orice imaginatie. Am cunostinte care au fost pe acolo si din relatariile lor(+ filmari si zeci de poze) este un paradis "al pescarilor" stiuci, avati, salaii cu miile se reped la orice naluca ... iar somnii cu adevarat mari se prind "doar" la bucati de avati ... asa bucati la un kill . Insa deocamdata e doar un vis...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 12. martie 2012, 09:07

Daca as putea, m-as duce la pescuit in Kazahstan pe raul Ily sau pe Sydar... indiferent...oricare dintre ele... acele locuri sunt inca "neatinse de civilizatie" si sunt monstrii care intrec orice imaginatie. Am cunostinte care au fost pe acolo si din relatariile lor(+ filmari si zeci de poze) este un paradis "al pescarilor" stiuci, avati, salaii cu miile se reped la orice naluca ... iar somnii cu adevarat mari se prind "doar" la bucati de avati ... asa bucati la un kill . Insa deocamdata e doar un vis...



Da kzoli, frumoase locuri … am vazut la un moment dat ceva emisiune pe PV-TV cu ceva grup de maghiari care erau pe acolo la pescuit si stiu ca am cam ramas mut la ce am vazut. Din pacate datorita preturilor finale la care te poate ajunge o astfel de iesire dar in mod special datorita procurarilor tuturor celor necesare destinatia aia devine greu de atins ... si poate pana la urma nu e tocmai rau ca daca era la indemana oricui e clar ca nu mai era paradisul care e acum. :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare