Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 17. decembrie 2014, 15:01

Hakuyo ?

Dupa cum spune si titlul topicului, as fi curios de firma asta.

Din greseala am dat de niste discutii in care anumiti indivizi laudau in sus si in jos nu stiu ce lansete de spinning de la firma asta (de care sincer nu am auzit decat ocazional), pomeneau si de ceva mulinete pe acolo si evident mi-au starnit curiozitatea.

Trebuie sa recunosc ca nu mi-a fost starnita curiozitatea datorita unei eventuale achizitii cat din dorinta de a stii cat din mesajele respective era reclama si cat era adevarat. Adica, vazand pretul la care se vand lansetele ma astept sa fie de o calitate cel putin indoielnica … dar atunci de ce unii le ridica in slavi de parca ar vorbi de NRX-uri.

Am incercat sa arunc un ochi pe net la aceste minuni dar spre rusinea mea nu am gasit decat ceva trimiteri catre un magazin romanesc ce le are de vanzare. Deci nici un site al producatorului, nici o descriere mai detaliata … nimic.

Deci, stiti ceva de produsele firmei respective?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 17. decembrie 2014, 15:24

Am vazut, pipait si lansat de cateva ori o lanseta Hakuyo de 2.7m care daca nu ma insel duce pana in 100g, si chiar duce!
este o lanseta cam barbara pentru sclifosismele de 2014 dar isi face treaba foarte bine, pt naluci intre 30-80... Asta pt heavy-spinning pe Duanre
Am inteles ca au aparut si ceva modele bune pt lacuri in ceva puiteri mai mici...
Pentru cei care cauta lansete de buget redus, poate fi o alegere buna.

Concluzie: o chinezarie de toata isprava.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 17. decembrie 2014, 15:54

Concluzie: o chinezarie de toata isprava.

Am avut bete de crap Hakuyo MTX 8, MTX 9 si MTX 14, astea ultimele de belea!

Daca e vorba de Hakuyo MTX Heavy Spin 2.70m 40-120 gr pe blank de MTX ar trebui sa nu-ti fie rusine cu ea pe malul apei.

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 17. decembrie 2014, 16:04

Sunt scule low buget care isi fac foarte bine treaba.Problema cea mai mare la noi este ca nu mai gasim peste sau il gasim din ce in ce mai rar.Am avut lansete de spining de la okuma,shimano si le-am rupt si plangeam dupa ele,concluzia este ca iti faci treaba cu hakuyo la fel de bine.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 17. decembrie 2014, 18:22

Eu am cateva bucati si spun sincer ca raportul calitate pret este foarte bun.

dalezian

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 13. iunie 2014

Locație: Constanta/Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 17. decembrie 2014, 20:45

Hakuyo de 2.7 heavy spin se preteaza pescuitului la somn pe Dunare? Are suficienta rezerva de putere pt somnici gen "Larry"?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 18. decembrie 2014, 00:13

Dupa cum spune si titlul topicului, as fi curios de firma asta.

Din greseala am dat de niste discutii in care anumiti indivizi laudau in sus si in jos nu stiu ce lansete de spinning de la firma asta (de care sincer nu am auzit decat ocazional), pomeneau si de ceva mulinete pe acolo si evident mi-au starnit curiozitatea.

Trebuie sa recunosc ca nu mi-a fost starnita curiozitatea datorita unei eventuale achizitii cat din dorinta de a stii cat din mesajele respective era reclama si cat era adevarat. Adica, vazand pretul la care se vand lansetele ma astept sa fie de o calitate cel putin indoielnica … dar atunci de ce unii le ridica in slavi de parca ar vorbi de NRX-uri.

Am incercat sa arunc un ochi pe net la aceste minuni dar spre rusinea mea nu am gasit decat ceva trimiteri catre un magazin romanesc ce le are de vanzare. Deci nici un site al producatorului, nici o descriere mai detaliata … nimic.

Deci, stiti ceva de produsele firmei respective?

