Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 29. septembrie 2013, 09:06

Caiacul - se poate pescui din caiac?

:salut: ,
deschid acest topic avand un pasionat al caiacului printre noi. Ar fi super daca am afla mai multe despre posibilitatea pescuitului din caiac.

Zoli, de :zambet: aici iti dau cuvantul...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

duminică, 29. septembrie 2013, 19:29

Am revenit cu niste poze, cum am promis, despre cota actuala :





Padela are 225 cm ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 29. septembrie 2013, 20:00

Am revenit cu niste poze, cum am promis, despre cota actuala :
La tine a fost o vreme frumoasa ,la Timisoara ploua.... mocaneste de ieri seara in continu si sa racit! :nervos: e toamna ....deja. :gandesc:
Bine ca ai profitat de vremea frumoasa......frumoase poze :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

4

duminică, 29. septembrie 2013, 20:17

Multumesc! Azi nu aveam sofer sa aduca masina inapoi, altfel faceam iarasi o coborare ca ieri :) ... plina de adrenalina, azi am padelat relaxat, doar sa intind muschii incordati de aseara ...
Dupa prognoza meteo, din noaptea aceasta ajunge si aici ploaia... :nervos:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 29. septembrie 2013, 20:56

Zoli o poza cu caiacul se poate?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

6

duminică, 29. septembrie 2013, 21:24

Zoli o poza cu caiacul se poate?


Iata cateva poze...



Si flota ... fara barca ...niciuna nu este pentru rafting :)) ... dar asa este mai palpitant :rizi:


:ciao:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 29. septembrie 2013, 22:11

Mersi Zoli. Mi-a intrat si mie o pasarica la cap si vreau sa vad cam ce se cere ca am si niste probleme cu coloana. :bravo: :noroc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

8

duminică, 29. septembrie 2013, 22:37

Mersi Zoli. Mi-a intrat si mie o pasarica la cap si vreau sa vad cam ce se cere ca am si niste probleme cu coloana. :bravo: :noroc:


Eu m-am ales cu o problema la coloana din cauza "prostiei" mele... am alunecat cand vroiam sa urc barca de aluminiu pe masina( in slapi)... nu am cazut, doar "am sucit" vertebrele... NU doresc la NIMENI asa ceva... mai am multa "terapie" in fata si inca nu se stie daca va fi candva in regula... dar "apa provoaca dependenta" si e foarte greu mai ales ca muresul este la doar cativa pasi de mine ...
In privinta caiacelor depinde foarte mult ce vrei sa faci din caiac si unde vrei sa folosesti... este ca la masini sau la pescuit... universal, bun la toate nu exista dar cu unele compromisuri se poate descurca :ochi:
Eu am optat pentru caiace de tura, acestea fiind mult mai late si mai stabile... astea ale mele sunt nonameuri, in afara de wood duck care este facut home made din placaj marin armat cu fibra dar ... scopul principal pentru mine era sa ajung pe locuri unde cu barca sau pe jos nu se poate... la noi in zona muresul nu este navigabil, din acesta cauza nu investesc prea mult, sunt o gramada de diguri baraje artificiale, lucrari hidrotehnice si cu barca uneori este imposibil de ajuns de pe un loc la celalalt... si sa tarasc un caiac de firma de 1000- 1200 euro pe pietre, cioburi crengi, coclauri... :soc:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 29. septembrie 2013, 22:44

Corect.
Eu am 5 hernii de disc, una abdominala si alta de esofag :) . Ma gandesc sa renunt la pneumatica ca sa-mi iau un papuc, ceva si un caiac ca mai merg pe Snagov, Arges s.a. si ar merge. Am un amic care si-a luat si are si un Zodiac de 3,4 cu care zice ca intra si pe Sabar si Neajlov. Am vazut unul gonflabil de la Sea Hawk la Decatlon. El cica tot gonflabil are, dar pe mine m-au atras alea de la Pe Apa, insa ai dreptate. Cam mare deranjul la portofel cu ele.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

10

duminică, 29. septembrie 2013, 23:02

La caiacshop punct ro un caiac de tura este sub 450 euro cu padela si vesta cu tot si are doar 16 kg ... nou cu garantie din cate stiu nu exista mai potrivit(calitate/pret) .... un riot edge sau evasion chiar si SH ar fi o optiune potrivita si pentru pescuit.... oferte buna au si la hibiscussport, si sunt foarte amabili si foarte corecti ;) . Barciinbagaje, peapa, etc, etc... optiuni sunt destule :)

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 29. septembrie 2013, 23:13

Dupa cum am spus tinde sa devina o optiune. Daca aprofundez o sa vin cu mai multe intrebari si facem topic separat.
Multumesc inca odata. Am sa ma uit si pe ofertele prezentate de tine.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 17. noiembrie 2014, 04:12

Alte pareri despre caiace? Par interesante sincer

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 17. noiembrie 2014, 12:48

Am pescuit destul de mult dintr-o canoe de 2 persoane, canoe in care se presupune ca ai ceva mai mult spatiu decat intr-un caiac.Dupa o dupamiaza de pescuit pe lac, eram rupt de spate.Era destul de instabila si trebuia mare grija la miscarile bruste.Ca si avantaje, manevrarea usoara .
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 17. noiembrie 2014, 15:33

Cred totusi ca exista si caiace mai confortabile, clar nu ca o barca conventionala. Au avantajele lor oricum si cred ca s-ar potrivi la fix pescuitului pe lacuri. Pt mine la inaltimea mea... E clar ca nu merg

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 17. noiembrie 2014, 16:46

De pescuit n-am pescuit din caiac, doar m-am plimbat cu cateva, si pe lac si pe apa curgatoare. Culmea, odata instalat ai impresia de stabilitate, cred ca si datorita faptului ca centrul de greutate e destul de jos. Nu stiu cum m-as fi simtit pescuind din ele.
Ca si comfort, mai ales pentru cei cu probleme cu spatele, cred ca variantele sit-on-top s-ar potrivi mai bine, dar acestea sunt mai late si mai grele, ca sa compenseze faptul ca centrul de greutate e deplasat in sus. Deci automat ai nevoie de carut de transport. In plus exista deja variantele cu propulsie cu pedale, exista motoare electrice pentru caiac...si ajung sa coste cat un bass-boat mai ieftin. :ochi:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 17. noiembrie 2014, 20:00

il stiti pe "baiatu" asta?


daca el poate ... cred ca se poate :buaaaah:
Born to fish, forced to work...

17

luni, 17. noiembrie 2014, 23:35

Cred totusi ca exista si caiace mai confortabile, clar nu ca o barca conventionala. Au avantajele lor oricum si cred ca s-ar potrivi la fix pescuitului pe lacuri. Pt mine la inaltimea mea... E clar ca nu merg


fa un exercitiu simplu acasa - valabil pentru toti cei care vor sau cocheteaza cu idea pescuitului (plimbatului) cu un caiac
asezati-va pe podea,in fund si cu picioarele intinse.
puteti avea un mic sprijin la spate dar care nu depaseste inaltimea bazinului sau scobitura spatelui, iar picioarele pot fi foarte putin flexate din genunchi.
cronometrati cat puteti rezista in aceasta pozitie.
incercati sa rezistati cat mai mult si vedeti cum va resimtiti dupa acest experiment
daca inca mai doriti sa va cumparati caiace sau sa pescuiti din ele.............go way

p.s. am avut o barca gonflabila ruseasca care avea balonul de maxim 30cm, iar pozitia in ea era ceva de genul pozitiei din caiac datorita faptului ca nu avea podea rigida si inaltimea balonului nu permitea o pozitie comoda ca pe scaun
dupa cateva partide de pescuit, am vandut barca pentru ca ma durea spatele ingrozitor datorita pozitiei extrem de incomode si mi-am cumparat o barca care ma rupe de spate cand o transport in spinare, dar stau extrem de confortabil si nu ma resimt deloc dupa o partida de pescuit.
m-am urcat si intr-un caiac, senzatia este placuta si experienta la fel, dar..............atat, nu am putut rezista in acea pozitie extrem de incomoda pentru mine (mentionez ca am 1.87m si peste 100kg)

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 18. noiembrie 2014, 00:32

Varianta aceasta e cea mai comoda:






Pozitie ridicata, sprijin dorsal, propulsie prin pedale (nu amortesc picioarele :) ), se poate adpta motor, dar e scump.




KAYAK HOBIE MIRAGE PRO ANGLER 14 - Kayaks à pédales Hobie mirage - Kayaks mer & rivière -Propulsion Sailing

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 18. noiembrie 2014, 01:06

Adi stiu ce spui am facut 2 ani caiac-canoe :)

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 18. noiembrie 2014, 18:01

Acelasi lucru... am pescuit din caiac si este obositor.. chiar si pentru cineva cu spate cu totii muschii pe el , sau oricum eu dupa 3h eram gata + ca ma incerca si un carcel...
Raman in continuare la varianta
Suzuki 6CP pe Dunare - YouTube
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (18. noiembrie 2014, 18:09)


Subiecte asemănătoare