Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

62

vineri, 5. decembrie 2014, 14:41

Ciau ! !
Am nevoie de un sfat.Am citit pe site diversele opinii ale posesorilor de bărci pneumatice.
Situatia stă în felul următor :
-Acum domiciliez în Bucuresti , după 18 ani de Timisoara (părintii si fratele încă sunt în Timisoara)
-Merg la pescuit în general la pescuit în deltă cu cumnatul meu care detine o barca de fibra Black See de 5,1 m cu motorizare Honda de 20cp.
Barca pe perioada verii o lăsăm la Murighiol.
-Eu mai am un motor de 4cp Yamaha in 2 timpi ,în stare foarte bună de functionare. La acest motor as cumpăra o barcă pneumatică pentru câteva iesiri scurte
(12-48 ore/iesire) pe an pe Dunăre la Oltenita si Giurgiu când timpul nu îmi permite să ies în deltă.

-Vreau să folosesc barca pneumatica pentru maxim 6-8 iesiri / an ,2 persoane + bagaje.
-Să poată pescui 2 persoane din barcă la somn (clonc), salău sau stationar din barcă maxim 2 lansete de persoana +bagaje minimale.
-Să pot să mă deplasez pe distante scurte aprox.10 km cu bagajerie de stationar pentru pescuitul de pe mal timp de 48 ore (bidon benzină,cort, saci dormit,
apă,mancare umbrelă,
geantă pescuit ,(lansete -max 6 pt. 2 pescari),etc)
-
-Conditii care trebuie să le îndeplinească :
- capacitate 2 persoane + bagaje
- balon mare (am mai avut o pneumatica de 4,20 m cu balon mare iar sentimentul de siguranta era maxim)
-să poată fi manevrată si de o persoana (în situa?ia când merg singur la pescuit) P.s. Nu este o problemă să îi adaptez 2 roti pentru transportul
de pe mal în apă.
-eu personal am în jur de 100 kg.
-nu mă interesează să gliseze (la 4 cai nici nu as avea pretentii) ci doar să se deplaseze si în conditii de vânt moderat, să ajung la un moment dat la
destinatie.
-să aibe chilă
-as prefera podină care să se umfle .

M-ar ajuta un SFAT în privinta lungimii bărcii care să corespundă modului (enuntat mai sus) în care vreau să o folosesc.
Multumesc anticipat. :gandesc:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

63

vineri, 5. decembrie 2014, 17:58

-Să poată pescui 2 persoane din barcă la somn (clonc), salău sau stationar din barcă maxim 2 lansete de persoana +bagaje minimale.


PEscuit 2 persoane la clonc cu 4cp? cam greu fara glisaj... cobori 2km de 2ori si s-a gatat ziua.
Parerea mea iti trebuie barca de 3 - 3.5m si sunt diferente serioase de gtreutate intre cele 2 modele... loc suficient e in 3.3m sau in 3.5m
Firme, sunt atrat de multe pe piata noastra ca nu-mi vine sa ma apuc de recomandari...
Spor!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 5. decembrie 2014, 18:05

La o barca de 3 -3,2 m-am gândit și eu .Mulțumesc pentru răspuns.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 06:31

3-3,2m este OK dar cu doar 4 caluti... te chinuiesti. Orieteaza-te catre 8-10cp pentru 2 persoane cu bagajele enumerate de tine. La Oltenita, contra curentului, cu 4 caluti aproape ca vei sta pe loc cu incarcatura mentionta. Este pacat sa-ti pierzi o zi de pescuit doar pe drum. Acum iarna vei gasi pe probarca motoare ceva mai ieftine decat in sezon.

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 08:21

”Vreau să folosesc barca pneumatica pentru maxim 6-8 iesiri / an ,2 persoane + bagaje.
-Să poată pescui 2 persoane din barcă la somn (clonc), salău sau stationar din barcă maxim 2 lansete de persoana +bagaje minimale.
-Să pot să mă deplasez pe distante scurte aprox.10 km cu bagajerie de stationar pentru pescuitul de pe mal timp de 48 ore (bidon benzină,cort, saci dormit,
apă,mancare umbrelă,
geantă pescuit ,(lansete -max 6 pt. 2 pescari),etc”

Conditiile enumerate mai sus sunt pentru situatii ”maxim admise” ; în general scenariul la care m-am gândit să folosesc barca este :
-1.deplasare 2 persoane la Oltenița sau Giurgiu cu bagajerie de pescuit de pe mal. Alegerea unui loc de pescuit în zonă neaccesibil cu mașina (ex .insula Lungu /Gostinu/Giurgiu -maxim deplasare cu barca aprox 3 km de la mașină sau Oltenița în aval când nu se poate ajunge cu mașina după ploi.), instalarea partenerului de pescuit pe mal cu lansetele si pescuit din barca la clonc, daca Dunarea permite, a mea.
SAU
-2.pescuit la clonc cu însoțitor sau fără.
SAU
-3 pescuit din barca cu însoțitor (4 lansete maxim)bagajerie minimală .
Cel mai fregvent scenariu va fi cel de la punctul 1.

P.s. Barca pneumatica o vreau așa cum am spus ca alternativa în situația când nu avem barca de fibră în București .Nu vreau să schimb motorul ,acesta îl am de vreo 10 ani folosit doar de mine ,extrem de rar și este în stare foarte bună.Nu vreau să investesc foarte mult , că nu se justifică , barca de bază este ceea de fibră ; cind am zis” 6- 8 iesiri /an- 2 persoane+bagaje”- sunt situatiile maxim prognozate; pot fi doar 2- 3 in realitate (in aceasta situatie nu as investi foarte mult,dar privind motorul de trei ani fara sa il mai misc decat cred ca o data pe Snagov i-as ”atasa” o barca pneumatica- ”să fie”)

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 14:13

Am gasit pe ebay Austria, anul trecut, aceasta barca la pretul de 300 euro. Cred ca ar fi buna ptr. ce-ti trebuie, cauta pe ebay poate o mai gasesti.

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

68

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 16:29

Am gasit pe ebay Austria, anul trecut, aceasta barca la pretul de 300 euro. Cred ca ar fi buna ptr. ce-ti trebuie, cauta pe ebay poate o mai gasesti.


Mulțumesc pentru idee. O zi buna!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

69

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 20:31

Vezi asta. Mai ieftina de atat nu cred sa gasesti. Calitatea o constati tu in timp barca 320 ads noua • Rapitori.ro - Pescuit sportiv

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

70

marți, 9. decembrie 2014, 19:57

Am analizat mai multe variante, am vazut o gramada de filmulete pe youtube , am tras o concluzie ,sper, finală.
Mă voi opri la o barcă de 3 m ,utilizată inițial cu motorul meu yamaha de 4 cp ,urmând poate la anul să îl schimb pe unul de 6 cp (motorul de 10 cp , am avut și este greu de manevrat de o singura persoană/ nu imposibil , dar greu, diferenta de greutate este considerabilă intre cel de 6 cp și cel de 10cp)Sper ca motorol de 6 cp si barca de 3m sa ma propulseze, singur in barca intr-un mod rezonabil ( 2 persoane in barca cu motor de 6 cp , din ce am vazut viteza de deplasare este mică.)
p.s. cred ca va fi un kolibri de 3 m cu chila
. Mulțumesc pentru sprijin userilor.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

71

marți, 9. decembrie 2014, 20:14

Kolibri este super barca, solid construita DAR (din punctul meu de vedere) are un mare dezavantaj. Podina se monteaza al naibii de greu. Am 2prieteni cu acesta barca si isi blesteama zilele cu podina. Eu cand ies cu ies ma trec toate transpiratiile pana o montam. Eu am o barca jago (ca cea preze tata mai sus) ma joc cu ea montand podina, extrem de siplu si rapid... in schimb nu se compara nici pe departe cu un kolibrii la material. A mea se zgarie din te miri ce. Na + si -

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

72

marți, 9. decembrie 2014, 20:30

Cunosc problema, dar cred ca este totuși chestie de exercitiu asa am patit si eu cu vechea barca. Am avut o barcă de 3,5 m cu motor honda de 10 cp. Plusuri stabilitate ,deplasare rapida maxim 2 persoane , fara bagajerie.
Minusuri : greu de transportat din casa in masina si ansamblat .Mă luau toate transpiratiile si seara când strangeam mai trebuia sa o si spalam; Am renuntat la ea si am luat cu cumnatul meu una de fibra (black see+ motor de 20 cp + peridoc), dar asa cum spuneam mai sus este din primavara pana in toamna la Murighiol.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

73

vineri, 12. decembrie 2014, 09:21

Am gasit sa cumpar un allroundmarine samba de 330. Ce parere aveti despre aceste barci? Merita achizitionata o astfel de barca avand in vedere ca este din 2010? Pretul este de 3000 ron fuul accesorizata inclusiv cort. Se merita?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

74

vineri, 12. decembrie 2014, 10:45

Din ceea ce am vazut si citit, barcile Allroundmarin sunt OK.
Personal insa n-as cumpara o pneumatica SH (daca nu-i din hypalon) pt. motive cunoscute la barcile din PVC.
Daca nu-s cunoscute, citeste aici: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt. • Rapitori.ro - Pescuit sportiv
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

75

joi, 18. decembrie 2014, 18:04

am o nelamurire ma scoate-ti si pe mine din "ceata" :doarecapu: , care este diferenta dintre barcile Kolibri si Storm ? ma intrebat "MOSUL" :craciun: pe care sa mi-o aduca si nu stiu ce sai spun
-Barca K-240 TL
-Barca pneumatica profesionala Storm STM260 Suceava • OLX.ro, fostul Mercador
multumesc.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 18. decembrie 2014, 19:27

am o nelamurire ma scoate-ti si pe mine din "ceata" :doarecapu: , care este diferenta dintre barcile Kolibri si Storm ? ma intrebat "MOSUL" :craciun: pe care sa mi-o aduca si nu stiu ce sai spun
-Barca K-240 TL
-Barca pneumatica profesionala Storm STM260 Suceava • OLX.ro, fostul Mercador
multumesc.

In primul rand ma amuza copios denumirea de "profesionala" :rizi:
Spune-i Mosului ca STORM are oglinda, are 3 compartimente si este mai ieftina. Nu stiu ce grosime are materialul, insa de regula ambele modele au PVC de calitate. Trebuie sa-ii intrebi pe vanzatori si sa-i crezi pe cuvant, ce grosime are PVC-ul si cate straturi sunt.In vanzatorul de la Kolibri am incredere ca este om serios (sunt multe review-uri pe net in sensul asta). Cel de la Storm, daca a fi tot ala de la care am cumparat acum vreo 5 ani pneumatica BARK => un pamlicar si un neserios cu pedigree. Dupa design, as opta in locul tau pentru Storm. Dupa referinte as opta pentru Kolibri. Alegerea iti apartine si, dupa cum probabil sti, gusturile personale nu se discuta.

P.S. cred ca acum esti mai in ceata decat lainceput... :zambet:

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

77

joi, 18. decembrie 2014, 19:40

de unde ai cumparat Bark-ul ?

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

78

vineri, 19. decembrie 2014, 09:18

Referitor la titlul topicului, un prieten isi vinde barca identica cu barca mea confectionata la KingFisher custom (3m, 35kg balon de 34cm) ideala pentru o persoana pe curgatoare, pe lac fara probleme 2persoane, gliseaza cu 5cp appx 120kg... Iar cu 6 gliseaza appx 170kg...
Barca e cea din clip
http://www.youtube.com/watch?v=OQVjjX5Zngk

Relatii pe mp
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

79

vineri, 19. decembrie 2014, 09:19

Din Piatra Neamt era firma importatoare

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

80

sâmbătă, 20. decembrie 2014, 20:10

Cei de la kolibri spun ca materialul folosit este volmex (parca asa se cheama). Este a aceasi mancare de peste cu PVC-ul?

Subiecte asemănătoare