Cauta pe google dupa reper-ul "mitranescu", mi se pare foarte ciudat ca nu ti-a aparut din prima pe google!
P.S. Cauta-l pe colegul de forum, dupa nume, este si pescar de somn...si e de treaba...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 18. decembrie 2014, 00:20

Dupa cum spune si titlul topicului, as fi curios de firma asta.

Din greseala am dat de niste discutii in care anumiti indivizi laudau in sus si in jos nu stiu ce lansete de spinning de la firma asta (de care sincer nu am auzit decat ocazional), pomeneau si de ceva mulinete pe acolo si evident mi-au starnit curiozitatea.

Trebuie sa recunosc ca nu mi-a fost starnita curiozitatea datorita unei eventuale achizitii cat din dorinta de a stii cat din mesajele respective era reclama si cat era adevarat. Adica, vazand pretul la care se vand lansetele ma astept sa fie de o calitate cel putin indoielnica … dar atunci de ce unii le ridica in slavi de parca ar vorbi de NRX-uri.

Am incercat sa arunc un ochi pe net la aceste minuni dar spre rusinea mea nu am gasit decat ceva trimiteri catre un magazin romanesc ce le are de vanzare. Deci nici un site al producatorului, nici o descriere mai detaliata … nimic.

Deci, stiti ceva de produsele firmei respective?

Puteti discuta cu el, este deschis la orice, eventual, puteti ajunge la un studiu de piata, care, daca se concretizeaza, poate scoate o linie de lansete de somn interesante, de la spinning/casting, pana la clonc si stationar, la un nivel accesibil de pret/calitate!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 18. decembrie 2014, 09:07

[…..]

Concluzie: o chinezarie de toata isprava.


Am inteles si cam asta era si ideea ce mi se conturase mie in minte (sau poate as tinde sa spun ca e o chinezarie de buget). Nu intelegeam doar de ce unii le laudau de parca ar fi nu stiu ce. Dupa cum spuneam, nu am pus inca mana pe vreuna doar ca nu are cum sa nu imi treaca prin minte faptul ca un set de inele bune costa cam cat costa o lanseta de la ei.

Si ca tot veni vorba de chinezarii de toata isprava … cei dornici sa incerce chestii noi, sa arunce un ochi la lansetele de la CRONY :ochi:


Cauta pe google dupa reper-ul "mitranescu", mi se pare foarte ciudat ca nu ti-a aparut din prima pe google!
P.S. Cauta-l pe colegul de forum, dupa nume, este si pescar de somn...si e de treaba...


Pai cam doar ala a fost singurul reper ce mi-a aparut … alaturi de vreun magazin on-line.


Puteti discuta cu el, este deschis la orice, eventual, puteti ajunge la un studiu de piata, care, daca se concretizeaza, poate scoate o linie de lansete de somn interesante, de la spinning/casting, pana la clonc si stationar, la un nivel accesibil de pret/calitate!


Nu vreau sa detaliem mai multe si sa vorbim despre alte persoane (mai ales daca nu sunt de fata) … am purtat anumite “discutii” cu el pe un topic pe aici pe forum … si ma opresc aici.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 18. decembrie 2014, 11:13

somnici gen "Larry"

Trimite una s-o testez. :zambet:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

11

joi, 18. decembrie 2014, 12:46

Am avut un mtx spin de 2,7m castigata la un concurs online,lanseta este buna de clonc nu de spinning :zambet: ....in comparatie cu unicat dreamfish 2 spin de 2,7m este mult mai rigida!am tras de ea sa o rup,n-am reusit....asa fac eu cu toate sculele ce le achizitionez :zambet: daca nu le rup eu nici somnu :rizi:

De curand am castigat lanseta Hakuyo Heavy-Spin MTX 2,7 la un concurs online !
Cred ca e o lanseta care se preteaza in mare parte pescuitului cu jiguri,shaduri,si poate voblere grele!
Lanseta e foarte frumos lucrata,inele SIC,blank subtire,usoara, foarte rigida,actiune fast,putere40-120gr.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 18. decembrie 2014, 18:56

@anem
Zic sa te linistesti cu firma pacii :rizi: TU nu ai ce face cu asa ceva .Sincer.In rest ...numai de bine. :noroc: