Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 12. septembrie 2013, 09:08

Dupa multa chinuiala, am reusit sa finalizez si eu o lanseta pe blanc GLoomis. Am inceput-o mai de mult, am lasat-o, am luat-o iarasi...
Blancul e destul de tzeapan, undeva pe la 1 1/2 oz , cu conicitate pronuntata si implicit rezerva mare pe talon, motiv pentru care mi-am permis sa-i pun inele cu doua picioare. Urmeaza proba practica.

image hosting
how to print screen on pc
how to take a screen shot
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

82

joi, 12. septembrie 2013, 11:02

Superb gripul,sa o folosesti sanatos..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

83

marți, 27. ianuarie 2015, 23:38

Lanseta jiguri (nu spun salau :limba: ) productie 2015 si povestea customului:
http://www.pescuit-rapitori.ro/pescuit-b…odbuilding-ului






Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

84

miercuri, 28. ianuarie 2015, 10:11

Sa o folosesti cu folos,arata bine.Cat despre partea cu lemnul in rodbuilding pot sa te asigur ca mai sunt saltii care lucreaza cu asa ceva,si nu doar de acum.Si probabil ca Narik nici nu a fost primul.In rest da,iti dau dreptate,el dar si cei enumerati de tine fac lucrari bune si frumoase.Ca dealtfel inca vreo doi trei rodbuilder de pe forumi pe care ii stiu eu:Greywolf,Kingofbeast..Cum ziceai,daca nu prea iesim in fata cu chestia asta nu inseamna ca nu ne si pricepem "cat de cat"...
Daca tot s-a inviorat topicul asta mai ca as pune si eu o lanseta fauta de mine,pe care am folosit-o anul trecut cu ceva rezultate.E un HM-MHX 843 1pcs 1/4-3/4.Butt-ul e din galma de salcam(oare a cat lanseta la care folosesc lemnul) combinat cu pluta si plastic.Mandrina(vopsita) am imbracat-o in Eva iar winding checks-urile creatie proprie, facute de badea pe strung si trimise la un prieten la eloxat.Practic ce s-a putut face am cam facut singur,fara sa cumpar si sa lipesc doar componente.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere :
  • P1000207.JPG (102,21 kB - 55 ori coborit - ultima oara: 16. iunie 2018, 10:44)
  • IMG_20140707_192917.jpg (295,54 kB - 62 ori coborit - ultima oara: 16. iunie 2018, 10:44)
  • P1000251.JPG (131,4 kB - 51 ori coborit - ultima oara: 28. octombrie 2016, 13:31)
  • P1000203.JPG (73,25 kB - 42 ori coborit - ultima oara: 28. octombrie 2016, 13:31)
  • P1000258.JPG (118,83 kB - 45 ori coborit - ultima oara: 16. iunie 2018, 10:44)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Diogene« (28. ianuarie 2015, 10:17)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

85

miercuri, 28. ianuarie 2015, 11:54

Lanseta jiguri (nu spun salau :limba: ) productie 2015 si povestea customului:
http://www.pescuit-rapitori.ro/pescuit-b…odbuilding-ului







Ai de gand sa incetezi sa-mi mai strivesti nervii cu lanseta asta?! :rizi: Ce vrei acuma ? Sa scapi de mine? Colegu ...nu se face ! :prieteni: Hai sa o folosesti cu placere si sa vad primul salau cu ea :bravo:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

86

miercuri, 28. ianuarie 2015, 13:36

mersi Diogene, Zamfi dar am zis: e lanseta de jig nu de salau :) . Sunt sigur ca sunt altii, unio poate mai talentati, eu am vorbit doar de ce cunosc cat de cat. Si apropo, arata foarte bine lanseta ta!!

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

87

miercuri, 28. ianuarie 2015, 13:42

Apropo,in ce greutate a iesit in final ?

88

miercuri, 28. ianuarie 2015, 18:10

Lanseta jiguri (nu spun salau :limba: ) productie 2015 si povestea customului:
http://www.pescuit-rapitori.ro/pescuit-b…odbuilding-ului









Ai de gand sa incetezi sa-mi mai strivesti nervii cu lanseta asta?! :rizi: Ce vrei acuma ? Sa scapi de mine? Colegu ...nu se face ! :prieteni: Hai sa o folosesti cu placere si sa vad primul salau cu ea :bravo:


prietene,
astazi am avut privilegiul sa tin in mana si sa studiez lanseta asta. :bucuros2:
in poze este urata fata de cum arata in realitate!! :buaaaah:
nu vrei sa stii cat de fain este batul asta, este una din cele mai frumoase si mai fitoase lansete si asta in sensul bun, iar de performante sunt convins ca sunt pe masura (abia astept sa o si pescuiesc :pescuit: )
nu sunt adeptul betelor scumpe, dar asta merita fiecare banut :apl:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

89

miercuri, 28. ianuarie 2015, 19:16

Crezi ca eu nu stiu ca-si merita banii :soc: E drept ca multi! :pauza: De aceea zic ...mai faine sunt pozele alea cu geamanduri decat cu batul asta! :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

90

miercuri, 28. ianuarie 2015, 19:17

...Si ca sa bag si eu ceva de vina :) Pacat ca nu este dintr-o bucata! Sic! :noroc:

91

joi, 29. ianuarie 2015, 19:19

prietene, nu poate exista termenul "pacat" la acest bat.
singurul pacat este ca exista! :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

92

joi, 29. ianuarie 2015, 21:38

E drept...Oricum este un bat care poate demonstra ce inseamna un bat facut la comanda de cineva care chiar stie! Ce-mi place mult la bat este modul "natural" de montare a mandrinei VSS. Foarte comod! Desi multi prefera montajul cu piulita in sus ,desi si eu am un bat montat invers, personal cred ca St.Croix nu a gresit cand a montat-o asa pe betele de serie. Personal ,pe un Legend ML ,cu mandrina montata ca la acest bat ajung linistit cu degetul pe blanc.Si este foarte comoda mandrina !

In rest ...mofturi ...inele torzite ...bleah :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

93

joi, 29. ianuarie 2015, 22:49

Ca sa ajung sa pun mandrina asa a trebuit sa pipai cateva bete, mai am unul cu piulita sus. Inafara ca ma
Incomodeaza, se si desface aceasta piulita. Daca o montam sus, atunci era full grip :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

94

vineri, 30. ianuarie 2015, 07:46









Artileria heavy pentru anul asta..boblere mari si jiguri..
Am optat pentru un VSS cu insertie EVA , din cea foarte dura, si w.c.-uri si butt cap ALPS.Din partea din fata am taiat cam 2 cm ,pentru ca sa am si putin acces pe blanc.Am lasat foregrip-ul ceva mai lung decat de obicei(pt. mine) pentru ca la o adica sa il pot propti in sold.Imi place foarte mult priza pe rear grip, este extrem de comoda si sigur nu voi avea apa pe mana ,degete inghetate si alte d-astea..Este interesant ca la pozitia asta lanseta este aproape perfect echilibrata.Sigur, dupa ce montez inelele+matisaj+epoxy, echilibrul va trebui ajustat putin cu ceva greutati in butt.Ca am ajuns la buutcap, l-am ales pe asta pentru ca imi place aspectul cat si pentru faptul ca piciorul de fixare are o gaura de 6.4mm lunga de vreo 10-12mm, in care intra numai bine bara de plumb cu dimetrul de 6mm cat am eu matrita..Mai trebuie taiata lalungimea potrivita si un strop de epoxy..Deacum urmeaza matisajul si lacuitul ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

95

vineri, 30. ianuarie 2015, 09:25

misto lucrari baieti ... nu intreb anumite chestii pentru ca e strict vorba de gusturi, si astea nu se discuta :ochi:

Gigi, poti detalia putin despre ce blank e vorba?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

96

vineri, 30. ianuarie 2015, 09:53

Dupa multa chinuiala, am reusit sa finalizez si eu o lanseta pe blanc GLoomis. Am inceput-o mai de mult, am lasat-o, am luat-o iarasi...
Blancul e destul de tzeapan, undeva pe la 1 1/2 oz , cu conicitate pronuntata si implicit rezerva mare pe talon, motiv pentru care mi-am permis sa-i pun inele cu doua picioare. Urmeaza proba practica.

pentru ca lumina nu era cea mai potrivita mi-am permis sa fac unele mici ajustari fotografiilor astfel incat rabdarea necesara unei asemenea manopere sa iasa putin mai mult in evidenta :ochi: toata stima Florin 1948 :apl:


@ Ilie , nu mai sta ascuns ca e pacat , lemnul iti iasa din ce in ce mai bine :bravo: abia astept sa vad o "radacina" dintraia de care mi-ai vorbit pusa in practica :bucuros:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 000.jpg (110,51 kB - 47 ori coborit - ultima oara: 28. octombrie 2016, 13:40)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (30. ianuarie 2015, 10:02)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

97

vineri, 30. ianuarie 2015, 16:45

misto lucrari baieti ... nu intreb anumite chestii pentru ca e strict vorba de gusturi, si astea nu se discuta :ochi:

Gigi, poti detalia putin despre ce blank e vorba?
MHX FS -904 7.6 FT. LINE 10-20LB,pina in 40 gr..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

98

vineri, 30. ianuarie 2015, 16:50

MHX FS -904 7.6 FT. LINE 10-20LB,pina in 40 gr.

Na acu` sa vezi cum o se sesizeze stiu io cine, care da la bibani cu puteri d-astea... :rizi: .
S-o folosesti sanatos, Gigi. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

99

vineri, 30. ianuarie 2015, 17:00

na, bibani si tu acuma... :rizi: Mie nu-mi trebuie oricum crocodili de 2m la spinning, ma multumesc cu pesti normali de ..sa zicem pina in 10 kg..daca o fi sa intre mobydick..asta e..nu ar fi prima si nici ultima oara..Pentru bibi exista altfel de lansete, cum ar fi asta ce urmeaza sa intre in constructie, ca asa umbla vorba prin targ ca se redeschide Tautul..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

100

vineri, 30. ianuarie 2015, 17:20

Tare bun e elixirul asta... Bun rau!