Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 721

sâmbătă, 22. noiembrie 2014, 19:25

Ce am observat ca la voi salaii arata fabulos, au o coada si o coama superba.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 722

sâmbătă, 22. noiembrie 2014, 20:06

frumos Mane, arata superb dintosul, poate iese vreunul si data viitoare cand cu siguranta voi fi si eu prezent pe malul apei.

ma gandeam acum ca intr-un anumit loc unde prindeam macar un somotel la fiecare partida si aveam atacuri multiple in ultima vreme numarul salailor incepe sa creasca in timp ce somnii au disparut. ma intreb oare de ce ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2 723

duminică, 23. noiembrie 2014, 11:02

Felicitari echipei Emil si Mane, pe voi se poate baza omul (forumul) aveti o frecventa demna de invidiat la capturi... :bravo:

Fir intins in continuare!

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2 724

duminică, 23. noiembrie 2014, 11:11

"Si o inghitit vobleru' lu Gigi, ca numa' lopatica i s-o mai vazut"

Asa este Zoran, cu voblerele lui Gigi te duci la apa cind nu ai timp de pierdut, indiferent ce este in zona, va fi invitat la foto "shooting"...
Fain salaul. :bravo:

Fir intins!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 725

duminică, 23. noiembrie 2014, 18:39

...
Asa este Zoran, cu voblerele lui Gigi te duci la apa cind nu ai timp de pierdut, indiferent ce este in zona, va fi invitat la foto "shooting"...
Fain salaul. :bravo:

Fir intins!


Merci! Asa este, ca si astazi, 1 ora la apa... nu mare, dar mi-am facut damblaua :bucuros2:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 726

duminică, 23. noiembrie 2014, 19:21

Azi am avut parte de o supriza. Dupa ce am cautat juma de zi salaul nu l-am gasit sub nici o forma. Intr-un final am renuntat si am luat combo ul de somn. Nu dupa mult timp a iesit. Dar nu un mustacios

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 727

duminică, 23. noiembrie 2014, 20:19

Fain shaloo,felicitari ptr.captura. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 728

marți, 25. noiembrie 2014, 20:41

M-am intors din Delta. Urmează o poveste... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 729

marți, 25. noiembrie 2014, 20:47

M-am intors din Delta. Urmează o poveste... :noroc:
:bravo:
:zid: ...si eu vreauuuu in Deeeelta! :rizi: Dar numai maine nu-i poimaine, si daca totul va fi bine, voi revedea macar Dunarea la Bazias! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 730

miercuri, 26. noiembrie 2014, 05:41

Zamfi, eu unul sant numai ochi si urechi... :bravo:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 731

miercuri, 26. noiembrie 2014, 08:19

M-am intors din Delta. Urmează o poveste... :noroc:


:apl: ... sa vina, lipseste una ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 732

miercuri, 26. noiembrie 2014, 08:49

Cu ani in urma, circa 18-19 ani, am fost si eu o singura data in Delta. A fost minunat, chiar daca nu am prins decit un singur crap in cele 4-5 zile de pescuit, din 9 zile de concediu. Dar, oboseala de pe drum si greutatile intampinate ptr obtinerea tuturor autorizatiilor ptr pescuit, m-au facut sa tin distanta de DD in toti acesti ani. Si alti pescari mi-au relatat ca, decit in Delta, mai bine in echipa cu prietenii o saptamana pe Po sau Ebro. Chiar daca e ceva mai costisitor, dar finalul este mai multumitor. Atata ce priveste linistea ptr pescuit, fara “curenti” prin apa sau vizite neplacute pe timp de noapte, cit si cu privire la capturi.
Ma bucur ca Zamfi a fost si ne va povesti cum a petrecut el in Delta, mai ales ca, asa cum imi dau seama, este cel putin la fel de “pretentios” ca si mine si in ceea ce priveste “invelisul” unui concediu de pescuit, si nu e doar axat cu pretentii la capturi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 733

miercuri, 26. noiembrie 2014, 15:10

Asa e Zoran...nu sunt interesat doar de capturi! Desi ,ca sa fiu sincer , mi-am atins obiectivul legat de capturi ...am vazut cele trei specii de toamna/iarna ale spinningului in Delta: stiuca, bibanul ,salaul . Restul a fost ...o poveste intreaga! Sper ca in weekend sa reusest sa pun ceva pe "hartie" :rizi: Am ratat niste poze interesante in prima zi cand telefonul a ramas la pensiune :nervos: Iar unele poze nu cadreaza , fiind facute chiar la pensiune! Mai mancam si peste .In Delta! Pentru orice alte comentarii vreau sa va spun ca NU am adus nici o coada de peste acasa! In fine ! Povestim... :prieteni:

2 734

miercuri, 26. noiembrie 2014, 18:49

Salut Zoran, autorizatiile ptr Delta le poti rezolva in jumatate de ora inclusiv PG. Ptr tine taxa de turist , ptr barca si ptr masina sunt cele mai convenabile acelea ptr sejur ( 10 zile ). Le poti plati si pe net. iar PG se poate lua in orice zi / noapte din saptamana in mai putin de 10 min (doar daca mergi pe Chilia si cu ucrainienii nu e asa rau ca si cu sarbii ). Si nu in toate zonele se curenteaza sau se fura.Trebuie sa eviti zonele de turism. Cu barca si motorul tau poti gasi zone linistite si cu destul peste....doar ca trebuie pacalit.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 735

joi, 27. noiembrie 2014, 05:14

Si nu in toate zonele se curenteaza sau se fura.Trebuie sa eviti zonele de turism. Cu barca si motorul tau poti gasi zone linistite si cu destul peste....doar ca trebuie pacalit.


Gufi, claro, dar pina gasesti locuri, pina le diferentiezi de alea cu belea, pina te inveti... eh, tra sa treaca mult si bine.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2 736

joi, 27. noiembrie 2014, 06:38

Eu zic ca merita eforul :zambet:
Pentru mine nu cred ca exista experienta mai placuta si rupere de realitate si relaxare mai mare decat in delta
Intr-adevar eu merg cu niste persoane care bat delta anual de muuulti ani. Cred ca asa ar trebui inceput.
Abia astept povestirile lui Zamfi :zambet: ... Lucky guy
Born to fish, forced to work...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 737

joi, 27. noiembrie 2014, 07:30

Abia astept povestirile lui Zamfi

Lucrez la asta ...Sunt pe teava! :prieteni:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 738

joi, 27. noiembrie 2014, 18:23

DELTA …CA UN DESTIN

De 6 ani nu am mai pescuit in Delta Dunarii! De 6 ani am evitat pe cat posibil Delta pe motive de distanta ,de braconaj ,de mizerie …umana si multe alte cele! De 6 ani am mers periodic in Ungaria , in Italia …6 ani ! Multi ?Putini? Depinde cum te pozitionezi.

2014 a inceput, ca si 2013, bine din punct de vedere al pescuitului …Pentru mine cel putin. 2013 si 2014 sunt ani buni ,la rapitori, intr-o tara cu ape parca tot mai secatuite de peste .Intr-o tara parca tot mai secatuita de bunul simt.
2014…Un an in care am avut o scurta si …tumultoasa (chiar foarte ploioasa )) ) iesire in Clisura Dunarii . :bravo:
2014… Nimic nu prevestea o delta in prag de iarna! Nici macar insistentele unor prieteni dragi pe care i-am amanat si ,i-am amanat si i-am amanat …
2014…Insa ,normal , ce trebuie sa se intample pana la urma se intampla si DA plecam in DELTA! Ce daca previziunile meteo nu sunt favorabile ? Brusc ,intr-o hotarare ad-hoc ,nici un argument nu mai sta in picioare :nici braconajul, nici distanta, nici lipsa pestelui nu ne mai poate oprii! E clar ! Oameni mari si fara minte plecam in DELTA! Ca tacamul sa fie complet ,unul dintre noi isi ia si sotia cu el! S’apai sa mai mori?! :bucuros2:

Frumoasa Valea Prahovei ne primeste cu PRIMA zapada din aceasta iarna(?) .Ne uitam muti cum ninge si cum stratul de zapada devine periculos de gros …Cafeau insa e fierbinte . Fain! Conteaza? Nu ! Mergem in DELTA!


Misterele noptii se risipesc usor ,cu o gratie parca nefireasca pentru aceste locuri , cand trecem Dunarea la Giurgeni-Vadu Oii . E dimineata devreme si gunoaiele care dau de obicei din maini par risipite de vantul care sulfa in dusmanie! Ma bucur ca nu vad braconierii pe pod si trebuie sa fac eforturi mari de a ramane calm pentru a putea relata cumnatului meu cum se vinde peste la sosea in Romania noastra draga! De multi ,de prea multi ani parca…

Tulcea.Poarta de intrare in DELTA ne primeste rece, cu un vant taios si o ploaie care-ti sopteste la ureche sa STAI acasa ! Conteaza? Nu! Mergem in DELTA! :bucuros2:

Avantajul pescuitului de toamna tarzie este lipsa cortului, a sacilor de dormit , a meselor pliante , a tantarilor ,a taunilor :) si ,cel mai important , lipsa celor pentru care bunul simt este o chestiune de dictionar.
Dezavantajul major este …frigul! Un frig care taie in carne vie ,deoarece vantul care sulfa pe aici este facut parca de baietii de la Gillete !

Regretatul Radu Anton Roman spunea in cartea lui (deosebita de altfel!) “Zile de pescuit” ca pescuitul in Delta iarna este o bautura tare si cine ameteste repede e indicat sa stea acasa! Va recomand cu caldura :bucuros: sa tineti seama de acest lucru daca intentionati sa-i radeti in fata iernii deltaice.

Dupa un drum ametitor cu o rapida privata, in care herghelia de cai a rupt Dunarea la propriu ( ca nu mai aveam mult si zburam la cele vesnice!), ajungem la Crisan.

Doamne ce frig este! Conteaza? Nu! Suntem deja in DELTA! Uneori destinul iti joaca feste .Ceea ce parea total improbabil cu maxim 48 de ore inainte se intampla sub ochii mei : bratul Sulina ,la cote de primava aproape , curge manat parca de vantul crunt catalogat cu cod galben .

Ciorba de mistret ,aburinda, painea de casa si ardeiul iute – ciusca, murat, scot rapid frigul din noi !



Bine…unii mai carcotasi ar spune ca de fapt palinca de prune si valurile de vin de Aiud ,manate de vantul setei , au avut o contributie majora la ridicarea cu grade bune a temperaturii…Urmeaza o saramura de la mama ei si eu ,care nu sunt un gurmand cand vorbim de peste , simt cum vinul devine un mediu natural pentru un peste cand e vorba de inot!
Camerele primitoare ,dusul fierbinte si fosnetul crengilor fara frunze ne estompeaza incet ,incet toate gandurile si necazurile cu care ne-a incarcat civilizatia …Somnul ne cuprinde si, inainte sa ma pierd in bratele lui, un singur fior imi mai strabate trupul : SUNT in DELTA! :bucuros2:

Dimineata vine prea devreme parca, risipind cu greu ultimele accente bahice :rizi: . Un mic dejun copios si dam mana cu vantul unei toamne tarzii. Barcile ne asteapta , neprimitoare parca si in cateva momente ne pierdem in lungul bratului . Frig. Prea frig pentru frumusetile care trec pe langa noi!
“Un paradis inghetat in ochii lui Dumnezeu “ cataloga, incredibil de inspirat studentul Radu Anton Roman in cartea care mi-a marcat tineretea , delta iarna.Pentru ca deja putem vorbi de iarna…

“- Bei o gura?” Intrebarea vine firesc si raspunsul nu poate fii decat afirmativ! In DELTA nu mergi daca nu bei! Este o lege nescrisa ,pe care am invatat-o demult ,in anii adolescentei.
“In sticla e prietenie ,afara nu stii ce-i!” spuneau pescarii DELTEI inca de cand “Doi ochii albastrii” sau “Doua pe-o craca” sau “Ochii lui Dobrin” , adica tuica batrana cu doua prune pe eticheta era stapana incontestabila a DELTEI ! Orice ridicare a doua degete in aer opreau timpul pe loc in Delta lui Toma Caragiu …






Incercam sa intram in Iakub.Valurile cu creasta , “berbeci” de un metru ne intorc din drum…facem Rotundul si prima stiuca a zilei ne saluta la o tabla no-name. Apoi un bibanoi de zile mari .Inca o marla. Tabla! De cand o stiu ,in DELTA, cu mici exceptii firesti, tabla face legea la stiuca! Sunt zile in care spinner-baitul ,sau guma pe off-set ,sau sliderul rup gura stiucii ! Insa parca tabla este mai constanta .Parca stiuca doreste sa ramana o conservatore si nu vrea sa recunoasca ultima tehnologie a mintilor infierbantate de internetul dement! Relatia dintre tabla si stiuca este veche de cand …tabla! :rizi:
Facem Puiulet .Valuri mari si aici .Inca doua barci bezmetice.NU suntem singuri!
O marla…un biban…Micile inghitituri de palinca, visinata si …vin ne tin culoarea in obraji. Colegii mei de barca sunt mai incepatori in ale DELTEI si parca incep sa cedeze. Se fac parca tot mai mici in barca …Vantul le suge ultima farama de vitalitate ,astfel incat propunerea mea sa intram pe canale ,la confluente si sa incercam la salau este primita cu urale! DELTA iarna …o bautura tare! :bucuros:

In gura unui canal ,la confluenta cu Sulina, ancorez barca intr-o pozitie nefireasca.Nimeni nu are chef sa pescuiasca…In afara de mine. Schimb batul si zgarciul armat cu otel invelit in plumb cade in abis .O mana …nimic. A doua mana…nimic. A treia mana …simt cum jigul pluteste ireal parca in caderea din prag .Zbang! Atacul este aproape vizibil! Creierul reactioneaza instantaneu! Totusi …prea repede? Prea tarziu? Atacul este ratat! Incredibil! A avut zile zice cumnatul… Valurile masive create de o uzina plutitoare , faptul ca eram 4 in barca ,ne aduc ratiunea inapoi si instinctul de conservare primeaza: ridicam ancora si mergem la pensiune. O iesire slaba, cu 2-3 marle si doi bibani .O iesire neinspirata in alegerea locului care te face sa te intorci cu coada intre picioare. Era mai bine pe Bogdaproste! Sau pe Obretin! Niciodata nu vei stii pescarule unde era mai bine! Dar asta face parte din regula jocului.Si in DELTA se joaca tare, se joaca pe viata si pe moarte!Un fel de Everest poate deveni DELTA pentru neavizati. O iesire slaba…Mai ales daca in pescuit vezi doar lupta cu pestele! Sau ma rog , pestele in tigaie…Pentru cei ce ma cunosc stiu ca eu dau trei stiuci prinse pentru un atac de salau! Pentru mine era super ok: am localizat cel putin un salau! Restul … e poveste,vant si val. :pauza:

La pensiune ne bucuram alaturi de restul colegilor ! Au gasit ceva stiuca ,pe Merhei si lucrurile par normale. Seara vine repede in aceasta perioada , asa ca mancam rapid ,golim ceva butelii ,dusul fierbinte si …CUTREMUR :soc: ! La propiu de data asta. Cabana se zgaltaie bine si nu am cum sa nu-mi amintesc de ’77 ! Uneori este parca mai bine acasa…La noi ,acasa in Ardeal , nici macar nu s-a simtit cutremurul . :drac2:
Somnul ma invaluie din nou …In somn cred ca mai dau inca o teapa de zile mari salaului care mi-a arat cat de nepregatiti suntem noi oamenii in fata vietatilor naturii…Dupa contra :rizi: dorm leganat de suieratul vantului…Replicile cutremurului curg lin peste noi dar asta nu mai are demult nici o relevanta …SUNT in DELTA! :bucuros2:

Zi mare! Toata lumea bine dispusa! Toata lumea pusa pe fapte mari! Si vremea pare azi mai prietenoasa. Vantul sulfa dar parca se abtine ,speriat si el un pic de cutremurul din seara trecuta.

Suntem in barci si gonim cu vantu’n plete  catre Merhei . Motorul nostru ,mai mic decat al colegilor , ne atata nerabdarea…Intram in Merhei si …amutim!



Lacul este pur si simplu fantastic! 1060 de hectare de apa , de nuferi, de bradis si de …stiuci! Desi nuferii sunt inchisi de mult si pasarile sunt destul de reduse ca numar pe lac nu putem sa nu admiram maretia lacului ,situat undeva la umbra padurii Letea. Peisaj taticule ! :buaaaah: Si parca totul devine perfect …vantul sufla domol , soarele ne zambeste pentru prima data de cand suntem aici si poza este din revistele de pescuit! Pana si vecinii ucrainieni ne lasa in pace cu roomingul lor ciudat.

Trebuie sa spun din capul locului ca dragul meu cumnat a fost campionul zilei! :apl: Sigur, nu este lipsit de interes sa va spun ca dimineata ,la urcarea in barci (el urcand in cealalta barca) i-am inmanat, in cadru solemn, o “irlandeza” de 13 g argintie! Scena parea o copie fidela din Operatiunea Monstru ,cand monumentul comediei romansti ii dadea lui Marin Moraru o lingura si ii spunea ,calm, cu mana pe un umar :” Asta este pentru tine!”. Doamne ce actori am mai avut… :bucuros:

Normal ca omul ,adica cumnatu’, beneficiind de zecile de cai ale motorului a ajuns cam cu 30 minute mai repede si a sunat zicand “ Hai ca am luat doua deja!” .Cand auzi aceste cuvinte, cuvinte pentru care ai batut 700 de km , nimic nu-ti mai poate sta in cale!Nici macar o cioata care nu stiu ce dreaq cauta in fata barcii! :bravo:

Ajungem si incepem pescuitul.Trei intr-o barca-doi pescari.


Colegul Ghita, arunca deja o tabla in apa  Ca sa fiu sincer ,nu agreez pescuitul haotic la oscilanta! Haotic in sensul ca lasi barca sub vant ,pe mijlocul lacului si lansezi orbeste tabla incotro te duce inspiratia…E drept ca o mai joci din cand in cand ,insa asa…fara repere, pare putin anost .Sau chiar este?
Drept pentru care incep cu un vobler! Un Dorado Drunk ,sinking , culoare FT normal.La primul lanseu am un atac firav…La al doilea prind prima stiuca ,cam catre marla ca sa fiu cinstit .E bine! Prinde si colegul! Vantul relativ de bun simt ne duce de-a lungul superbului lac .Mai prindem ,mai ratam. Deja m-am convins si eu ca tabla face legea si …asta e! Ajungem intr-un loc de poveste ,intre doi plauri si o mare de nuferi. Suedia? Ce-i aia? Incinte private? Fix banana … Merhei! Acolo , pe natural , in lupta cu mama natura ,acolo nu se numara zilele pe rabojul vietii…Si parca imi vine inspiratia din repere…
Irlandeza :rizi: mea zboara la baza stufului.Milimetric.Acolo ii place sa stea.Bang! Atacul ,pe cadere, nu m-a surprins si ultimele modificari aduse manerului lansetei imi dovedesc ca a meritat! Drill frumos , o lumnare si stiuca nauca ajunge langa barca.Incearca o trecere si se agata in sacul de pesti al colegului de barca. Oscilanta ,miraculous, ii sare din gura si stiuca se elibereaza! Sta pret de o secunda nemiscata .Mult prea mult pentru Ghita care, uimind toti cormoranii asistenti ,o infasca dintr-o miscare de langa barca!!! Incredibil. Oricum a meritat sa fie libera si a fost libera! Chiar daca privirea barcagiului spunea multe … :doarecapu:
Oscilantele lucesc in razele soarelui care incepe sa roseasca si fetele din adancuri par dispuse sa colaboreze . Am puterea de a schimba! Slider.Nimic! Norizi.Nimic! Rapala.Nimic!Floting, suspending, sinking .Nimic!Gume.Nimic! Irandeza.Stiuca!Ar mai fi ceva de spus ? Poate…
La o lansare categoria “din putul maiestriei” , dupa o recuperare saltata am un atac de finete…La teapa mea raspunsul adancului este ferm ! O deplasare laterala ,paralela cu barca si o presiune constanta pe lanseta.Bradia geme de cateva ori …Gemetele barcagiului insa ma fac sa mut privirea pe el si inevitabilul se intampla: pensionara cu buletin, pe viata, de Merhei se elibereaza!!! Punct. :zid:

Vorbim cu colegii .E bine. O zi bunicica (correct ar fi cam 5 ore) ,pe DELTA naturala ,cu peste 40 de stiuci urcate in barca!


O fi mult ,o fi putin? Putin comparativ cu povestile dinainte de racirea brusca a vremii , mult comparativ cu povestile de dupa racire…Suficient zic eu! Mai mult de jumatate din stiuci se intorc inapoi ,pe la caselor lor .Restul …ne vor insoti la pensiune, unde piftelele de stiuca proaspata si vinul alb vor fi intregii tabloul de poveste al serii.Totul cat se poate de legal! Permisele de 30 lei/persoana si taxa de intrare in DELTA de 15 lei/persoana ne permit acest lucru. Nu am putut si chiar nu am dorit sa impun altceva decat legea…Chiar si cea a bunului simt a fost respectata.
Povestile curg mult mai usor in seara asta …Atacuri ,drilluri ,rateuri .Peisaje.Naluci. Cam tot ce face farmecul pescuitului si ne poarta unde a intarcat ucrainianul iapa! Sau crapul ca si din aia se prindeau,din barca, in canalele adanci . Seara se incheie cu voie buna si cu partide de table. Nu de oscilante , de table! Adica din alea cu zaruri si puluri .Pfuii ,bine ca nu am scris altceva! Planuri pe a doua zi …un “muschetar” are alte pasiuni , mai cinegetice asa …cumnatu’ luat de valul norocului impreuna cu Ghita ( “cormoranul” ala de respira greu ,il stii !) vor merge din nou pe Merhei .Iar eu …Eu invart un pahar de vin in mana si ,meditand la nemurirea sufletului , hotarasc ca maine voi sta pe mal ,relaxat si voi incerca la salau pe confluenta aia …Cum care “aia” ? Aia de m-a lovit si eu ma tineam de cotorul lansetei! :gandesc: .Clar! Asta voi face maine! Ajunge cu destrabalarea …cu table si alte cele! Pentru mine pescuitul la salau este adevarata provocare! Sa “descoperi” locul , sa intelegi curentii ,sa “simti” cu jigul unde incepe si unde se sfarseste pragul…Si toate astea pe un loc nou ,necunoscut ,fara sonar …pare provocarea suprema! Iar un eventual tzac ar fi cireasa de pe tort ! “Viata ba ,viata , nu chestii supte din deget!”
… Somnul ma cuprinde cu un zambet imprastiat pe fata obosita , amintindu-mi ,pentru a cata oara , de acel FILM …Un film turnat intr-un loc in care ma aflu ,pentru ca SUNT in DELTA! :bucuros2:

Ultima zi! Vremea se face din nou teribila! Vantul vrea sa recupereze ziua trecuta.Vine omul cu barca. Sec:afara e ger! Beton! Doar asa putem vedea si noi acel paradis inghetat in ochii Lui . Cinegeticul pleaca in plimbare , stiucarii isi iau inima bine in si intre dinti ( doua ore dus cu barca pe crivatul ala …) iar eu sunt abandonat pe un colt de piatra la o confluenta. Culmea este ca acum ma simt cu adevarat …LIBER! Sunt singur pe un colt de canal intr-o lume spulberata de vantul iernii timpurii. E frig . Incepe sa ninga …de frig! DELTA iarna …o bautura tare! Insa cu arome deosebite…un fel de palinca din pere de vara ,veche, ingalbenita de coaja fragarului . O palinca care-ti explodeaza in gura ! DELTA iti explodeaza in inima! :bravo:
Singur. Eu si natura. Nici macar vasele care trec pe navigabil nu ma mai impresioneaza.


Prima lansare si prima agatare in bolovanii digului. PP –ul de 15 lbs cedeaza in taisul pietrei. Asta e. Un fel de pe aici nu se trece. Inca doua jiguri ramana prada apei . Da, dar intre timp am pus Seaguar de 0,37 si jiguri de 28 g . Intre timp cam stiu cum merg curentii.Intre timp cam stiu unde incepe senalul in anafor.Intre timp am gasit culoarul de trecere din zona Maginot!
Un jig de 28 g si un turboshad de la Bass Assassin ,culoare de te dor dintii, zboara catre apa. A trecut cam o ora de la debarcare…Jigul se scufunda in curentii puternici ai apei .Cu o secunda inainte sa atinga fundul vine atacul ! De data asta sunt conectat total la pescuit si mana zvacneste firesc aducand primul salau din DELTA dupa 6 ani ! Un strap de fapt! Dupa 6 ani de vid luciopercist nu poti omora un strap! Asa ca salaul se intoarce mirat in apa care l-a zamislit…

Traiesc! :bucuros2: Efectiv simt ca traiesc! Acel strap valoreaza pentru mine cat 3 stiuci de masura! :inchinare: Sunt viu! :) Acel strap imi dovedeste ca sonarul nu m-a prostit (de tot) si ca simturile inca functioneaza. Acel strap a meritat totul!Strapul meu!Uneori este foarte important sa prinzi… :bucuros:

Lansez in continuare pe culoarul dintosilor . Un pescuit destul de heavy cu jigurile alea de 28 g.Cu mai mici nu pot tine culoarul si mai mari nu am. Nici nu cred ca trebuie.O barca? Da! O barca era de vis …
Jigul se poticneste in ceva .Ceva ce nu apare pe harta locului. Contrez preventiv ,ca sa nu am ce-mi reprosa , iar guma vine fara coada! Din nou am fluturi in stomac.
Pentru ca revelatia toamnei a fost Kopyto de 7,5 cm nu vad de ce nu as da cu el. Adica prinde pe Mures si aici nu? Pun un kopyto culoare 057. O culoare de Dunare usor puscata ,cam cum este acum apa.Lansez ,pipai fundul, simt pragul …jigul pluteste in abis si tzacul vine ca ceva firesc ! Un salau iasa la poza langa batranul Avid MH ,modificat si asta de un prieten de la Cluj. E de masura!


Deja ma simt pescar! :ochi: Daca as (mai) fuma cred ca mi-as aprinde o tigara. Pur si simplu ma simt implinit .Atat de implinit incat abia observ barca care vine sa ma ia din libertatea autoimpusa! Mergem la pensiune. Limbile ceasului se suprapun pe ora 12 .

Stiucarii nu au reusit decat doua stiuci ,partea cealalta nu pot sa o descriu , iar eu stau bine. In fond “eu am dovedit ce am avut de dovedit ,de acum incolo doua-trei lanseuri asa…cat sa nu-mi ies din mana”…Nu ma intelegeti gresit:nu sunt in competitie cu nimeni! In afara de propia mea persoana.

Seara iesim in sat ,insa pustietatea si vremea oribila ne alunga in casa. Nelipsita palinca, superbul vin alb sec de Aiud si gandurile apun usor ,domolite de caldura camerei si zumzetul unui televizor venit cu siguranta din alta lume. O lume urata ,grea ,dar care este atat de departe de mine ,pentru ca SUNT in DELTA! :bucuros2:

Dimineata e grea …e dimineata despartirii.


Poza de adio de pe ponton ,rapida si Tulcea ne primeste cu vreme la fel de morocanoasa ca si noi. O cafea buna si plecam! Bagaje, amintiri …Mai ales amintiri .Nemernicii care fac din maini pe podul de la Giurgeni imi amintesc ca intram din nou in lumea urata … :nervos: Soferul ii ocoleste cu grija.Oare sa deschid eu usa?! :gandesc:

In curand trecem muntii si seara la opt suntem acasa.Insa o parte din noi a ramas acolo …a ramas in DELTA!

Epilog (sau in loc de): cand scriu aceste randuri nu pot sa nu ma gandesc cum viata ne joaca feste! Eram decis sa nu mai merg in Delta…Insa destinul a vrut altfel! De aceea va rog eu …nu faceti ca mine! Nu lasati sa treaca 6 ani fara sa mergeti in DELTA. E pacat.Nici nu stiti ce pierdeti!Si cand ajungeti acolo va rog frumos sa o respectati ,pe EA , pe DELTA DUNARII ! :apl:
Servus! :noroc:

by Zamfi

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »zamfi« (27. noiembrie 2014, 18:41)


Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 739

joi, 27. noiembrie 2014, 19:09

Eh asta da povestire sa iti faca pofta de pescuit

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2 740

joi, 27. noiembrie 2014, 19:11

:apl: Fara cuvinte!
Ai reusit de mi-ai scormonit in cutia cu amintiri
La mine a trecut doar un an de la "despartire" si mi se pare mult :rizi:
Born to fish, forced to work...