Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »ppscslv123«

Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 29. ianuarie 2015, 02:51

Combaterea Braconajului

1) Cred ca toti pescarii sportivi sunt deranjati de braconieri, insa pe forumul asta n-am gasit o sectiune/categorie(sub-forum) numit "Combaterea Braconajului". Poate ar trebui chiar evidentiata (bolduita, marcata cu rosu, etc) pentru a cere implicarea membrilor in vederea masurilor practice (nu ce-i scris in lege).

2) N-am vazut nicaieri vreo masura/indrumare ce poate fi pusa in practica in lupta impotriva braconajului. Doar niste adrese de mail si telefoane ale autoritatilor ce iau spaga de la braconieri. Concret, practic, ce se poate face?

O petitie este solutionata in RO doar daca petentul isi divulga datele personale de identificare (altfel petitiile anonime sau cu date false sunt clasate), iar apoi autoritatea il suna pe parat (braconier) ca eu am depus sesizare impotriva sa, iar apoi risc sa mi se puna foc la casa sau merg pe strada uitandu-ma peste umar...

Multi de pe aici sunteti din Bucuresti si aveti alte mentalitati, iar multi considerati ca ce-i scris in lege se poate aplica, dar in Provincie savarsirea de infractiuni si contraventii inseamna "smecherie", reprezinta un mod de viata al majoritatii familiilor. Nu poti cere aplicare legii in provincie si nici sa pretinzi aplicarea ei pt ca esti luat de prost sau privit ca nebun, apoi suporti consecinte tare neplacute.

Cel putin in zona in care stau eu, Dunarea are mai multe randuri de plase/setci si alte dispozitive ilegale pe ambele maluri la diferite cote (cica asa ar fi de la Galati si pana la Cernavoda - am auzit asta de la braconierii nemultumiti ca sunt amendati de Pol de Frontiera daca se baga peste zonele altor braconieri - cica ar avea voie sa braconeze doar in zona de domiciliu, nu si in zonele altor localitati).

Ies si eu ca tot omul la pescuit si cand dau pe fund imi agat nalucile sau forfacul in franghiile de culoare albastra (ce sustin setcile), coborate la nush ce cote pe Dunare. Ma deranjeaza mult chestia asta, plus ca parca si pestii au inceput sa evite malurile Dunarii intesate cu scule de braconaj (deci nici peste nu prea mai poti prinde).
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 29. ianuarie 2015, 04:32

Salut ppscslv123,
s-a mai discutat cite ceva in subiectul acesta:
Metode viabile de reducere a braconajului
sau acesta
Bunul simt pe apa ... sau lipsa lui
sau acesta
Daca ati surprins braconieri ce ati facut?

In principiu lumea este coplesita de nr braconierilor si de lipsa de interes al autoritatilor, si in plus acesti "nemernici" care lucreaza in grupuri organizate sunt si periculosi, avand spate. Un conflict direct l-as evita. Cel mai bine este varianta "filmare pe ascuns", si trimisa documentatia ca sesizare la mai multe sedii, ziare, samd...

Forumul este un forum ce sustine C&R si incercam sa facem pescarii sa inteleaga ca fiecare poate pozitiv contribui ptr ca apele noastre sa aiba din nou mai mult peste.
Pescarii sportivi, adica cei cu actele in regula, care insa retin tot ce prind, sau vand tot ce prind (si aici ma refer de ex la sute de kg pe peste pe zi), nu cred ca se pot numi braconieri, dar distrug putin cite putin viitorul piscicol din Romania. :nunteleg:
Deasemenea vizam si pe cei care urmaresc "trofee" culinare, sau cei ce cauta exemplare ptr impaiat si agatat in cui pe perete... aceste exemplare sunt atractii ptr pescarii din tara si chiar din afara tarii, multe fiind chiar inainte deja pline de icre. Asa ar fi de ex acest exemplar care, sincer, nu merita distrus: Pesti mari in Romania. Primul salau de 13,9 kg, Dunare 2015!

Si cu toate ca sustine ca: "Am ajuns la locul faptei la ora mesei, pe la orele 14.00, dupa ce pescuisem si alte locuri, cu rezultate bunicele, multi pesti dar nu prea mari..." la final: "Fiind primul salau de aceasta dimensiune l-am adus acasa." :vomit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »ppscslv123«

Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 29. ianuarie 2015, 08:43

Apropo de pescuitul comercial pe apele interioare: nu-i altceva decat braconaj cu acte si e principala cauza a decimarii speciilor de pesti.

Stau si ma intreb daca nu cumva C&R a fost inventat de braconieri...

Inca o problema de mentalitate (eu as zice ca de indoctrinare, ca sa nu scriu indobitocire), larg raspandita printre romanii pescari: eu daca prind un peste de 10kg trebuie musai sa-i dau drumul (cica practic C&R, imi fac cateva poze sau ma filmez si pun clipul pe YouTube sa arat ce caracter very high am eu), dar braconierul cu acte (adica cel care practica pescuit comercial), nu mai trebuie sa practice C&R. Oricum, un peste de 7kg sau mai mult este f gras, iar un om sanatos la cap nu-l opreste (mai putin daca-i stiuca, salau sau alt peste ce nu are grasime), pentru ca mare parte din carne nu poti s-o savurezi (mananci), practic iti bati joc.

Sa revin la braconaj (cu acte sau fara acte) si C&R.

Daca pun aici o poza cu un pescar sportiv care retine un peste mare, atunci majoritatea membrilor or sa sara repede la hulit, dar daca pun statistica anuala a miilor de tone de peste braconat cu acte (ma rog, pescuit comercial), atunci nu mai zice nimeni nimic - asta nu-i o problema indiferent de cantitati si marimile pestilor. Ca sa nu mai amintesc ca autorizatiile de pescuit comercial sunt de fatada, ca in realitate pescarii cu astfel de autorizatii braconeaza fara acte mai ales intre orele 22:00 - 06:00 alte tone de peste ce nu mai apar in statistici.

Asa ca, in comparatie cu braconajul (cu sau fara acte), C&R este fix pix, o fita ca sa ne laudam cu albumele foto sau video din calculator, smartphone sau pe YouTube. Problema o reprezinta braconajul (cu sau fara acte/pescuit comercial) - parca inainte de 2005 nu era permis pescuitul pe apele interioare ale Romaniei (nu mai gasesc documentul pe net).

ps: by the way, oare cati membri de aici au autorizatii de pescuit comercial (hai, mana sus)? si ne infumuram pe net cu C&R...:furtuna:
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »ppscslv123« (29. ianuarie 2015, 08:52)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 29. ianuarie 2015, 08:52

ppscslv123, apropo de ceea ce ai scris am o singura remarca de facut: problema multor oameni atat in pescuit cat si in orice alt domeniu este ca in loc sa faca ceea ce este CORECT, se iau dupa restu`.
Ca sa-ti dau un exemplu care n-are legatura cu pescuitul, atunci cand merg cu masina si vreau sa fac stanga la semafor, eu ma incadrez pe banda din stanga, NU pe aia pentru inainte, ca-i mai libera si dup-aia le tai fata la aia care s-au incadrat corect! :)
Am urmarit acest lucru aplicat la circulatia din Timisoara si observ cu bucurie ca numarul soferilor care prefera sa faca ce-i corect creste lent dar creste continuu in defavoarea "smecherilor" (ca sa ma exprim frumos).
Revenind la C&R eu dau drumul la majoritatea pestilor pt. ca mi-e mila de ei si PUTIN IMI PASA CE FAC BRACONIERII!
Ma doare in ... din PUNCTUL ASTA DE VEDERE ca maine pestele ala o sa fie prins de nu stiu cine si mancat... eu am satisfactia ca am procedat CORECT SI MORAL!
Sper ca esti capabil sa intelegi ce-ti spun!

Faptul ca sunt pentru combaterea braconajului este foarte adevarat dar n-are nici o legatura cu pescuitul C&R pe care-l practic!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »ppscslv123«

Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 29. ianuarie 2015, 09:01

O alta problema, poate si ma grava o reprezinta nepasarea. Nu vreau sa intelegi ca te critic, dar tocmai mi-ai amintit de o poza ce circula pe Facebook:




Daca nu putem face nimic pt ca autoritatile sunt corupte de braconieri iar petitiile nu sunt luate in seama, poate putem incerca altceva: de exemplu ONG-uri (de afara ca si cele din RO si asociatiile de pescari tot de braconieri au fost inventate), publicitate despre coruptia autoritatilor, facebook, twitter, sau alte idei.
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 29. ianuarie 2015, 09:07

Nu ma refeream la pescuitul comercial sau la braconaj.
Cunosc pescari cu autorizatie pe clisura care de la plase nici bani de-o pita nu fac, si merg sa mai si munceasca altceva, cu sirguinta si sudoare. Cei ce dau cu current sunt braconieri, chiar daca au autorizatie, si au spate, ptr ca de aceea isi permit sa faca ceea ce fac…

Din nou se intelege gresit contextual de C&R. Daca citesti ce-am scris pe Pescuit la somn, sau ce s-a discutat si in alte subiecte, vei vedea ca sunt cu totul de-acord ca pescarii sa retina peste in limita legal admisa.
Cu ce nu sunt de-acord, sunt de exemplu capturile de 20 – 30 de somni pe zi, care depasesc lejer 100 kg. Inteleg perfect ca un exemplar sa fie retinut, ptr cina de cu seara, chiar daca are 10 kile, dar restul sa fie eliberati. Mi se pare foarte corect si asa ar fi normal! Deci in cazul acesta vorbim de traistari sau fomisti, cum vrei sa-i spui…
Cu ce iarasi nu sunt de accord, sunt exemplarele capitale care sunt scoase din apa, mai ales inaintea depusului. Sunt convins ca multi pescari sportivi care retin fara limite, daca ar fi 100 de pesti capitali in apa, si ar prinde 100 de pesti, ar retine 100 de pesti. Si nu i-ar interesa deloc daca apa ramane stearpa sau nu. Si aici din nou, nu vorbesc de braconieri sau pescari industriali, ci de asa zisi pescari „sportivi“.
Si tot aici iti si pot confirma multi de pe forum, ca pescarii industriali cu legitimatie ce pescuiesc cu plasele nu prind somni nici macar 5% din ce se scoate iarna la jig pe gropi, sau vara la clonc.
Aceasi conceptie o au si multi pescari de salau, care abia asteapta februarie-martie sa “omoare” salaul. Si aici cunosc pescari la bat care prind si 200 kg de salau pe zi, si este retinut tot pestele. Mai rau, au vrut sa-i sustin pe forum cu petitie ptr a aduna semnaturi sa se interzica pescuitul industrial cu plasele. Si sti de ce? Nu pentru capturile celor cu plasile, caci alea-s o gluma buna fata de ce scot ei, ci ca sa nu-si aghete jigurile in plase si sa poata avea in exclusivitate loc liber pe Dunare. Ca sa scoata si mai mult peste…

Nah, si aici sunt de parere, si o sustin, ca fiecare daca respecta regulamentul si nu retine peste masura, se allege si cu peste, si cu C&R.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 29. ianuarie 2015, 09:07

O alta problema, poate si ma grava o reprezinta nepasarea. Nu vreau sa intelegi ca te critic


Daca asta mi se adreseaza mie, am facut o mica completare la postarea anterioara pe care o repet: NU are nici o legatura combaterea braconajului cu C&R-ul.
Faptul ca unii sunt niste nenorociti n-o sa ma determine si pe mine sa devin la fel.
Am fost, sunt si voi fi pt. combaterea braconajului!

In plus, primul punct din REGULAMENTul acestui forum subliniaza clar ca acest forum promoveaza C&R!
Cine nu vrea sa practice acest lucru NU poate fi fortat sa o faca dar este rugat sa se abtina de la a combate AICI acest fenomen.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 9. februarie 2015, 11:05

Luna trecuta am sunat la jandarmerie sa vad cum putem colabora impotriva braconajului,azi am fost sunata de cineva de acolo si urmeaza zilele astea sa ma intalnesc cu el sa punem la punct detaliile in acest demers.Am marea rugaminte la voi toti sa veniti cu sugestii vis-a-vis de acest subiect ca atunci cand ma voi intalni sa pot aborda mai multe puncte.Eu m-am gandit la cateva probleme cum ar fi: un numar de telefon valabil atat la mine in Galati cat si in tara unde putem face direct sesizarile si nu la 112,prezentarea zonelor cu risc major de pe toate raurile dn zona care sunt tinta preferata a braconierilor,timpul de reactie din momentul in care sunam si facem sesizarea si momentul in care ajung la locul respectiv precum si ce facem in momentul in care vin jandarmii iar braconierii dispar din zona.Eu mommmentan la astea m-am gandit de aceea apelez la voi sa veniti cu alte idei .Stiu ca e un pas mic si poate nesimnificativ dar macar incerc ptr ca nu mai pot si ptr ca vreau ca incetul cu incetul sa schimbam ceva ,cat de putin.Am luat in calcul si apelarea la mass media in special la pressa scrisa dar aici e mai complicat ca nu pot eu (o ilustra necunoscuta)sa determin un jurnalist sa scrie un articol dar pot in schimb sa le dau teme ptr articole in momentul in care jandarmii vin si ii prind pe braconieri ,bifand astfel ca politia-i cu noi.Stiu ca poate o sa ma considerati o idealista fara sorti de izbanda dar macar incerc si ma implic si chiar daca nu o sa reusesc sa bag vreo cativa in puscarie macar sa-i facem ca in momentul in care vin cu intentia de a face rau sa se uite pe maluri si daca vad pescari sa se gandeasca ca cineva poate suna la politie si sa renunte macar in zona aia.Cam acestea fiind spuse astept parerile si sugestiile voastre. :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 9. februarie 2015, 12:35

Buna Cristina!
Toata stima ptr initiativa, si bine-nteles vei avea sprijinul meu si précis a multor atlora de pe forum. :bravo:

DAR, in primul rand trebuie clar definit si precizat, pe cine ai/ avem in obiectiv, pe cine incadram ca braconier ptr a-l putea seziza, anunta, si pe cine nu. Pe cine il facem dusman, si la cine renuntam ca si cunostiinta sau chiar ca prieten.
Initial am fost de parere ca un braconier este numit cel care pescuieste cu lanseta fara permis, sau cu accesorii de pescuit industrial fara autorizatie.

Insa nu este asa, si dupa cum scrie atata in regulamentul de pescuit sportiv/recreativ cit si in cel ptr pescuitul industrial, oricine nu respecta legea este braconier! Si aici ne incadram si noi, pescarii sportivi, care de ex pescuiesc cu mai multe lansete decit este admis prin lege, care retin mai multe kg de peste pe zi decit este admis prin lege, daca vindem pestele prins, daca retinem pestii sub marimea minima admisa in lege, daca pescuim in zone protejate, sau pe perioade de prohibiie, sau pescuim cu momeli sau tehnici interzise cum ar fi harponarea, pescuitul cu mana, sau cu “parasuta”… toate acestea sunt ilegale = braconaj.

Deasemenea ptr a incadra ca braconieri pe cei ce au autorizatie ptr pescuit industrial trebuie sa cunoastem ce este admis si ce nu! Unde au voie cu plasa, cu cite plase, cum trebuie semnalizate, ce fel de ochiuri, ce inseamna monofilament!? Cred ca aici multi facem si o mica confuzie, ptr ca sunt admise si plase din “monofilament” ce au mai multe randuri de ochiuri sau de o anumita grosime de monofilament. Aici ar putea sa ne clarifice cineva din domeniu...

Hmm…, nu stiu ce sa zic, dar mi se pare mai usor de sesizat un braconier din randurile pescarilor sportivi, decit unul cu autorizatie.

Forumul acesta sustine si promoveaza pescuitul C&R, deci clar este impotriva braconajului.
Si acesta a fost un motiv ptr care nu se admit poze din care ar reisi clar citi si care pesti sunt retinuti, sau discutii despre soarta pestilor capturati alta decit C&R, ptr ca orice abatere de la regulamentul ptr pescuitul sportiv ar trebui sesizata si anuntata, si nu promovata. Astfel forumul fiind pentru C&R, este si contra braconajului, dar, prin respectarea stricta al regulamentului nu dorim a exista posibilitatea de a fi nevoiti sa anuntam braconierii care se dau de gol prin diverse postari.

Este un subiect foarte dificil si delicat, care trebuie abordat cu mare atentie! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 9. februarie 2015, 13:10

:salut: Buna Zoran ,,foarte bine pusa problema insa eu ptr inceput m-am orientat spre cei ccare baga plase. monofilament ,cei care dau la prasuta si in principal la cei care curenteaza .Si ca situatia sa fie si mai clara toate aceste demersuri le voi face ai mult in perioada de prohibitie cand e mult mai usor de probat delictul.Am discutat cu persoana respectiva sa se documenteze cu privire la tipurile de plase ce fac obiectul problemei ca sa stiu si eu anumite lucruri.Sunt hotarata sa anunt autoritatile si cand vad din astia cu plasele ca prind morun si cega de 30 cm si le iau ,asa cum a fost cazul acum vreo 5ani in urma,de mi se rupea sufletul de bietii pesti.Cat despre lansetarii care pastreaza orice icra cu urechi cum le zic eu ,urmeaza.Deocamdata lucrurile trebuie luate pe rand in ordinea celui mai mare rau si dupa aia cel mai mic rau dau ma rog trebuie sa incepem cumva de undeva.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 9. februarie 2015, 14:20

Cristina,cand te hotarasti sa suni la jandarmerie,spune asa:"D-lor.vreau sa fac o reclamatie impotriva celor de la filiala ca sunt niste putori si permit sa se intample pe apa anumite nereguli".
Dar ma rog,e treaba fiecaruia sa faca ce vrea in timpul liber si sa aibe ce
hobby vrea.Eu unul vreau sa ma relaxez,nu sa "fug"dupa braconieri si sa fac treaba altora.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 10. februarie 2015, 12:49

:salut: Draga Diogene,e adevarat ca mare parte din autoritatile abilitate nu-si fac treaba dar daca cineva in acest caz jandarmeria vrea sa se implice nu trebuie ajutati?De unde sa stie ei unde se braconeaza daca noi pescarii care vedem nu-i ajutam,aceasta atitutudine de a ne face ca nu vedem sau cu ne intereseaza ori ca nu noi ci altii(autoritatile) trebuie sa faca ceva este cea mai gresita.
Si eu merg la pescuit sa ma relaxez dar nu pot sa aplic politica strutului cand ii vad pe astia cum distrug,si stiti de ce o fac?ptr ca ei stiu ca nu da nimeni telefon sa anunte ptr ca suntem toti niste lasi si nu facem altceva decat sa injuram pe mal si mereu asteptam ca altii si nu noi sa ia masuri.E trist ca asta e mentalitatea ptr ca daca am fi uniti si fiecare dintre noi am lua masuri am reusi sa -i mai imputinam.Degeaba scrieti pe forum daca toate masurile voastre raman doar la stadiul de *sa vorbim ,vorbe*treziti-va ca nu mai dureaza foarte mult si nu o sa mai aveti ce elibera sau prinde si o sa va duce-ti pe malul apei cu patura si gratarul fara lansete ca nu o sa aveti ce prinde.
Tot ce am scris acum nu este un repros la adresa voastra ci doar o dezamagire personala ptr ca mi-am imaginat ca fiind atatia pescari din toata tara sansele de a ne mobiliza macar o parte dintre dintre voi si de a incerca sa facem ceva sunt mai mari.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 10. februarie 2015, 13:13

Draga Cristina,
Daca ai sa cauti cu atentie pe ACEST forum ai sa constati ca mai sunt topicuri in care s-a pus problema braconajului, s-au discutat posibile solutii, s-a redactat de catre un membru al forumului o petitie semnata de multi alti membri, s-au trimis scrisori catre diverse institutii s.a.m.d.
Poate-ti schimbi parerea si n-o sa mai fii asa dezamagita. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 10. februarie 2015, 13:29

Cristina,sincer eu unul iti doresc succes in ceea ce faci.Cand am fost mai mic am fost si eu visator....acum mi-a trecut.Mi-a trecut nu pentru ca nu as fi incercat sa fac ceva,ci pentru ca cei care erau obligati sa faca nu au miscat absolut nimic.Nu te mira daca multi pescari vor ridica din umeri si vor trece mai departe...poate ca au obosit sa tot faca ceea ce vrei sa faci tu acum, dar fara sa-i ia nimeni in seama,sau mai rau sa-i ia in ras.Sau poate ca pur si simplu la un moment dat le e lehamite de aceste discutii interminabile despre ce ar trebui sa facem noi...(oare de ce noi?)Cum ziceam mai sus pescuitul inseamna altceva...Ma bucur daca acolo la tine crezi ca situatia se poate schimba si crezi ca ai sanse de izbanda.Sper sa ne ti la curent cu rezultatele obtinute si fire intinse pe 2015... :ochi:
ps:facem un pariu ca filialele + jandarmii stiu sigur unde se braconeaza pe raza lor de actiune? :)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

tivi

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 29. octombrie 2014

Locație: arges

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 10. februarie 2015, 15:20

Buna ziua,
Imi spun si eu parerea mea: pestele nu a disparut si nu o sa dispara decat din cauza braconajului (setci monofilament sau textil, si curent electric), nicodata nu o sa dispara pestele daca x sau y merge la pescuit cu 7 undite si pleaca acasa cu 5, 10 sau mai multe Kg de peste fie el si mai mic decat limita admisa.

Exista o lege care sa interzica clar pescuitul cu plase monofilament, curent electric....nr de plase, nr de persoane care pot detine plase si ce fel de plase???
Daca da, mergem mai departe.
Poate oricine sa isi faca permis pt pescuit "industrial", banuiesc ca ii trebuie firma si trebuie sa scoata bon fiscal cand vinde pestele mai departe prin piete sau exista alt sistem ???...nu stiu.

Daca s-ar face un site care sa contina strict pagini 100% cu toate raurile braconate din Romania (vorbesc de raurile mari gen Olt, Dunare...etc) (pagini in care se vor relata strict problemele si nu vor exista discutii aberante) si fiecare persoana, pescar sau nu, care este dornic sa faca o treaba buna, atunci cand merge la pescuit si are la indemana un telefon care poate filma (toti avem asa ceva) face poze sau filmeaza mai pe ascuns daca nu se poate direct pe cei care braconeaza, si incarca filmuletele, pozele pe site-ul respectiv dand si ceva detalii despre locul faptei, masinile braconierilor, numar....etc; credeti ca o sa reusim sa sensibilizam autoritatile, am putea sa-i facem cat de cat sa respecte legea? putem trimete aceste dovezi la filiale, politie...la televiziuni? cu siguranta se va face tam_tam

Putem ajunge pana la a da in judecata "autoritatile, filialele" ca nu isi fac treaba in baza acestor probe, filmulete?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 10. februarie 2015, 17:00

Salut tivi,
multam fain si ptr parerea ta, ptr ca fiecare parere conteaza, mai ales ca o putem discuta.
Doar ca aici te pot contrazice in unele puncte... si anume, cum am mai spus, un pescar bun la bat poate prinde muuult mai mult decit cu plasa.
Hai sa o luam pe rand, vorbind dpdv a ceea ce se intampla pe Dunarea de la Bazias in jos, primii zeci de km...

1. curent electric = puscarie sau impuscat pe apa (ceea ce sa intamplat deja)
Cei ce mai practica asa ceva sunt ori dobitoci, inconstienti, ori au pe cineva tare de tot in spate.

2. plase puse ilegal, adica de cei care nu au autorizatie - :doarecapu: mai mult incurca decit prind, trebuie facut pe fuga, trebuie atentie si stres maxim, samd...

3. plase puse legal sunt tot mai putine, ptr ca pescarii industriali incep sa-si dea seama ca nu se merita licienta de 600€ pe an, plase rupte, munca zilnica pe ploaie, vant, frig, caldura... NU se merita. Unii care isi mai tin liceenta o tin ca sa poata sa retina tot pestele prins la lanseta!

4. braconierul marunt dar cu bani, sa-i zicem asa, care ia acasa tot ce prinde la bat. Eh, si aici crede-ma, sunt pescari la jig care rad si isi bat joc de cei industriali, cit peste prind ei si citi bani fac din vanzare. Poate e greu de crezut, dar comenzile de la restaurante sunt la mii de kg de peste! Alti pescari de clonc prind si peste 100 kg pe zi! atentie, peste 100 kg zilnic, si fac naveta Timisoara - Dunare de 20x pe luna. Si toti acestia sunt cu stil, banuti, lansete de lansete, si se simt indreptatiti sa faca ceea ce fac. Sa nu vb de cei ce merg in Delta la clonc, si s-e intors cu sute de somotei de 1 kg. Sau altii care au fost in Delta la stiuca si prind in 4 zile 50-60 de stiuci de persoana, toate retinute.

5. braconierul marunt dar sarac, care se chinuie cu parasuta sa aghete vreo platica sau alt peste marunt de fund...

Dpmdv toti sunt braconieri, si toti ar trebui sa raspunda in fata legii ptr ceea ce fac. Fiecare aduce pagube mai multe sau mai putine, clar, dar nu noi suntem cei care trebuie sa-i urmarim, sa-i depistam, sa-i bagam la puscarie, ptr aceasta exista autoritati. Bine-nteles ca daca ne iese asa ceva in cale, nu tra sa intoarcem capul si putem linistiti si cu sufletul impacat sa facem sesizari, dar nu sa-i cautam sa-i inlaturam, ca sa aibe altii si mai mult peste de carat acasa.

Cit despre intrebarile tale, clar, se poate da in judecata ori si cine! Dar nu cred se merita decit daca sunt sanse maxime de reusita.

Si acuma imi spun si eu din nou parerea: fiecare dintre noi, pescarii sportivi, este responsabil ptr ceea ce face pe apa, cum pescuieste si cu ce, cit prinde si cit retine, si fiecare poate printr-un pescuit legal sa contribuie destul de mult la mentinerea populatiei pscicole. Mult mai mult decit sa umble dupa braconierii cu curent sau cei cu grebla...

PS: nu uitati ca pescarii sportivi sunt mult mai multi la numar decit braconierii, si daca calculam la 1000 de pescari sa fie 100 de braconieri (ceea ce nu prea cred), sa luam un exemplu "sec":
1000 pescari care... hai ca retin si ei mai mult decit permite legea, sau sa presupunem ca exact cit e legal, adica 5 kg = 5 tone peste
100 braconieri care retin ce prind la parasuta... poate un maxim de 30 kg peste (cu indulgenta) = 3 tone peste :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 10. februarie 2015, 17:41

:salut: Zoran ,e adevarat ca pescarii cu bete si lansete sunt mai multi ca cei cu barcile dar de ce nu te gandesti ca aia cu barcile si plasele stau pe malul apelor tot anul si zilnic de 4-5 ori dau toane ,pe cand un pescar sportiv vine ori in weekend ori cateva ore in timpul saptamanii.
Ce rau fac acestia in raport cu aia cu plasele?Eu nu cred ca pescarii care pescuiesc de pe mal au terminat pestele ci mai degraba aia cu barcile atat aia cu plasele cat si lansetarii iar apropos de asta am vazut cu ochii mei cum in celebrul nostru loc de pescuit Scurta(intrbati-l si pe Larry ca el pescuieste acolo)cum stau calare zi lumina si cum ies la mal cu saci de peste si nu numai acolo.
Iar in legatura cu braconierii ,eu nu fac vanatoare ci sesizez mai depearte daca unii pescuiesc altfel decat trebuie si chiar azi am avut o intrevedere cu cei de la jandarmerie si au fost foarte deschisi si dornici sa facem ceva.Luna viitoare am sa merg cu ei sa le arat toate zonele pe care le cunosc eu ca fiind cu risc crescut si sper ca aceasta sa-si atinga scopul propus.
PS: Vor fi luati si pescarii ,,sportivi" cei cu parasute,ce dau la japca si care pescuiesc in prohitbitie.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 10. februarie 2015, 18:45

poate iti dau un nr de tel pentru sesizari la care sa si raspunda cineva!
asta este cel mai bun lucru pe care il face jandarmeria!
sa dea un nr de tel pe care sa il popularizam printre pescarii ce doresc sa se implice si atunci cand vedem ceva sa anuntam iar jandarmeria sa se miste!
eventual eu pot incerca sa implic si presa dk este ok!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 10. februarie 2015, 18:53

Eu zic ca Zoran are dreptate ...Nu 100% ,dar ceva adevar este in ce spune. Pe Mures ,sa spunem ca somnul l-au distrus cu electricul.Sa zicem . Si cu plasele la cofta vara.Si cu grebla .Bun.Salaul sa zicem ca il cauta in prohibitie ,la "smuls" si la plasa si ...merge cica si pe curent.Sa zicem .

Insa...Insa chiar langa Aiud ,intr-o zona plina in general de pescari ,acum 10 ani gemea de avat . Acum inca mai este ...Inca. Acolo nu se poate da cu curent ,nu merge plasa iar la grebla avatul ...Deci avatii au fost decimati cu lanseta! Clar! Sunt pescari dedicati care zilnic sunt pe ei. Fiecare prinde intr-un an cca 50-100 avati.Se retine in general tot ,sau oricum ce trece de 7-800 g cu siguranta!Sa zicem ca sunt 3-4-5 pescari dedicati .Plus vreo 10-12 din astia care prind mai rar .Dar prind si ei 10-20 avati .Calcul? Sa scoti numai 300 de avati /an de pe o zona de ,nu stiu, 1 km este mult. Sa scoti 500 bucati este deja exagerat! Peste 500 ...Cat naiba de avat poate sa fie intr-o zona ,oricat ar fi de buna? Si uite asa s-a gata cu bataile gen "Delta" de acum 10 ani ... Cleanul? Pai cine da cu grebla,curent,plase dupa clean? Poate vreun parasutist ,dar cat prinde? In schimb toata lumea de la al cu tzatza-n gura pan'la al cu barba sura ,vara ,este in apa ! Lingurita este cea mai vanduta naluca la Aiud! Rezultatele ...le stiti.Mai nou merge si stiuca pe Mures.Nu se stie inca de ce :rizi: Toata lumea care da la scobar ,in sezonul rece, are si un bat cu peste viu ...sa fie acolo! Fire groase ,strune puternice sa tina ...Si sunt pline malurile de pescari .Mai ales de pensionari (cu care personal nu am nimic le respect varsta si munca de o viata ) ,si nu pot sa inteleg de ce permisul e gratuit pentru ei care stau toata ziua pe apa ca au timp?No offence!

Ca sa inchei ...prin anii 90 ,iarna cel putin , daca-ti sarea piatra de la bricheta nu fumai toata ziua ca nu aveai de la cine sa ceri un foc! Acum toata lumea e pe apa ,ca e sanatos. Foarte corect si normal.Mai bine in natura decat prin birturi! Insa trebuie sa recunoastem ca presiunea care se pune pe peste este imensa! Pestele,instinctiv,isi schimba comportamentul ,se retrage cine stie pe unde,etc. Si noi ...noi ardem netu! :rizi:

20

marți, 10. februarie 2015, 19:05

poate iti dau un nr de tel pentru sesizari la care sa si raspunda cineva!
asta este cel mai bun lucru pe care il face jandarmeria!
sa dea un nr de tel pe care sa il popularizam printre pescarii ce doresc sa se implice si atunci cand vedem ceva sa anuntam iar jandarmeria sa se miste!
eventual eu pot incerca sa implic si presa dk este ok!


referitor la nr de telefon....te-ai gandit ca daca il afla si braconierii ..si ...suna de 5....10 ori si ii trimite dupa cai verzi pe pereti...crezi ca mai iese jandarmeria vreodata? ca doar nu o fi un nr ca 112 sa fie cu regim special si cu urmari :gandesc: